Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Nietypowa wystawa na terenie elbląskiej firmy. Czy Miasto to wykorzysta?

16.11.2017, 07:00:22 Rozmiar tekstu: A A A
Nietypowa wystawa na terenie elbląskiej firmy. Czy Miasto to wykorzysta?
Fot. Ryszard Biel

W naszym mieście można zobaczyć oryginalny fragment muru berlińskiego. Znajduje się on jednak w rękach prywatnych, na terenie firmy Cleaner. Rok temu, w 27 rocznicę zniszczenia muru radny Robert Turlej apelował do prezydenta miasta, aby jego fragment stał się atrakcją turystyczną Elbląga. Mija rok i nic się w tej sprawie nie zmienia.

 
– Dwadzieścia siedem lat temu upadł mur berliński – symbol podziału Niemiec i Europy. Jego fragmenty znajdują się w wielu krajach (m.in. w Ogrodach Watykańskich) stanowiąc niewątpliwie sporą atrakcję turystyczną – mówił wtedy radny Robert Turlej. – W naszym mieście na terenie firmy Cleaner znajduje się ekspozycja z fragmentami oryginalnego Muru przypominająca Checkpoint Charlie, jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między Berlinem Wschodnim a Zachodnim. Oczywiście jest to prywatna własność ale może warto porozmawiać i zaproponować przeniesienie ekspozycji w inne bardziej wyeksponowane miejsce.
 
Jak wskazuje radny, fragmenty muru mogą stać się kolejną atrakcją turystyczną miasta. Wiele zyskać może również jej właściciel. Ekspozycja powinna zostać odpowiednio oznaczona poprzez m.in. ustawienie tablicy wraz z informacją o właścicielu.
 
Teraz radny Robert Turlej informuje, że: „…ekspozycja na terenie Cleanera wzbogaciła się dodatkowo o oryginalny fragment Muru ze Stoczni Gdańskiej i dwa stylowe trabanty. Po moim nagłośnieniu sprawy i wykorzystaniu tej atrakcji turystycznej Urząd otrzymał odpowiedź od właściciela, że nie widzi problemu i turyści mogą zwiedzać ekspozycję. Szkoda tylko, że jako Miasto tego nie wykorzystujemy”.
 
Mur berliński to system umocnień o długości ok. 156 km (betonowy mur, okopy, zapory drutowe, miny). Zwany był również eufemistycznie w języku propagandy NRD – antyfaszystowskim wałem ochronnym (antifaschistischer Schutzwall). Od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego.
 
Był jednym z najbardziej znanych symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. Podczas prób przedostania się przez strzeżone urządzenia graniczne do Berlina Zachodniego wielu ludzi zostało zabitych. Dokładna liczba ofiar jest sporna i niepewna, różne źródła podają od 136 do 238 śmiertelnych przypadków.
 
Mur Berliński padł w nocy z czwartku 9 listopada na piątek 10 listopada 1989, po przeszło 28 latach istnienia.


 
AS

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ tim
  Czwartek, 16.11

  to mur ze stoczni gd czy mur berliński?

 2. 2
  +4
  ~ do tim
  Czwartek, 16.11

  Obecnie są tam już dwa mury...jeden z Gdańska, drugi z Berlina

 3. 3
  +1
  ~ ???????????????????
  Czwartek, 16.11

  ....niby do czego ma wykorzystać?

 4. 4
  +7
  ~ pil
  Czwartek, 16.11

  chyba ciebie facet pogieło!!! to jest własność prywatna i nawet nie myśl o tym, żeby mu to przenosić. Telewizor z domu oddaj na cele społeczne... bo taka jest wola.....

 5. 5
  +9
  ~ Ploterek
  Czwartek, 16.11

  Ot sobie wymyślił radny Turlej!! To jest własność prywatna, chcesz to zobaczyć, to jedź na Cleaner. Już od razu przenosić!! Tam przynajmniej ktoś ma nadzór nad tym, a w innym miejscu zaraz jakieś patusy pomalują ten mur swoim graffiti, zniszczą tabliczki i trabanty.

 6. 6
  --11
  ~ mk2
  Czwartek, 16.11

  Ta ekspozycja wygląda jak graciarnia: mur, trabant, pewnie następna będzie pralka Frania...

 7. 7
  +7
  ~ turban
  Czwartek, 16.11

  oj turlej turlej , co za idioci Ciebie wybrali na tego nieporadnego oj trulej. Gdybys ty cos w tej radzie pozytecznego robil. Przywroccie lepiej kolej nadzalewowa i utworzcie jej polaczenie z gdanskiem przez nowy dwor gdański. Co stworzy polaczenie kolejowe braniewo -trojmiasto po najkrotszej lini. niech sie wstydza idioci co turleja do rady maista wybrali. chopak zajmuje sie glupotami. dobrze mu ten z cleanera napisal. zrobil sobie ekspozycje na prywatnej posesji i wara radnym od tego.

 8. 8
  +5
  ~ wasyl
  Czwartek, 16.11

  Turban masz rację, banda radnych nieporadnych, jakoś dziwnie się ten Turlej uaktywnił, tylko że wszystko o nim to że on chciał, ale nie wyszło, Żenada!!!!

 9. 9
  +2
  ~ Opus Dei
  Czwartek, 16.11

  he he he z cyklu Gargamel kontratakuje.....

 10. 10
  0
  ~ frfrfrfr
  Czwartek, 16.11

  Przynajmniej wydaje kasę na coś ciekawego. Nie to co POlitycy którzy marnotrawią kasę na ośmiorniczki i zegarki.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0143740177155