Wtorek, 27.07.2021, Imieniny: Julia, Natalia, Aureliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Boisko przy SP23: Radni dyskutowali nad uchwałą, która według prawa nie powinna być procedowana?

21.04.2021, 19:00:31 Rozmiar tekstu: A A A
Boisko przy SP23: Radni dyskutowali nad uchwałą, która według prawa nie powinna być procedowana?
Fot. Adrian Sajko

W porządku obrad kwietniowej sesji Rady Miasta pojawił się projekt uchwały dotyczący budowy wielofunkcyjnego boiska przy Szkole Podstawowej nr 23 oraz zagospodarowania przyległego terenu. O zrealizowanie takiej inwestycji walczą rodzice uczniów chodzących do tej placówki.


Grupa mieszkańców Elbląga złożyła projekt uchwały, w której zobowiązuje się Prezydenta Elbląga do budowy boiska przy Szkole Podstawowej nr 23. Pod projektem podpisało się 540 elblążan. - My obywatele Elbląga, rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 23, ich rodziny i znajomi od lat oczekujemy na realizację budowy przyszkolnego boiska. Decyzja jednak jest regularnie odraczana, a jedynym tłumaczeniem jest brak środków finansowych - czytamy w projekcie uchwały.

 

Jednak widzimy różne inwestycje w naszym mieście, na które znajdują się finanse, natomiast do rozwoju fizycznego młodego pokolenia nie przywiązuje się  należytej uwagi. Taka sytuacja trwa od ponad 20 lat i mamy nadzieję, że nie potrwa już ani roku dłużej

 

- podkreślali w projekcie uchwały elblążanie.
 

Rodzice uczniów SP 23 oczekiwali od Prezydenta Elbląga wyznaczenia konkretnej daty rozpoczęcia realizacji inwestycji i zmienienia budżetu na 2021 r. tak, aby znalazły się w nim środki na wykonanie tego zadania.


Podczas dzisiejszego (21.04.) posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych poruszono ten temat. - Nikt z nas nie zgodzi się ze stwierdzeniem, że na "rozwój fizyczny młodego pokolenia nie przywiązuje się należytej uwagi". To mijanie się z prawdą (...) Musimy mierzyć siły na zamiary - zaznaczył Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. - Proszę zwrócić uwagę, że jedyne stypendia, jakie miasto funduje w tej chwili dzieciom i młodziezy to są  stypendia sportowe.

 

 

Nikt nie kwestionuje budowy boisk przy placówkach oświatowych. (...) Jeśli chodzi o stronę prawą, a mamy opinie prawne w tej sprawie, uzasadnienie jest integralną częścią uchwały. W tym uzasadnieniu jest napisane, że zobowiązuje się pana Prezydenta do tego, żeby to przedsięwzięcia inwestycyjne zostało zrealizowane w tym roku. Chcę przypomnieć zapis ustawy o samorządzie gminnym art. 58 (...), że należy wskazać źródła finansowania. W projekcie tej uchwały nie ma wskazania tego źródła. Nie ma też kontrasygnaty Skarbnika Miasta, ani Prezydenta, więc tak naprawdę ta uchwała nie powinna być procedowana. Z drugiej strony wiemy, że zapisy prawne nakazują rozpatrzenie inicjatywy mieszkańców w zakresie tej uchwały. Taki jest wymóg prawny

 

- podkreślił Janusz Nowak.

 

Zdaniem wiceprezydenta jeśli uchwała zostałaby przegłosowana zostałaby uchylona przez Wojewodę. - Jeżeli Wysoka Rada zdecydowałaby się na podjęcie tej uchwały to może być to precedens, który spowoduje rozsypanie się worka z takimi żądaniami - dodał Janusz Nowak. - Mogę sobie wyobrazić za chwilę będzie inicjatywa uchwałodawcza w zakresie budowy mieszkań dla osób oczekujących na mieszkania, a ich jest kilkuset. A w uchwale o samorządzie gminnym jest, że do zadań własnych należy zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych mieszkańców. Zatem uchwała mówiąca o tym, że trzeba te mieszkania budować jest jak najbardziej zasadna. Nikt nie powie, że nie.
 

 

Musicie to rozpatrzyć we własnym sumieniu i zagłosować tak, aby nie zniechęcać mieszkańców do takich inicjatyw. My tę inicjatywę rozumiemy i popieramy. Myślę jednak, że należałoby do tego podejść kompleksowo

 

- wyjaśniał Janusz Nowak.


