Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Chcą walczyć z hejtem wśród młodzieży. To pierwszy tego typu projekt w Elblągu

23.11.2015, 11:30:38 Rozmiar tekstu: A A A
Chcą walczyć z hejtem wśród młodzieży. To pierwszy tego typu projekt w Elblągu
Fot. Adrian Sajko

Można się z nią spotkać głównie w Internecie, ale nie tylko. Również w  szkołach, na ulicy i podwórku. Mowa nienawiści czyli potocznie "hejt"  (z ang. hate - nienawidzić) to już niemal codzienność, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Potrafimy mieszać z błotem z wielu powodów: rasowych, etnicznych, narodowościowych, orientacji czy wyznawanej religii. 

Według statystyk 40% Polaków uważa mowę nienawiści jako narastający problem społeczny, który ciężko zignorować, natomiast aż 77% czuje się niekomfortowo w związku z obraźliwymi wypowiedziami pojawiającymi się w przestrzeni publicznej (dane uzyskane w badaniu "Mowa nienawiści w przestrzeni publicznej" realizowanym przez Stowarzyszenie Interkulturalni PL)

O ile osoby dorosłe zdają sobie sprawę z konsekwencji mowy nienawiści, zjawisko to jest szczególnie brutalne i bezkarne wśród młodzieży, która nie jest świadoma odpowiedzialności prawnej wiążącej się z nawoływaniem do nienawiści. W odpowiedzi na to zjawisko narodził się pomysł projektu "Pionierzy Równości", do którego ruszyła kilka dni temu rekrutacja. Działanie realizowane jest w ramach projektu Fundacji Humanity in Action Polska w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Młodych Dziennikarzy "Polis" pt. "Start-up! Laboratoria akcji i idei przeciw mowie nienawiści". Skierowany jest on do ludzi młodych, od 16 do 26 lat, którzy chcieliby, aby Elbląg był przyjazny zamiast pełen hejtu.

Uczestnicy projektu przejdą szkolenia na temat walki z mową nienawiści, a przy okazji nauczą się umiejętności organizacyjnych i promocyjnych w trakcie własnej kampanii zwalczania nienawiści. Udział w projekcie to również doskonała okazja, by poznać wartościowych ludzi, nawiązać przyjaźnie, wymienić się poglądami i działać aktywnie w środowisku lokalnym. Na uczestników czeka też wyzwanie organizacji sesji fotograficznej oraz autorskiej wystawy potępiającej zjawisko mowy nienawiści. Projekt jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Jeśli chciałbyś dołączyć do naszego zespołu, masz ambicje zmienić Elbląg w bardziej pozytywne i przyjazne dla młodych ludzi miasto, wypełnij formularz rekrutacyjny już teraz. Na zgłoszenia czekamy tylko do 23 listopada! Link do formularza.
   
Koordynatorem projektu jest Michał Pawłowski tel. 783-820-128, mail:michal.pawlowski@elblageuropa.pl. Lista osób przyjętych do projektu zostanie ogłoszona 25 listopada.


Daria Andryszczyk
 

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ ggggggggggg
  Poniedziałek, 23.11

  A przy okazji będą cenzurować niewygodne dla siebie komentarze, co by dłużej utrzymać się przy stanowiskach.

 2. 2
  +10
  ~ Kat Na Idiotów
  Poniedziałek, 23.11

  Proponuję, żeby najpierw rozpoczęli akcję "Mam odwagę cywilną"-gdzie byli wcześniej pomysłodawcy? a potem niech walczą z hejtem czyli wszystkimi co sieli nienawiść w czasie referendum 2013 roku.

 3. 3
  +4
  ~ wniosek
  Poniedziałek, 23.11

  A czy nie należałoby zacząć od dorosłych , a nie od młodzieży. Wystarczą wybory i ile mamy hejtu i to wśród osób dorosłych , a nawet w starszym wieku.A po drugie , każdy ma prawo do pisania komentarzy i wyrażania swojego zdania na dany temat. Nie ma potrzeby, żeby zacząć wprowadzać coś nowego , obecne regulaminy korzystania i zamieszczania komentarzy są bardzo jasne , wystarczy egzekwować.Chyba, że ktoś chce całkowicie zamknąć komentującym usta.

