Poniedziałek, 16.09.2019, Imieniny: Edyta, Kamil, Korneliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY SAMORZĄDOWE 2018

Rozmawiali o organizacjach pozarządowych. Na debatę przybyło dwóch z czterech kandydatów na urząd Prezydenta

09.10.2018, 21:15:39 Rozmiar tekstu: A A A
Rozmawiali o organizacjach pozarządowych. Na debatę przybyło dwóch z czterech kandydatów na urząd Prezydenta
Fot. Ryszard Biel
REKLAMA
Rada Elbląskich Organizacji Pozarządowych zorganizowała dziś debatę, która miała się odbyć z udziałem kandydatów na urząd Prezydenta Elbląga. Zjawiło się na niej jedynie dwóch z czterech kandydatów – Witold Wróblewski (KWW Witolda Wróblewskiego) oraz Michał Missan (Koalicja Obywatelska Platforma Obywatelska i Nowoczesna).
 
Posła Jerzego Wilka (Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica) reprezentował radny PiS Zenon Lecyk, a Stefana Rembelskiego (Kukiz'15) Janusz Lewandowski.
 
Kandydaci otrzymali kilka dni wcześniej od organizatorów 10 pytań zamkniętych i 3 otwarte. Podczas dzisiejszego spotkania elblążanie przybyli na debatę mogli poznać nie tylko odpowiedzi kandydatów i ich uzasadnienia na te pytania, ale także mieli możliwość zadania swoich pytań (dotyczących jedynie organizacji pozarządowych i obszarów jej działalności).
 
Organizatorzy chcieli dowiedzieć się m.in., który z kandydatów planuje po wygranych wyborach powołać biuro ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, albo czy będzie planował wyremontowanie budynku przy ul. Związku Jaszczurczego 17 na Centrum Aktywności Społecznej.
 
Okazało się, że choć wszyscy ubiegający się o fotel Prezydenta Elbląga zapewniali, że organizacje pozarządowe są ważnym środowiskiem, to jednak nie we wszystkich zagadnieniach mówili jednym głosem.
 
 
Ja na wszystkie pytania odpowiedziałem tak. Władze miasta w tej chwili powinny skupiać mieszkańców. Zarówno władze samorządowe, jak i organizacje samorządowe są przedstawicielami mieszkańców i nie widzę innej możliwości, jak to, by ściele współpracować
 
– mówił Michał Missan.
 
Janusz Lewandowski od 70-tych lat jest związany z Elblągiem. - Jestem osobą niepełnosprawną. Moim głównym priorytetem jest to, że nie mamy w Elblągu zakładów pracy chronionej (…) Nas, osób niepełnosprawnych, w Elblągu jest 800 osób. (…) Ludzie są pozostawieni sami sobie – stwierdził.
 
Czym Jerzy Wilk wraz ze swoim Komitetem kierował się przygotowując odpowiedzi na pytania? - Postanowiliśmy nie kokietować organizacji pozarządowych i wyrazić swoją rzeczywistą opinię na temat, jak powinna wyglądać sytuacja jeśli chodzi o relacje organizacje samorządowe – samorząd. W naszym przekonaniu relacje są niedostateczne – zaznaczył Zenon Lecyk.
 
Witold Wróblewski odniósł się m.in. do finansowania organizacji pozarządowych.
 
Obecnie wydajemy 32 mln zł na organizacje pozarządowe. To dobrze wydatkowane pieniądze, których w kolejnej kadencji na pewno bym nie zmniejszył
 
– zapewniał.
 
Każdy z kandydatów miał trzy minuty aby odpowiedzieć na pytanie.
 
Padło też kilka pytań od zebranych na sali elblążan. W tym przypadku nie udało się poznać opinii dwóch nieobecnych kandydatów. Reprezentanci przedstawiali swoje stanowiska w podjętych zagadnieniach.
 
Na koniec spotkanie podsumował Arkadiusz Jachimowicz, prezes Elbląskiej Rady Organizacji Pozarządowych. - Jestem zawsze bardzo zadowolony przy tego typu spotkaniach, że trochę zmuszamy ważne osoby do tego, by popatrzyły z uwagą i zrozumieniem na organizacje pozarządowe – co to jest za twór, jak one funkcjonują, czego potrzebują, jak współpracują itd. Mam nadzieję, że ktokolwiek z panów będzie miał szczęście być wybranym przez elblążan, będzie nam się dobrze pracowało – mówił.


 
 
 
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Galeria / Debata kandydatów na urząd Prezydenta. ( zdjęć 20 )
Dodano: 2018-10-09 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --15
  ~ Anab2
  Wtorek, 09.10

  Brawo Missan

 2. 2
  0
  ~ Innaz
  Wtorek, 09.10

  Wilk i Rembrlski nieobecni :):)

 3. 3
  --2
  ~ Ciekawy
  Wtorek, 09.10

  ktoś ciągle mija się z prawdą, skąd te 32 mln ??

 4. 4
  +1
  ~ ciekawy
  Wtorek, 09.10

  Proszę redakcję o wyjaśnienie u rzecznika tych 32 mln, będzie ciekawie :):)

 5. 5
  0
  ~ Prorok Igor
  Wtorek, 09.10

  Temat organizacji pozarządowy jest od lat tematem bardzo śliskim! Warto rozgraniczyć te organizacje na organizacje z członkami zawodowymi, którzy działają i organizują za pensje nie małe tylko i wyłącznie dla siebie w godzinach swojej pracy i to ma niewiele wspólnego ze społecznością pracującą. Inne organizacje to te które borykają się z problemami dnia codziennego i funkcjonują za własne środki.....

 6. 6
  --17
  ~ Jarek
  Wtorek, 09.10

  Byłem na spotkaniu. Bardzo dobrze i merytorycznie wypowiadał się Missan. Młody facet, przeczytałem, że ma 42 lata. To dobry kandydat na prezydenta.

 7. 7
  --1
  ~ Alicja
  Środa, 10.10

  Z tych gadających głów tylko pan Lewandowski wypadł naturalnie - reszta to wyborcza sztampa i obietnice bez pokrycia a miliony z sufitu

 8. 8
  +11
  ~ niedoinformowany
  Środa, 10.10

  Organizacje pozarządowe są bardzo potrzebne do przeżerania pieniędzy bo innych skutków namacalnych ich działalności na dzień dzisiejszy nie znam chyba są objęte ścisłą tajemnicą

 9. 9
  --13
  ~ Rysiek
  Środa, 10.10

  Pan Missan wyróżniał się bardzo pozytywnie na tle pozostałych Panów. Wydaje się, że mamy szansę oddać władzę młodemu człowiekowi. Bardzo merytoryczne odpowiedzi. Missan ma ciekawe pomysły na Elbląg. Panie Michale ma Pan nasz głos.

 10. 10
  --11
  ~ Wyborca
  Środa, 10.10

  Kandydat Michał Missan konkretnie i merytorycznie odpowiadał na pytania. Brak dwóch kandydatów świadczy o ich miernym i lekceważącym stosunku i zaangażowaniu w sprawy Elbląga.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.