Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Propozycja Rządu kontra upór i brak innego planu Prezydenta Elbląga? Impas mają rostrzygnąć... mieszkańcy

22.04.2023, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Propozycja Rządu kontra upór i brak innego planu Prezydenta Elbląga? Impas mają rostrzygnąć... mieszkańcy
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Rząd zaproponował, że dofinansuje Zarząd Portu Morskiego w Elblągu kwotą do 100 mln zł w zamian za przejęcie pakietu kontrolnego w spółce komunalnej. Prezydent Elbląga nie chce się na to zgodzić. Jego zdaniem pogłębienie toru dostępowego do portu to obowiązek Rządu i w budżecie Elbląga na 2023 r. na rozwój portu nie przeznaczył ani złotówki.Przedstawiciele Rządu mówią wprost – 100 mln zł na rozwój elbląskiego portu czeka na stole.

 

Wiemy, że Elbląg stoi przed historyczną szansą! Jest nią budowa IV Portu Morskiego RP w Elblągu. Obecnie port wegetuje, na tle krajowych i zagranicznych konkurentów wygląda on dramatycznie, a Prezydent miasta nie przedstawia wizji jego rozwoju

 

– stwierdził Andrzej Śliwka, wiceminister Aktywów Państwowych.Politycy PiS od 10 miesięcy apelują do Prezydenta Elbląga o przyjęcie oferty Rządu.

 

To nie jest prawdą, że rząd chce port ukraść. (...) Rząd chce wziąć odpowiedzialność za port. Wszystkie największe porty w Polsce są zarządzane przez państwo. (…) Państwo ma dużo większe możliwości, kontakty i pieniądze. Państwo o ten port zadba. To będzie zawsze port elbląski niezależnie od tego, kto będzie nim zarządzał

 

– zapewniał w marcu br. Piotr Opaczewski, wicewojewoda warmińsko-mazurski.Prezydent Elbląga ma odmienne zdanie.

 

Liczenie że skarb państwa to zrobi i otworzy inwestycje jest dla mnie nieszczere i nieprawdziwe. (…) Rząd ma ważniejsze zadania niż zajmowanie się spółką w naszym mieście

 

– mówił pod koniec marca br. Witold Wróblewski.


Efektem tych politycznych przepychanek jest impas, który roztrzygnąć mają... mieszkańcy naszego miasta. Prezydent wraz z Radą Miasta (w której ma większość) postanowił wydać 33 tys. złotych na przeprowadzenie ankiety wśród Elblążan. Politycy PiS obawiają się, że zadane w ankiecie pytanie albo będzie sugerowało odpowiedź albo zostanie postawione w tendencyjny sposób mogący wprowadzać głosujących w błąd.

 


Pytając mieszkańców, czy powinno się „oddać” port, albo czy port powinien nadal być miejski czy stać się rządowy, nie oddaje powagi sytuacji.

Każda ze stron przyznaje, że przekop przez Mierzeję Wiślaną to szansa dla Elbląga. Dlaczego zatem ta szansa nie jest wykorzystywana? Dlaczego po 10 miesiącach nie można wypracować porozumienia w tej kwestii? Czyżby powodem był rok wyborczy, w którym ważniejsze od dobra mieszkańców jest to, kto jak wypadnie?

Niestety Prezydent Elbląga do tej pory nie przedstawił konkretnego planu rozwoju portu, a tym bardziej skąd chce wziąć środki finansowe, które można byłoby na to przeznaczyć.

Zamiast przedstawienia wizji rozwoju portu Miasto zorganizuje konsultacje polegające na przeprowadzeniu ankiet. Wyniki mamy poznać pod koniec maja, czyli już wiemy, jakie Miasto ma plany na kolejny miesiąc. Będzie czekać na wyniki, by (już wtedy) po 11 miesiącach od złożonej propozycji przez Rząd nadal nie mieć innego rozwiązania? Chyba, że ankieta będzie zawierać także rubryczkę na propozycje mieszkańców skąd pozyskać bezzwrotne, wielomilionowe środki. Może władze miasta liczą, że mieszkańcy znajdą takie źródło finansowania?


Jedno jest pewne – w budżecie Miasta nie ma na to środków (co nie raz podkreślał Prezydent Elbląga). Nie ma też alternatywy do propozycji Rządu. Za to jest przekop, z którego Elbląg nie może skorzystać.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 44

%95.5 %4.5


Komentarze do artykułu (54)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +26
  ~ Zainteresowana
  Piątek, 14.04

  Miasto sprzedaje różne działki pod zabudowę, a gdzie są te pieniądze????

