Poniedziałek, 26.02.2024, Imieniny: Bogumil, Aleksandra, Miroslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Elbląg czeka katastrofa demograficzna?  Do 2040 roku ubędzie 16 tys. mieszkańców

26.12.2023, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg czeka katastrofa demograficzna?  Do 2040 roku ubędzie 16 tys. mieszkańców

Tylko w ciągu najbliższych kilkunastu lat ubędzie blisko 16 tys. mieszkańców Elbląga. Do 2060 roku będzie nas już tylko niewiele ponad 78 tys. Wskazują na to prognozy demograficzne GUS. 

 

 

 


Prognoza ludności dla gmin na lata 2023 - 2040, przygotowana przez Główny Urząd Statystyczny, pokazuje, jak każdego roku będzie zmieniała się liczba ludności w poszczególnych gminach. Jak wskazano w opracowaniu, wśród gmin, w których prognozowany jest najwyższy ubytek ludności, znajdują się dwie miejscowości z powiatu elbląskiego. Są to: Frombork (ubytek o 38,8 proc.) i Rychliki (36,8 proc.). Powiat elbląski do 2040 roku straci blisko 6,5 tys. mieszkańców, czyli ponad 12 proc. obecnej liczby mieszkańców. 

 

 

 

 

Statystyki dotyczące Elbląga nie są tak dramatyczne, ale nie mamy też powodów do optymizmu. Zgodnie z prognozą GUS do 2024 liczba mieszkańców miasta spadnie z 113 567 (liczba mieszkańców w 2022 r.) do 97 727, a w roku 2060 będzie nas już tylko 78 217, co daje zmniejszenie populacji o ponad 31 proc.  

 

 

 


Prognozy wskazują również na to, że społeczność Elbląga będzie się starzała. Według danych GUS (znajdziemy je tutaj) obecnie w Elblągu mieszka 23,5 tys. seniorów, w wieku 65+. W 2040 roku będzie ich 17,5 tys. Jednocześnie zmaleje również liczebność pozostałych grup wiekowych, przykładowo: osób w wieku 20 - 34 lata z 17,6 tys. do 16 tys., a osób w wieku 40 - 49 lat z 17,5 tys. do 10,8 tys. 

 

 

 


Bardzo wrośnie liczba osób po 80. roku życia, z 4 814 obecnie do 10 580 w 2040. Przybędzie również dzieiwięćdziesięciolatków i stulatków. W 2022 roku mieliśmy 887, a w 2024 roku będzie ich w Elblągu ponad 1,8 tys. 

 

 

 

W opracowaniu „Prognozy ludności dla gmin na lata 2023 – 2040” za punkt startowy obliczeń przyjęto stan oraz strukturę ludności według płci i roczników wieku w poszczególnych gminach w dniu 31 grudnia 2022 r. Jak wskazano w raporcie, scenariusz główny stanowią średnie warianty założeń dla dzietności, migracji oraz trwania życia. Współczynniki płodności oraz prawdopodobieństwo zgonu według wieku i płci dla gmin przyjęto takie same jak na poziomie powiatu, w których dana gmina się znajduje. Do prognozy przyjęto uśrednione odsetki migracji do danych gmin z lat 2017 – 2021

 

- informuje portal samorzad.pap.pl.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (55)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +34
  ~ pszczelarze i dymarki
  Poniedziałek, 11.12

  Zastanawiające jest dlaczego nie będzie urodzeń, bo przecież zarówno mężczyźni jak i kobiety w tym mieście są równo dymani od co najmniej dwóch kadencji. Może pod wpływem Borysa dymani są, przez mniejszą mobilność, tylko emeryci bo dają się dopaść dymaczom? A może właściciele dymarki nie czują co czynią i, jako nieudacznicy ze zwisem, czynią to niewłaściwie. Poważnie - tragedią jest to, że młodzi opuszczają to miasto na stałe, a starsi będą żyć w mieście Geriatria z opcją noclegowni dla sąsiednich metropolii.

