Niedziela, 9.08.2020, Imieniny: Iza, Cyprian, Dominik
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Skąd w ludziach chęć do hejtowania? „Podobnie jak z uprzedzeniem, mowa nienawiści bierze się z niewiedzy"

23.02.2016, 15:00:30 Rozmiar tekstu: A A A
Skąd w ludziach chęć do hejtowania? „Podobnie jak z uprzedzeniem, mowa nienawiści bierze się z niewiedzy"
Fot.Ryszard Biel

„To słowa, nawet krzywe spojrzenie na osobę, której wygląd nam się nie podoba”. „To krzywdzenie drugiego człowieka na poziomie psychicznym bądź fizycznym. Nie wszyscy sobie z tym radzą. Dorośli też.” Takie definicje hejtu padały podczas zorganizoowanej dziś debaty „Jak to jest być hejtowanym?”.  

Hejt, czyli mowa nienawiści staje się coraz większym problemem społecznym. O tym, jak z nim walczyć rozmawiano dziś w Ratuszu Staromiejskim. W debacie brali udział Lubne Raad Al- Hamdani - pół Polka, pół Irakijka,  która od 9 lat mieszka w Warszawie i pracuje jako lekarz oraz jest działaczką przeciwdziałającą mowie nienawiści i koordynatorką projektu muzułmanki warszawianki, Wojciech Rudnicki - z wykształcenia psycholog, radny w Radzie Miasta Elbląg i elbląski działacza przeciw hejtowi, a także  Anna Strzałkowska - członkini zarządu Stowarzyszenia Tolerado na rzecz osób LGBT, która od kilku lat aktywnie działają na rzecz środowisk homoseksualnych i pracuje na Uniwersytecie Gdańskim jako socjolożka oraz psycholożka.

Podczas spotkania wielokrotnie podkreślano, jak ważne jest, by reagować na wszelkie objawy hejterstwa. Anna Strzałkowska przytoczyła treść jednego z e-maili, jaki dostała. Niestety treść tej wiadomości nie należa do najmilszych. Jego autor stwierdzał w nim, jak  Anna Strzałkowska powinna żyć i że jeszcze ma czas na naprawienie swoich dotychczasowych wyborów. Padały mocne słowa.

- Hejt to bardzo poważny temat. (…) Mamy ofiary śmiertelne i tak naprawdę nie wiemy ile dokładnie jest ofiar hejtu w Polsce. Bardzo mocno wierzę w Pionierów Równości, że wspólnie będziemy zmieniać świat – przyznała Anna Strzałkowska.

Skąd bierze się w ludziach chęć do hejtowania?

Zauważyłam, że podobnie jak z uprzedzeniem, mowa nienawiści bierze się z niewiedzy. Zazwyczaj osoby, które atakują innych nie mają podstawy, podstawowej informacji np. o grupie etnicznej, religijnej. (…) Trzeba każdego traktować jak człowieka. Jesteśmy ludźmi, ale  wszyscy jesteśmy różni i to jest w nas piękne. Gdybyśmy wszyscy byli tacy sami świat byłby nudny

– zaznaczyła  Lubne Raad Al- Hamdani.
 

Hejtują zazwyczaj ludzie o niskim poziomie własnej wartości. Za nickiem, czy za nazwą podaną pod wpisem kryje się prawdziwa osoba, która ma poczucie, że w internecie można powiedzieć wszystko. Ale można też skrzywdzić

– zauważył Wojciech Rudnicki. 

 
Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że słowa mają dużą moc. Jednak w przypadku hejtu ich wagę dostrzega osoba, do której są one kierowane, a nie ta, która je wypowiada. A to podstawowy błąd. - Każdy ma inną konstrukcję psychiczną. Każdy będzie inaczej reagował. Pisząc coś pamiętajcie, że to do tego kogoś trafia. Może spowodować zmianę nastroju, zachowania, samopoczucia – zaznaczył Wojciech Rudnicki.
 
 
Nikt, kto ma stabilną samoocenę nie ma potrzeby skakania po innych, nie ma potrzeby udowadniania, ze ktoś jest nikim, że w stosunku do niego jest gorszy. (…) Hejt istnieje, nienawiść istnieje, ponieważ my, społeczeństwo, jako większość, nic z tym nie robimy. Nie reagowanie lub obracanie tego w żart będzie gorsze. (…) Jan Paweł II, kiedyś powiedział, że na żadnej wojnie nie ma zwycięzcy. Tak jest też w przypadku, jeżeli na hejt odpowiemy hejtem
 
– podkreśliła  Anna Strzałkowska.
 
