Niedziela, 21.04.2024, Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Fontanna na Placu Słowiańskim - Na dzień dzisiejszy nie ma planów na pomnik Hermana von Balka

10.03.2014, 19:04:55 Rozmiar tekstu: A A A
Fontanna na Placu Słowiańskim - Na dzień dzisiejszy nie ma planów na pomnik Hermana von Balka
fot. Adrian Sajko

Na ostatnim spotkaniu mieszkańców z Prezydentem poruszono kwestię fontanny na Placu Słowiańskim. Ze względu na przebudowę  placu i drogi 503 od dwóch lat obiekt jest nieczynny. Mieszkaniec ul. Wspólnej pyta – Kiedy to wszystko ruszy?

Elbląskie fontanny są nieczynne ze względu na sezon mrozów. Fontanna przy Placu Słowiańskim jest nieczynna jednak znacznie dłużej, bo aż dwa lata. Miejsce, w którym można spędzać miło czas jest dziś zapomniane i omijane szerokim łukiem przez mieszkańców, a przecież powinien być to punkt relaksu i miejsce podziwu pięknej architektury miasta.

Fontanna na placu Słowiańskim była kiedyś miejscem, do którego przybywało wielu mieszkańców oraz przyjezdnych. Sam Prezydent podkreślił, że będzie się starał o przywrócenie dawnej świetności tej lokalizacji. Będą postawione tam ławki, ale czy siedzenia przy nieczynnej fontannie przyciągną do siebie ludzi? W Domu Studenckim przy ul. Wspólnej jeden z mieszkańców poruszył temat – Kiedy to wszystko ruszy? Przecież ta fontanna już od dłuższego czasu nie funkcjonuje, a było to bardzo piękne miejsce w mieście – pyta mieszkaniec Elbląga.

My także zainteresowaliśmy się tą sprawą i pytamy, czy fontanna powróci do stanu funkcjonalności? Urząd Miejski odpowiada – Zapełnianie fontann w Elblągu nastąpi 1 maja. Nie robi się tego wcześniej ze względu na możliwość przymrozków, które nocą rozsadzą układy rur. Jeśli chodzi o fontannę na Placu Słowiańskim była ona nieczynna ze względu na przebudowę drogi nr 503. Tamto miejsce było placem budowy i dostęp do niego był utrudniony. Po długim czasie nieużytkowania fontanny potrzebne są uszczelnienia niecek, aby nic nie przeciekało i wszystko sprawnie funkcjonowało – odpowiada Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.

Wynika z tego, że będziemy mogli się spodziewać wznowienia działania fontanny już niedługo. Jednak pojawiły się już dawniej głosy, mówiące o rekonstrukcji pomnika Hermana von Balka. Pomnik ten został zniszczony w 1945 roku podczas bombardowania Elbląga. Od tamtego czasu odbudowana została sama fontanna już bez pomnika. Dariusz Babojć zwraca na to uwagę i od długiego czasu stara się o przywrócenie wizerunku osoby, która prawdopodobnie była założycielem naszego miasta – Chcielibyśmy, żeby przynajmniej przyzwoicie wyglądała ta fontanna – mówi prezes Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego. - Ciekawostką jest to, że znalazłem na allegro i e-bayu widokówki, które produkowane były w latach 70 z polecenia ówczesnego Urzędu Miasta. Te widokówki były właśnie z Hermanem von Balkiem. Jeżeli wtedy się nie wstydziliśmy tego, że na tej fonntannie stał założyciel Elbląga to nie mogę zrozumieć dlaczego fontanna w centrum miasta jest zaniedbywana. Tym bardziej, że jest to miejsce, które jest miejscem zbiorczym mieszkańców. W 2010 roku przeprowadzane były remonty podziemne, teraz mamy remonty nawierzchniowe, a fontanna jak wyglądała tak wygląda. Wielu mieszkańców chciałoby, aby to miejsce nie było po prostu śmietniskiem i żeby sprawnie funkcjonowało – odpowiada Dariusz Babojć.

