Sobota, 10.06.2023, Imieniny: Bogumil, Malgorzata, Edgar
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

"To neofaszyści, którzy promują przemoc i rasizm". Partia Razem przeciwna elbląskim obchodom powołania NSZ

21.09.2016, 13:30:21 Rozmiar tekstu: A A A
"To neofaszyści, którzy promują przemoc i rasizm". Partia Razem przeciwna elbląskim obchodom powołania NSZ
Fot. Ryszard Biel

W najbliższą sobotę (24 września) w Ratuszu Staromiejskim odbędą się obchody 74. rocznicy powołania Narodowych Sił Zbrojnych. Przeciwna organizacji takiego wydarzenia w miejskim lokalu jest lewicowa Partia Razem. Jej elbląscy przedstawiciele zawnioskowali do prezydenta Elbląga o cofnięcie zgody na przeprowadzenie uroczystości w Ratuszu. Razem zwraca uwagę, że jednym ze współorganizatorów imprezy jest Obóz Narodowo-Radykalny. - To neofszystowska organizacja, która odwołuje się w swojej ideologii do przemocy, promuje rasizm, nietolerancję i wzywa do nienawiści - tłumaczy Robert Koliński, przedstawiciel elbląskiego koła Partii Razem.

Dziś przed Ratuszem Staromiejskim Partia Razem zwołała konferencję prasową, poświęconą temu wydarzeniu. 

Od czasu dojścia PiS do władzy, coraz częściej w całym kraju instytucje publiczne, samorządowcy, politycy, władze rozpinają parasol ochronny nad neofaszystami. Politycy głównego nurtu swoimi publicznymi wypowiedziami sami podsycają ksenofobiczne nastroje. Ostatnie miesiące to niebezpieczny flirt instytucji publicznych ze skrajną, antydemokratyczną prawicą. Neofaszyści i antysemici uczestniczą na równych prawach w uroczystościach państwowych, są zapraszani na dyskusje w instytucjach publicznych, rasistowskie kapele organizują koncerty w miejscach publicznych

- mówiła dziś w Elblągu Małgorzata Matuszewska - Boruc, rzecznik prasowy okręgu warmińsko-mazurskiego Partii Razem.

W związku z tym od 15 września Razem prowadzi ogólnopolską kampanię "Zero tolerancji". Ma ona na celu monitorowanie i zwalczanie przypadków współpracy instytucji publicznych, samorządów, polityków ze skrajną prawicą. Na stronie internetowej kampanii można anonimowo zgłaszać przykłady takich związków.  

Za jeden z takich przykładów Partia Razem uznała, zaplanowane w Elblągu na 24 września, obchody 74. rocznicy powołania Narodowych Sił Zbrojnych. Spotkanie z tej okazji ma odbyć się w Ratuszu Staromiejskim, którego gospodarzem jest Prezydent Miasta. Organizatorami wydarzenia są Obóz Narodowo-Radykalny, stowarzyszenie Elbląscy Patrioci i Fundacja Kazimierza Wielkiego. Przewidziano wystąpienia prelegentów oraz koncert repera Basti, powiązanego z tzw. „sceną narodową”. Przedstawiciele Partii Razem zaprotestowali dziś przeciwko temu wydarzeniu w sali Ratusza Staromiejskiego. 

 Nie byłoby w tym nic bulwersującego, gdyby nie jeden ze współorganizatorów tego wydarzenia, a mianowicie Obóz Narodowo-Radykalny. Organizacja ta w bezpośredni sposób odwołuje się w swojej ideologii do przemocy, pielęgnuje swój historyczny antysemityzm, promuje rasizm, nietolerancję i wzywa do nienawiści

- alarmuje Robert Koliński, przedstawiciel elbląskiego koła Partii Razem.

W związku z tym koło Partii Razem w Elblągu wezwało Prezydenta Elbląga do wycofania zgody na organizację tej uroczystości w elbląskim ratuszu. Razem wystąpiła także do władz Elbląga z pismem zawierającym kilka pytań. Partia zapytała władze miejskie, które wydały zgodę na wynajem lokalu, m.in. czy wiedziały, kto jest współorganizatorem tego wydarzenia oraz na jakich zasadach władze udostępniły pomieszczenia miejskie nieofaszystom z ON-R?

- Pytania zostały wysłane w poniedziałek, do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy oficjalnej odpowiedzi. Z wczorajszej prasy dowiedziałem się, że Miasto nie wydawało żadnej zgody na organizację uroczystości związanych z rocznicą powstania NSZ, a Prezydent Elbląga odcina się od organizacji tej imprezy, twierdząc, że jej organizatorzy wynajęli salę miejską na zasadach komercyjnych. Nie jest to prawdą - twierdzi Robert Koliński z elbląskiego koła Partii Razem. - Są to pomieszczenia miejskie i publiczne i nawet jeśli są wynajmowane na zasadach komercyjnych, to władze Miasta ponoszą odpowiedzialność za udział nieofaszystowskiej organizacji w tym wydarzeniu.

Zdaniem Partii Razem, sama idea obchodów kolejnej rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych jest również skandaliczna. - Ta organizacja w czasie II wojny światowej popełniła wiele zbrodni m.in. na ludności  żydowskiej, na działaczach socjalistycznych i tak naprawdę na zwykłych Polakach - uważa Robert Koliński.

Konferencji prasowej Partii Razem przysłuchiwał się m.in. przedstawiciel Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci.

