Piątek, 26.04.2024, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jakie historie kryją elbląskie kościoły? Poznaj Parafię pw. św. Wojciecha

10.07.2022, 16:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jakie historie kryją elbląskie kościoły? Poznaj Parafię pw. św. Wojciecha
Fot. Archiwum redakcji

Przypominamy nasz cykl "Jakie historie kryją elbląskie kościoły?", który opublikowaliśmy w 2019 r.  Elbląg jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Ośrodek handlu morskiego, przemysłu ciężkiego to jedne z wielu określeń naszego miasta używanych na przełomie wieków. Wiele zabytków, historycznych miejsc oraz architektura sakralna, które w naszym mieście są niezwykle zróżnicowane i unikatowe. Przedstawimy elbląskie kościoły w ujęciu historycznym, a także co wiedzą i sądzą o nich mieszkańcy.

W drugiej połowie XIX wieku teren obecnej Zawady, czyli dawnej Kolonii Pangritza, zamieszkiwali robotnicy elbląskich fabryk. W 1885 roku obszar ten zamieszkiwało ponad 2 tys. osób, z których niecała połowa mieszkańców była katolikami. W tym czasie jedynym katolickim kościołem znajdującym się na terenie Elbląga i okolic była  katedra św. Mikołaja.

W 1882 r. parafia św. Mikołaja kupiła ziemię na niewielki wzniesieniu „Nowy Świat”. Na tymże wzgórzu znajdowała się stara karczma, którą przebudowano na kaplicę pod wezwaniem św. Józefa. Niestety mieściła tylko 100 miejsc i była w złym stanie technicznym. W tym samym czasie na sąsiednim wzgórzu zwanym „Stary Świat” trwały przygotowania do budowy ewangelickiego kościoła św. Pawła. Zobligowało to władze kościelne do budowy własnej świątyni. Tym bardziej że niebawem wypadała 900. rocznica męczeńskiej śmierci św. Wojciecha.

Św. Wojciech jest patronem naszym, Polskim. Bardzo przesłużony dla ludzi ubogich i chorych. Nasz kościółek jest piękny, można podziwiać go z daleka, choć nie stoi w centrum miasta

–mówiła pani Maria, mieszkanka Zawady.

Dekretem Biskupa Warmińskiego Andreasa Thiela w 1866 r. zarządzono budowę kościoła św. Wojciecha, który wybudowano w latach 1901-1902.Można twierdzić, że projekt tej świątyni wykonał Fritz Heitmann, twórca m.in. kościołów Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie czy św. Rodziny w Królewcu.Wyposażanie wnętrza sprawiło, że poświęcenie kościoła nastąpiło 1905 r. Parafię utworzono w 1907 roku, jednakże władze państwowe uznały ją dopiero dwa lata później. Data ta uznawana jest za oficjalne erygowanie parafii, dlatego też 2 czerwca br. obchodzono  110 lecie istnienia.

Nasza parafia ma bardzo długą tradycję i mimo stu lat dalej dobrze się prezentuje, na zewnątrz i wewnątrz. Mnie tu jest dobrze, kościół jest zadbany i chyba o to chodzi

-mówił pan Henryk.

Kościół do dziś zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Wyróżnia się jednorodnym neogotyckim  wyposażeniem z początku XX w. Jest to trójnawowa hala  z wydzielonym prezbiterium o sklepieniach krzyżowych, które wsparte zostały kamiennymi kolumnami.  W kościele znajdują się trzy neogotyckie ołtarze. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne wraz z amboną wykonał Eduard  Vetter z Dobrego Miasta.

Organy znajdujące się w kościele św. Wojciecha, są najstarsze w Elblągu. Zbudowała je, w 1903 roku, znana i renomowana firma A. Teletzki Inh. Ed. Wittek z Elbląga. Instrument posiada 16 głosów. Organy zostały ostatnio odrestaurowane  i szkoda, że dziś nie odbywają się na nich koncerty

-mówił Bartosz Skop , elbląski historyk.