 2. 2
  +41
  ~ Bernard
  Poniedziałek, 11.12

  Brawa dla rządzącej miastem od lat KOalicji pod przywództwem Wróblewskiego i jego akolitów za "konkretne, rzeczowe działania na rzecz", aby Elbląg się przestał wyludniać. Wszelkie narzędzia i instrumenty - Władza ma w ręku, ale nie umie z nich korzystać

 3. 3
  +43
  ~ Stefan Rembelski
  Poniedziałek, 11.12

  Trend demograficzny to jedno a trend społeczno-gospodarczy i cywilizacyjny to drugie. Na zmianę trendu demograficznego Elbląg nie ma wpływu to zadanie władz centralnych. Ale już na to czy Elbląg będzie atrakcyjny do pracy, życia, rozwoju cywilizacyjnego, czy będzie przyjazny dla mieszkańców to zależy do nas jak najbardziej. Aglomeracja trójmiejska rozwija się dynamicznie ale wiele osób szuka spokojniejszego miejsca do życia. Korzysta z tego Pruszcz i Tczew - dlaczego nie miałby korzystać świetnie skomunikowany z Trójmiastem Elbląg . Wszystko co dobre dla Naszego Miasta jest w nas mieszkańcach. Pytanie czy potrafimy się zorganizować i z siebie to wydobyć.

 4. 4
  +27
  ~ Do lamusa
  Poniedziałek, 11.12

  Jak odejdzie stara nomenklatura to moze cos się zmieni

 5. 5
  +30
  ~ Truso
  Poniedziałek, 11.12

  To są tylko prognozy,które nie muszą wcale się sprawdzić.Dużo zależy od nas,mieszkańców i naszego wyboru przy urnach.

 6. 6
  --17
  ~ anty-pis
  Poniedziałek, 11.12

  podziękujcie pisowi

 7. 7
  +14
  ~ Arc
  Poniedziałek, 11.12

  Czy to jest ten sposób na to aby u nas nie wprowadzać (tfu) Stref Czystego Transportu? Wszakże dotyczy to miast powyżej 100 tyś. mieszkańców- śmiech przez łzy...

 8. 8
  +15
  ~ Zasady
  Poniedziałek, 11.12

  Mamy nadzieję ze tu tez PO będzie przyklaskiwali zasadom ktore wyznaje ich idol Tusk, zero tolerancji dla mściwości, zawiści , nienawiści i mobbingu? Przekonamy się szybko!

 9. 9
  +33
  ~ Gość
  Poniedziałek, 11.12

  Pytanie za 100 punktów...a co robić w mieście pozbawionym walorów rekreacji, zastawionych chodników gruzami, wojskowym betonem i stolarniami? Jak w Elblągu jedyne, co Cie czeka to minimalna krajowa/szwejownia/stolarnia. Innych możliwości nie ma.

 10. 10
  +20
  ~ Ilikeelblag
  Poniedziałek, 11.12

  Na co więc czekają Władze Miasta, zamiast szukać sposobu na odwrócenie tego złego trendu? Oczywiście nie chodzi tylko o pilną rozbudowę oddziałów geriatrycznych (chociaż o to też) w Miejskim Szpitalu, ale przede wszystkim o wykorzystanie szansy, jaka daje zrealizowany właśnie Przekop. Mówi się o szansach portu, nikt nie wspomniał o szansie dla rozwoju Elbląga jako ośrodka stoczniowego. To są potencjalne miejsca miejsca pracy i napływ nowych mieszkańców. Ostatnie takie impulsy dała dla rozwoju Elbląga - Ekipa Gierka ( Specustawa Sejmowa i 3 lata później - Elbląg Wojewódzki), ale to było 50 lat temu. Dlatego - Panowie Władza - brać się do roboty, a nie bezskutecznie bełkotać o Obrotnicy (w porcie) przez kolejną pięciolatkę !!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.70898008346558