Środa, 23.09.2020, Imieniny: Tekla, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Politycy PO zaniepokojeni przyszłością samorządów. "Doszło do zamachu na kodeks wyborczy"

06.02.2017, 14:10:57 Rozmiar tekstu: A A A
Politycy PO zaniepokojeni przyszłością samorządów. "Doszło do zamachu na kodeks wyborczy"
fot. Kamila Jabłonowska

Politycy Platformy Obywatelskiej, podczas zwołanej dziś konferencji prasowej wyrazili swoje zaniepokojenie względem przyszłości samorządów terytorialnych. Stwierdzili, że PiS przeprowadza „zamach na kodeks wyborczy”.

- Polska stała się jednym z najbardziej zdecentralizowanych państw w Europie. Szczyciliśmy się tym, że te wszystkie sprawy, które można załatwić na niskim szczeblu – gminy, powiatu czy województwa, powinny tam być rozstrzygane. Ta zasada była ponad 25 lat w Polsce realizowana i była rzeczą świętą -  zaznaczył poseł PO, Jacek Protas.

Zdaniem posła sukcesy polskiego samorządu są niepodważalne. - System opierający się na synergii między administracją rządową i samorządową był przedmiotem podziwu i przykładem dla innych krajów – zaznaczył.

Jacek Protas podkreślił, że ta sytuacja ulega zmianie. - Praktycznie od początku kadencji Parlamentu obserwujemy złą tendencję. Obserwujemy pełzający zamach na samorząd terytorialny – stwierdził. - Niestety w państwie PiS, które jest w tej chwili konsekwentnie budowane nie ma miejsca na samorządność, wolność słowa, pluralizm. Wszystko musi być podporządkowane jednej ideologii.

Poseł bez zająknięcia wymieniał przekłady, które miałyby świadczyć o lekceważeniu przez PiS roli samorządów.

Szereg działań miało miejsce przez ostatni rok. Przede wszystkim odbieranie kompetencji samorządowi, co dotknęło także Elbląg, bo zaczęło się od Regiolnalnych Zarządów Melioracji poprzez Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Sanepidy, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przygotowywane są kolejne zmiany dotyczące chociażby Urzędów Pracy czy WORD-ów

  – mówił Jacek Protas.

Negatywny wpływ na samorządy miałaby mieć również reforma oświaty. - Ważnym, destrukcyjnym działaniem, jeśli chodzi  o samorządy, była tzw. reforma edukacji – dodał Jacek Protas. - Najpierw cofnięcie 6-latków do  przedszkoli, co już spowodowało olbrzymie zawirowania w wielu miastach i gminach, a potem decyzja o likwidacji gimnazjów, co spowodowało chaos w systemie oświaty. Moim zdaniem ten chaos będzie się jeszcze pogłębiał.

Podczas konferencji prasowej politycy PO skomentowali także plany partii rządzącej dotyczące m. in. kadencyjności. - Po wielu miesiącach doszło do ataku frontalnego, czyli zamachu na ordynację wyborczą czy też kodeks wyborczy, który  ma doprowadzić do całkowitego upolitycznienia czy upartyjnienia samorządów terytorialnych – zaznaczył Jacek Protas. - Kadencyjność wprowadzana wstecznie to praktycznie pozbycie się 70 proc. liderów polskiego samorządów, bo tyle wójtów, burmistrzów, prezydentów pełni dwie kadencje bądź dłużej.

W przyszłości negatywne skutku, zdaniem Jacka Protasa, będzie miało również podniesienie progu do 10 proc. i zastrzeżenie, że tylko partie polityczne będą mogły zgłaszać swoich kandydatów. - To są zapowiedzi pana prezesa Kaczyńskiego. Projekt PiS-u z 2007 r. zakładał również kadencyjność dla osób wybieranych pośrednio, czyli starostów i marszałków. Jest olbrzymie prawdopodobieństwo, że ich równie ta eliminacja by dotyczyła – dodał poseł.

- Samorządy są tą formą władzy w Polsce, która cieszy się zaufaniem społecznym. Jeżeli upolitycznimy samorządy to zaufanie do samorządów spadnie. Nie wiem też, jak się zachowają sami samorządowcy – stwierdził senator Jerzy Wcisła.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości tłumaczą swoje plany chęcią rozbicia stworzonej m.in. przez członków PO sitwy.

Jak mówi to prezes partii, która bezpardonowo sięga po wszelkie możliwe stanowiska, łącznie ze sprzątaczkami, w urzędach, która znosi wymogi formalne dla kandydatów na funkcje kierownicze po to, żeby umieścić swoich kandydatów, to jak słyszę takie dictum to pojawia się na mojej twarzy uśmieszek kpiący, bo kto jak kto, ale PiS nie ma prawa się w taki sposób wypowiadać

– podkreślił Jacek Protas.


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 11

%72.7 %27.3


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +29
  ~ Jan
  Poniedziałek, 06.02

  Ten senatorek wrócił w do domu i juz zamieszanie robi precz z nimi

 2. 2
  +24
  ~ Marian
  Poniedziałek, 06.02

  No już chyba gorzej jak za PO, to już nie będzie. Ta wolność słowa, to tak mnie rozśmiesza, a WPROST to co? o innych to już nie chce mi się ciągle to samo pisać.

 3. 3
  +22
  ~ mius
  Poniedziałek, 06.02

  "...Politycy Platformy Obywatelskiej ... wyrazili swoje zaniepokojenie..." - a ja wyrażam swoje zaniepokojenie obecnością tego Pana w mediach, w polityce i tak w ogóle...

 4. 4
  +20
  ~ mors
  Poniedziałek, 06.02

  A czy pan Protas nie jest zaniepokojony niską temperaturą wody w TERMACH ?

 5. 5
  +19
  ~ nareszcie
  Poniedziałek, 06.02

  wasz czas się kończy i to konkretnie na pośredniak.TAK TRZYMAC- PIS.

 6. 6
  +20
  ~ wy
  Poniedziałek, 06.02

  A wy PO-cy nie zrobiliście zamachu byśmy tyrali do końca życia 67 lat.Obiecaliście wszystko i Polacy -wyborcy pokazali wam czerwoną kartkę.

 7. 7
  +13
  ~ zatem
  Poniedziałek, 06.02

  widzimy co za napis mają za plecami i tacy to są Elblążanie -chyba olsztyniaki.

 8. 8
  +13
  ~ jasnowidz
  Poniedziałek, 06.02

  Towarzysz Protas myśli ,że komuna będzie stale . Już są ostatnie podrygi tego systemu oszustw . jUŻ KILKU POSZŁO NA DOŁEK . I nastąpi tzw. oczyszczenie tej niechcianej kombinowanej demokracji , PIS zrobi porządek brawo PROTASIK CZY TY BĘDZIESZ CICHU !PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ MA GŁOS , A NIE POPAPRANCE .ZA ROK WAS NIE BĘDZIE MOŻE POZOSTANĄ TYLKO WSPOMNIENIA .

 9. 9
  --8
  ~ klik
  Poniedziałek, 06.02

  PiS chce przeprowadzić, jak najszybciej, wybory samorządowe "na fali" własnego samozachwytu. To chyba dlatego miesza / ten PiS / w okręgach wyborczych?

 10. 10
  +12
  ~ Karax
  Poniedziałek, 06.02

  Powinny byc dwie kadencje dla prezydentów burmistrzów i wójtów juz od 25 lat.Gdyby tak było .To Elblag Słonina by tak nie zadłuzył razem z Wróblewskim na 300 milionów złotych .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.