Niedziela, 6.10.2024, Imieniny: Petra, Fryderyka, Artur
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POZNAJ ELBLĄG

Ciekawe miejsca Elbląga. Fontanna na Placu Słowiańskim (odc. 2)

09.07.2019, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ciekawe miejsca Elbląga. Fontanna na Placu Słowiańskim (odc. 2)
Fot. Ryszard Biel

W Elblągu istnieje wiele miejsc, do których mieszkańcy mają sentyment. Są też takie, które stały się atrakcją turystyczną lub tez miejscem spotkań całych rodzin. A niektóre z nich już dawno straciły swój urok. W naszym nowym cyklu przedstawimy najbardziej charakterystyczne miejsca w Elblągu oczami mieszkańców naszego miasta.

Jednym z charakterystycznych obiektów w naszym mieście jest fontanna położona na Placu Słowiańskim. Powstała ona w 1908 roku jako pomnik Hermanna von Balka - mistrza krzyżackiego uważanego za twórcę Elbląga. Po drugiej wojnie światowej górna część fontanny wraz ze zdobiącymi ją rzeźbami została zniszczona. Mimo to pomnik nie zniknął z pamięci elblążan, od wielu lat temat powrotu pomnika von Balka wciąż jest otwarty.

Jedyne co wiem o tej fontannie to fakt, że stał tam kiedyś jakiś pomnik. Do dziś widać puste miejsce na jej szczycie. Dobrze, że takie miejsca są w Elblągu, przydają się na przykład, by się schłodzić w takie upalne dni jak ostatnio

-mówiła pani Marlena.

Przez kilka ostatnich lat losy fontanny były różne, tak samo jako pomysły na zagospodarowanie terenu wokół niej. W czerwcu 2014 roku, ku uciesze mieszkańców, dzięki uszczelnieniu mis, fontanna na nowo zaczęła tryskać strumieniami wody. W międzyczasie pojawiały się różne projekty, począwszy od zrekonstruowania wyglądu fontanny sprzed II Wojny Światowej, skończywszy na ustawieniu wokół niej ławek dla mieszkańców. Żaden z projektów nie został zrealizowany, gdyż spotkał się z wieloma głosami sprzeciwu. Jednak mimo upływu lat pomysły zagospodarowania placu wokół fontanny wciąż pozostają niezmienne.

Ta fontanna kojarzy mi się z dzieciństwem, pamiętam jak wrzucałam tam pieniążki na szczęście. Jest to ciekawe miejsce, szczególnie dla turystów, dlatego warto by było o nie trochę bardziej zadbać. Wyremontować fontannę od podstaw, poprawić natrysk wody, postawić tabliczkę z informacjami o tym, że jest to zabytek i może trochę ją oświetlić. Oświetlona nocą byłaby zjawiskowa

-mówiła pani Karolina Chełmowska.

Fontanna stoi tu chyba od zawsze i widać to po niej. Warto by było o nią zadbać, bo jest ciekawą atrakcją dla turystów

-mówiła pani Agnieszka.

W ostatnich latach Plac Słowiański otaczający fontannę stał się miejską strefą darmowego parkowania. Jak twierdzą niektórzy mieszkańcy, zaburza to wygląd fontanny, która staję się mniej widoczna, a dojście do niej często staje się niebezpieczne.

Jest to bardzo fajne miejsce, przede wszystkim ciekawe i kojarzy mi się z dzieciństwem. Szkoda tylko, że parkuje tu wiele aut. Przez samochody często ciężko dojść do fontanny, żeby chociaż rękę zamoczyć, by się schłodzić. Nie jest to dobre, tym bardziej że przez ciągłe wjeżdżanie aut ta fontanna się niszczy

-mówiła Ola, uczennica pobliskiej szkoły.

A co na temat fontanny sadzą nasi czytelnicy? Z czym wam kojarzy się fontanna i co o niej wiecie?
 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Galeria / Plac Słowiański fontanna ( zdjęć 12 )
Dodano: 2019-07-09 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +26
    ~ edek, zrób to
    Wtorek, 09.07

    Dopóki fontannie nie zostanie przywrócony pełny blask i konstrukcja sprzed II wojny, dopóki na schodach fontanny nie będzie można higienicznie usiąść, dopóki nie będzie stolików (ogródków) przy których będzie można napić się kawy, zjeść ciacho lub loda i porozmawiać, spędzić randkę, to miejsce to będzie "wizytówką" elblążkowa zapyziałego". Teren uporządkować, obiekt zrekonstruować i tchnąć życie. Za trudne? Zniszczyć potrafimy ale przycągnąć turysty nie chcemy wg zasady "nie rzucim ziemi skąd nasz smród. Targowisko na cmentarzu, parki na cmentarzach i żadnej chęci postawienia choćby kaplicy w stylu sprzed zniszczenia. Dębem i lipą nie przyciągnie turysty nawet Jocz na wróblu. Niewiele potrzeba a nawet mniejszości dadzą kasę na odtworzenia.

