Niedziela, 3.03.2024, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Senator złożył wniosek do Najwyższej Izby Kontroli

04.07.2023, 14:35:00 Rozmiar tekstu: A A A
Senator złożył wniosek do Najwyższej Izby Kontroli
Fot. Archiwum Redakcji
REKLAMA

Senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła złożył dziś (4.07.) zawiadomienie do Najwyższej Izby Kontroli w sprawie „niegospodarności przy realizacji drogi wodnej łączącej port w Elblągu z Morzem Bałtyckim. - Prezesa NIK-u informuję też o oszustwie w propozycji skierowanej dla samorządu Elbląga – mówił Jerzy Wcisła podczas zorganizowanej dziś konferencji prasowej.





W lipcu 2022 r. senator Jerzy Wcisła skierował pytanie do Ministra Marka Gróbarczyka. - Zapytałem, czy jeżeli przejmą port w Elblągu to dokończą tę inwestycję. Minister Gróbarczyk odpowiedział mi wówczas, że w tym momencie takie rozwiązanie nie jest rozważane – mówił Jerzy Wcisła. - W grudniu 2022 r. rząd wystosował do samorządu elbląskiego propozycje, że da samorządowi pieniądze na dokończenie inwestycji, ale w zamian chce mieć prawa do własności tego portu.
 


 

Cała ta hucpa z budowaniem kanału przez Mierzeję, który od zawsze zakładał, że połączy port w Elblągu z morzem jest po to, żeby przejąć władze nad portem w Elblągu. I robi na tym już dzisiaj łajdacką kampanię, że jedyną szansą dla portu w Elblągu jest przekazanie jej państwu. Łajdactwo tej propagandy polega na tym, że rząd wie (…) że po wykonaniu tej inwestycji ten pory odżyje i zacznie przynosić wyniki. Port będzie się wtedy rozwijał bez względu na to, kto będzie jego właścicielem, ale żeby zrobić na tym polityczny interes chce wmówić elblążanom, że póki zajmowały się tym portem władze samorządowe to ten port był zamieniony w parking dla tirów, a teraz jak władze nad portem przejmie rząd to ten port odżyje. Ten port odżyje, dlatego że zostanie zrealizowana inwestycja, która da oddech elbląskiemu portowi i pozwoli mu się rozwijać

 

 

– podkreślił Jerzy Wcisła.

 


Dziś senator złożył wniosek do NIK-u. - W myśl artykułu 203 Konstytucji RM złożyłem dziś wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o skontrolowanie drogi wodnej łączący Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską oraz analizę działań osób w Ministerstwie Infrastruktury i Urzędzie Morskim w Gdyni na rzecz realizacji tej ustawy – zaznaczył Jerzy Wcisła.
 

 

 

Najwyższa Izba zbada, czy przy budowie przekopu zachowano zasady gospodarności, legalności, celowości i rzetelności. Wykazuje w swoim piśmie, że już w 2017 r., gdy podejmowano ustawę o budowaniu kanału oszukano parlamentarzystów. Parlamentarzyści byli przekonani o tym, że podejmują ustawę o budowiu drogi wodnej, która połączy elbląski port z Bałtykiem. Nikt nie miał co do tego wątpliwości. (…) Uzyskaliśmy prawie jednomyślność co do tego, że ten kanał należy wykonać, ale wszyscy byliśmy przekonani, że budujemy drogę wodną, która uruchomi port w Elblągu. Zostaliśmy oszukani. Gdybym wiedział, co rząd chciałby zrobić z tą inwestycją to nie głosowałbym za nią. To jest zmarnowane 2 mld zł

 

 

– dodał Jerzy Wcisła.

 



Podczas konferencji prasowej senator stwierdził, że „prawo jasno i zdecydowanie nakazuje państwu budować, modernizować i dbać o drogi dostępowe do każdego portu”. - Obojętnie, czy to jest port prywatny, samorządowy czy państwowy – wymieniał senator. - Dostęp do portów morskich od strony morza to jest obowiązek państwa. Tak samo jak obowiązkiem państwa jest budowanie autostrad, dróg kolejowych. Tak samo obowiązkiem państwa jest budowanie dróg dostępowych do portu. I nie może tego robić szantażem. (…) Druga opinie prawna wcale temu nie zaprzecza. Mówi tylko to tym, że brakującą drogę dostępową można traktować jako infrastrukturę portową, ale nie mówi, że tą drogę ma obowiązek pogłębiać samorząd.
 


