Czwartek, 2.04.2020, Imieniny: Maria, Franciszek, Urban
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Poseł Jacek Protas: Zderzyłem się w Sejmie z arogancją, pychą i brutalnością większości

18.01.2018, 10:00:05 Rozmiar tekstu: A A A
Poseł Jacek Protas: Zderzyłem się w Sejmie z arogancją, pychą i brutalnością większości

Minęła połowa kadencji. O tym, jak  poseł Jacek Protas ocenia minione dwa lata  opowiedział w rozmowie dla info.elblag.pl.


Dobrze wykorzystał Pan mandat posła?


Myślę, że pracuję w dobrym rytmie i z niezłym skutkiem. Przede  wszystkim zajmuję się w swojej partii sprawami Samorządu Terytorialnego. Moje doświadczenie samorządowe jest w pełni wykorzystywane. Odpowiadam też za kontakty z samorządowcami. Jestem jedną z osób, które doprowadziły do zablokowania szkodliwej ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Jestem też członkiem komisji nadzwyczajnej, która zajmowała się zmianami w ordynacji wyborczej. Myślę, że nie zmarnowałem tych dwóch lat.


W Sejmie czuje się Pan już swobodnie?


Jeszcze się nie przyzwyczaiłem do tego, że po ponad 20 latach pracy w samorządzie, gdzie na co dzień podejmowałem decyzje,  zarządzałem grupą ludzi i sprawami samorządowymi, musiałem się przestawić na zupełnie inny tryb pracy. Chyba jeszcze nie do końca to zrobiłem, ale pomału się przyzwyczajam.


Co przez te dwa lata było dla Pana największym zaskoczeniem?


Trafiłem chyba na najtrudniejszą kadencję Sejmu po 1989 r..Tu mają miejsce wydarzenie bez precedensu. Niestety PiS nie mając większości Konstytucyjnej zwykłymi ustawami zmienia ustrój Polski i to w sposób brutalny, który jest nieakceptowalny. Zderzyłem się w Sejmie z arogancją, pychą i brutalnością większości sejmowej. Wcześniej było to dla mnie nie do pomyślenia, żeby Sejm pracował w taki sposób. Tego nigdy nie zaakceptuję.


Jak ocenia Pan proponowane przez PiS zmiany w ordynacji wyborczej?


Spodziewaliśmy się, że PiS korzystając z tego, że ma większość w Sejmie będzie dążył do spreparowania ordynacji wyborczej tak, by zwiększyć swoje szanse w wyborach samorządowych, gdzie działacze PiS-u nie czują się najlepiej. Na bodajże 103 miasta prezydenckie mają 3 prezydentów. W ostatnich wyborach uzupełniających, a w ostatnim roku było ich 5 czy 6, PiS sromotnie przegrywał w takich województwach jak Podlasie czy Lubelszczyzna.  Ta ordynacja była próbą upolitycznienia, upartyjnienia wyborów. Dawała dużo mniejsze szanse dla niezależnych komitetów wyborczych, niepartyjnych. Na szczęście udało się gro tych niebezpiecznych zapisów z tej ordynacji usunąć. Mam nadzieję, że skutecznie.


Czy w ciągu dwóch lat udało się Panu nawiązać ścisłą współpracę z "elbląskimi posłami", by wspólnie działać dla dobra regionu?


Posłowie PiS-u chodzą swoimi ścieżkami i nie angażują się w nasze inicjatywy. Współpracuję głównie z posłami opozycyjnymi, a więc z panią posłanką z PSL-u p. Urszulą Pasławską i posłem Nowoczesnej p.  Mirosławem  Pampuchem. Z nimi konsultujemy się bardzo często w sprawach ważnych dla regionu. Oczywiście współpracuję z posłami i senatorem Platformy Obywatelskiej z Elbląga, czyli p. Elżbietą Gelert i p. Jerzym Wcisłą. Co jakiś czas rozmawiam z panem posłem Jerzym Wilkiem (PiS), bo jesteśmy w jednej Komisji Samorządu Terytorialnego. Czasem dzielimy się jakimiś uwagami, ale na posiedzenia Grupy Warmińsko-Mazurskiej organizowane przeze mnie posłowie PiS-u nie przychodzą.


Nie wymienił pan posła Andrzeja Kobylarza z Kukiz'15. Rozumiem, że z nim w ogóle nie ma pan kontaktu?


Mówimy sobie "dzień dobry".


Jakie działania zaplanował sobie Pan do zrealizowania w najbliższym czasie?


Zbliżają się wybory samorządowe. Zrobię wszystko, by obronić kompetencje samorządu przed  upolitycznieniem. Będę pilnować interesów regionu jeśli chodzi o inwestycje. W ubiegłym roku najwięcej  energii poświęciłem na Program Polska- Rosja, dziś wiemy, że zakończyło to się happy endem. W tej chwili będę pilnował, żeby były realizowane inwestycje w Kontrakcie Regionalnym, a przede wszystkim chodzi tu o inwestycje w elbląskim porcie. Nie może być tak, że z jednej strony zapowiada się  przekopanie Mierzei i zbudowanie Kanału, a z drugiej nie  robi się nic, by poprawić infrastrukturę portową. Parę lat temu udało mi się wynegocjować zapisanie w Kontrakcie Regionalnym pięciu ważnych inwestycji dla elbląskiego portu. Na dzień dzisiejszy w ogóle nie są przygotowywane i to jest olbrzymia bolączka.


