Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

NIE dla przejęcia elbląskiego portu przez państwo. „W Elblągu nie będzie powtórki z Gdańska. My nasz port obronimy”

25.07.2022, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
NIE dla przejęcia elbląskiego portu przez państwo. „W Elblągu nie będzie powtórki z Gdańska. My nasz port obronimy”
Fot. Paweł Friedrich

- Dzisiaj spotykamy się tu po to, by wyraźnie powiedzieć, że nie zgadzamy się na to, aby rząd PiS nas wszystkich oszukiwał. I żeby powiedzieć „nie” dla przejęcia elbląskiego portu przez PiS-owski rząd – podkreślił senator KO Jerzy Wcisła podczas zorganizowanej dziś (25.07.) konferencji prasowej.


W konferencji udział wzięli m. in. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, wiceprezydenci Michał Missan i Janusz Nowak, posłanka Lewicy Monika Falej, posłanka KO Elżbieta Gelert, poseł KO Jacek Protas, poseł PSL Zbigniew Ziejewski, a także poseł Parlamentu Europejskiego Tomasz Frankowski.


Senator KO Jerzy Wcisła zapowiedział, że zbierane będą podpisy pod petycją „NIE  dla przejęcia elbląskiego portu przez państwo”. - Należy nazywać rzeczy po imieniu. Kiedy ktoś mówi, że odbierze komuś jego własność, to ja mówię, że chce mu ją ukraść – zaznaczył. - Przypomnę rzecz najważniejszą - Kanał przez Mierzeję, od XVI wieku, czyli od zawsze, był planowany, jako połączenie elbląskiego portu z morzem.

 

Dopiero w 2019 roku rząd PiS odciął port w Elblągu od kanału, czym zaprzeczył istocie całego projektu, chociaż przez cały czas opowiadał, ile to Elbląg skorzysta na kanale. Tyle, że fakty, które w 2019 roku odkryłem, mówiły jasno, że kanał przez Mierzeję ma się zakończyć nie w porcie, ale w krzakach 3 km, a ostatecznie po moich i medialnych interwencjach – 1 km przed nabrzeżami portowymi. Oczywiście, to czy brakuje 1 czy 3 km – nie ma znaczenia dla statków. I tak żaden statek o parametrach, dla których budowany jest kanał nie zostanie rozładowany w porcie

– mówił Jerzy Wcisła.
 


Jak podkreślił Jerzy Wcisła port nadal będzie obsługiwał statki o ład. do 1 tys. ton, a nie 4 tys. ton i o zanurzeniu do 2 m, a nie 4,5 m. - Czy to znaczy, że inwestycja, która kosztuje 2 mld zł jest bez sensu? Oczywiście nie – przyznał. - Dzisiaj już wiemy, że cała ta operacja z brakującymi 3 czy 1 km, została wymyślona tylko po to, by odebrać Elblągowi port. Przejąć go i dopiero wtedy zakończyć inwestycję – ale już w porcie – tyle, że nie samorządowym, tylko państwowym – czyli PiS-wskim. A później oczywiście bić pianę propagandową o tym, jak to zbudowano IV port RP.

 

Jak PiS chce przejąć port? Prawdopodobnie tak, jak odebrał Gdańskowi Westerplatte: specustawą. Ale w Elblągu nie będzie powtórki z Gdańska. My nasz port obronimy

– dodał Jerzy Wcisła.Dziś parlamentarzyści i samorządowcy biorący udział w spotkaniu z dziennikarzami podpisali petycję skierowaną po premiera Mateusza Morawieckiego. - Tą  petycją zamanifestujemy brak zgody na odebranie portu samorządowi elbląskiemu oraz zażądamy, by rząd tak, jak wymaga tego prawo, logika i rachunek ekonomiczny dokończył budowę kanału przez mierzeję we właściwym miejscu, czyli przy nabrzeżach portowych – wyjaśniał senator. - Zwrócimy się do wszystkich, którym leży na sercu dobro Elbląga i regionu o podpisanie tej petycji.
 

Petycja będzie dostępna w elbląskich biurach posłów i senatora. - Będziemy też docierali z nią do mieszkańców na ulicach, w różnych miejscowościach regionu – zapewniał Jerzy Wcisła.

