Wtorek, 7.07.2020, Imieniny: Cyryl, Metody, Estera
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

„Aby spotkać się z radnym wiele osób musi zwalniać się z pracy” (opinia nadesłana)

27.11.2018, 11:40:31 Rozmiar tekstu: A A A
„Aby spotkać się z radnym wiele osób musi zwalniać się z pracy”
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. Ryszard Biel)
Spotkania z mieszkańcami są bardzo ważne w pracy każdego radnego. To dzięki nim często dowiadujemy się o wielu problemach, z którymi przysłowiowy Kowalski się spotyka. Niestety kontakt mieszkańców ze swoimi radnymi nie należy do prostych. Dyżury, które radni pełnią w Urzędzie Miejskim w Elblągu odbywają się w bardzo niedogodnych terminach. Aby spotkać się z radnym wiele osób musi zwalniać się z pracy. Czy tak to powinno wyglądać?
 
Dla przypomnienia radni pełnią dyżury w godzinach 14.15-30 w dniach poniedziałek, środa, czwartek natomiast we wtorki dyżur jest w godzinach 15.00-16.30. Przewodniczący oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej spotykają się z mieszkańcami w piątki w godzinach 13.00-14.30!
 
Ze swojego doświadczenia dodam, że wielokrotnie spotykałem się z mieszkańcami w terenie poza wyznaczonymi terminami. Uważam, że taka forma kontaktu jest najodpowiedniejsza.
 
Co w takim razie można zmienić?
 
Dyżury radnych reguluje regulamin Rady Miejskiej w Elblągu, który w dniu 22 października br. został zakwestionowany przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego.
 
W rozstrzygnięciu nadzorczym możemy przeczytać "Żaden z przepisów prawa, nie obliguje radnych do pełnienia dyżurów (zwłaszcza zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym przez Przewodniczącego rady) ani do spotkań z mieszkańcami. Są to niewątpliwie postawy pożądane, jednak akt prawa miejscowego, nie może nakładać na radnego obowiązków innych niż wynikające z przepisów ustawy, ani też  – doprecyzowywać i modyfikować ustawowo określonego zakresu obowiązków radnego."
 
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym "radny obowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty  samorządowej gminy, radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami", dlatego też uważam, że ustalone do tej pory terminy powinny zostać zmienione tak, aby mieszkańcy mieli ułatwiony kontakt ze swoimi radnymi.

Jak to wygląda w innych miastach?
 
Łódzcy radni mają określony harmonogram spotkań (dostępny na stronie Urzędu Miejskiego w Łodzi) jednak dyżury odbywają się w godzinach popołudniowych i to nie tylko na terenie Urzędu Miejskiego! Na spotkanie z radnym można umówić się telefonicznie.
 
Podobna sytuacja występuje w Gdyni gdzie w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Gdynia widnieje harmonogram spotkań radnych odbywanych w godzinach popołudniowych w różnych częściach miasta

Moje propozycje na zmiany
 
Proponuję elastyczne terminy spotkań - mieszkaniec kontaktuje się z Biurem Rady Miejskiej i umawia na spotkanie z wybranym radnym w wybranym przez siebie dniu i o najlepszej porze, mieszkaniec bezpośrednio z radnym umawia się na spotkanie np. na terenie swoje osiedla (na stronie UM Elbląg podany jest kontakt do radnego).
 
 
radny Robert Turlej
 

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ Bartoszz
  Wtorek, 27.11

  To nic nie zmieni bo to są nieroby.

 2. 2
  --1
  ~ i słusznie
  Wtorek, 27.11

  Radny Turlej nie należy do nierobów. Propozycje warte rozważenia.

 3. 3
  +5
  ~ wicia
  Wtorek, 27.11

  I tak w cztery oczy? Kto będzie protokółował, pracownik biura, asystent radnego, czy dyktafon? A może te spotkania odbywać się będą /dla bezpieczeństwa radnych i mieszkańców/ w samochodzie Straży Miejskiej, tylko że oni pracują do 16.00!

 4. 4
  +8
  ~ babcia
  Wtorek, 27.11

  Proponuję naprzemiennie tj. : jeden tydzień do południa , drugi w godzinach popołudniowych.

 5. 5
  +5
  ~ valdek
  Wtorek, 27.11

  pytam a po co spotykać się z radnym, szkoda czasu, oni i tak nic nie robią!

 6. 6
  +4
  ~ sdsder
  Wtorek, 27.11

  Będą Radnych ganiać po mieście jak ...### Z jednej strony konieczność utrzymania kontaktu z Radnymi z drugiej to trochę uwłaczające takie ganianie. Co jesli mieszkaniec umówi się na spotkanie z Radnym a Radny dostanie w## ?? W Urzędzie jest ochrona, jaka jest taka jest, ale to urzad a nie brama między blokami.

 7. 7
  +4
  ~ J - 196
  Wtorek, 27.11

  Naiwnym jest ten "wyborca" który liczył na tabakierę dla nosa. mógł tak wnioskować po bełkocie "programowym". Naiwny nie zapoznał się z programem uniwersalnym elbląskich radnych - "my tam, qurwa, idziemy na 5 lat". I niech nikt im nie próbuje przeszkadzać w kasowaniu diety. Radny nie zrobi nic po godzinie 15.00 - patrz poprzednie występy towarzysza przewodniczącego z czytaniem z czerwonych okładek pod pomnikami i na skwerach. Radny ma całe miasto na głowie a nie jakiegoś mieszkańca czy wyborcę. Ten portal winien przeprowadzić edukację elektoratu w zakresie nieprzyzwoitego nękania radnego. Radny jak ma czas to siedzi i myśli, a jak czasu nie ma (zabiera mu go mieszkaniec) to radny ino se siedzi. stąd takie godziny (aby myślał o pójściu do domu) i efekt spotkań.

 8. 8
  +7
  ~ I tak w kółko .
  Wtorek, 27.11

  Turlej Ty Ty masz taką możliwość w PWSZ , kiedy elblążanin będzie chciał to Ty jedziesz na spotkanie ? Ciekawe . A kiedy Pan Radny zacznie zajmować się poważnymi tematami dla osiedla w którym mieszka ? Czyli dostawcą ..ciepła ? Bo wnioski na kolejne imprezy na Modrzewinie , temat rowerowy , kotrapasy , ścieżki itp itd . to tematy nie aż tak istotne . Opłaty zatwierdzane przez Radę Miejską , czyli też przez Pana , to jest ..istotne . Bo biją mieszkańców Zawady po kieszeniach . W tych tematach Pan >> MILCZY . Po co taki Radny ?

 9. 9
  +7
  ~ Wyborca2018
  Wtorek, 27.11

  A radny Turlej zorientował się w temacie dyżurów po dwóch kadencjach czyli po 8 latach !!!

 10. 10
  +6
  ~ Czytać tego się nie chce .
  Wtorek, 27.11

  I znów mamy stan ..... " turlejowania " Tematy z d....wzięte .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.