Poniedziałek, 20.05.2024, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kanał przez Mierzeję Wiślaną otwarty! Prezydent Duda: To zwycięstwo Polski (zobacz zdjęcia)

17.09.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kanał przez Mierzeję Wiślaną otwarty! Prezydent Duda: To zwycięstwo Polski (zobacz zdjęcia)
Fot. Paweł Friedrich

Uruchomienie szlaku wodnego, który będzie umożliwiał swobodne przepływanie pomiędzy Morzem Bałtyckim, Zatoką Gdańską, a Zalewem Wiślanym, Elblągiem, Tolkmickiem to jest wielkie zwycięstwo Polski. To wielkie zwycięstwo patriotów, wszystkich tych, którzy rozumieją znaczenie słowa suwerenność - mówił prezydent Polski Andrzej Duda dziś (17 września), podczas otwarcia kanału przez Mierzeję Wiślaną.

 

Po blisko trzech latach od rozpoczęcia inwestycji kanał żeglugowy połączył Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dziś (17 września), o godz. 14, oficjalne otwarto flagową inwestycję rządu PiS. Dokonano tego w obecności m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. 

 

Państwo, które rozumie swój potencjał, swoją historię, swoje znaczenie nie może sobie pozwolić na to, żeby być państwem zależnym. Nie może sobie pozwolić na to, by ktoś inny decydował o jego ważnych, strategicznych sprawach. Tak było przez cały ten ogromnie trudny okres od 1945, kiedy wpłynąć tutaj na Zalew Wiślany nie można było bez de facto zgody rosyjskiej, bez przepłynięcia przez terytorium najpierw związku sowieckiego, a w ostatnich dziesięcioleciach Federacji Rosyjskiej. Wiemy wszyscy, ile na przestrzeni tych dziesięcioleci było problemów, często sztucznie tworzonych tylko po to, aby uniemożliwić tę komunikację. By uniemożliwić należyte funkcjonowanie polskim ośrodkom zlokalizowanym nad Zalewem Wiślanym, jak choćby Elblągowi. Port elbląski de facto popadł w zapomnienie, przez te wszystkie problemy, które przez całe lata były piętrzone i uniemożliwiały normalną żeglugę. Mówiono o tym od bardzo dawna, mówili o tym, ci, którzy rozumieli, co to znaczy Polska jako państwo suwerenne, silne, niepodległe, samodecydujące o sobie i samorządzące, że Polska potrzebuje tego przejścia przez Mierzeję Wiślaną po to, aby się od rosyjskiej decyzji uniezależnić. (...) Jeszcze trochę pracy zostało, ale ten element najważniejszy, czyli kanał umożliwiający przepłynięcie jest gotowy, nowoczesny, wyposażony i już umożliwia, na tym obszarze działania żeglugowe. To jest wielkie zwycięstwo

- podkreślał prezydent Duda w swoim przemówieniu z okazji otwarcia nowej drogi wodnej. 

 

Samą datę otwarcia kanału wybrano nieprzypadkowo. 17 września przypada 83. rocznica sowieckiej napaści na Polskę. Nowa droga umożliwi statkom przeprawę przez Mierzeję Wiślaną z pominięciem kontrolowanej przez Federację Rosyjską Cieśniny Pilawskiej, co jak wielokrotnie podkreślano podczas uroczystości, ma wzmocnić suwerenność Polski. 

 

Otwierany dzisiaj kanał żeglugowy to droga wolności, nowych szans i możliwości. Zrywamy dzisiaj, symbolicznie w dniu 83. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę, ostatnie pęta naszej w gruncie rzeczy zależności, naszego uzależnienia od Związku Radzieckiego, a później od Federacji Rosyjskiej

- mówił premier Mateusz Morawiecki.

 

Nie bez przyczyny wybrano tę datę, bo ona ma znaczenie symboliczne. 83 lata temu związek sowiecki do spółki z nazistowskimi Niemcami, dołączając się do rozpoczętej przez Niemców wojny, zaatakował Polskę i ostatecznie zniszczył nasze państwo, odebrał nam wolność aż do 1989 roku i przemian politycznych.  Dziś, po latach, odzyskujemy suwerenność, tę siłę w naszej, polskiej części wybrzeża, pokazując, że jesteśmy samorządni, a przede wszystkim, że jesteśmy zdolni do tego, aby realizować wielkie inwestycje na przekór wszystkiemu

- dodał prezydent RP.

