Niedziela, 27.11.2022, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Trzy tysiące terytorialsów w warmińsko-mazurskim - zobacz zdjęcia

30.01.2022, 14:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Trzy tysiące terytorialsów w warmińsko-mazurskim - zobacz zdjęcia
Fot. Urząd Miejski w Elblągu

Ponad 130 osób przekroczyło bramę 43. batalionu lekkiej piechoty w Braniewie, aby rozpocząć szkolenie. Tym samym liczba żołnierzy służących w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej przekroczyła 3 tys. żołnierzy.
 

Choć motywacje wstąpienia do wojska bywają różne, to większość twierdziła zgodnie: żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są najbardziej postrzegani jako przydani w sytuacjach kryzysowych. Ta możliwość niesienia pomocy, a także możliwość dania innym poczucia bezpieczeństwa jest motorem napędowym dla tych, którzy postanowili spędzić ferie w mundurze.
 

„Ferie w mundurze” – tak właśnie jest nazywane zimowe szkolenie wojskowe, które odbywa się w kompanii szkolnej 4W-MBOT, na terenie 43blp w Braniewie. Od początku propozycja odbycia szkolenia była skierowana głównie do ludzi młodych – uczniów i studentów. Stąd nie dziwi fakt, że aż 100 osób to kandydaci w przedziale wiekowym od 18 do 20 lat.
 

Tradycyjnie już obok uczniów mundur założyli... nauczyciele. Wśród nowo przyjętych znalazła się nauczycielka muzyki w szkole podstawowej, nauczyciel matematyki i fizyki, a także pani przedszkolanka.
 

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej staje się coraz bardziej rodzinna – duża część młodych ludzi ma już w WOT rodziców. Inni deklarują, że członkowie ich rodzin także rozważają rozpoczęcie służby.
 

Ale są też takie osoby, których wiedza o Wojskach Obrony Terytorialnej nie jest wciąż duża. Duża natomiast jest chęć sprawdzenia się.
 

Do wstąpienia do wojska skłoniła mnie trudna sytuacja, która panuje obecnie w kraju i chęć pomocy i wspierania tych, którym mogę nieść pomoc

- mówi Ewa Jackowska.

 

Mam wykształcenie medyczne i wiem, że mogę się przydać. Zastanawiałam się nad wstąpieniem do WOT od zeszłego roku. Ale starałam się nie nastawiać na nic, nie czytać, chcę sama przeżyć to szkolenie po swojemu. Dam radę, jestem silną, zdyscyplinowaną, stanowczą kobietą, więc na pewno dam radę.
 

Innym natomiast kandydatem, wiedzącym, co może go czekać i jakie są realia związane ze służbą w wojsku jest st. sierż. Mariusz Zawadzki, który odbywać będzie 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.
 


 Ze względów rodzinnych musiałem zrezygnować ze służby zawodowej

-  mówi pan Mariusz.

 

Służba w obronie terytorialnej daje mi możliwość zajęcia się rodziną. Byłem w wojsku 22 lata i dokładnie znam wojsko. Ale chcę też zobaczyć, jak tutaj jest.

Szkolenie (zarówno 16-dniowe – podstawowe, jak i wyrównawcze) to na pewno duża przygoda. Ale nie zabawa. Każdy dzień wypełniony jest licznymi zadaniami. Nie ma czasu na nudę. Już pierwszego dnia ochotnicy musieli zmierzyć się z egzaminem z wychowania fizycznego, następnie pobrać umundurowanie i wyposażenie (w tym plecak, śpiwory, karimatę czy bieliznę) oraz wypełnić niezbędne dokumenty.
 

W kolejnych dniach otrzymają broń, z którą nie będą rozstawać się przez cały dzień i całą noc. W trakcie szkolenia będą strzelać, uczyć się poruszania w terenie (na podstawie map, kompasu, określonych warunków pogodowych) – w marszu ubezpieczonym (czyli jak się poruszać, żeby nie być zauważonym, jak nie wpaść w zasadzkę, jak się bronić, jak atakować), opanują także zasady udzielania pomocy medycznej na polu walki. Oprócz tego poznają elementy walki wręcz, obsługę radiostacji, przejdą również szkolenie saperskie.

 

„Szesnastka” zakończona zostanie przysięgą – wyjątkowym wydarzeniem dla żołnierza i jego bliskich. Przysięga odbędzie się w Braniewie, 6 lutego.

 

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Urząd Miejski w Elblągu


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ jimmysingh
  Niedziela, 30.01

  they will receive weapons that they will not part with all day and all night. During the training, they will shoot . . . [url=https://ideone.com/ZAMu25].[/url] [url=https://ideone.com/embed/mPlFs4].[/url] [url=https://www.un.org/insurance/sites/www.un.org.insurance/files/webform/watch-spider-man-no-way-home-movie-online-full-jmjbh.pdf].[/url] https://ideone.com/ZAMu25 https://ideone.com/embed/mPlFs4 https://www.un.org/insurance/sites/www.un.org.insurance/files/webform/watch-spider-man-no-way-home-movie-online-full-jmjbh.pdf

 2. 2
  +3
  ~ emeryt2018
  Niedziela, 30.01

  Zabawa harcerzyków w wojsko za podatników pieniądze.

 3. 3
  +1
  ~ Twój email
  Niedziela, 30.01

  Widzę że wojskowe asysty honorowe podczas kolejnych miesięcznic i licznych nabożeństw za ojczyznę w dniu 11 listopada pozostają niezagrożone ! Są rzeczy ważne i ważniejsze, chociaż takie pospolite ruszenie w rękach obecnej władzy przypomina mi bardziej służbę ORMO z czasów słusznie minionych.

 4. 4
  0
  ~ pop
  Niedziela, 30.01

  ciekawym ilu potomków banderowców pokroju pana Mirona S. mamy teraz w 4 brygadzie

 5. 5
  --4
  ~ JakubW
  Poniedziałek, 31.01

  Przeczytałem komentarze i... jak zwykle: słychać wycie? znakomicie! :) Brawo młodzi ludzie, którzy zdecydowaliście się wyjść ze strefy komfortu i odbyć służbę wojskową!

 6. 6
  +3
  ~ ff11
  Poniedziałek, 31.01

  Pisowskie wywalanie podatników kasy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4119610786438