Całość ozdabiają  zabytkowe witraże , przedstawiające postaci świętych. Do neogotyckiego wyposażenia należy także 14 stacji drogi krzyżowej i zabytkowy konfesjonał.

Nie wiem, czy kościół może być jakąkolwiek atrakcją, ale turyści mogą być zainteresowani taką budowlą. Dla mnie to kościół taki jak inne

-mówiła Martyna, mieszkanka Zawady.

Podczas wojny w kościele św. Wojciecha przebywali księża z parafii św. Mikołaja, którzy przeczekali oblężenie. Został on nieznacznie zniszczony, dlatego jako pierwszy został otwarty dla wiernych, tam najszybciej wznowiono odprawianie nabożeństw w języku niemieckim, a także polskim .

Jakimi historiami związanymi z kościołem św. Wojciecha mogą podzielić się nasi czytelnicy?

 

 

 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +5
    ~ Lipa
    Niedziela, 10.07

    I ani słowa o proboszczu z lat 80-tych, TIRach z darami, głoszeniu przez wymienionego proboszcza o zbiórkach srebra i złota na potrzeby kościoła....i ani słowa o wielu bardzo znanych potem ministrantach?

  2. 2
    --4
    ~ Ulka,Elka
    Niedziela, 10.07

    Nasze swiete miejsce w latach od 1957 roku do dzisiaj.Wspomnienia bardzo dobre pozostaly i sa do dzisiaj w glowach.Proboszcz,ksieza,msze swiete,jaselki,religie,chor.organista .Nie bylo zbiorek srebra i zlota na potrzeby kosciola,ani mowy o ministrantach.TIR z darami tez niewiadome,brat kierowca TIRA.Msze Swiete ,pozegnania,odprowadzenia i pochowania, w intencji odeszlych rodzicow na drugi swiety swiat roku 1990 i 2002 proboszcz i ksieza Parafii naszej tj. Sw.Wojciecha zbiorek i oplat zadnych nie pobierali.Dziwoty przekazala Lipa.

  3. 3
    --16
    ~ adax
    Niedziela, 10.07

    Zburzyć to g.... i wybudować parking.

  4. 4
    +6
    ~ Castrol lux.
    Niedziela, 10.07

    Oj, oj, oj coś chyba jest jednak na rzeczy z tymi darami. No cóż było jak było i minęło. Jedno trzeba przyznać, że proboszcz z lat 1980 - 1984 był człowiekiem zapobiegliwym i bardzo dbał o parafian, no może nie wszystkich, a o jedną parafiankę i jej potomstwo w szczególności.

  5. 5
    0
    ~ Qaz
    Niedziela, 10.07

    I ksiądz Robert M wspaniała historia

  6. 6
    --1
    ~ ff11
    Poniedziałek, 11.07

    Nastał nowy proboszcz i nagle "księgi" zginęły i na nowo trzeba było opłacać miejsce na cmentarzu. Czarni złodzieje

  7. 7
    +5
    ~ Loop
    Poniedziałek, 11.07

    Ciekawszy byłby cykl: Jakie historie kryją elbląskie plebanie. Byłoby o czym pisać.

  8. 8
    +7
    ~ kij
    Poniedziałek, 11.07

    Smutne, coraz to mniej uczestniczących w nabożeństwach i to "dzięki" co niektórym hierarchiom kościelnym ...

  9. 9
    +5
    ~ Obserwator
    Poniedziałek, 11.07

    Ci co wytykają innym, może niech sami pochwalą się swą rodziną. Co ona dobrego zrobiła dla innych. Czy twoje dzieci dały szczęście innym dzieciom i ich rodzinom. Czy teściowie mogą powiedzieć, że moja córka syn dobrego dostała męża, żonę. Że jest uczciwa i pracowita?

  10. 10
    +1
    ~ 121212
    Poniedziałek, 11.07

    Byłem ministrantem naście lat. zaczynałem za Iwanickiego.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1795451641083