 

Nowa droga wodna ma przyczynić się do rozwoju portu w Elblągu i całego regionu. To również podkreślano podczas otwarcia. 

 

Wierzę, że to początek czwartego portu RP, wierzę, że to nowy impuls dla rozwoju tej ziemi, ale przede wszystkim wierzę, że to kolejny akt tego, co było przez bardzo długie lata naszym marzeniem, także po 1989 roku, by Polska była naprawdę niepodległa, naprawdę suwerenna, by była silnym, poważnym, liczącym się państwem

- przekonywał Jarosław Kaczyński. 

 

Prezes PiS przypomniał również o zaangażowaniu lokalnej społeczności w realizację miliardowej inwestycji. - Ten piękny dzień otwarcia kanału jest wynikiem dwóch rodzajów woli. Tej woli, której inspiracją jest patriotyzm Polski, odnoszący się do państwa (...). Był także patriotyzm inny, ten lokalny. To był patriotyzm mieszkańców Elbląga, Warmii i Mazur, tych wszystkich, którzy chcieli, aby ich ziemia się rozwijała, by ten w Polsce zapomniany, a tu pamiętany, port elbląski mógł być czwartym portem RP. To ci ludzie robili wszystko, aby to przedsięwzięcie zostało rozpoczęte. Muszę w tym momencie przypomnieć nazwisko Jerzego Wilka. Także Leonard Krasulski z całą energią przez przeszło 30 lat zabiegał o to, aby ten kanał powstał - dodał Jarosław Kaczyński.  

 

Uroczyste otwarcie przekopu już za nami. Po godz. 14 otwarto śluzy i w pierwszy rejs nowym szlakiem wodnym ruszył statek Zodiak II. Od jutra kanał ma być ogólnodostępny dla jednostek pływających.

 

Jeszcze dziś (17 września) czekają nas dwa koncerty z okazji otwarcia kanału. O godz. 18 w Elblągu rozpocznie się "Wierzę w lepszy świat". Na scenie zobaczymy m.in. Kasię Moś, Piotra Cugowskiego, Janusza Radka i Marka Piekarczyka. Wydarzenie będzie transmitowane na antenie TVP1. 

 

Koncert odbędzie się również na terenie przekopu. Tutaj zaśpiewają m.in. Sound'n'Grace (godz. 20) i Cleo (godz. 21). Więcej informacji na temat tego wydarzenia znajdziemy TUTAJ

 

Przypomnijmy. Prace na Mierzei Wiślanej rozpoczęły się w październiku 2019 roku. Realizacja pierwszego etapu tej inwestycji zakończyła się w tym miesiącu. Ten projekt zakładał m.in. budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej i kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz budowę tzw. sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. Wykonawcą generalnym jest konsorcjum NDI/Besix, a inwestorem Urząd Morski w Gdyni. Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej do Elbląga to prawie 23 kilometry (samo przejście przez Zalew Wiślany wynosi ponad 10 km). Do wykonania pozostały jeszcze inwestycje uzupełniające. Kolejne etapy przedsięwzięcia obejmują m.in. trwającą już budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w Nowakowie oraz pogłębienie toru wodnego na Zalewie Wiślanym. Nadal problematyczne pozostaje pogłębienie ostatnich 900 metrów nowego toru, znajdujących się już w granicach elbląskiego portu. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w 2023 roku. Docelowo kanałem mają się poruszać jednostki o zanurzeniu do 4,5 metrów, długości do 100 metrów i szerokości do 20 metrów. Koszt inwestycji to około 2 mld zł. 


 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Kanał przez Mierzeję Wiślaną otwarty! ( zdjęć 72 )
Dodano: 2022-09-17 | Fot. Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --13
  ~ Brawo BRAWO
  Sobota, 17.09

  Dzięki PiS mamy ten przekop. Dzięki PiS będzie rozwój ELBLĄGA i portu i okolicznych portów . A dzieki P O i PSL i SLD mamy zastój i degradacja MIASTA. Precz na ZAWSZE z Elbląga. Kiedy remont kolei nadzalewowej nieroby.

