Niedziela, 14.07.2024, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Posłanki o przekopie. „Poważny statek nie jest w stanie wpłynąć do Elbląga, więc przekop był w zasadzie niepotrzebny”

13.07.2022, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Posłanki o przekopie. „Poważny statek nie jest w stanie wpłynąć do Elbląga, więc przekop był w zasadzie niepotrzebny”

Podczas poniedziałkowej (11.07.) konferencji prasowej posłanki Koalicji Obywatelskiej Elżbieta Gelert oraz Izabela Leszczyna wypowiedziały się na temat przekopu Mierzei Wiślanej. - W tej chwili największym problemem Elbląga jest to, co obecnie mówi się o przekopie Mierzei Wiślanej i porcie elbląskim – przyznała Elżbieta Gelert.


- Nadal nie wiadomo, czy będzie pogłębione 800 m po elbląskiego portu. Jedni twierdzą, że jeśli jest to w zasobach Wód Polskich to na nie swoich terenach nie można prowadzić prac i tak rzeczywiście mówi prawo – opowiadała Elżbieta Gelert. - Ale  z drugiej strony Państwo nie chce tego odcinka ani poszerzyć, ani dać pieniędzy na zwrotnicę. A pogłębienie i zwrotnica to koszt 200 mln zł.

 

Na przekop wydano ok. 2 mld zł, więc co to jest teraz te 200 mln zł. Myślę, że wszyscy jesteśmy ciekawi, jak to się zakończy. Czy są to specjalne działania, żeby przejąć elbląski port? Nie chciałabym wierzyć, że można być aż tak wyrachowanym

– zaznaczyła Elżbieta Gelert.Posłanka Izabela Leszczyna przyznała, że zastanawia się nad sensem tej inwestycji. - Dla mnie ta inwestycja jest niestety kolejnym przykładem megalomańskiej postawy rządzących – stwierdziła. - Jeśli mieliśmy przez przekop Mierzei Wiślanej, jak mówił pan Premier, otworzyć Polsce dostęp do morza to chce powiedzieć, że Polska ma to od dawna i nie zawdzięcza tego temu rządowi.

 

Po drugie miała być to ekonomicznie opłacalna inwestycja, ale okazuje się, że żaden  poważny statek nie jest w stanie wpłynąć do Elbląga, tylko do Gdańska, więc ten przekop był w  zasadzie niepotrzebny

– podkreśliła Izabela Leszczyna.


Zdaniem posłanki koszty tej inwestycji nie będą współmierne do korzyści z niej płynących. - Ta inwestycja kosztowała w sumie 2 mld zł i jeśli za to będziemy mieli fajną rzecz dla jachtów to koszt nie jest współmierny do zysków - zaznaczyła Izabela Leszczyna. - Teraz trzeba zrobić wszystko, by Elbląg i cały region miał z tego korzyści o jakich była mowa.


Elżbieta Gelert zwróciła uwagę na aspekt polityczny. - Mówiło się, że przekop Mierzei to sprawa polityczna i to zanim Rosja napadła na Ukrainie – zauważyła. - Cały czas mówiło się, że chcemy się uniezależnić od Rosji, bo przesmyk dalej istnieje i nie mamy wolnego przejścia.

 

Cały czas mówiło się, że to jest w jakimś stopniu cel polityczny do osiągnięcia, a nie tylko gospodarczy. Teraz tym bardziej ten cel trzeba osiągnąć. Miejmy nadzieję, że dojdzie do jakiegoś porozumienia. Cała Mierzeja, wszystkie sąsiadujące gminy, a jest ich dużo, wierzą w to, że skorzystają na przekopie. Taki był cel, więc dążmy do tego

– podkreśliła Elżbieta Gelert.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (42)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ Jaaaas
  Środa, 13.07

  Dwie kompletnie tępe dzidy wypowiadają się na tematy na które nie mają pojęcia

 2. 2
  --8
  ~ Do jaaaaa
  Środa, 13.07

  Dobrze, pisowski ekspercie, wyjaśnij zalety przekopu mierzei i jak wpłynie on na Elbląg, słuchamy, pajacu

 3. 3
  --16
  ~ bynajmniej na bombelki dajom
  Środa, 13.07

  W zasadzie było to wiadomo od początku "inwestycji", więc ten komentarz był niepotrzebny.

 4. 4
  +8
  ~ Won zruskimi
  Środa, 13.07

  Przecież te starsze panie niedługo odejda z tego świata a przekop będzie służył przez następne wieki. Pora aby te zgrane nieudolne karty typu baba w laczkach, motorówka,noszowy i tancerze odeszli z polityki. Oni nic dla Elbląga nie zrobili a tylko szkodzą. Jak wiadomo ich kandydata czaskowski chciał zablokować budowę przekopu.

 5. 5
  +33
  ~ Paranoja
  Środa, 13.07

  Może tak Gelertowa która bierze 33.000 zł pensji miesięcznie w szpitalu w końcu zajmie się tym szpitalem i bajzlem jaki tam panuje. A nie biega albo z nierobem Wcisło albo z jakimiś posłankami

 6. 6
  +32
  ~ tadam
  Środa, 13.07

  No no odważna teza, że przekop był niepotrzebny - mam nadzieje, że wyborcy będą o tym pamiętać. Skoro tak to szanowne panie nie przyjdą na jego otwarcie? Ani nikt z PO, PSL i in.? Uf jakie szczęście. Przekop jest potrzebny, bo daje on spore możliwości chociażby turystyczne. A jak turystyka to i pieniądz za tym idzie. A pieniądz ten w podatkach zasila kasę miasta. A te pieniądze znowu można wydać na inwestycje w ELBLĄGU. A Wróbla zwyczajnie ta inwestycja przerosła...

 7. 7
  --15
  ~ Franko
  Środa, 13.07

  Wiadomo bylo ze to nic nie wart projekt,ale gdy to byl port duzo głebszy to naprawde dalo by to wiele mozliwosci dla Elblaga ,oczywiscie tak naprawde nie chodzilo oto zeby zrobic od razu dobrze tylko teraz albo za jakiś czas beda to poglebiac,rozbudowywac tak dlugo ze pierwszy kontenerowiec do Elblaga wplynie za 15lat

 8. 8
  +19
  ~ Xyz
  Środa, 13.07

  Wymyślcie sposób żeby wpłynęły. Też wybrali osoby do oceny.

 9. 9
  +15
  ~ Mietek
  Środa, 13.07

  Lepiej było rozkraść ta kasę jak coś zrobić wasza mentalność.

 10. 10
  --7
  ~ Do tadam
  Środa, 13.07

  Oczywiście ludzie drzwiami i oknami będą walić, byle tylko zobaczyć przekop. Kiedy inwestycja się zwróci? Jaka jest przewidywana liczba jednostek przezeń przepływających? Czy kompletnie już sobie odpuszczamy port?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0488200187683