Poniedziałek, 28.11.2022, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Pani posłanko, co mamy robić?". Lewica też ma pomysł na pomoc dla kredytobiorców

26.04.2022, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Pani posłanko, co mamy robić?". Lewica też ma pomysł na pomoc dla kredytobiorców
Fot. Archiwum redakcji

Ludzie piszą do mnie: Pani posłanko, co mamy robić? Po spłacie kredytu zostaje nam 700 zł miesięcznie na przeżycie. Swego czasu rata wynosiła 700 zł, potem wzrosła do 1500 zł, a teraz wynosi 2000 zł. To pokazuje, z czym mierzą się polskie rodziny. Ich podstawowe bezpieczeństwo zostało bardzo mocno nadszarpnięte - mówi posłana Monika Falej. Zdaniem Lewicy, wsparciem dla kredytobiorców miałoby być zamrożenie stawki WIBOR na poziomie z 2019 roku.

 

Pomoc kredytobiorcom deklaruje też rząd. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wczoraj wprowadzenie między innymi trzymiesięcznych wakacji kredytowych dla każdego w 2022 r. i 2023 r. Lewica uważa te działania za niewystarczające i namawia Prawo i Sprawiedliwość do przyjęcia projektu ustawy ws. zamrożenia stawki WIBOR. O tym rozwiązaniu mówiła dziś (26 kwietnia) posłanka Lewicy Monika Falej, podczas konferencji prasowej.

 

Lewica wychodzi z pakietem Bezpieczna Rodzina. Na bezpieczeństwie młodych rodzin szczególnie nam zależy. Na tym, aby było ich stać na zakupy, a także, co jest bardzo ważne, na dach nad głową. Obecnie młodzi boją się wziąć kredyt, bo nie wiedzą, jaka będzie sytuacja za chwilę, a te osoby, które wzięły już kredyty, są w bardzo trudnej sytuacji. Dlatego proponujemy, żeby zamrozić stawkę WIBOR na poziomie z grudnia 2019 roku

- mówiła Monika Falej.

 

Posłanka odniosła się również do przedstawionego wczoraj rządowego planu pomocy kredytobiorcom. - To, co wczoraj zaproponował pan Morawiecki, te "wakacje", które proponuje na wakacje, to są słowa - podkeślała. - Nie znając szczegółów, trudno przekuć je w realia. Zachęcamy parlamentarzystów PiS i samego pana premiera, aby skorzystał z tego rozwiązania, które złożyła Lewica, które już jest w sejmie. Z niego można skorzystać od razu, aby ulżyć polskim rodzinom.

 

Posłanka spotkała się z dziennikarzami na targowisku miejskim przy ul. Płk. Dąbka. Jak przekonywała, brak zdecydowanych działań pomocowych, oznacza, że dla części elblążan, zakupy w tym miejscu mogą niebawem stać się prawdziwym luksusem. - Te ceny są tak galopujące, ze względu na inflację i całą sytuację w kraju, że może nie każdego będzie stać na takie zakupy - mówiła.

 

Z miesiąca na miesiąc bardzo odczuwam wzrost cen. Koszty życia są coraz wyższe. Jesteśmy trzyosobową rodziną. Wraz z mężem pracujemy, mamy dziecko. W tym momencie nie stać nas nawet na wzięcie kredytu na mieszkanie, bo ceny kredytów również poszły w górę. To po prostu strzał w kolano. To, co dzieje się teraz w naszym kraju jest przerażające. Człowiek zaczyna omijać w sklepie, czy na targowisku podstawowe produkty. Niedługo pojawią się truskawki, młode warzywa, człowiek jednak będzie się musiał ograniczać nawet z takimi zakupami, aby zostało parę złotych w portfelu. Sytuacja jest ciężka

- przekonywała Magdalena Ronowska, która towarzyszyła posłance podczas spotkania z dziennikarzami.

 

W proponowanym przez Lewicę pakiecie Bezpieczna rodzina oprócz pomysłu zamrożenia stawki WIBOR znalazły się również 20-proc. podwyżki dla budżetówki i waloryzacja rent i emerytur.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ agat
  Wtorek, 26.04

  Następni chętni do dawania cudzych pieniędzy,a robić nie ma komu...!

 2. 2
  +13
  ~ Bujak
  Wtorek, 26.04

  Ile można gadać te bzdury?

 3. 3
  +4
  ~ Rada
  Wtorek, 26.04

  Siedź w tym oszczynie i tam marudź.

 4. 4
  +6
  ~ a mieli nie kraść
  Wtorek, 26.04

  Zawsze mówiłam że pis doprowadzi społeczeństwo do biedy. Rozdawnictwo kosztuje =inflacja.

 5. 5
  +2
  ~ Kryspin
  Wtorek, 26.04

  Powagi trochę. Żeby cokolwiek proponować trzeba być sprawczym. Tak na razie Pani lewicowa poseł może pogadać sobie o tym przy kawce z panem Ryszardem. Mateuszek i tak zrobi po swojemu i skonstruuje takie pakiety pomocowe by nikt z nich nie skorzystał. Ale propagandowo będzie cudnie, a wszystko okraszone machaniem łapkami przed kamerami TVP Info.

 6. 6
  --2
  ~ Szkoda energii
  Wtorek, 26.04

  Proszę Pani Posel Elbląg to miasteczko lesnych dziadkow i babć , szkoda czasu i zachodu i języka bo i tak albo uzaleznieni albo nie zrozumieją!

 7. 7
  +2
  ~ no faktycznie
  Środa, 27.04

  bierzesz na siebie zobowiązanie to nie zmuszaj innych by sie nim z tobą dzielili chyba że odpaliłeś im działke ze swojego kredytu Głupia ta baba jakaś lewizna chyba nie lewica

 8. 8
  +7
  ~ weteran
  Środa, 27.04

  przecież to gospodarka rynkowa otake Polskie walczylim z komuno

 9. 9
  +4
  ~ Sldowski świat
  Środa, 27.04

  Lsd to formacja juz starej nomenklatury, dycha jeszcze póki są pokolenia wiekowe juz dzis, potem juz ugrupowanie zaniknie, Elblag to nie miasto rozkwitu i mlodosci niestety, juz to nie przemawia

 10. 10
  +7
  ~ Zosia
  Środa, 27.04

  Trzeba było kupować za gotówkę. Bogacze zawsze płaczą że należy im się jakaś ulga. Biedak albo płaci albo nie ma, nikt mu nie da.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1454210281372