Środa, 1.04.2020, Imieniny: Grazyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama


Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY 2013

Zobacz, co kandydaci mają do powiedzenia w temacie pracy. Debata prezydencka za nami!

17.06.2013, 20:56:52 Rozmiar tekstu: A A A
Zobacz, co kandydaci mają do powiedzenia w temacie pracy. Debata prezydencka za nami!

Jednym z palących problemów Elbląga jest brak pracy. Według sondaży, co piąta osoba w naszym mieście ma status bezrobotnego. Sytuacja na rynku pracy spowodowała, że duża część mieszkańców emigrowała i nadal emigruje do większych miast, a także za granicę. Jak powstrzymać lawinową migrację z Elbląga i jakie rozwiązania tej sytuacji zaproponują kandydaci na fotel Prezydenta Elbląga dowiemy się w czasie dzisiejszej debaty.

Tym razem kandydaci odpowiadali na pytania z zakresu utrzymania miejsc pracy.

Elżbietę Gelert wywołano dziś do odpowiedzi pytaniem o to, czy bezrobocie można zwalczać, wspierając lokalne firmy w celu zwiększenia zatrudnienia. Czy więc kandydaci widzą możliwość wprowadzania ulg w podatkach lokalnych dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy? – Jak najbardziej powinno wprowadzać się ulgi dla przedsiębiorców, nie tylko lokalnych – myślę, że to jedna z zachęt – nie tylko ulgi, ale całe pakiety, które będą bardziej atrakcyjne, by inwestorzy bardziej zainteresowali się naszym miastem. Takimi pakietami może być dogodność komunikacji, w Parku Technologicznym np. takiej komunikacji nie ma, tu nic nie dojeżdża, więc jeśli tu miałyby się bardziej osadzać firmy, to również jednym z elementów byłaby ta dogodność komunikacyjna dla pracowników tych przedsiębiorstw, które mogłyby tu być.

Czy w Urzędzie Miejskim i miejskich spółkach  jest przerost zatrudnienia, jeśli tak, to czy kadry należy odchudzić? – pytano Edward Pukina – Przerost zatrudnienia jest nie tylko w Urzędzie Miejskim, ale i w instytucjach mu podporządkowanych. Ja twierdzę, ze tam należy wprowadzić nie tylko „przesiew”,  ale wręcz dużo świeżej krwi. To młode osoby powinny wręcz pracować nie tylko w urzędzie ale również w instytucjach mu podległych.

Jerzego Wilka zapytano o to, jakby zachęcał drobnych przedsiębiorców by zdecydowali się on się rozpocząć działalność gospodarczą w Elblągu i zatrudnić nowych pracowników? – Dam prosty przykład: stocznia rzeczna w Elblągu była zamknięta i to my znaleźliśmy inwestora z Gdańska, który zakupił ją od prywatnego właściciela i stworzył w tej chwili 20 miejsc pracy. Dla nas najważniejszą rzeczą jest rozbudowa portu i budowa przekopu przez Mierzeję. To wprowadzi nowe miejsca pracy.

Proszę wymienić trzy sposoby, jakimi Prezydent może generować tworzenie nowych miejsc pracy – to pytanie skierowano do Lecha Kraśniańskiego. – Na pewno poprzez wzmocnienie w urzędzie wydziału, który zajmowałby się bezpośrednio inwestorami. Prezydent powinien także wzmocnić przedsiębiorców poprzez ulgi dla nich.

Pawła Kowszyńskiego zapytano o to, w jaki sposób miasto może wspierać rozwój małych i średnich firm, aby dawały zatrudnienie? – To ważne pytanie, bo praca w obecnych czasach jest dobrem, o które trzeba walczyć. Moje rozwiązania na te bolączki to ulgi dla przedsiębiorców za zatrudnienie elblążan na stanowiskach pracy - wtedy będzie on mógł 30 proc. podatku odprowadzanego do Urzędu Skarbowego, odliczać od podatku lokalnego.

W jaki sposób wykorzystać bliskość Obwodu Kaliningradzkiego do pozyskiwania nowych miejsc pracy w Elblągu? Jaką strategię przyjąć aby Rosjanie chcieli inwestować w Elblągu? – tym pytaniem wywołano do odpowiedzi Cezarego Balbuzę. – Wprowadzenie małego ruchu granicznego na pewno ociepliło nasze stosunki z Rosjanami. Dlatego ja chciałbym zaprosić biznesmenów rosyjskich do odwiedzenia Elbląga i przedstawić im ofertę inwestycyjną, by mogli rozpocząć tu konkretne interesy. Szansą są dla nas Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku w Rosji, gdzie swoja szansę mogłyby upatrywać elbląskie firmy z branży budowlanej, budując np. stadion piłkarski w Kaliningradzie na 40 tys. miejsc.

Co zamierza Pan zrobić z inwestycją znaną jako centrum handlowe Siódemka? – skierowano pytanie do Jacka Tomczaka – Tu trzeba pobudzić równoległą i konkurencyjną inwestycję. Tu jako prezydent stworzyłbym terminal przeładunkowy na Terkawce.

