Piątek, 12.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ELBLĄSKA TEMIDA

"Faszyści, naziści...". ONR czuje się obrażony słowami działacza Razem

23.01.2018, 17:10:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Faszyści, naziści...". ONR czuje się obrażony słowami działacza Razem
Fot. Ryszard Biel

Proszę nie propagować, że Obóz Narodowo-Radykalny to faszyści. Jedno zdjęcie, na którym ktoś ma piaskową koszulę i opaskę z falangą, nie wskazuje, że ONR to faszyści. Wstyd mi, że pan jest Polakiem - denerwował się Jacek Gierwatowski, działacz ONR, współzałożyciel Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci. Przed elbląskim sądem toczy się proces Roberta Kolińskiego z partii Razem, którego ONR-owiec oskarża o zniesławienie.

Podczas kolejnej rozprawy, we wtorek, 23 stycznia przed sądem zeznawali świadkowie oskarżenia - sympatycy i członkowie obozu. Zgodnie zaprzeczali, aby ich organizacja miała coś wspólnego z faszystami - m.in. to w we wpisach na Facebooku, zrzucił im oskarżony. Przekonywali, że ich działalność to głównie edukacja młodych i przedsięwzięcia charytatywne, jak na przykład pomoc bezdomnym, dzieciom, kresowiakom czy organizowanie sprzątania obozu KL Stutthof.

Jestem zbulwersowany wpisami pana Kolińskiego, określaniem nas mianem: naziole, naziści, czy swołocz. ONR nie odwołuje się do żadnego totalitaryzmu. W naszej deklaracji nie ma niczego takiego. Każdemu słowo nazista kojarzy się z Niemcami, mordercami, bandziorami i sowietami. Moich dwóch wujków zostało zamordowanych w Katyniu, ciotkę zgwałcili i zamordowali sowieci. Moja babcia była pięć lat w niewoli niemieckiej. Teraz rodzina pyta mnie: Co ty jesteś jakiś nazista? Nie rozumiem jak ONR-owców można nazywać nazistami

- przekonywał sąd  59-letni członek ONR.

W tym kraju naprawdę trzeba mieć tupet, aby nazywać kogoś faszystą. Nie znam człowieka w Polsce, którego jakiś członek rodziny nie ucierpiał albo od faszystów, albo od komunistów. Oskarżony działa w partii Razem, nie są to więc prywatne przemyślanie, które ktoś napisał na swoim prywatnym profilu na FB, ale słowa przemyślane i wymierzone specjalnie w nas. Słowa mające na celu, moim zdaniem, zrobienie z siebie kogoś, kto walczy z faszyzmem w Polsce

- mówił 31-letni członek ONR.

Obrońca oskarżonego próbowała się zorientować, jaka jest wobec tego ideologia ONR i jego główne cele.

- Ideologia ONR polega na tym, że jesteśmy nacjonalistami i robimy wszystko dla dobra obywatela. Według nas Polakiem może być ten, kto jest urodzony w Polsce, jest katolikiem i zna dobrze historię Polski, nie jest obcy narodowo i dla naszej kultury - wyjaśniał 59-latek i przekonywał, że członkiem ONR, jeśli spełni te warunki, może zostać nawet człowiek czarnoskóry.

Na czym polega radykalizm obozu? [pytanie zadane przez obrońcę - przyp. red.] Przede wszystkim jesteśmy przeciwni demokracji liberalnej. Nie ustąpimy również w kwestiach światopoglądowych takich jak aborcja, związki homoseksualne, eutanazja. Jeśli chodzi o homogeniczność etniczną ["Potępiając rasizm biologiczny, postulujemy zachowanie stanu homogeniczności etnicznej, który sprzyja utrzymaniu pokoju społecznego i stabilności państwa" to pełny cytat z deklaracji ideowej ONR. - przyp. red. ] to uważamy, że Polakiem może być każdy, byle przestrzegał polskiego prawa. W ONR chodzi o tok rozumowania, nie o to, jakiej kto jest rasy. To określenie może kojarzyć się z rasą. ONR na pewno nie będzie dążył do przejęcia władzy. Nam chodzi o wykształcenie młodego człowieka, aby miał określone poglądy na życie

- przekonywał młodszy działacz ONR.