 

Inwestycja w art 1 mówi, że to jest inwestycja realizowana ze względu na bezpieczeństwo państwa. Korespondowałem z Ministerstwem Obrony Narodowej. We wszystkich pismach, jakie do mnie skierowano mówiono – tak, Siły Zbrojne Polskie i NATO-wskie będą korzystały z tej drogi wodnej jako drogi dostępowej do portu w Elblągu. Jak można dopłynąć do portu w Elblągu, gdy Rząd dla wojska buduje drogę wodną, która kończy się kilometr przed portem? Czołgi mają być wyładowywane w krzakach? Gdzie wylądują żołnierze NATO-wscy, kiedy zajdzie taka potrzeba? Gdzie będzie ewakuacja ludności realizowana jeżeli ten tor nie zostanie pogłębiony? Gdzie będzie wysyłane zaopatrzenie jeśli zajdzie taka potrzeba? Wojsko z tej drogi realizowanej przez państwo nie skorzysta

 

 

- mówił Jerzy Wcisła.
 



Senator odniósł się także do propozycji dot portu, jaką Rząd złożył elbląskiemu samorządowi. - Prezesa NIK-u informuję o oszustwie w propozycji skierowanej dla samorządu Elbląga. Rząd proponuje Elblągowi 100 mln zł na rozwój portu, ale mówi, że z tych pieniędzy samorząd ma dokończyć państwową inwestycję, czyli dokończyć drogę wodną i wybudować obrotnicę. Koszt tej inwestycji dwa lata temu szacowany był na 90 mln zł, a mamy otrzymać do 100 mln zł. Dodając inflacje okaże się, że samorząd jeszcze będzie musiał dołożyć do tej inwestycji. A gdzie pieniądze na rozwój portu? - pytał senator.
 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (29)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +21
  ~ POlak
  Wtorek, 04.07

  Jakim językiem posługuje się ten sługus Tuska. Wstyd. To co robi ten człowiek wraz z cała PO Tuska, PSL i Lewicą w temacie przekopu i portu wskazuje iż reprezentują oni interesy Niemiec. Oby ten człowiek po wyborach pozostał już osoba prywatną.

 2. 2
  +20
  ~ Bsp
  Wtorek, 04.07

  Jak widać pan Senator ma jeszcze sporo sposobów aby opóźnić rozpoczęcie pracy portu morskiego w Elblągu jako czwartego w Polsce portu pod zarządem państwowo - samorządowym. I dalej opowiada ludziom bajki, że to co świetnie się sprawdza od prawie 25 lat w Szczecinie/Świnoujściu, Gdyni i Gdańsku nie może powstać w Elblągu.

 3. 3
  +8
  ~ jerzy
  Wtorek, 04.07

  zarząd nie wpuści NIK"u.

 4. 4
  +11
  ~ Fan Gargamela z PO
  Wtorek, 04.07

  Zero atencji dla niego!

 5. 5
  +22
  ~ znowu puścił bąka. A fuj!
  Wtorek, 04.07

  Wcisła, gdybyś ty się zajął miastem - jego rozwojem, doskonaleniem, pozyskiwaniem trwałych i stałych inwestorów, krytyką postawy władz miasta a nie klakierstwem i napuszczaniem - to może by coś zostało po tobie. Zostanie tylko smród. Przez kilka kadencji - w RM i jako senator - opowiadałeś z portasem o plskich wodach poziomych i pionowych dająsych połaczenie Białorusi z Zatoką Biskajską. Ostatnią kadencję w całości poświęciłeś przekopowi i portowi. przekop jest a portu nie było i nie ma. Państwo nie chce być właścicielem "portu" a jedynie udziałowcem - to dla sprostowania koszernego kłamstwa, czyli twojej prawdy. jest w mieście wiele do zrobienia przez zarząd w którym jesteś koalicjantem, ale tego nie tkniesz. Temu Banasiowi musisz pokazać palcem gdzie w Elblągu jest wyobrażalny "port".

 6. 6
  +38
  ~ ryszard powolski
  Wtorek, 04.07

  TEN WCISŁY NIKT JEST CHORY PSYCHICZNIE

 7. 7
  --16
  ~ Chester
  Wtorek, 04.07

  Polak/Wy pisuary wzorem waszego idola macie korbę na tematy niemieckie.dobrze że Tusk nie pochodzi z Afryki bo byście gnębili tutsi albo hutu!

 8. 8
  +16
  ~ I znowu ściema
  Wtorek, 04.07

  panie Wcisła, zostawcie ten parking dla Tirów, zajmijcie się swoimi dyrektorami z nadania , a przede wszystkim pracownikami Urzędu , wstyd co z nimi wasi ludzie wyrabiają

 9. 9
  +17
  ~ Stanisław Paluch
  Wtorek, 04.07

  Ten człowiek w życiu słowa prawdy nie POwiedział.

 10. 10
  +13
  ~ Elblazanin
  Wtorek, 04.07

  Co za "klasa", co za "kunsztowne" słowa. Ciężko to było przeczytać.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.99474596977234