Wtorek, 19.03.2024, Imieniny: Józef, Bogdan, Marek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SONDY

Radni przeciw mowie nienawiści. "Zdarza się, że politycy używają w stosunku do siebie zbyt ostrego języka"

17.02.2019, 12:00:31 Rozmiar tekstu: A A A
Radni przeciw mowie nienawiści. "Zdarza się, że politycy używają w stosunku do siebie zbyt ostrego języka"
Fot. Archiwum redakcji
REKLAMA

Temat mowy nienawiści powraca do przestrzeni publicznej co jakiś czas. Dyskusja w tej sprawie rozpoczęła się na nowo po tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W polskim prawie przewidziano kary za nawoływanie do nienawiści czy publicznego znieważania. Zapytaliśmy elbląskich radnych, czy zauważają, występowanie zjawiska mowy nienawiści i jak można temu zapobiegać.


Małgorzata Adamowicz (Koalicja Obywatelska)


Jestem absolutnie przeciwna mowie nienawiści i temu, żebyśmy się tak różnili czy nawzajem sobie dogadywali. Jestem za tym, abyśmy szanowali swoje poglądy i próbowali ze sobą normalnie rozmawiać, a szczególnie wyciągali wnioski ze swoich błędów. Oceniając innych, oceniajmy najpierw siebie. Często osoby, które wykazują cechy przywódcze, używają właśnie takiej mowy nienawiści. Widać to na forach internetowych i to tam szczególnie powinniśmy się tego wystrzegać i nie obrażać innych.
 



Marek Pruszak (Prawo i Sprawiedliwość)

Niestety mowa nienawiści wciąż jest obecna i przede wszystkim internet temu służy. Tam obserwuje się komentarze pełne wrogości i nienawiści, a odpowiedzialność w pewnym stopniu spoczywa także na mediach i administratorach portali, aby nie publikowali takich komentarzy. Aby zapobiec mowie nienawiści, należy zacząć od siebie. Powinniśmy szanować drugiego człowieka, nawet jeśli ma odmienne poglądy. Krytyka czy własne opinie są możliwe i możemy je zamieszczać pod warunkiem, że z odwagą podpiszemy się pod swoim komentarzem.



 

Marek Osik (KWW Witolda Wróblewskiego)


Jednym z rozwiązań, które mogą zapobiec mowie nienawiści, są uregulowania prawne, które ułatwią ustalanie osób szerzących mowę nienawiści tak, aby ponosiły one odpowiedzialność za swoje słowa. Istnieje także pewne przyzwolenie społeczne dla takich zachowań i należałoby, aby każdy zaczął pracę nad zmianą tego od siebie i w swoich środowiskach. Ludzie szukają odpowiedzialnych za mowę nienawiści wśród swoich oponentów, a nie zauważają, że takie same treści zamieszczają ich znajomi czy zwolennicy. Od osób publicznych powinien płynąć przykład dobrych zachowań, norm społecznych. Wtedy łatwiej będzie to wszystko zmieniać, bo na pewno idzie to w złym kierunku. Martwi mnie, że w przypadku tragicznych wydarzeń ten temat staje się aktualny, ale szybko wraca wszystko do normy.

 


Paweł Fedorczyk  (Prawo i Sprawiedliwość)


Mowa nienawiści traktowana jest już wręcz jako instrument w polityce zarówno krajowej jak i lokalnej. Służy ona polaryzowaniu stanowisk czy poglądów, jak też wykorzystywana jest dla zapewnia sobie wyrazistości i odróżnienia się od innych w dyskusji publicznej. Pamiętajmy, że owa sfera publiczna, to nie tylko to co mieszkańcy za pośrednictwem mediów obejrzą lub przeczytają o osobach życia publicznego. To dotyczy także środowisk zawodowych i społecznych, w których jako mieszkańcy działamy, żyjemy i funkcjonujemy na co dzień. Większość zetknęła się z mową nienawiści rozumianą też jako obrażanie i psucie opinii o drugiej osobie. Tu podział wcale nie musi przebiegać przez odmienne poglądy polityczne. Zamierzonym skutkiem jest najczęściej eliminowanie osób myślących inaczej lub konkurentów. Co chcemy zrobić by było inaczej? Wniosek jest tylko jeden – każdy niech zacznie naprawę świata od siebie. Z tej „naprawy", którą obserwujemy w życiu publicznym, polegającej na pouczaniu drugiego i twierdzeniu że mnie problem nie dotyczy – nic nie będzie.


Andrzej Tomczyński (SLD)


W przestrzeni publicznej jest widoczna mowa nienawiści. Jest zawiść, nastąpił podział społeczny. Dawniej ludzie byli wobec siebie bardziej życzliwi, potrafiliśmy sobie nawzajem pomagać czy ustąpić. Najpierw zmianę należy zacząć od siebie, bo gdyby ludzie postępowali w ramach ustalonych wartości, dekalogu, to świat byłby lepszy i nie byłoby nienawiści.