 2. 2
  --25
  ~ wstyd, wielki wstyd
  Piątek, 14.04

  .....Impas mają rostrzygnąć... mieszkańcy - Redakcjo: czyżbyście tak się zachłysnęli Śliwką, że Wam padło na mózg w miejscu gdzie są ośrodki ortografii polskiej mowy?

 3. 3
  +29
  ~ NIE dla ANKIETY
  Piątek, 14.04

  Niezły fortel, my nierzemy wypłaty za decyzyjność, ale to Wy mieszkancy bierzcie odpowiedzialność na siebie i zawsze wy będziecie winni ! Dxiwne, że w innych kwestiach nie wywalają kasy na ankiety i mają gdzieś opinie mieszkańców! Czy mieszkańcy powinni brać udzial w partyjnej wojence? Zdecydowaniem NIE !

 4. 4
  +9
  ~ Misiek daj cukerka
  Piątek, 14.04

  Nie załapalem się na cukierka-:) i teraz nie wiem TAK czy NIE !

 5. 5
  +36
  ~ Nie ściemniaj pan, panie WW
  Piątek, 14.04

  Żałosny jest ten prezydent. Żałosny jest też ten senator, który podkręca temat. Mam nadzieję że społeczność Elbląga nie pozwoli na to aby ich działalność wpędziła miasto w żałosną sytuację. Rząd jest większościowym udziałowcem spółek portów morskich w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. I porty te, a dzięki nim także i miasta (nie zarządzane przez PiS) mają się znakomicie panie Wróblewski. Ale pan o tym dobrze wie, tylko nie wie pan że mieszkańcy to nie stado baranów za jakich pan nas uważa klecąc takie głupie argumenty.. Dajże pan już na luz!

 6. 6
  +28
  ~ Nie biorę udzialu !
  Piątek, 14.04

  Ta decyzja należy do odpowiedzialnych za miasto ! Mieszkańcy po to wybierają, aby ktoś brał decyzje na swoją odpowiedzialność! Tak to normalnie wygląda! I za to Mieszkańcy mogą tylko rozliczać, a nie robić robotę za kogoś! Mieszkańcy wystarczająco wyrażają swoje zdania pod postami ! A tak krytykowano referendarzy ze wywalają miastowe pieniądze w błoto za referendum! A ta śmieszna ankieta to co za darmochę? Skąd pieniądze z nieba???? Zaklamanie i nic więcej!

 7. 7
  +7
  ~ Esmeralda
  Piątek, 14.04

  Problemem elblaga jest to ze mieszka tu duzo potomkow ruskich i ukrów i ta grupa spoleczna zawsze bedzie blokowac rozwoj polski ,zrobia wszystko zeby elblag dalej pozostal zacofanymi Witkowyjami. btw czy ktos wie jakie pochodzenie ma motorowka i harley? bo to moze wiele wyjasnic. Dziwne jest to ze do tej pory nie rozliczono i nie skazano za niegospodarnosc ludzi odpowiedzialnych za doprowadzenie najwiekszego basenu odkrytego w europie do totalnej ruiny. Elblążanie na to czekają.

 8. 8
  +18
  ~ Bawcie się sami!
  Piątek, 14.04

  Problemem jest to, ze to nie Nasz problem! Przez całe lata istnienia tego porciku byla cisza jakby go nie bylo i nikogo nie interesowalo zdanie mieszkańców jak ma funkcjonować lub zacząć funkcjonować!!! A teraz wyskoczyli z wojenką i jeszcze nas w to wrabiają! Na pewno NIE wezmę w tym udziału bo latami nikogo nie obchodzilo moje zdanie!

 9. 9
  +9
  ~ Za kraty Wrobla. Ty nawet papuga z Olsztyna , Okruszko nie pomoże
  Piątek, 14.04

  Art.231 KK dla Wróbla : Mamy gnoju, do paki grubego. Art. 231. [Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza] § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. § 3.

 10. 10
  +49
  ~ Do w..... na urzedzie , woasciciela harleju
  Piątek, 14.04

  Gdzie są pieniądze ze sprzedaży działek w mieście? Powinny zasilić budżet miasta . A tym czasem pieniędzy w kasie miasta wciąż brak.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1545271873474