Wtorek, 6.06.2023, Imieniny: Dominika, Laura, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kaplica powróciła do ewangelików, za nami uroczystość poświęcenia. "Czekaliśmy na ten dzień"

18.06.2022, 21:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kaplica powróciła do ewangelików, za nami uroczystość poświęcenia. "Czekaliśmy na ten dzień"
Fot. NJ

Kaplica w Parku Traugutta po latach powróciła do ewangelików. Dziś, 18 czerwca, odbyło się tam uroczyste nabożeństwo, podczas którego świątynia została poświęcona. - Dzisiejsza data otwiera przed naszą parafią nowy rozdział - mówił ks. Marcin Pilch, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Elblągu. 

 

Nabożeństwo dziękczynne z okazji poświęcenia kościoła ewangelicko-augsburskiego w Elblągu odbyło się w sobotę, 18 czerwca. Kazanie wygłosił ks. bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Podczas uroczystości poświęcono kaplicę, a także ołtarz i ambonę.

 

Czekaliśmy na ten dzień, na to wydarzenie poświęcenia naszego nowego miejsca modlitwy, naszego nowego kościoła. Dziś przede wszystkim pragniemy Bogu wszechmogącemu podziękować za tych wszystkich ludzi i te wszystkie zdarzenia, które doprowadziły nas na to nowe miejsce. Dziękuję wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do wspólnego świętowania

 

- mówił ks. Marcin Pilch, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Elblągu. 

 

W sobotę gościnne wnętrze kaplicy zapełniło się wiernymi i zaproszonymi gośćmi. Wydarzenie miało wyjątkowo ekumeniczny charakter. Oprócz hierarchów kościoła ewangelicko-augsburskiego, z tej okazji Elbląg odwiedził bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, udział w nim wzięli m.in.: biskup elbląski Jacek Jezierski, ks. mitrat Andrzej Sroka, proboszcz parafii greckokatolickiej w Elblągu (poprzedni gospodarz kaplicy), Wojciech Gajewski pastor Kościoła Zielonoświątkowego we Fromborku i przewodniczący Elbląskie Forum Inicjatyw Ekumenicznych, ks. Marek Antonowicz, proboszcz parafii prawosławnej w Elblągu oraz pastor Paweł Kugler z Kościoła Chrześcijan Baptystów w Elblągu. 

 

Przypomnijmy. Zabytek z Parku Traugutta należała kiedyś do dużego ewangelickiego kompleksu, którego centralnym elementem był kościół pw. św. Anny zniszczona podczas II wojny światowej, i ostatecznie rozebrany w połowie XX wieku. Do dziś przetrwała tylko kaplica cmentarna. Jeszcze do niedawna znajdowała się tu cerkiew greckokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela. Dziś, 18 czerwca, (z nową nazwą pw. św. Anny) wróciła do elbląskiej wspólnoty ewangelickiej. 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ wiwat pis?
  Sobota, 18.06

  To jest piękne? A historia i tak kołem się toczy?

 2. 2
  +5
  ~ Marcco
  Sobota, 18.06

  Po drugiej wojnie światowej świątynia przetrwała zawieruche wojenną w dobrym stanie z niewielkim uszczerbkiem

 3. 3
  +4
  ~ zez
  Niedziela, 19.06

  Nie słyszelismy ,by policja złapała "artystę " , ktory uaktywnił się kilkanascie dni temu charakterystycznymi bazgrołami sprayem w oryginalnym kolorze w w róznych punktach Elbląga tylko na nowych elewacjach i przy okazji na bocznej ścianie koscioła. Zachęcam policje mimo letnich upałów do aktywności , choc od początku czerwca szacun za aktywność w poruszaniu się po miescie.autami . Gdyby tak jeszcze ,jak za czasów komendanta Starańczaka wzorem zachodniej policji po prostu stali na ważniejszych skrzyzowaniach bo to dobra prewencja na piratów i oszczędność drogiej benzyny.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1895411014557