 


Marek Burkhardt (KWW Witolda Wróblewskiego)


Jestem związany z działaniami społecznymi i sportowymi. I tam jest to widoczne w działaniach i inwestycjach podejmowanych w ramach klubu sportowego, w którym działam. Należy reagować na mowę nienawiści. Trzeba mieć w sobie odrobinę przyzwoitości. Można zauważyć, że gdy cokolwiek publikowane jest w mediach natychmiast pojawiają się też hejterzy, dla których każde podejmowane w mieście działanie czy organizowane imprezy kulturalne i sportowe są złe i niezadowalające.



Rafał Traks (Prawo i Sprawiedliwość)


Mowa nienawiści zauważalna jest szczególnie wśród osób, które anonimowo komentują bieżące tematy – dotyczące polityki, funkcjonowania miasta. Zdarza się, że politycy używają w stosunku do siebie zbyt ostrego języka i należy z tym walczyć. Mam nadzieję, że te niedawne wydarzenia wpłyną na to, aby politycy hamowali się w swoich słowach. Dużą rolę mają do spełnienia administratorzy portali i witryn internetowych, aby te komentarze nie były publikowane. Jest też możliwość, aby komentujący podpisywali się pod swoimi opiniami imieniem i nazwiskiem.

 




Krzysztof Konert (KWW Witolda Wróblewskiego)


Mowę nienawiści widzimy w internecie, w komentarzach, gdy anonimowe osoby wyrażają swoje opinie, które godzą w innych. Przede wszystkim jest to widoczne w internecie, ponieważ tam można być anonimowym. Osoby ukrywające się pod nickami piszą w sposób nieodpowiedzialny. To nie jest prosta sprawa, aby temu zapobiegać. Czasem trudno jest ustalić nadawcę – gdy zamieszczają oni komentarze z wykorzystaniem na przykład kafejek, więc i ściganie takich zachowań jest utrudnione. Przede wszystkim administratorzy stron nie powinni dopuszczać do tego typu sformułowań. Co innego konstruktywna krytyka, a co innego mowa nienawiści.
 


 


Marek Kamm (Koalicja Obywatelska)


Dużo jest nieuzasadnionej agresji i w przestrzeni publicznej dostrzegam zjawisko mowy nienawiści. Jest to niepotrzebne i niekorzystnie działa na odbiór społeczny i powinny być ograniczane. Długofalowo można temu zapobiegać poprzez edukację. To nie nastąpi szybko, ale to może być najbardziej skuteczna metoda. Bezpośrednio można to ograniczyć poprzez uniemożliwienie anonimowych komentarzy. Anonimizacja powoduje, że ludzie chętniej piszą różne rzeczy. Gdyby musieli podpisać się pod swoją opinią, pisaliby merytorycznie.

 

 

Z radnymi rozmawiała Patrycja Ochab

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --5
    ~ Elblążanin apolityczny
    Niedziela, 17.02

    Doprawdy zabawnie czyta się komentarze pisowców o mowie nienawiści - bo to właśnie pis bardziej niż ktokolwiek wcześniej w Polsce, taką mowę nienawiści wprowadził do polityki i to właśnie pis tak cynicznie korzysta z mowy nienawiści dla swojej korzyści. RADNI PISU - jesteście przeciw hejtowi i mowie nienawiści- WSTĄPCIE Z TEJ CHOREJ PARTII !!!

  2. 2
    +14
    ~ Ludzie
    Niedziela, 17.02

    Pochowany ten człowiek niech spoczywa w pokoju. Czy do końca życia będziecie na czyjejś śmierci robić politykę. A może mauzoleum postawić jak leninowi. Pomalu to robi sie chore. Zacznijcie pracowac i robic wszystko by nam żyło sie lepiej. Skończcie z tym gadaniem i do roboty a nie to precz.

  3. 3
    --2
    ~ Obecnie
    Niedziela, 17.02

    Nie ma znaczenia kto co i kiedy, wybory piłkarza co który wart. Odpady wyleca i tak ma pozostać.

  4. 4
    +15
    ~ kolo
    Niedziela, 17.02

    Panie Marku Burkhardt jak jakaś impreza jest byle jaka to niech się pan nie obrusza że są komentarze nieprzychylne wobec władzy z UM. To samo dotyczy sprawy z obiektami przy ul. Brzeskiej i Krakusa.

  5. 5
    +9
    ~ elblążanka
    Niedziela, 17.02

    Bo w naszym Elblągu, nie ma ważniejszych spraw, a woda, ciepło, śmieci.Te sprawy są na co dzień, nie trzeba wyszukiwać kto komu i co powiedział.

