Niedziela, 14.04.2024, Imieniny: Julianna, Justyna, Walerian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Uroczysty apel, defilada i pokaz sprzętu. Dziś świętowali elbląscy logistycy

16.06.2021, 19:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Uroczysty apel, defilada i pokaz sprzętu. Dziś świętowali elbląscy logistycy
Fot. Adrian Sajko

Elbląscy logistycy świętują. - 16. Żuławski Pułk Logistyczny, pierwsza tego rodzaju jednostka w polskich siłach zbrojnych, realizuje zadania związane z utrzymaniem wysokiej zdolności bojowej wojsk. 1,5 roku istnienia pułku to była ciężka służba i praca. Udowodniliśmy, że jesteśmy jednostką profesjonalną, dynamicznie się rozwijającą. Jednostką, która nie boi się nowych technologi, czeka na nowe wyzwania - mówił płk Piotr Pankowski, dowódca 16. Żuławskiego Pułku Logistycznego dziś (16 czerwca) podczas uroczystości z okazji święta jednostki.

 

Dziś, 16 czerwca, przy ul. Łęczyckiej odbył się uroczysty apel z okazji święta 16. Żuławskiego Pułku Logistycznego. 

 

Święto pułku jest okazją do podsumowań działań żołnierzy i podziękowań za ich trud i zaangażowanie.  Elbląscy logistycy służą mieszkańcom miasta i regionu na każdym froncie. Obowiązki służbowe, do których zostaliśmy powołani, wykonujemy na najwyższym poziomie. To dzięki waszemu - żołnierzy i pracowników - zaanażowaniu, wiedzy i profesjonalizmowi utrzymywana jest wysoka gotowość bojowa jednostek 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że ze swoich obowiązków wywiązujemy się znakomicie, a dla wszystkich służba w 16. Żuławskim Pułku Logistycznym jest zaszczytem. Dla mnie dodatkowym zaszczytem jest kierowanie tak profesjonalnym zespołem

 

- przekonywał płk Piotr Pankowski.

 

16. ŻPL w tym roku świętował po raz drugi - to stosunkowa nowa jednostka, która powstała w 2019 roku. W ubiegłym roku logistycy świętowali we własnym gronie. - W ubiegłym roku pandemia nie pozwoliła nam na świętowanie tak, jakbyśmy chcieli - wyjaśniał dowódca. Tym razem w uroczystości wzięli udział również zaproszeni goście. Wśród nich m.in. wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Antoni Czyżyk, przedstawiciele innych służb mundurowych, instytucji współpracujących z pułkiem, a nawet dzieci z grupy "Sokoliki" funkcjonującej w Szkole Podstawowej nr 4 w Elblągu. 

 

Obecność 16. ŻPL w Elblągu jest ważna dla miasta i całego regionu. To jednostka, która zapewnia bezpieczeństwo, a także miejsca pracy, czy dochody dla miasta. Również w czasie pandemii żołnierze udowodnili, że zawsze można na nich liczyć

 

- podkreślał Sławomir Sadowski. 
 

- 16. ŻPL wspierał policję oraz podmioty medyczne - szpitale, sanepid w powiecie iławskim, powiecie działdowskim oraz Elblągu i powiecie elbląskim.  Zabezpieczaliśmy przewozy zakażonych do szpitali oraz środków wspomagających walkę z COVID-19. Obecnie, dzięki szczepieniom, zakażenia spadły, my jednak cały czas jesteśmy w gotowości i jeśli będziemy potrzebni znów ruszymy z pomocą - dodał dowódca pułku.

Pułk nadal czeka na swój sztandar - jego uroczyste wręczenie ma nastąpić we wrześniu tego roku. Dziś odbyło się uroczyste przekazanie proporców dowódcą poszczególnych batalionów, które tworzą 16. ŻPL. 

 

To element kultywowania tradycji. W dawnych czasach, gdy nie było chorągwi, to właśnie proporce zastępowały sztandary wojskowe. Dziś są symbolem i podkreślają tożsamość tych batalionów i ich dowódców

 

- mówi płk Piotr Pankowski.
 

Uroczysty apel zakończył się defiladą połączoną z pokazem sprzętu wojskowego. Pamiętano również o kpr. Andrzeju Zielke oraz kpr. Krystianie Andrzejczakowi, żołnierzach 16. Batalionu Remontowego, którzy zmarli w 2004 roku podczas misji stabilizacyjnej w Iraku. Tradycyjnie przy tablicach upamiętniających poległych żołnierzy złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / Święto 16. Żuławskiego Pułku Logistycznego ( zdjęć 139 )
Dodano: 2021-06-16 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --10
  ~ TeofilSkorupa
  Środa, 16.06

  To bardzo ważne że polska armia odzyskuje wreszcie swoją dawną świetność i staje się coraz bardziej nowoczesna i profesjonalna. Dzięki mądrym działaniom naszego rządu kierownictwu MON staliśmy się wreszcie licząca się siłą i każdy agresor trzy razy zastanowi się zanim podniesie na nas swą zbrodniczą rękę.

 2. 2
  0
  ~ pięknie
  Środa, 16.06

  ~TeofiluSkorupa - ty jesteś "mądry" elektorat. W przeszłości wielkie zaufanie "przeciwwrogowe" pokładano w kobyle Ziutka, którą wróg koniecznie chciał zobaczyć na własne oczy. Nie chcę by dzisiejszy "wróg" chciał sprawdzać sprawność "działania mądrego rządu i kierownictwa MON". Silny i gotowy się nie chwali, a sprzęt przeciw wrogowi widziałeś i jeszcze zobaczysz 15 sierpnia w Stolicy - .

 3. 3
  +1
  ~ kiki
  Czwartek, 17.06

  Jak była 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana to było ważne dla Elbląga panie wicewojewodo.

 4. 4
  +3
  ~ Uwaga
  Czwartek, 17.06

  A ci nie przepuszczą żadnej okazji do świętowania!`

 5. 5
  +2
  ~ chester
  Czwartek, 17.06

  towarzyszu skorupa a gdzie jest ten "genialny"strateg który chciał wyposażyć wojsko w strzelające obronne długopisy?przepustka mu sie skończyła?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5097799301147