Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

Ryszard Klim o wyborach: Było to trudne zadanie

25.10.2018, 11:30:09 Rozmiar tekstu: A A A
Ryszard Klim o wyborach: Było to trudne zadanie
Na portalu społecznościowym facebook Ryszard Klim opublikował oświadczenie, w który odnosi się do wyników kandydatów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Było to trudne zadanie - mówił Ryszard Klim.
 
Poniżej publikujemy całą treść:
 
„Sz. Państwo, Drodzy Wyborcy!
 
Nie spotkał mnie zaszczyt reprezentowania Was w Radzie Miejskiej w kadencji 2018-2023. Jest to przykre dla mnie, bo wydawało mi się, że aktywnie próbowałem pobudzać prospołeczne i w duchu humanizmu decyzje władzy wykonawczej, jak i mojego klubu radnych SLD.
 
Było to trudne zadanie, bo "nec Hercules contra plures". Mieści się w tym określeniu wiele przyczyn porażki mojej, ale i klęski wyborczej całej lewicy elbląskiej. Mijająca kadencja w praktyce uczestniczenia w sprawowaniu władzy, zarówno uchwałodawczej i wykonawczej po stronie przedstawicieli SLD, była kadencją oportunizmu i spolegliwości. Myślenia o "ustawieniu siebie", a nie budowaniu tożsamości ugrupowania z jego klubem radnych.
 
Nie mogło to przekonać elblążan do znaczącego poparcia wyborczego. Starałem się przełamać marazm. Nie traktuję naturalnie siebie jako jedynie sprawiedliwego. Po prostu robiłem to, co do mnie należało. Nawet to, stawało się "solą w oku". Stąd konkretne działania mające na celu obniżenie moich szans wyborczych, zamiast skupić się przynajmniej na tym etapie na próbie odzyskania wiarygodności. Na zasadzie politycznego kupczenia , coś za coś, koncentrowano się na przedwczesnym popieraniu konkurencyjnego de facto ugrupowania. Za naszą spolegliwość "odwdzięczyło" się ono stworzeniem układu "dyrektorskiego" , zagarniającego piąte mandaty w każdym okręgu. Jak mogłem wygrać ten mandat w 2 okręgu wyborczym, wobec 4 dyrektorów i wicedyrektorów placówek edukacyjnych?
 
A jednak! W tych warunkach, na 2 miejscu, uzyskałem wynik lepszy niż 4 lata temu-423 głosy. Lista SLD mojego okręgu manipulacyjnie była skazana na "zagładę". Tworzył ją... w sposób zakamuflowany przede mną. Mimo wszystko lista także uzyskała wynik lepszy niż poprzednio, i lepszy wobec pozostałych list SLD. Szanuję kandydatów z nich , ale niestety wmanewrowano ich w sytuacje przegrane, koncentrując się na wzmocnieniu tylko dwóch list. Nie podziękowano-jak dotąd nikomu- mimo, iż przecież próbowali. Dziękuję im.
 
Szczególnie dziękuję kandydatom z mojej listy: Iwonie, Bożenie, Mirosławie, Pawłowi, Markowi i Tadeuszowi. Walczyliście!
 
Dziękuję Wyborcom z 2 Okręgu. Rozumiem, że wybór był trudny po 4 latach zmarnotrawionych przez kierownictwo SLD. Wasze głosy, mimo wszystko, ukazały , że 10% Wyborców uwierzyło w lewicę. Byłyby wielkie szanse, gdybyśmy w ciągu 4 lat postawili na mieszkańców, a nie wyłącznie na "stołki".
 
3 dni za nami od przełomu odsuwającego lewicę od wpływu na rozwój, czy przeciwdziałanie regresowi Miasta. Otrzymuję wiele telefonów od elblążan, wyrażających swoje rozczarowanie, także od radnych i nowowybranych, z każdego kierunku politycznego. Natomiast cisza od współtwórców klęski. Można powiedzieć, za Molierem: "sami tego chcieliście Grzegorzem Dyndały" czy przerabiając Churchilla : " nigdy tak wielu nie doznało takiego upokorzenia od tak nielicznych". Niestety, nielicznych, ale niedobrze decydujących.
 
Zastanawiam się -może się wstydzą? Znając nasze targowe realia- kalkulują, oczekują na profity, bo wsparli. Ba , niedługo usłyszymy:"prawie nic się nie stało, członkowie i sympatycy lewicy oraz mieszkańcy". Stało się, lewica elbląska jest "przysypana gruzami". Struktury zawiodły, a nasza lewicowość bez wiary w te "struktury" staje się wyłącznie naszą wewnętrznie autonomiczną. A my- członkowie elbląskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, stoimy przed indywidualnymi decyzjami.