  6. 6
    +20
    ~ Sjesta .
    Niedziela, 17.02

    A ja jestem przeciwnikiem " wchodzenia na plecach" do RM , poprzez "słupa ". Robienia sobie kampanii wyborczej w ramach Budżetu Obywatelskiego , co roku . Zajmowania się " bzdetami" przez rajców . Przyklepywania wszystkich podwyżek zaproponowanych przez Prezydenta miasta . Przypadkowego zatrudniania w samorządzie , przyjaciół naszego " przyjaciela " ?? Zmieniania przynależności partyjnej . Raz w Pisie , raz w LSD , a teraz i u wróbelka na dachu ? Obiecywania złotych gór , a na sam początek 30 % podwyżki , tylko dlaczego nie przed wyborami do RM ?? Proszę sobie poczytać na WP wypowiedzi Pana Wałęsy o byłym Premierze Olszewskim , to dopiero " kultura słowa i jaka skromność " Wstyd , to były Prezydent . Sami politycy " bagno polskie " robią ? Bez.. wyjątku ? Amen .

  7. 7
    +21
    ~ Kryśka 123 .
    Niedziela, 17.02

    Panie Tomczyński , a kiedy Pan powróci do obniżenia diet dla Rady Miejskiej ? Bo coś Pan ucichł . A była mowa o powrocie do tematu przez Pana i radnych , którzy znów są w RM . Skąd taka bierność , coś się zmieniło Panie Andrzeju , coś blokuje ...chęci i dokończenia niezamkniętego tematu ? Dlaczego na ten temat się Pan nie wypowie . Wyborcy , czują się oszukani . Rusza to Pana ? Czy nie bardzo : ( : (

  8. 8
    +20
    ~ warto być przyzwoitym
    Niedziela, 17.02

    Po pierwsze - żadna z wypowiadających się osób nie zdefiniowała "mowy nienawiści", bo nikt nie wie co ten slogan znaczy. Najczęściej tego zwrotu używa nieuczciwa osoba publiczna lub celebryta którego głupoty nie uznano za wzór dla gawiedzi. Po drugie - podajcie jeden przykład złej krytyki wobec uczciwego. Fałszerza, oszusta, słupa, karierowicza bez intelektu... należy obowiązkowo eliminować z życia publicznego. Nad bezprawiem nie wolno przejść obojętnie, a skoro uwaga nie skutkuje, to czeka go powtórka "osiągnięć". Ostatnie - ludzie publiczni nie mogą łamać prawa i być chronieni przez kolesi z trędowatego układu-na szczęście pogardzany i bezsilny lud ma internet. Każdego uczciwego lud sam obroni na forach, ale oszust zapłacze. Wśród wypowiadających się w "wywiadzie" są tacy, którzy prawo mają na swoje usługi a groźnie występują aby wystarczyć interlokutora. Bycie np. radnym, to jeszcze nie jest trzymanie boga za trzewik a jedynie służba ludowi. Za głupotę i służalczą prostytucję publiczną trzeba się wstydzić.

  9. 9
    +4
    Robert Koliński
    Niedziela, 17.02

    Niestety, ale w większości to bicie piany przez radnych miejskich -czy ktoś z internautów może wymienić przypadek, by widział tych ludzi komentujących cokolwiek w sieci pod swoim nazwiskiem (może oprócz fb)? Na palcach jednej ręki mogę wymienić elbląskie osoby publiczne/polityków, którzy mają odwagę podpisać się pod swoimi poglądami; z wypowiadających się w tym materiale a mających taką odwagę cywilną, to kojarzę... jedną osobę;) Prawda jest taka, że za rozpowszechnianie nienawiści w internecie odpowiedzialni są, oprócz oczywiście żyjących z tego trolli, redakcje i administracje serwisów internetowych, które NIC z tym nie robią, często pomimo wielokrotnych zgłoszeń. Po prostu z tego żyją, bo każdy klik to piniondz; prym wiedzie tu oczywiście Portel, ale i info.elblag nie jest wcale święte.

  10. 10
    +14
    ~ edek
    Niedziela, 17.02

    Gdyby zastosować wasze pobożne życzenia tylko chwalenia waszego "poświęcenia" to tow. Gomułka jeszcze by rządził razem z Ochabem i Cyrankiewiczem. Pan Burghard bardzo chce klaki a nie wyciągania wniosków i poprawiania jakości imprez miejskich - vide te na skwerku i ku pamięci. Dla kogo w tych godzinach są organizowane? Aha, pracowity urzędnik nie poświęci swojego czasu po godź. 17. Ponadto brak jest krytyki wobec np. słupów i samooczyszczania się środowiska "politycznego" w mieście z takich osób - nie wypada bo może nie dadzą pracy córce w UM. Zaglądanie do lustra i chęć traktowania ludu tak jak sami byście chcieli być traktowani. Znowu wypowiedzieli się "najmądrzejsi w mieście - gdzie jest głos nauki, kultury, kościoła, słupa? Tylko "oni" a później płacz, bo krytyka infantylności.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.94678092002869