Niedziela, 23.01.2022, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Co dalej z Przekopem Mierzei? Posłanka Monika Falej: Niestety, poza ogólnikami, jak dotąd niewiele wiadomo

20.09.2021, 16:10:00 Rozmiar tekstu: A A A
Co dalej z Przekopem Mierzei? Posłanka Monika Falej: Niestety, poza ogólnikami, jak dotąd niewiele wiadomo
Fot. Archiwum redakcji
- Na dwa lata przed zakończeniem inwestycji mieszkańcy regionu, nieco irracjonalnie, ciągle liczą na efekty rozwoju gospodarczego, wynikające z przekopu Mierzei. Są wdzięczni za dwu miliardowy prezent. Wydaje się jednak, że sytuacja roku 2023, jak i wielu następnych, może być znacząco podobna do niewiadomych roku 2021. Decyzja o przekopie Mierzei powinna stać się kompleksową. W tej kompleksowości powinny mieścić się zadania techniczne: przekop i tor wodny. Także merytoryczne, czyli jak dojść do celów, dla których inwestycja jest realizowana. Niestety, poza ogólnikami, jak dotąd niewiele wiadomo – mówiła posłanka Lewicy Monika Falej podczas zorganizowanej dziś (20.09.) konferencji prasowej.
 
Posłanka złożyła do Ministra Infrastruktury interpelację w sprawie funkcjonowania, organizacji i budowy systemu komunikacyjno - transportowego Portu Morskiego Elbląg. - Celem jej było wyjście w przyszłość poza sprawnie aktualnie realizowany projekt „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” - wyjaśniała Monika Falej. - Tak, aby przynajmniej rok oddania inwestycji do użytkowania - 2023, zapoczątkował etap realizacji założonych zadań rozwoju gospodarczego Elblągu i Regionu.
 
 
Dotyczy to szczególnie Elbląga, wymienianego na pierwszej linii teoretycznych możliwości rozwojowych, wynikających z przekopu Mierzei Wiślanej. Elbląg bowiem spełnia wymogi tracenia funkcji społeczno – gospodarczych, a jednocześnie powiększania dystansu rozwojowego od innych. Podstawowym jest brak środków. Inwestycyjna część miejskiego budżetu na bieżący rok to 57 mln zł. Zadłużenie wynosi 302 mln zł. „Kropką nad i” staje się 43 mln zł - przewidywane zmniejszenie dochodów z tytułu wprowadzenia Polskiego Ładu
 
– zaznaczyła Monika Falej.
 
Jak stwierdziła posłanka, Przekop Mierzei Wiślanej ciągle przynosi powszechne nadzieje na przełamanie regresu. - Jednak zaplecze gospodarcze Elbląga, ale i regionu, „nie obsłuży” portu i szlaku żeglugowego – stwierdziła. - Przeważająca jednoosobowa działalność gospodarcza swoim asortymentem usług nie wymaga drogi wodnej.
 
Według Moniki Falej zbliżone problemy dotyczą również innych samorządów. - W mojej Interpelacji zaznaczałam, że tak pionierski, także w skali międzynarodowej projekt, powinien być realizowany w partnerstwie rządowo-samorządowym, z tym pierwszym jako koordynatorem – mówiła posłanka. - Moje obawy, że tak nie jest, potwierdza otrzymana po trzech miesiącach odpowiedź sekretarza stanu Marka Gróbarczyka. Zawiera ona teoretyczne i ogólne rozważania. Wskazuje na sprawy wychodzące poza kompetencje Ministerstwa Infrastruktury. Zadania związane z bardzo szeroko rozumianym funkcjonowaniem portu elbląskiego sceduje prawie wyłącznie na jego Zarząd i władze samorządowe, które „mogą” ubiegać się o środki bez pewności ich przyznania. Budowę bocznicy kolejowej, bo jak port bez niej może funkcjonować, przypisuje się Miastu. Także wszystko to, co uzasadnia nazwę Port Morski: obrotnica, nabrzeża, pełnowymiarowe terminale po obu stronach rzeki Elbląg.
 
Czy drogi dojazdowe dla transportu samochodowego są też wyłącznym zadaniem Elbląga? - Tak. W realizacji tej prawdy samorząd Elbląga nie podoła potrzebom, nawet w ograniczonym wymiarze – zauważa posłanka. - W Odpowiedzi nie ma informacji o tym, jak instytucje państwa, np. Polska Agencja Informacji i Handlu, regionalne agencje rozwoju, pomogą pozyskiwać tych, którzy mają modernizowaną drogę wodną wykorzystywać do transportu. Kto więc i co będzie transportował? Wskazywanie dawno obecnych przewozów barkami konstrukcji stalowych z podmiotów obecnych na terenie dawnego Zamechu, ukazuje brak ministerialnego pomysłu na pytanie „co dalej po przekopie?”
 
 
Wieloletni etap wypracowywania decyzji o przekopie był czasem wielkich sporów: społecznych, politycznych, medialnych, wielozakresowo – eksperckich. Dzisiejsza dyskusja stała się „bezpieczną” prawie wyłącznie w odniesieniu do przyszłości w rodzaju: port w Elblągu będzie przeładowywał 3,5 mln to (obecnie 100 - 200 tys. ton-kierunek wyłącznie Kaliningrad). Jak to osiągnąć i na jakich kierunkach? Przytaczam z Odpowiedzi ministra Marka Gróbarczyka: „Po planowanej wizycie studyjnej przedstawicieli portu Gdańsk i zakończeniu inwestycji (2023- M.F.) oferta handlowa Portu Elbląg będzie mogła być przedstawiona partnerom na wschodzie, w szczególności stronie ukraińskiej”. I to wszystko? Co do ofert handlowych? Port Elbląg, aby je prezentować, musi być portem pełnowymiarowym, dokonując już dzisiaj rewolucji w infrastrukturze. Konieczności zawarłam w mojej interpelacji. Elbląg wystąpił o środki w wysokości 190 mln złotych (to nie wszystkie potrzeby). Natomiast Minister wskazuje praktycznie na „loterię” ubiegania się o niezbędne środki
 
– podkreśliła Monika Falej.
 