 4. 4
  +9
  ~ ursus
  Poniedziałek, 23.11

  cala ta akcja bedzie wykorzystywana przez media siejace propagande ktore sa oplacane przez partie i ktore w ten sposob beda kneblowac usta tym ktorzy pisza prawde i sprzeciwiaja sie zlodziejom z sejmu czy tez lokalnego ratusza. tu np jakis kat dla isiotow wykorzystalby ta akcje przeciw demok atycznemu ruchowi jakim bylo referendum, notabene sluszne poniewaz zostala rozbita grupa pelna buty,arogancji i kolesiostwa. teraz takze wrocila grupa i podonnych parametrach tylko pod wodza wrobla. teraz takze przydaloby sie referendum bo zle sie dzieje w miescie

 5. 5
  +4
  ~ kasiorka misiu kasiorka
  Poniedziałek, 23.11

  No i pytanko ile to będzie kosztowało kto zyska a kto straci? No chyba, że chodzi o dojenie unii bo co mamy z tego http://mapadotacji.gov.pl/projekty?wojewodztwo=14&powiat=&fundusz=&program=&dzialanie=&beneficjent=Elbl%C4%85ski+e+Stowarzyszenie+Inicjatyw+Pozarz%C4%85dowych&tytul=&lata=

 6. 6
  +10
  ~ mowa nienawiści
  Poniedziałek, 23.11

  Zamiast walczyć z "mową nienawiści" zadbajcie o zwykłą równość i sprawiedliwość społeczną a problem zniknie sam. Wprowadziliście chory ustrój społeczny, z k..... i złodziei zrobiliście elitę społeczną, odebraliście ludziom prawa socjalne, bezpieczeństwo i spokój nie dając w zamian NIC. Brzydzę się takim bufonami których drażni wulgarne słowo, a dziejące się wokół ł łajdactwo nie robi na nich najmniejszego wrażenia. Przecież najważniejsze jest wasze doskonałe samopoczucie, kochacie jak jest wam miło i przyjemnie ci którym nie jest miło i przyjemnie zwyczajnie należy zatkać gęby. Zdarzają się oczywiście ch.... żerujące na "mowie nienawiści" i z głupoty lub podłości krzywdzące przypadkowych ludzi. Niestety wojna z obłudą też powoduje ofiary wśród ludności cywilnej.

 7. 7
  +2
  ~ Hrabia George
  Poniedziałek, 23.11

  Nie macie o czym pisać? Może poważne tematy przekraczają możliwości intelektualne wyżej podpisanej osoby?

 8. 8
  +12
  ~ dede
  Poniedziałek, 23.11

  Kolejne cwaniaki które żyją na koszt podatnika ! Czy to już podpada pod hejt?

 9. 9
  +7
  ~ pampi - ZAWADA
  Poniedziałek, 23.11

  Bzdurnych , mało przydatnych dla rozwoju miasta tematów ciąg dalszy . Pewnie dla tego , że inne były by zbyt trudne i za mało medialne ?? Myślę , że w tej doniosłej , ogromnej wagi.... sprawie . Myślę , że powinniście się skonsultować z Panem Radnym Rudnickim , rozdawał takie fajne..... fioletowe koszulki, (http://info.elblag.pl/28,43155,Chcialbym-aby-Elblag-byl-bez-nienawisci-Radny-rozdal-koszulki-i-namawial-do-walki-z-hejtem.html) , propagujące Wasz .....temat , " problem " społeczny . Stworzony, przez próżność i obłudę rządzących i nie tylko ...

 10. 10
  +5
  ~ podatnik
  Poniedziałek, 23.11

  Kuźwa co jeszcze można wymyślić żeby wyciągnąć pieniądze z dopłat ???

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7147660255432