 

Mam nadzieję, że Rząd ugnie się pod głosem suwerena i zaprzestanie swoich niecnych kombinacji

– stwierdził Jerzy Wcisła.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%37.5 %62.5


Galeria / Konferencja ( zdjęć 20 )
Dodano: 2022-07-25 | Fot. Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (53)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +44
  ~ Upadły Harley
  Poniedziałek, 25.07

  Elblazan nie interesuje kto bedzie mial port - wazne zeby sie rozwijal i bylo z niego corqaz wiecej miejsc pracy. Zadluzone przez Wroblewskiego, Slonine i Nowaka miasto nie jest w stanie tego zapewnic. Wroblewski chcialby tylko czerpac korzysci z podatkow portowych, zeby przewalic te kase na stolki dla swoich kolesi, ale do inwestycji juz sie nie pali

 2. 2
  +24
  ~ ryszard powolski
  Poniedziałek, 25.07

  WARA OSZUŚCI OD PORTU

 3. 3
  +36
  ~ m
  Poniedziałek, 25.07

  Jak patrzę na te "twarze" i nazwiska, to choćby mnie przypalali papiersami to nigdy nic nie pdpiszę,co jest z nimi związane. Zakończcie swoje "kariery" bo wszyskich juz mdli na wasz widok.

 4. 4
  +22
  ~ Bsp
  Poniedziałek, 25.07

  No to już wiemy kto hamuje rozwój Elbląga. Z portem czy bez portu ale nie będzie nam tu PiS cokolwiek urządzał w mieście. Elbląg może być biedny i głodny ale ma być nasz. Nieważne że największe polskie porty morskie to porty państwowe z udziałem samorządu. Nieważne że miasto potrzebuje pieniędzy a same podatki gruntowe dałyby kasę na przykład na nowe tramwaje. Port jest nasz i wszystko! Nie mogę patrzeć na tych ludzi...

 5. 5
  +30
  ~ Tylko Conca
  Poniedziałek, 25.07

  Modrzewinę uwłaszczyli sobie po niecały 1 zł za metr, a sprzedaż po 150-250 za 1 m.Teraz dziennikarze ujawnijcie kto ma udziały w Porcie .Pytajcie u żródła i ujawnijcie co i jak Dlaczego tak Portu bronią ,a raczej udziałów , Niech elblążanie wiedzą.Jak Port byłby panstwowy ,to chociaż Elbląg oficjanie bedzie zarabiał nie małe pieniądze na tym Porcie i przynajmniej panstwo zrobi infrastrukture jak się należy i wszystko z tym związane.Ale sa przeciwni bo kasiora koło nosa przeleci.Pytajcie elblążanie dlaczego tak bronią te opcje polityczne tego Portu..

 6. 6
  +11
  ~ żyrafa
  Poniedziałek, 25.07

  w zarządzie portu zasiada min.żona byłego śp.posła pis.,a upadły harley zapomniał o nim wspomnieć w swojej wyliczance.

 7. 7
  +1
  ~ Kryspin
  Poniedziałek, 25.07

  Poseł Krasulski chciałby by PiS przejął port po to by mieć gdzie sprowadzać węgiel z krajów południowych... Afryki lub Ameryki, a w zasadzie Ameryki.

 8. 8
  +31
  ~ FT
  Poniedziałek, 25.07

  Panie senatorze. Teraz Pan prosi o podpisy elblążan pod petycją w sprawie przejęcia przez rząd portu elbląskiego. Przypomnę tylko jak były zbierane podpisy poparcia inicjatywy obywatelskiej uchwałodawczej w sprawie budowy boiska przy szkole 23 , to ani Pan ani żadna z osób przebywających w Pana biurze, ani nikt z platformy obywatelskiej i koalicji obywatelskiej nie złożyła swojego podpisu na listach poparcia, a chodziło o szczytny cel : boisko dla dzieci. Nowak Teresa

 9. 9
  +17
  ~ FT
  Poniedziałek, 25.07

  Słuchałam uważnie wszystkich wypowiedzi, powtarza się nagminnie niewiedza, Elbląg to Żuławy a nie Warmia i Mazury.

 10. 10
  --15
  ~ Twój email
  Poniedziałek, 25.07

  Kto rozpoczął debatę o odebraniu przez nierząd Bezprawia i Niesprawiedliwości elbląskiego portu samorządowi i jego mieszkańcom ? Czy nie był to niejaki Lonia Krasulski na zorganizowanej niedawno w naszym mieście konferencji prasowej ? A kim on jest ? Oprócz tego że NIEUSTRASZONYM POGROMCĄ ŁUPIEŻU, to posłem ziemi elbląskiej !!! Gratulacje dla wyborców partii rządzącej że w Elblągu na listach wyborczych wskazali osobę NAPRAWDĘ GODNĄ ZAUFANIA !!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2072501182556