Wtorek, 16.04.2024, Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Dzieciaki zmierzyły się z datami. Nietypowe, bo planszowe obchody Dnia Niepodległości w SP nr 11 [aktualizacja]

09.11.2016, 16:00:51 Rozmiar tekstu: A A A
Dzieciaki zmierzyły się z datami. Nietypowe, bo planszowe obchody Dnia Niepodległości w SP nr 11 [aktualizacja]
Fot. Ryszard Biel

W którym roku miał miejsce Hołd pruski, kiedy wydano "Pana Tadeusza", albo wynaleziono rad? Odpowiedzi na te i ponad setkę innych pytań zna ponad trzydzieścioro młodych uczestników pierwszych w Elblągu mistrzostw w grze Timeline Polska. Dzisiaj zmierzyły się one z historią na planszy i udowodniły, że taki sprawdzian wiedzy może być również doskonałą zabawą.

Pierwsze Mistrzostwa Elbląga Timeline Polska odbyły się dzisiaj (9 listopada) w Szkole Podstawowej nr 11 (Zespół Szkół nr 1).

Timeline Polska to stosunkowo prosta gra, ale wymaga trochę wiedzy. Na czym polega? Trzeba dopasować karty wydarzeń do roku. Takich kart jest 110 i obejmują one wydarzenia od czasów historycznych po współczesność, ostatnią datą jest 2013 rok. Tak naprawdę to nauka historii przez zabawę

 – mówi Mariusz Gągalski, z grupy Planszówkowy Zawrót Głowy, współorganizator wydarzenia.

Dzisiaj, do gry zasiedli najlepsi z najlepszych, zwycięzcy szkolnych eliminacji. Ostatecznie w turnieju wzięło udział ponad trzydziestu uczniów z dwunastu szkół z Elbląga i okolic - z Elbląga: SP4, SP6, SP11, SP18, SP23, SP25 i Zespół Szkół Pijarskich; Zespół Szkół z Gronowa Górnego, SP2 ze Sztumu, SP ze Słobit, SP z Kamieńca i Suszu. Bardzo cieszymy się z tego, że wydarzeniem zainteresowało się tak dużo podstawówek, z tylu miejsc

– dodaje Piotr Zbierzchowski z Zespołu Szkół nr 1 i grupy Arka Gier, współorganizator wydarzenia.

Organizatorzy mistrzostw przekonują, że takie spotkanie z historyczną planszówką to świetny sposób na obchodzenie Narodowego Święta Niepodległości.

Trochę natchnęła nas sama gra. Pomyśleliśmy, że można ją wykorzystać przy okazji 11 listopada, zorganizować jakąś alternatywę dla szkolnych apelów. Uważam, że Dzień niepodległości powinien się kojarzyć z atmosferą radości. Poprzez tę imprezę chcemy to zaakcentować, pokazać, że o Polsce, o jej historii można mówić też w sposób wesoły

– dodaje Mateusz.

Prezydent Elbląga objął mistrzostwa honorowym patronatem. Organizatorzy turnieju liczą na to, że jest od dopiero pierwszą z wielu imprez planszówkowych.

Elblążanie, którym spodobała się taka idea, sami mają szansę wziąć udział w turnieju Timeline Polska. Będzie on główną atrakcją "Spotkania z historią na planszy", które odbędzie się 11 listopada w parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego. To impreza otwarta, mogą wziąć w niej udział zarówno dzieci, jak i dorośli. Aby wystartować w turnieju, wcześniej trzeba się zarejestrować (odpowiedni link znajdziemy na fanepage'u Arka Gier).

[aktualizacja]

Po zaciętej rywalizacji wyłoniono czworo najlepszych finalistów. Pierwsze miejsce zajęła Natalia Engler z klasy VI (SP 18 Elbląg), tuż za nią uplasowała się Oliwia  Żukowska z VI klasy (SP 25 Elbląg). Najmłodszy finalista Krzysztof Gromko z klasy V (SP 2 Sztum) zajął III miejsce, a na IV miejscu zakończyła zawody Otylia Pietrzyk klasy VI (SP 2 Sztum). Każdy z trójki najlepszych zawodników w 10 rozgrywkach zagrał bezbłędnie 65 kart i o zwycięstwie zdecydowały runda pytań z historii Polski.
 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Planszowe obchody Dnia Niepodległości w Sp 11 ( zdjęć 56 )
Dodano: 2016-11-09 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ dddd
  Środa, 09.11

  a co te dzieciaczki takie smutne?

 2. 2
  --1
  ~ urocze
  Środa, 09.11

  To o czym mówiło się od dawno stało się faktem. Niemiecka firma Bayer, której potencjał badawczy doceniali jeszcze Naziści, poinformowała, że doszło do zakupu amerykańskiego giganta w dziedzinie biotechnologii - Monsanto. Transakcja opiewa na gigantyczną kwotę 66 miliardów dolarów.

 3. 3
  --1
  ~ urocze
  Środa, 09.11

  IG Farben (Bayer, BASF,Hoechst) http://www.profit-over-life.org/

 4. 4
  --1
  ~ urocze
  Środa, 09.11

  w połączeniu z CETA to doskonale wróży światu ;D http://chemia.wnp.pl/wielkie-przejecie-w-chemii-stalo-sie-faktem-bayer-kupil-monsanto,281110_1_0_0.html

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.106880903244