Jak stwierdził Janusz Nowak, środki z budżetu Miasta należy wydatkować w pewnej kolejności, zgodnie z potrzebami. - Środki mamy ograniczone, a na dzisiaj mamy sytuacje, gdzie w jednym z przedszkoli pojawiło się niebezpieczeństwo zapalenia się instalacji elektrycznej i tak naprawdę powinniśmy zamknąć to przedszkole w tej chwili. Robimy wszytko, aby od września przenieść te oddziały przedszkolne do innych placówek, ktore do tego czasu będą przystosowane. Mamy Technikum Mechaniczne przy Komeńskiego, gdzie jeśli nie przeznaczymy kilkuset tysięcy złotych grozi nam zamknięte tej szkoły ze względu na jej stan techniczny - wymieniał wiceprezydent.
 

 

Są też inne placówki, dla których straż pożarna i sanepid wydały nakazy, co należy zrobić, żeby można było utrzymać młodzież w tych placówkach. To są tematy, które musimy zrobić w pierwszej kolejności

 

- tłumaczył Janusz Nowak.


Czy zdaniem wiceprezydenta jest szansa na to, aby przy SP 23 powstało boisko z prawdziwego zdarzenia? - Trzeba przyjąć jakąś hierarchię. Myślę, że boisko wielofunkcyjne przy SP 23 też się znajdzie w tej hierarchii, ale nie wiem, na której pozycji - dodał Janusz Nowak.
 

Radni przez ponad godzinę debatowali na temat boiska przy SP 23. Ostatecznie członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych negatywnie zaopiniowali projekt tej uchwały.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Galeria / Propozycja rewitalizacji terenu wokół szkoły SP 23 ( zdjęć 26 )
Dodano: 2021-04-21 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Sport
  Środa, 21.04

  Te sortowe są co miesiąc. Są stałe. I o takie chyba chodziło.

 2. 2
  +6
  ~ Kolo
  Środa, 21.04

  Zniszczyć boisko, zbudować Biedronkę.

 3. 3
  +6
  ~ madka
  Środa, 21.04

  " Proszę zwrócić uwagę, że jedyne stypendia, jakie miasto funduje w tej chwili dzieciom i młodziezy to są stypendia sportowe." A to że "237 najzdolniejszych uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych otrzymało stypendia na wyrównywanie szans edukacyjnych za bardzo dobre wyniki i wybitne osiągnięcia w nauce" info z dnia 24.03.2012 jest kłamstwem, wymysłem gazety, czy czym? Czy nie poinformowana pana o takich stypendiach? Jak można wypowiadać się, jak chyba nie ma się wiedzy, może douczyć się trzeba. Ludzie nie są jak ten beton!

 4. 4
  +11
  ~ Qaz
  Środa, 21.04

  Źródła finansowania niech Nowak przedstawi oszczędności z tytułu zamkniętych szkół prąd woda gaz ogrzewanie stołówki i dopłaty do posiłków to tylko tak z grubsza. Chyba że poszło na słupy wróbla. A i wice Michałka coś nie widać ostatnio czyżby tylko pensyjka leciała zbierze się tego trochę.

 5. 5
  +4
  ~ Dno
  Czwartek, 22.04

  To miasto ,politycy i i h xecyzje to skandal. B. O ,w innych miastach z tych pieniędzy budują naprawdę dla mieszkańców. A w Elblągu dla swity co trzyma palec w,,,,,. Beda wybory to precz na zawsze z RATUSZA.

 6. 6
  +3
  ~ Twierdzimy
  Czwartek, 22.04

  Który z nich potrafi biegać,pływać uprawiać sport. Wystarczy na nich popatrzeć. Zamykanie dzieciom szanse by w Elblągu było inaczej. Młodzież jest chętna do uprawiania sportów tylko przez was mają problemy z obiektami. Czy wiecie jak mała jest sala gimnastyczna w tej szkole. Tu już dawno powinna stać duża Hala nawet plandekowa do wf.

 7. 7
  +5
  ~ Puma
  Czwartek, 22.04

  Wyrównywanie szans dotyczy wszystkich dzieci, które tego potrzebują, a nie uzdolnionych w danych przedmiotach. To co innego.

 8. 8
  +7
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 22.04

  Normalnie dramat prosta sprawa, a dla nich takie to skomplikowane? Przy okazji jak tam Tomczyński kiedy pod głosowanie uchwała o obniżce, a właściwie rezygnacji z diety przynajmniej dla ciebie?

 9. 9
  +2
  ~ do ~ Puma
  Czwartek, 22.04

  "Wyrównywanie szans dotyczy wszystkich dzieci, które tego potrzebują, a nie uzdolnionych w danych przedmiotach." Właśnie że trzeba wyrównać zdolnym, bo muszą ciągle równać do słabszych. Słabsi mają na wyrównanie 500+, proszę je dobrze wykorzystać a i one dostana takie stypendium.

 10. 10
  +6
  ~ skandal
  Czwartek, 22.04

  ale na niepotrzebny pomnik za 160 tysięcy to kasa jest, co za tupet, co za arogancja tych nierobów z ratusza, już raz Kosecka wywaliła naszą kasę ponad 100 tysięcy na sralnik dla psów

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.