Sobota, 4.07.2020, Imieniny: Elzbieta, Malwina, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Rozliczamy z dyżurów Jerzego Wilka. Jak rozwiązał problemy zgłoszone podczas dyżuru radnego?

17.03.2015, 07:00:10 Rozmiar tekstu: A A A
Rozliczamy z dyżurów Jerzego Wilka. Jak rozwiązał problemy zgłoszone podczas dyżuru radnego?
fot. Adrian Sajko

 W piątek, 13 marca, ponownie udaliśmy się do Urzędu Miasta na dyżur radnych. Tym razem przypadał on przewodniczącemu Rady Miasta, Jerzemu Wilkowi. Postanowiliśmy sprawdzić, w jaki sposób udało mu się rozwiązać problemy mieszkańców z poprzedniego dyżuru. 

 

W lutym na dyżur zgłosiła się mieszkanka w sprawie braku pracy. Jak stwierdził wówczas Jerzy Wilk, nie zatrudnia on ludzi lecz jedynie przez swoje kontakty może informować o poszukiwaniu pracy przez taką osobę. Na dzisiejszym dyżurze przewodniczący poinformował nas, że przekazuje takie informacje znajomym pracodawcom. 

Na dyżur miesiąc temu zgłosili się także przedsiębiorcy z tzw. zakładów pracy chronionej, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne. Niestety mają oni, jakiś problem. W związku z tym zorganizowali spotkanie i prosili, aby Jerzy Wilk uczestniczył w nim. Jak stwierdził radny problemem chyba jest wstrzymywanie dofinansowania dla tych zakładów pracy chronionej przez PEFRON. Przewodniczący wówczas deklarował, że przybędzie na spotkanie i będzie starał się pomóc rozwiązać problemy pracodawców. 

 

Byłem na spotkaniu z przedsiębiorcami, rozmawiałem z nimi. Był tam obecny pan Leszczyński (były wiceprezes PEFRONu), był pan Waranków (prezes Elsinu), był pan z Gdańska z Sinemy (spółdzielnia niewidomych) i prezes ze spółdzielni w Gdyni. Ja z nimi rozmawiałem, po tym spotkaniu wystąpiłem do Pani Prezes PEFRON-u w Warszawie z prośbą o wsparcie tych zakładów zatrudniających osoby niewidome, z prośbą o to by im pomóc. Większość z nich ma kłopoty rozliczania z PEFRON-em tego wspierania stanowisk pracy

– powiedział Jerzy Wilk.

 

Jak dodał Jerzy Wilk, niewidomi powinni dostawać dofinansowanie na swoje miejsca pracy, a ze względu na zaległości w płatnościach w ZUSie i Urzędzie Skarbowym są one wstrzymywane. I rzeczywiście jest to uregulowane prawnie, ponieważ jak ktoś ma zaległości większe niż 100 złotych można wstrzymać dofinansowanie, które ma wielkość kilkudziesięciu tysięcy złotych. Prezes PEFRON-u obiecała rozpatrzyć jeszcze raz tę kwestię, a także spotkać się z przedstawicielami tych zakładów. Przewodniczący Rady Miasta również zwrócił się z prośbą do Dyrektora Urzędu Skarbowego, aby w tych trudnych sytuacjach, ze względu na miejsca pracy osób niepełnosprawnych,  rozłożyć te płatności na raty.

 Na dyżurze w lutym padła również propozycja, aby w Elblągu utworzyć fundusz poręczeń kredytowych dla przedsiębiorców.  Trudności szczególnie mają małe firmy i mikro przedsiębiorstwa z uzyskaniem  małych kredytów. Wówczas Jerzy Wilk deklarował rozmowę z prezydentem Wróblewskim na ten temat. 