Złożył Pan w sumie  69 interpelacji. Ma Pan przeświadczenie, że ich składanie ma moc sprawczą i rzeczywiście wszystkie poruszane przez posłów sprawy mogą liczyć na szczęśliwy finał?


Niektórzy posłowie interpelacjami chcą budować sobie statystyki i np. masowo podpisują się pod jedną interpelacją. Potem wychodzi, że jeden poseł ma złożonych 600 interpelacji. Fajnie wygląda to na papierze, jednak ja w takich zabawach nie uczestniczę. Oczywiście czasem z posłami Warmii i Mazur składamy wspólne interpelacje, jeśli jest to konieczne. Uważam, że one przynoszą swój efekt. Nawet jeżeli sprawa nie jest do końca załatwiona po naszej myśli to przynajmniej mamy informacje dlaczego, na jakim jest etapie itd. To absolutnie ma sens.


Czy spełnia się Pan w roli posła na tyle, że chciałby Pan nim pozostać na dłużej niż jedną kadencję?


Dla mnie Sejm jest dość naturalną kontynuacją pewnej drogi zawodowej, politycznej. Przeszedłem wszystkie szczeble Samorządu Terytorialnego, byłem Prezydentem Euroregionu Bałtyk, członkiem Komitetu Regionu Unii Europejskiej. Moje doświadczenie sprawia, że mam prawo czuć się pełnowartościowym parlamentarzystą, który ma coś do powiedzenia. Mam głęboką nadzieję, że w kolejnych wyborach uda nam się odsunąć od władzy walec PiS-owski, który psuje nasz kraj i że będę w tym uczestniczyć. Jeżeli się nic nieprzewidzianego nie wydarzy to pewnie będę chciał kontynuować swoją prace w Sejmie.

Dziękuję za rozmowę.

 

Z posłem Jackiem Protasem rozmawiała

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +39
  ~ opinia
  Czwartek, 18.01

  Pycha .arogancja . brak szacunku .partyjniactwo to raczej w waszych szeregach Panie pośle

 2. 2
  +32
  ~ opus
  Czwartek, 18.01

  Zderzyłem się z arogancją, pychą i brutalnością większości: no patrzcie towarzyszu protas, ja także sie z tym zderzylem kiedy zadzilo PO z tuskiem na czele. zderzyli sie z tym także mieszkancy Elbląga kiedy przy korycie siedzial wasz przyjaciel nowaczyk. towarzyszu protas jak kazdy POwiec udławiliscie się władzą. nikt o zdrowych zmyslach na was juz wiecej nie zaglosuje. bedziemy oznaczac i ostro poniewierac kazdego Powca przed wyborami. aby suweren zapamietal wasze zdradzieckie mordy i nazwiska. aby ustrzec suwerena przed zmarnowaniem glosu

 3. 3
  +5
  ~ A-Z
  Czwartek, 18.01

  Nie mniejszości, tylko większości, a jak większości, to chyba wszyscy tacy sami. Może to takie miejsce, że większości się udziela.Gdzie ta dawna etykieta?

 4. 4
  +33
  ~ do protasa
  Czwartek, 18.01

  Elbląg i jego mieszkańcy też zderzyli się z twoją arogancją, pychą i brutalnością ...pamiętamy

 5. 5
  +24
  ~ mius
  Czwartek, 18.01

  A ja zderzyłem się z zimną wodą w TERMACH...

 6. 6
  +13
  ~ ccc
  Czwartek, 18.01

  Dobrze że nie był w sejmie w poprzedniej kadencji bo pewnie by się zetknął dokładnie z tym samym. I choć jest mniejszością mam wrażenie że te cechy wykazuje już osobiście. Nie podejmowałby ryzyka wyboru takiego zdemoralizowanego człowieka ponownie do parlamentu

 7. 7
  +14
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 18.01

  Parafrazując tytuł to tak samo jak mieszkańcy Elbląga, którzy zderzyli się z "...z arogancją, pychą i brutalnością ..." PO ...

 8. 8
  +15
  ~ bugi
  Czwartek, 18.01

  jest pan nikim, proponuje przesłuchać piosenki mniej niż zero cwaniacy z platformy, zniszczyliście miasto nasze kosztem burakowa złodziejska partia, krzyczy rozpaczliwie łap złodzieja ABERACJA szambo szambo szambo co chcecie zaoferowac ciąg dalszy dojenia państwa, likwidacje centralnego biura antykorupcyjnego? czekam kiedy wam do d............... cba zaglądnie bo i pewnie macie za uszami nie jeden szwindelek

 9. 9
  +18
  ~ Zapamiętaj
  Czwartek, 18.01

  Więcej już w tym budynku nie posiedzisz to na koniec pooglądaj. A za lotnisko szymany to powinni was. P. O obciążyć. Zamiast zysku bankruta ponad 26mln,zł i jeszcze dotujecie bankruta. Jakim prawem.

 10. 10
  +19
  ~ Zapytujem
  Czwartek, 18.01

  A co takiego dla Elbląga zrobił jeśli cofnie my się to wiele dla olsztyna. A dla Elbląga resztki kasy były. Co zapomniało się.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.