Witolda Wróblewskiego natomiast pytano o obecną formułę Powiatowych Urzędów Pracy – pytano Wróblewskiego. – PUP-y nie podlegają prezydentowi, lecz Wojewódzkim Urzędom Pracy. Wiem, że formuła urzędów pracy ma się zmienić. Na dziś pełni on rolę opiekującą się bezrobotnymi. Natomiast tu trzeba większej współpracy PUP z przedsiębiorcami.

Czy planuje Pani udzielenie pomocy właścicielom sklepów, którym prace przy 503 i 504 wpłynęły na zmniejszenie ich dochodów – skierowano pytanie do Ewy Białkowskiej. - Tak, to duży problem, a ja myślę, że samorząd jest w stanie pomóc tym sklepom, trzeba walczyć o ich utrzymanie, by nie stracić dalszych miejsc pracy. Możemy wspomóc tych przedsiębiorcom i to jako samorząd chcielibyśmy zrobić.

Janusza Nowaka natomiast, pytano o dalszą prywatyzację szpitala miejskiego - Prywatyzacja szpitali w kraju pokazała, że te kończą się najczęściej ich upadłością. Przekształcanie w spółki prawa handlowego bez dokapitalizowania tych szpitali w bardzo krótkim czasie powoduje utratę płynności i obowiązek zarządzających złożenia wniosku o upadłość. Jedynym ratunkiem dla miejskiego szpitala jest jego połączenie z dawnym szpitalem wojskowym. Wtedy wydatki zracjonalizują się, a mieszkańcy będą wtedy mieli szeroką i dobrą jakość świadczonych usług.

 

 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --15
  ~ kita
  Poniedziałek, 17.06

  Brawo Nowak !!!

 2. 2
  --8
  ~ POPIERAM
  Poniedziałek, 17.06

  Podoba mi się podejście Cezarego Balbuzy do tematu współpracy z Rosją, widać, że człowiek ma konkretny plan działań. TRZYMAM KCIUKI!!!

 3. 3
  --1
  ~ Jęki Wilka
  Poniedziałek, 17.06

  Pani Gelert to ona powinna zostać Prezydentem.KOMPETENTNA, DOŚWIADCZONA.Ogólnie bardzo dobrze wypadła na debacie.Wilk totalna porażka-pieniacz,nic nie wniósł tylko denerwował się na dziennikarzy ,miał do wszystkich pretensje ,kartki mu wypadały -myślał, ze sobie poczyta w domu Panie Wilk,pokazał pan swoją prawdziwą twarz.

 4. 4
  +1
  ~ Precz z PO
  Wtorek, 18.06

  Pani Gelert POwinna odejść !!! Pan Nowaczyk POkazał co POtrafi!!! Precz z PO.Kompromitacja tej partii.Nigdy więcej PO!!!! Jeżeli Popierałeś Nowaczyka zagłosuj na NIą

 5. 5
  0
  ~ Wyborca Świadomy
  Wtorek, 18.06

  No cóż Pukin i Wilk dali niezłe przedstawienie! Nawet koalicja Pukinowi zamarzy la się z Wilkiem? Dobrze wypadł Wróblewski, Nowak, Balbuza, Gelert, Reszta to żal, a Białkowska mam wrażenie jakby nie wiedziała gdzie i po co tam była?!

 6. 6
  +1
  ~ Agaton
  Wtorek, 18.06

  To prawda, niektórzy kandydaci kiepsko wypadli. Nie chodzi mi o ten błysk oka, medialność itp. Raczej o sposób mówienia, przekonanie o tym co się mówi. Jedno jedynie pytanie w tym bloku było ważne - o Obwód Kalingradzki. Balbuza zwyciężył dostając to pytanie. Tym bardziej, że EKO najwięcej mówiło i mówi o tej, niezałatwionej, sprawie.

 7. 7
  --2
  ~ poltek
  Wtorek, 18.06

  Panie Wróblewski to pan nie wie że PUP podlega pod Prezydenta???Kompromitacja

 8. 8
  +1
  ~ Waldemar Siuda
  Wtorek, 18.06

  Szanowni Państwo Wyraźnie widać, że Pan Edward Pukin to osoba, która nie boi się podejmować trudnych i wymagających dużej odwagi decyzji. Dodatkowo są to decyzje dobre dla naszego miasta i co najważniejsze, mające realne możliwości przeprowadzenia. Dajmy szansę młodym i sobie.

 9. 9
  0
  ~ moim zdaniem
  Wtorek, 18.06

  najlepiej wypadł Wróblewski, bo merytorycznie najlepiej przygotowany; najsłabiej Pukin, mało wie i dużo krzyczy

 10. 10
  0
  ~ EBramis
  Wtorek, 18.06

  Najlepiej mówi Balbuza widać że twardo stąpa po ziemi

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.