Sobota, 27.11.2021, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dzięki specjalnym pilotom służby ratunkowe będą mogły otwierać szlabany i... klatki schodowe?

02.03.2021, 17:00:14 Rozmiar tekstu: A A A
Dzięki specjalnym pilotom służby ratunkowe będą mogły otwierać szlabany i... klatki schodowe?
Fot. Adrian Sajko

- Szlabany, których coraz więcej w całym mieście utrudniają życie wszystkim służbom miejskim. Co prawda, niektóre z nich mają prawo zniszczyć szlaban w stanie wyższej konieczności, ale dużo łatwiej jest je otworzyć - podkreślił Przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk, który zaapelował do Prezydenta Elbląga o zniesienie fizycznych barier utrudniających pracę służbom ratunkowym.


Przewodniczacy RM podreślił, że nie wszystkie służby mają piloty do szlabanów. - Tu przydałoby się konkretne rozwiązanie - stwierdził. - Wiem, że Komisja Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych rozpoczęła przeszło rok temu działania nad wyposażeniem służb w uniwersalny pilot, ale może, póki jesteśmy na etapie prac, poprowadzić działania w innym kierunku.

 

Proponuję wyposażyć służby w aplikację na smartfona, za pomocą której ratownicy będą mogli błyskawicznie otworzyć domofon, szlaban czy bramę ogrodzonego osiedla

- podkreślił Antoni Czyżyk.

 

Na jakim etapie są prace nad wyposażeniem służb w uniwersalny pilot, który mógłby otworzyć wszystkie szlabany w mieście? - Tematyka ujednolicenia systemu otwierdzania szlabanów w mieście poruszana była przez radnych i służby już od wielu lat - przyznał Janusz Nowak, Wiceprezydent Elbląga. - Niestety proponowane rozwiązania, choć technicznie możliwe, okazywały się za drogie, trudne do zrealizowania ze względu na brak możliwości dofinansowania podmiotów prywatnych przez urząd, a takimi są spółdzielnie, czy też przez brak zainteresowania ze strony zarządców.

 

W listopadzie 2019 r. zaproszono do urzędu przedstawiciela firmy, która zaproponowała najtańsze rozwiązanie i zarządców nieruchomości i przedyskutowano wszelkie możliwe techniczne rozwiązania. Analizując za i przeciw poszczególnych rozwiązań (...) zdecydowano wspólnie o systemie uniwersalnych pilotów

- wyjaśnia Janusz Nowak.


Jak zapewniał Wiceprezydent to rozwiązanie powoduje niskie koszty po stronie zarządców. Po stronie urzędu pozostanie koszt zakupu pilotów dla służb za symboliczną złotówkę. - System nie we wszystkich szlabanach jest już gotowy. Obecnie wykonawca systemu jest w trakcie dodawania kolejnych urządzeń - zapewnia Janusz Nowak.

 

Szlabany działające w systemie zostaną specjalnie oznakowane.

Uruchomienie systemu podziała motywująco na zarządców, którzy jeszcze nie przystąpili do niego, na co złoży się presja ich mieszkańców. (...) Istnieje również możliwość zastosowania pilotów do otwierania drzwi wejściowych do klatek schodowych

- mówił Janusz Nowak.
 

Jak to rozwiązanie oceniają nasi czytelnicy?

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Adrian Sajko


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Upadły Harley
  Wtorek, 02.03

  Nie przypominam sobie, żeby w ciągu ostatnich 20 lat komuszki z KWWW wybudowali jakikolwiek nowy parking, a samochodow w tym czasie znacznie przybyło. Szlabanizacja nie rozwiązuje problemu, tylko co najwyżej przenosi go w inne miejsce. Czas budowac nowe miejskie parkingi, a nie jeszcze bardziej poglebiac problem sprzedajac kazdy wolny kawalek ziemi w centrum patodeweloperom, którzy problem braku miejsc do parkowania jeszcze zwiększają.

 2. 2
  +4
  ~ lenistwo urzędowe
  Wtorek, 02.03

  Od 2019 trwają rozmowy, które dzisiaj pozwalają pracowitemu Januszowi i Antkowi dalej pleść bzdury. Jest aplikacja - weź ją i wal na szlaban. Jest facet który chodzi od szlabanu do szlabanu już 3 rok. Wzywający lub sąsiedzi mają pilota który najczęściej z okna lub balkonu otwiera szlaban. Jakoś śmieciary nie mają z tym problemu. Dziecinnie prosta sprawa a jak podnosi wartość nierobów . O pomniku Ziutka ujeżdżającego kobyłę zdecydowano bez namysłu za kwotę otwierającą wszystkie szlabany i klatki schodowe w mieście z ukłonem. Wystarczy na szlabanie umieścić np. nr tel do "gospodarza" , czyli ciecia, a i tak w przypadku nieszczęścia szlaban nie ma znaczenia lub wzywający albo inni mieszkańcy otworzą. Zróbcie wreszcie coś skutecznie w mieście. Antoni - co z konfliktem interesów???

 3. 3
  +7
  ~ Janos
  Wtorek, 02.03

  Na problem szlabanów jest jedna rada. Wyłamać wszystkie

 4. 4
  +3
  ~ Stasiak
  Środa, 03.03

  Jak straż pozarna otworzy bramę na ul. Pionierskiej i Krzyżanowskiego, skoro te wspólnoty zabarykadowaly się 1,5 m płotem i kto wydał pozwolenie na postawienie ogrodzenia , a teren dzierżawiony jest od miasta ?

 5. 5
  +2
  ~ ls
  Środa, 03.03

  Panie Przewodniczący, podobnie jak na odśnieżanie, na to nie ma aplikacji, a dokładniej, żaden smartfon nie ma nadajnika radiowego. :-)))

 6. 6
  +1
  ~ Swojak
  Środa, 03.03

  Tak oto całą wiedza lotniczą poszła w szlaban.

 7. 7
  +2
  ~ Glenn
  Środa, 03.03

  Swojak, też tak pomyślałem, skoro samoloty nie latają, dajmy pilotom pracę na szlabanach, super pomysł, z pożytkiem dla służb ratunkowych....

 8. 8
  +1
  ~ polak
  Czwartek, 04.03

  No to POwskie złodzieje będą grasować!! to jest niezgodne z konstytucją.KONSTYTYCJA,KONSTYTUCJA!!!!PO-jeby!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.94393682479858