 
Dzisiejsze spotkanie najlepiej podsumować można słowami, które użyla podczas swojego wystąpienia  Anna Strzałkowska: „Wyobraźcie sobie, że ktoś kopie psa. To świadczy źle o psie czy o tej osobie? (…)  Hejt, uprzedzenia, dyskryminacja to jest coś, czego zostaliśmy nauczeni. Ale tak, jak zostaliśmy tego nauczeni, tak możemy się tego oduczyć”.

Przed wejściem na sale prezentowana została wystawa zdjęć, której zadaniem było promowanie równości i tolerancji.
 
Debata została zrealizowana w ramach projektu Fundacji Humanity in Action Polska w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Młodych Dziennikarzy "Polis" pt. "Start-up! Laboratoria akcji i idei przeciw mowie nienawiści" Projekt jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. 
 
Patronat Honorowy nad tym wydarzenem objął Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 12

%33.3 %66.7
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot.Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (50)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +27
  ~ Endrju
  Wtorek, 23.02

  Podwalina pod przyjęcie emigrantów ekonomicznych

 2. 2
  +27
  ~ wniosek
  Wtorek, 23.02

  Niski poziom własnej wartości? ta pani mnie obraża. Właśnie Ci co mają duża wiedze piszą i uświadamiają innych o zagrożeniach jakie mogą przynieść te czy inne sytuacje. Najlepiej rządzi się ludźmi co nie mają świadomości.Teraz w Polsce świadomość ludzi bardzo wzrasta.Nie rozumiem w jakim celu to spotkanie.

 3. 3
  +28
  ~ Kapitan Żbik
  Wtorek, 23.02

  dobrze, że to już ostatnia kadencja towarzysza Rudnickiego.

 4. 4
  +32
  ~ elblążanin
  Wtorek, 23.02

  Rudnicki to nie moja bajka .Niestety nie wierze w jego intencje

 5. 5
  +18
  ~ hehe
  Wtorek, 23.02

  A jakież zainteresowanie wśród "słuchaczy" przygnanych w czasie lekcji w ramach robienia tłumu :) czemu robicie nam wodę z mózgu- islam+ brak tolerancji więc czemu my mamy ich tolerować/??????

 6. 6
  +12
  ~ wniosek
  Wtorek, 23.02

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/george-soros-przekazal-ponad-pol-miliona-zl-na-dzialalnosc-organizacji-hejtstop-wideo-2016-02 a może to już u Nas działa.

 7. 7
  +9
  ~ hmmm
  Wtorek, 23.02

  A nikt nie pomyślał, że powodem mogą być np. tak duże różnice w zarobkach?

 8. 8
  +29
  ~ ziggi
  Wtorek, 23.02

  No niestety dozylismy czasow w ktorych Bialy czlowiek na dodatek chrzescijanin jest najbardziej znienawidzana rasa na ziemi :). Skoro pokazuja zdjecie bialej reki podajacej banana czarnej rece to nie chodzi o ogolny hejt tylko o hejt bialego czlowieka :). Parodia cale te przedstawienia z Hejt stop itd :D Bo jedynymi winnymi tego sa Biali hehheheh :D Przeciez czarny, arab czy inny kosmita nie chejtuja bialych. a nawet jak to robia to w obronie swojej bla bla bla blablablablababla Niemaja sie czym zajmowac juz niech pani dokto zajmie sie ratowaniem ludzi za co jej placa a nie wymyslaniem jakis peirdol

 9. 9
  --7
  ~ kasia20
  Wtorek, 23.02

  dawac ich zobacza co to znaczy zyc w polsce

 10. 10
  +8
  ~ Polak
  Wtorek, 23.02

  Już zapomnieli jak hejtowali śp. Prezydenta Kaczyńskiego, jak go wyzywali, oczerniali, drwili i wyszydzali, przy akompaniamencie reżimowych mediów - podobnie robili z Macierewiczem, a teraz jak się okazało, że przez tyle lat Macierewicz miał rację mówił prawdę o wałęsie bolku, to oskarżają go, że się cieszy z tego, że miał rację - zaraz powiedzą, że hejtuje - lewactwo od dawien dawna hejtuje i aby to przykryć, to oskarża o to innych - tyle w temacie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.