  2. 2
    +20
    ~ marek
    Wtorek, 09.07

    popieram Edka. niech przywrócą władze miasta lub inna instytucja calość pomnika wraz z deptakowo-kawiornianą infrastrukturą.

  3. 3
    +15
    ~ Aku
    Wtorek, 09.07

    Również popieram nie raz zglaszalam pomysl do budzetu obywatelskiego ale z marnym skutkiem. Poprostu ktos z góry musi tez chcieć nie tylko my mieszkancy ! Piękne miejsce piekna fontanna tak mogloby byc

  4. 4
    --22
    ~ jan-49
    Wtorek, 09.07

    jeszcze postawcie pomnik krzyzakowi a moze adolfowi tez honorowy obatel elbinga na nic kasy nie ma na moscie kolo tortugi ludzie beda nogi lamac takie dziury a wookol fontanny parkuja cwaniaki darmo gdzie q............... parkomat wrobel gdzie a niektorym marzy sie pomnik krzyzaka puki co teraz i tutaj jest polska i niech tak zostanie

  5. 5
    +6
    ~ zyber
    Wtorek, 09.07

    Przestancie zawracac glowe jakims zlomem nazywanym rzezbami (rzezby przestrzenne) Sprzedajcie to jako zlom a pieniadze przeznaczcie na remont fontanny na pl. Slowianskim. To jest prawdziwy zabytek i sztuka Jestem przyjezdnym do Elblaga od prawie 40-tu lat i nic sie na tym placu nie zmienilo. Wstyd mi gdy odwiedzaja mnie goscie z mojego Wroclawia i pokazuje im to miejsce w Elblagu. Jak przechodze kolo tej fontanny to serce sie z zalu kroi. W Rzymie niektore fontanny maja po 2000lat a my mamy tylko problemy.A tak na marginesie, to stare miasto tez nie ma nic wspolnego ze "starym"

  6. 6
    +13
    ~ Obserwator
    Wtorek, 09.07

    Odnoszę wrażenie, że tam gdzie nie można dla siebie coś zarobić, tam nic przez dziesięciolecia prawie się nie robi. A to, że byli tu Krzyżacy to tego faktu nikt nie zmieni. Nawet ci co niszczyli ślady dawnych mieszkańców. Kultura ludzka akceptuje historię. Natomiast mentalność Taliba każde mu niszczyć ślady przeszłości. Elbląg tego doznał po 1945 roku.

  7. 7
    +9
    ~ zofia
    Wtorek, 09.07

    chcialam coś napisać , ale edek , marek i aku juz to zrobili , więc nie będę się powtarzać . Auta bedzie cięzko usunąć z placu bo to glownie dzialacze PiS . Zeby tylko wladza , ktora chyba nie lubi Elbląga i nie rozumie potrzeb jego mieszkańców , zechciala kiedyś nas posluchać

  8. 8
    +12
    ~ natura niszczenia
    Wtorek, 09.07

    ~Jan-49 - Janku chcesz pomnika bandery w tym miejscu? Przybywający do Elbląga w 1945 zniszczyli wszystko do tego stopnia , że nie mieli gdzie się schronić. Ponadto potomku stepowego atamana - jeżeli nie uszanujesz kultury zastanej, to nie masz prawa do szacunku swojej o ile jakąś pozytywną pozostawisz. Ten "krzyżak" założył miasto w którym zgodnie żyli Niemcy, Polacy, Holendrzy, Żydzi i inni nie wymienieni. Tyle było też religii a nawet więcej. Mimo różnorodności budowali miasto do którego chcemy równać ale niestety ludność obecna pochodzi z innego kierunku świata. W czasach adolfa miasto rozwinęło się na najwyższy poziom i adolf pozostawił wszystkie koszary dla wojska polskiego. A "fontanna" albo wróci do 1944, albo trzeba usunąć ten symbol twojej kultury i zalać plac asfaltem .

  9. 9
    --2
    ~ Poradnia językowa PWN
    Wtorek, 09.07

    "Czy w adresie skrót placu powinno się pisać z dużej (Pl. ...), czy z małej (pl. ...) litery ? Zarówno całe słowo plac poprzedzające nazwę, jak i jego skrót powinny się zaczynać małą literą, np. plac Defilad, plac Solny, pl. Trzech Krzyży, pl. Na Rozdrożu. Więcej o placach i innych obiektach miejskich - zob. Słownik wyrazów kłopotliwych PWN w haśle ulica, plac, rynek, aleja. Mirosław Bańko"

  10. 10
    +5
    ~ rencista
    Wtorek, 09.07

    a jakie plany ma prezydent Wroblewski wobec widocznej na zdjęciach niby budowy kamienniczki pana Przezpolewskiego ? czy dlugo jeszcze będzie szpecić Starówkę ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1746151447296