To nie jest zjazd neofaszystów, jak kreowały to media, ani impreza zamknięta. Wprowadziliśmy na nią wejściówki, tylko dlatego, że sala ma ograniczoną pojemność do 150 osób. Zapraszamy na to wydarzenie wszystkich zainteresowanych. W programie znalazł się wykład, koncert i projekcja filmu

- mówił dziennikarzom Jakub Gierwatowski ze Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci.


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 11

%27.3 %72.7


Komentarze do artykułu (47)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +23
  ~ Basenji
  Środa, 21.09

  Potomkowie "bohaterów" GL i AL ( także duchowi) zabierają głos. Co więcej, nie rozumieją, że faszyzm to jedna z lewackich ideologii.

 2. 2
  +24
  ~ informacja
  Środa, 21.09

  Robert Koliński jest typowym przedstawicielem lewactwa i to niedouczonego.

 3. 3
  --5
  ~ Razem Elbląg
  Środa, 21.09

  Przypomnijmy tylko dla porządku, że pod szyldem Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci - współorganizującego tę imprezę wraz z neofaszystami z ONR - kryją się m.in. pracownicy biura poselskiego Jerzego Wilka (PiS), jak np. pani Anna Szczepańska, jego asystentka. Pozdrawiamy redakcję:)

 4. 4
  +18
  ~ Kez
  Środa, 21.09

  PZPR wiecznie żywa!!!!

 5. 5
  --23
  ~ Robert Koliński
  Środa, 21.09

  Zbrodnie Narodowych Sił Zbrojnych dokonane na ludności cywilnej, schwytanych do niewoli oraz rannych dokonane w latach 1942-1948. Prowadzimy rejestr wszystkich aktów przestępczych jakich dopuścili się członkowie NSZ w czasie swojego istnienia wobec ludności cywilnej. Rejestrujemy również przypadki łamania konwencji międzynarodowych, których ofiarą padali m.in. jeńcy Brygady Świętokrzyskiej. https://zolnierzeprzekleci.wordpress.com/zbrodnie/

 6. 6
  --23
  ~ Robert Koliński
  Środa, 21.09

  "Miażdżącą opinię wystawił też szef wywiadu Inspektoratu Kieleckiego AK : Współpraca [NSZ] z gestapo była w zasadzie jawna i poszczególni dowódcy nie kryli się z tym, że otrzymują broń i amunicję do walki z komuną od władz okupacyjnych. Znany jest przypadek (styczeń lub luty 1944), gdzie oficerowie NSZ z bronią przyjeżdżali na gestapo w Ostrowcu [Świętokrzyskim], tam omawiali obławy na PPR i przekazywali gestapo materiał odnośnie komórek PPR. (...) Niemcy już wówczas uważali NSZ za polski "narodowy socjalizm" prowadzący jawną walkę z Rosją, robiący dywersję w ugrupowaniach politycznych Polski podziemnej i rozbijający spoistość Armii Krajowej. (...) Jawna współpraca z gestapo, lekkomyślne wyskoki poszczególnych dowódców, zwłaszcza po pijanemu, poderwały zaufanie społeczeństwa do NSZ."

 7. 7
  --18
  ~ Robert Koliński
  Środa, 21.09

  "Informacji i opinii dowódców AK i ludowców o NSZ nie da się zbyć stwierdzeniem, że to "komunistyczna propaganda". W świetle tych przekazów Brygada nie chroniła polskiej wsi przed ***ami i Niemcami, lecz przeciwnie - to wieś trzeba było chronić przed partyzantami z tej jednostki." całość: http://wyborcza.pl/alehistoria/1,121681,19518952,brygada-swietokrzyska-zaklamana-legenda.html

 8. 8
  +12
  ~ bartek
  Środa, 21.09

  a gdzie informacja o tym ze takie obchody w elblagu sa ? szanowna redakcja w swych obiektywnych artykulach zapomniala wspomniec ?

 9. 9
  +7
  ~ wsx
  Środa, 21.09

  NSZ to była typowa bojówka zbrojna klasy posiadającej i z pełną konsekwencją realizowali zlecone zadania. Pieniądz nie ma ojczyzny już 27 lat wam to klarują i mało tego pokazują codziennie. Faszyzm wprost modelowo współpracował z wielkim kapitałem i to nawet z tym żydowskim. Ale po co to zakazywać, lepiej jakby polska lewica w końcu odzyskała jaja i przestała kolaborować z tzw "elitami", "etosem" i ich zestawem "wartości dymokratycznych" . Myślałem że Razem czeka jakaś przyszłość a wy jesteście tacy "salonowi" Proponuje się zastanowić

 10. 10
  +7
  ~ Marek Chrapan
  Środa, 21.09

  „ Nie byłoby w tym nic bulwersującego, gdyby nie jeden ze współorganizatorów tego wydarzenia, a mianowicie Obóz Narodowo-Radykalny. Organizacja ta w bezpośredni sposób odwołuje się w swojej ideologii do przemocy, pielęgnuje swój historyczny antysemityzm, promuje rasizm, nietolerancję i wzywa do nienawiści ” - Po tej wypowiedzi ja, (ten osobnik zamieszczony na zdjęciu zbierający podpisy) zapytałem pana Kotlińskiego próbując wręczyć mu "Deklarację ideową ONR" - gdzie są tam zapisane jego oskarżenia? - Niestety nie chciał ani przyjąć deklaracji ani się odnieść klepiąc jak katarynka zapamiętany jakiś tekst o ONR z przedwojennego środowiska żydokomuszego (w KPP przeszło 90% stanowili żydzi mający swoje bojówki, a ponieważ ONR zwalczało komunizm więc się ścierali). "Razem" dąży do wznowienia

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.506010055542