Dwa lata temu w dniu 1 kwietnia na fontannie przy placu Słowiańskim umieszczona została styropianowa replika Hermana von Balka. Wykonawcy pomysłu pozostali anonimowi, jednak wiemy, że byli to elblążanie. - W mediach wielu znamienitych ludzi się wypowiadało, że Balk jest symbolem imperializmu Niemiec – mówił jeden z mężczyzn. - To nieprawda, jest założycielem miasta, czy tego chcemy czy nie. Postanowiliśmy, czytając dyskusję na portalach internetowych, udowodnić swoje racje.

Czy pomnik zostanie zrekonstruowany i zawita ponownie w naszym mieście po prawie 70 latach?

- Nie ma takich planów na dzień dzisiejszy – odpowiada Łukasz Mierzejewski. - Sprawa budzi wiele kontrowersji, bo jedne ugrupowania czy pojedyncze osoby są za odtworzeniem, a inne przeciw. Jest takie inwestycje są kosztowne, bo musiałaby to być rekonstrukcja całego pomnika.

Fontanny uruchomione będą 1 maja. Zwolennicy odtworzenia pomnika Hermana von Balka będą musieli poczekać na dalszy rozwój wydarzeń, ponieważ miasto nie przewiduje odnowienia fontanny do jej oryginalnego stanu.
Maciej Traczyński

Oceń tekst:

Ocen: 18

%88.9 %11.1
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ janos
  Poniedziałek, 10.03

  Zamiast Balka lepiej postawić pomnik Banderze. Też na B.

 2. 2
  +8
  ~ Polak
  Poniedziałek, 10.03

  Czy w miastach, które kiedyś były w granicach państwa polskiego też przywraca się wizerunki Polaków w eksponowanych miejscach? To taka dygresja...mniemam, że tam też dbają o historyczne elementy krajobrazu.

 3. 3
  +7
  ~ Tadd
  Poniedziałek, 10.03

  Nie ma takich planów na dzień dzisiejszy – odpowiada Łukasz Mierzejewski. - Sprawa budzi wiele kontrowersji, bo jedne ugrupowania czy pojedyncze osoby są za odtworzeniem, a inne przeciw. Pokrętne tłumaczenie . W sprawie ronda też jedni za, inni przeciw ale ....

 4. 4
  +14
  ~ Słodownik
  Poniedziałek, 10.03

  Mylicie się drodzy autorzy, Von Balk przetrwał działania wojenne, widać jego pomnik na dawnych zdjęciach Elbinga z lutego 1945 r.

 5. 5
  +2
  ~ xxxxl
  Poniedziałek, 10.03

  Niech postawią Schichau"a albo Komnicka , jak im Balk nie odpowiada . Nitschmann też jest na rzeczy .

 6. 6
  +8
  ~ Kuba
  Poniedziałek, 10.03

  Redakcjo. Przy okazji pociągnijcie sprawe parkowania na Placu Słowiańskim. Parking po drugiej stronie torów tramwajowych stoi pusty, a samochody parkują na placu, który powinien służyć ludziom do rekreacji (ławeczki itp)

 7. 7
  +5
  ~ Agdzie fontanna, która miała stanąć na Placu Dworcowym?
  Poniedziałek, 10.03

  który z urzędasów fontannę pod ***olił dla siebie w ogrodzie?

 8. 8
  +3
  ~ Agdzie fontanna, która miała stanąć na Placu Dworcowym?
  Poniedziałek, 10.03

  który z urzędasów fontannę pod ***olił dla siebie w ogrodzie?

 9. 9
  +1
  ~ Stanczyk Elbląski-Mam pomysła :)
  Poniedziałek, 10.03

  Juuuupi! mam pomysła!. Postawić tam na fontannie pomnik ...Wilka ściskającego rękę Nowaczyka, obaj leżący na Marysi Koseckiej .

 10. 10
  +5
  ~ pioan
  Poniedziałek, 10.03

  Ta fontanna, z Hermannem Balkiem , winna być jak najszybciej naprawiona i uruchomiona - zamiast projektowanej jakiejś delikatnie mówiąc dziwnej płaskiej fontanny na placu przed Katedrą. Należy rozważyć jej przeniesienie i odtworzenie w oryginale -jeżeli już to właśnie przed Katedrą lub ewentualnie w innym miejscu Placu Słowiańskiego, bo tak naprawdę, obecnie ten fragment Placu przestał być eksponowany.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.238639831543