 

Umówiłem się już z prezydentem na przyszły tydzień, bo jest kilka tematów do omówienia między innymi właśnie ten fundusz poręczeń kredytowych. Należymy w tej chwili do Działdowskiego Funduszu Poręczeń, i odległość zapewne i inne kwestie powodują to, że ci mali przedsiębiorcy nie zawsze otrzymują poręczenia. Można by to zrobić też pisząc projekt unijny, ja wierzę w to, że teraz ta nowa perspektywa spowoduje, bo na te cele społeczne będzie przyznawana, że uda się coś takiego stworzyć. My jako samorząd będziemy to wspierali, aby stworzyć taką kasę, taki fundusz. Część środków jako samorząd włożyć, pozyskać ze środków unijnych, może ci więksi przedsiębiorcy by wsparli, banki. Trzeba spróbować

– dodał Jerzy Wilk

 

Na dyżur radnego w lutym zgłosiła się również mieszkanka Próchnika, która wskazywała, że mieszkańcom zależy na dalszej budowie ścieżki rowerowej do Krasnego Lasu, a także na budowie placu zabaw. 

 

- Inwestycja ścieżki rowerowej będzie kontynuowana do czerwca. Te pieniądze, które są zabezpieczone w budżecie to zostaną zrealizowane. Ja jestem nadal za tym, aby budować tę ścieżkę, ale to Prezydent wstrzymał tę inwestycję i chce pozyskać na nią środki unijne. Ja będę dążył do tego, aby zrealizować tę ścieżkę. Co się tyczy placu zabaw, to najlepiej by było jakby mieszkańcy złożyli propozycję do Budżetu Obywatelskiego, my będziemy ich w tym wspierać – dodawał przewodniczący Rady Miasta

 

Na lutowy dyżur zgłosili się również z prośbą dyrektorzy Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy Kościuszki. Prosili, aby Rada Miejska pamiętała i znalazła środki na pomoc w remoncie budynku hali, bo parkiet został wymieniony, ale konieczny jest drugi etap.  Chodziło tutaj o remont dachu, termomodernizację budynku oraz ogrzewanie. 

 

-Rozmawiałem z obu panami, dostałem również zaproszenie od nich, mamy się spotkać na hali MOS. Ogólnie chodzi tutaj, aby zmienić tę boazerię z drugiej ściany, zmienić ogrzewanie,wykonać termomodernizację budynku i remont dachu. Będziemy szukali, jakichś środków w budżecie, żeby ich wspierać – stwierdziłł Jerzy Wilk

 

Przewodniczący będzie rozmawiał z prezydentem, aby znaleźć środki własne w budżecie i pozyskiwać pieniądze unijne czy też z budżetu państwa na tę inwestycję. Sam nie może pisać projektów, ale będzie inicjować, zachęcać, namawiać do realizacji tego.

Ines Kuraś

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ A o Koseckiej cisza?
  Wtorek, 17.03

  A gazeta nie napisała w czym pomogła Kosecka Elblążanom.3 marca 2015r i co ? Znów nie przyszła na dyżór radnej ?

 2. 2
  +6
  ~ klik
  Wtorek, 17.03

  Nic, ale to nic nie zrozumiałem z wypowiedzi jakiej udzielił p. Wilk, w sprawie kłopotów jakie mają zakłady pracy chronionej. Jak tak działa p. Wilk jak się wypowiada, to i takie są efekty Jego działań?

 3. 3
  +2
  ~ no nie?
  Wtorek, 17.03

  a przecież w PFRON pracuje żona wilka i to wysoko na stanowisku to on wie najlepiej co i jak prawda?

 4. 4
  +2
  ~ j23
  Wtorek, 17.03

  co tam na budowie......

 5. 5
  +5
  ~ wiza
  Wtorek, 17.03

  To p. Wilk nadzoruje Miedzyszkolny Ośrodek Sportowy?

 6. 6
  --1
  ~ do wiza
  Wtorek, 17.03

  czy napewno Ośrodek Sportowy? no , a jak niema teraz co z czasem zrobić to Jego sprawa.

 7. 7
  --1
  ~ bezrobotny
  Wtorek, 17.03

  Jak widać poniżej jest komentarz , gdzie jest wyraz dyzur pisany przez ó kreskowane , brawo. Nasz prezydent buli , a nie boli .też pisze jak nowoczesny prezydent , a przecież on jest stary historyk ?

 8. 8
  0
  ~ całą prawdę prosimy
  Środa, 18.03

  A Wawryn z MPO nie przyszedł na spotkanie poskarżyć się że ma problem z prezydentem?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.