 2. 2
  +11
  ~ Tomasz
  Sobota, 17.09

  I jak?? Elbląg już korzysta na przekopie?? Przecież otwarcie przekopu miało być jak dotknięcie czarodziejską różdżką, ożywienie gospodarcze i turystyczne. Swoją drogą dziwne robić wielkie otwarcie jesienią gdy ruch już maleje, a nie długo (może szybciej niż się nam wydaje) zalew będzie skuty lodem :)

 3. 3
  +12
  ~ Kryspin
  Sobota, 17.09

  No i oczywiście tak jak się spodziewałem nie obyło się bez bieżącej chamówy politycznej w wykonaniu Morawieckiego. Jego agresja polityczna świadczy jedynie o słabości i panicznym strachu - co stanie się z nimi po przegranych wyborach.

 4. 4
  --1
  ~ Brawo BRAWO
  Sobota, 17.09

  Brawo PiS, jaki niesamowity miś! Największa na świecie ciekawostka turystyczna za 2 miliardy! Ech Polaki, zamiast wyjść na ulicę, pobić milicyjne psy i powiesić Kaczyńskiego, to wy się bawicie w jakieś śmieszne protesciki, każdy ma was w dupie, a rząd was dalej będzie ruchał

 5. 5
  +7
  ~ Otwarcie bez otwarcia.
  Sobota, 17.09

  Jakie otwarcie kanału Bałtyk - Zalew Wiślany. Nie było żadnego otwarcia. Przecież żadna jednostka nie wpłynęła na Zalew Wiślany. One przypłynęły z Gdyni przez Zatokę Gdańską, wpłynęły do kanału śluzowego i po zakończeniu ceremonii tą samą trasą powróciły na Zatokę Gdańską. Nawet te "łódki" z Morskiego Oddziału Straży Granicznej nie przepłynęły przez Zalew Wiślany i rzekę Elbląg do bazy elbląskiej strażnicy Straży Granicznej. Skoro nie otwarto całej drogi to znaczy, że ta inwestycja jest fikcją, a TVP znów zmanipulowała opinię publiczną, gdyż widzowie otrzymali fałszywy obraz. Ponieważ większość Polaków słabo zna geografię tego regionu, więc z tej relacji otwarcia nie zorientowali się, że na Zalew Wiślany nie można wpłynąć.

 6. 6
  +5
  ~ Dokoncz inwestycję
  Sobota, 17.09

  Sam Prezydent mówił,że nie jest ważne, czy statek z towarem przypłynie tu,czy do większego portu,ważne, że odcięliśmy się od Rosji. To po co ten szum ,że port elbląski na tym skorzysta??!! Zabrakło 900m...aby statki miały płynąć do Elbląga,ale jest spór, to za pogłębienie rzeki te 900 m ma zapłacić,...rząd ,czy miasto Elbląg...to jest żenada ....Rząd...czyli inwestycja z naszych podatków...Elbląg ...miasto ma zapłacić 100mln za niedokończoną inwestycję ? Żenada i wstyd dla rządu..

 7. 7
  +5
  ~ kjm
  Sobota, 17.09

  A statek nawet nie wpłynął na Zalew Wiślany. A czy premier MM odmawiając wieczorny Pacierz też dodaje ohydne zdania na temat byłego premiera Polski?

 8. 8
  +4
  ~ Twój email
  Sobota, 17.09

  Trzech najważniejszych polityków w kraju na otwarciu nowo powstałej inwestycji. Głowa państwa Jarosław I, druga osoba w państwie Andrzej DU _ A, oraz pełniący obowiązki premiera Mateusz. Egon, Kjeld, i Benny. Czy te trzy imiona przypominają Wam bohaterów któregoś z popularnych seriali ? A może kojarzą się z jakimiś postaciami ?

 9. 9
  +5
  ~ kibol
  Sobota, 17.09

  Polska mistrzem Polski...

 10. 10
  +5
  ~ Jaaa
  Sobota, 17.09

  Ale Ci pseudo politycy chyba żyją w innym świecie niż My Naród. Bo każdy z Nas boi się czy nie straci pracy czy będzie Go stać na opłaty jak dowala ceny za prad gaz za czynsze a Oni sobie koncerty robią i się ciesza przekopem który nic nie wnosi tak naprawdę trochę firm grosza chociaż przytuliło na budowie cyrku ciąg dalszy jeszcze koncert z tej okazjii hit po prostu ilu ich tu musiało przyjechać polityków za nasze pieniądze paliwo limuzyny ochrona a ludzie co do gara w styczniu nie będą mieli włożyć firmy padają jedna po drugiej .... kiedy ludzie wyjdą w końcu na ulice ?!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97272896766663