Przypomnijmy. Początek sprawy wiąże się z II Elbląskim Marszem Pamięci Żołnierzy Wyklęty, zorganizowanym w lutym 2017 roku wspólnie przez: Stowarzyszenie Elbląskich Patriotów, ONR, Młodzież Wszechpolską oraz Stowarzyszenie Wolność i Niepodległość. Robert Koliński, na Facebooku i w komentarzach pod informacjami, które ukazywały się w lokalnych mediach, w dosadnych słowach krytykował wtedy udział w organizacji wydarzenia ONR-u, nazywając to stowarzyszenie między innymi: faszystami i nazistami. Jednocześnie, wspólnie z innymi członkami Razem, skierował do prezydenta Elbląga i rady miejskiej protest w tej sprawie.

Wypowiedziami działacza Razem urażony poczuł się główny organizator marszu Jackowi Gierwatowski, współtwórca Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci, działacz ONR i skierował do sądu prywatny akt oskarżenia, zarzucając Robertowi Kolińskiemu pomówienie i narażanie na utratę publicznego zaufania. Mężczyzna domaga się przeprosin i wpłaty 2 tys. zł na Fundację Pomoc Patrioty.

Robert Koliński nadal nie ma wątpliwości, że ONR to organizacja mająca znamiona faszystowskiej.
 

Niepokoi mnie, że taka organizacja jest zapraszana i uznawana przez miasto za oficjalnego organizatora imprez miejskich, społecznych. Mając świadomość tego, czym się zajmowała, czym się zajmuje i jakie poglądy głosi, uważam, że jest to skandal. To organizacja, które promuje nietolerancję, antydemokratyczne podejście do życia. Poglądy ma zbliżone do faszystowskich, a niektóre są wręcz faszystowskie. Te wszystkie hajlowania, mundurki, flagi, marsze, odwoływanie się do zbrodniarzy nazistowskich, jak Leon Degrelle, jest niedopuszczalne. Oni nie powinni być uznawani za partnera dla miasta. Organizacje antydemokratyczne, w kraju demokratycznym nie powinny się publicznie pokazywa

- przekonuje Robert Koliński.

Jaką decyzję w tej sprawie podejmie sąd? Dowiemy się niebawem. Kolejną, prawdopodobnie ostatnią, rozprawę zaplanowano na 21 lutego.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --35
  ~ kundzia
  Wtorek, 23.01

  Dlaczego dziś szkalowanie jest imię narodowców, młodych i oddanych patriotów. Dlaczego to przeszkadza. Środowiska łajdaków cały czas są aktywne

 2. 2
  +33
  ~ Eldenor
  Wtorek, 23.01

  No tak, kto nie jest katolikiem i nie daje rydzykowi ten nie jest Polakiem. Polakiem moze nazwać sie ktoś kto idzie robić zadymy, łamać polskie prawo i walczyc z policja w imię religii, prawdziwy katolik. Banda nadająca sie do wieziennej celi

 3. 3
  --32
  ~ Patriota
  Wtorek, 23.01

  Brawo polscy patrioci! Pan Koliński opluwa ciągle polską patriotyczną młodzież,opluwa cały dorobek niepodległościowego pokolenia,które oddało życie w walce o wolną Polskę. Ciągle pluje jadem na ONR,NSZ,Żołnierzy Wyklętych. No ale jak ma się za swego idola Karola Marksa,to wszystko jasne .

 4. 4
  +32
  ~ Krisel
  Wtorek, 23.01

  Ostatnio oglądaliśmy patriotów w Superwizjer TVN

 5. 5
  --16
  ~ Pg
  Wtorek, 23.01

  I pan kolinski wyraźnie powiedział o co chodzi. Nie chce by organizacje takie zajmowały się uroczystościami patryjotycznymi. On wołgę nie chce uroczystości patryjotycznych.

 6. 6
  --26
  ~ patriotka
  Wtorek, 23.01

  Brawo, młodzi, dzielni polscy patrioci, Ci dla których najważniejsza jest Ojczyzna.

 7. 7
  +4
  ~ rybka
  Wtorek, 23.01

  dlaczego redakcja blokuje opinie niektórych wypowiedzi, wygląda to na stronnicze kształtowanie opinii społecznej co raczej nie wskazuje na profesjonalizm.

 8. 8
  --9
  ~ LOL-ek
  Wtorek, 23.01

  Wróbel nie broń tego komucha. Przecież to pomiot Lenina Stalina i reszty tej czerwonej zarazy. Lewactwo nie ma racji bytu.

 9. 9
  +18
  ~ EuPi
  Wtorek, 23.01

  Superwizjer dokładnie pokazał jakie powiązania ma ONR z faszystami? Czy ktoś wątpi?

 10. 10
  --14
  ~ Guduc
  Wtorek, 23.01

  Hahahahaha superwizjer :D rzetelne źródła to podstawa xD

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1294732093811