Zdaniem posłanki istnieje konieczność niezwłocznego podjęcia przez rząd decyzji o dalszym wsparciu projektu. - Na przykład powołanie rządowo-samorządowej struktury (pełnomocnika, Zespołu, Biura) do wdrażania szans rozwoju gospodarczego i ożywienia turystycznego, wynikających z przekopu Mierzei Wiślanej – dodała Monika Falej. - Zadania te powinno realizować się pod nadzorem kierunkowego wicepremiera lub ministra z wielosektorowymi uprawnieniami.
 
 
Tematowi aktywizacji turystycznej, naturalnie z uwagami przytoczonymi wyżej, a wynikającymi z Odpowiedzi p. Marka Gróbarczyka, zamierzam poświęcić Interpelację skierowaną tym razem do Premiera. Tak jak aktualnie obserwuje się postęp prac przy przekopie i torze wodnym, opinia publiczna musi od 2022 roku towarzyszyć tworzeniu „pełnoportowej” infrastruktury w Porcie Elbląg, poszukiwaniu odpowiedzi, kto z niej będzie korzystał, monitorowaniu wsparcia dla Elbląga i regionu, budowie i modernizacji nowoczesnego zaplecza turystycznego, zarówno w obrębie Zalewu Wiślanego, jak i dalej
 
– stwierdziła Monika Falej.
 
 
 
 
 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ observator1
  Poniedziałek, 20.09

  kto to jest ta falej?

 2. 2
  +5
  ~ Chief
  Poniedziałek, 20.09

  Widzę że w tym Elblągu to sami znawcy. Możecie gdybać sobie przychody ,rozchody i gadać od rzeczy. Jako osoba która pracuje w tym zawodzie x lat i byłem już w kilkuset portach na świecie stwierdzam że podstawowym warunkiem powodzenia tego przekopu jest głębokość toru wodnego, podejściowego, śluzy. Należy stworzyć możliwość wejścia statkom o zanurzeniu około 7 m żeby to wszystko miało ręce i nogi. Infrastruktura się rozbuduje, port się rozwinie ale trzeba stworzyć warunki do tego. Oczywiście że jest to opłacalne. Na całym świecie buduje się porty w takich dziurach że nie macie pojęcia, a tutaj liczycie tylko kasę. To jest proces na lata. Bawią mnie zawsze wypowiedzi specjalistów którzy statki i przemysł morski widzieli na widokówkach i tv

 3. 3
  +3
  ~ Bareja
  Poniedziałek, 20.09

  To jest miś na miarę naszych możliwości

 4. 4
  +8
  ~ Vcgb
  Poniedziałek, 20.09

  Co za brzydkie babsko

 5. 5
  +15
  ~ sprzedam Niderlandy
  Poniedziałek, 20.09

  Moniko Falej - kobieto, podaj efekt twojej "interpelacji" a nie mało interesujący fakt wysłania wypracowania do kogoś tam. Od początku było wiadomo, jeszcze gdy Wcisła wciskał kit o rozwoju gospodarczym i potrzebie kopania rowu. Pis kopie dając zarobić znajomkom. miasto z Wróblewskim śpi i jest zdziwione, że rów będzie aż do Elbląga i oceanicznego w nim portu mogącego przyjąć barkę torfu lub jaj kwartalnie. W mieście nikt nie szuka inwestora na zagospodarowanie turystyczne nabrzeża rzeki w środku miasta - widok i stan z lat 60-tych. Po co Falej pyta skoro rząd robi swoje. niech Falej spyta swoich przyklejonych do foteli - Nowaka i obsługę śmietników, czyli Wróblewskiego. niechże Falej poczuje się japońskim turystą w Elblągu - dokąd? co? gdzie? Wiocha ze śpiącym sołtysem psl.

 6. 6
  +11
  ~ I dobrze
  Poniedziałek, 20.09

  gdzie są posłowie Gelert, Ziejewski, Krasulski, Ołdakowski, Wcisła, aby przynajmniej taką odpowiedź od ministra uzyskać? Zapytajcie się ich, jak wspierają Elbląg, aby góra choć trochę szmalu dała z tych 190 mln. Posłanka bardziej myśli o Elblągu, niż ci śpiący.

 7. 7
  +17
  ~ Do i dobrze
  Poniedziałek, 20.09

  A kto ich wybrał???? Posłów z Elbląga macie dwóch !!!! Resta to teren, ale w 100 tys. mieście wybieramy Protasow, Ziejewskich, Ołdakowskich, czy Falej. To czego teraz narzekacie, macie co macie w myśl zasady na złość mamie odmrożę uszy!

 8. 8
  +8
  ~ Kryspin
  Poniedziałek, 20.09

  Trzeba zapytać Krasulskiego. To jego wizja i program wyborczy. Ciekawe czy przyzna się do niego gdy elblążanie zapytają go o te korzyści i jeszcze inne cuda wianki z przekopu. Oby nie było tak jak z elektrownią węglową w Ostrołęce.

 9. 9
  +5
  ~ Ech
  Poniedziałek, 20.09

  A poszla do swojego olsztyna komuchu jeden

 10. 10
  +3
  ~ Ech
  Poniedziałek, 20.09

  A poszla do swojego olsztyna komuchu jeden

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3274900913239