 
Pozdrawiam Wszystkich w tym niedobrym czasie”.
 
                                                                                 Ryszard Klim
 

Oceń tekst:

Ocen: 7

%57.1 %42.9


Komentarze do artykułu (96)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +39
  ~ Prorok Igor
  Czwartek, 25.10

  Panie Ryszardzie! Sorry tu nie ma się co obrażać na nikogo i szukać winnych tam gdzie ich nie ma! Lewica sama się rozłożyła po latach dziwnych zachowań. Daleko nie szukając sprawa EPECu przecież nikt z pana partii pana od początku nie rozumiał i nie chciał pomóc prawda? Inna sprawa wielu starszych kolegów jak Mańkut czy Nowak już dawno powinni oddać miejsce dla młodszych ale jak to zrobić kiedy lewica skutecznie odpycha i jest skłócona wewnętrznie nie mniej niż Platforma Obywatelska czy tez PIS? To musiałaby być gra zespołowa pod przewodnictwem lidera. Sorry Nowak nie jest żadnym liderem ani autorytetem choć trzeba przyznać że ma dużo, dużo szczęścia w życiu. Inna sprawy, że sprawy grupy lepiej wyjaśniać na spotkaniu z osobami do których ma się żal itd nie przez media nie rozumiem tego.

 2. 2
  --24
  ~ Przegrany
  Czwartek, 25.10

  Rozpłakałem sie jak dziecko wzruszyła mnie ta historia ! Przeciez to jest niemożliwe p. Rysku zróbmy coś wyjdzmy na ulice ! Słabo mi !!!!

 3. 3
  +70
  ~ Marek
  Czwartek, 25.10

  Nowak i Mańkut - oni są lewicą tak jak z koziej dupy trąba

 4. 4
  +39
  ~ Mieszkaniec
  Czwartek, 25.10

  Panie Ryszardzie ma pan wiekszy szacunek niz reszta tego sldowskiego towarzystwa, powstal rozdzwiek pomiedzy pracą na rzecz miasta i mieszkańców a checią bycia na stanowiskach i dlatego pan im przeszkadzal! Szacun i jak odejść to w chwale a reszta niech analizuje własną porażkę i smutny koniec kariery

 5. 5
  +51
  ~ tak myśle
  Czwartek, 25.10

  I znowu Nowak siądzie dupką na vice i przeleci kilka latek

 6. 6
  +43
  ~ Sojusznik
  Czwartek, 25.10

  To nie wyborcy zawiedli co widać w glosach, tu zawiedli koledzy, sojusznicy, partnerzy ,liderzy i jakkolwiek ich określać, to nie wyborcy pana skreślili , skreślili pana sojusznicy i koledzy bo psuł pan uklad w drodze w ktorym jedynym celem bylo być i mieć! Akcja matołów z epecowa byla raczej reklamą niz antyreklamą ! Pan karierę ma juz za sobą a o tych tzw liderach za 5 lat juz nikt nie bedzie pamiętał ani chciał , no chyba ze poznali smak lizania tyłka każdemu od kogoś coś złapią

 7. 7
  +50
  ~ POlitolog
  Czwartek, 25.10

  Elbląskie SLD rozłożyło się na własne życzenie! Żaden komitet wyborczy który nie wystawia swojego kandydata na Prezydenta miasta nie jest traktowany poważnie przez wyborców. Kto jest temu winny, dobrze o tym wiecie;)

 8. 8
  +20
  Robert Koliński
  Czwartek, 25.10

  Zaprawdę powiadam Wam - słuszne to i zbawienne, co pisze radny Klim;) Układ dyrektorsko-urzędniczy, czyli ta ratuszowa hydra przeklęta, obsadził i wypaczył nie tylko miejsca na liście do elbląskiej RM w tych wyborach, ale również deprawuje i korumpuje w ramach kolejnego już, właśnie ogłoszonego, tzw. Budżetu Obywatelskiego, który pozostaje takim już tylko z nazwy, bowiem w naszym mieście od lat jest już budżetem wyłącznie kolesiowsko-urzędniczym.

 9. 9
  +29
  ~ wyborca
  Czwartek, 25.10

  Wszystkiego najlepszego Panie Ryszardzie.Jest Pan dobrym czlowiekiem i porzadnym obywatelem naszego miasta.Pana praca dla miasta byla jak najlepsza.Prosze sie nie martwic bedzie dobrze a lewica jeszcze pokaze ze jest w stanie wejsc do parlamentu.

 10. 10
  +44
  ~ Czerwień na wietrze
  Czwartek, 25.10

  Panowie Nowak i Mankut to tzw. Kawiorowa lewica. Lokalni trochę już zurzyci baronowie. Trzeba głosować na takich ludzi jak Kolinski itp.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.91417908668518