Sobota, 17.02.2018, Imieniny: Zbigniew, Julian, Lukasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Szlaban wrócił na Mączną. Wspólnoty i Sielanka dogadały się w sprawie spornego terenu

12.07.2017, 15:45:26 Rozmiar tekstu: A A A
Szlaban wrócił na Mączną. Wspólnoty i Sielanka dogadały się w sprawie spornego terenu
Fot. Ryszard Biel

Pięć Wspólnot Mieszkaniowych oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Sielanka, od lipca wydzierżawiły od miasta na 15 lat teren znajdujący się w kwartale ulic 1-go Maja - Mączna - Giermków - Hetmańska. Następstwem tego był powrót szlabanu, który ponownie zainstalowano przy wjeździe na ul. Mączną. Zabiegali o to mieszkańcy znajdujących się w tym miejscu budynków, którzy narzekali, że przyjezdni zajmowali im miejsca postojowe, unikając tym samym opłat w Strefie Płatnego Parkowania. 

Szlaban wrócił na ul. Mączna po ponad półtorarocznej przerwie. Zainstalowana po raz pierwszy wiosną 2015 roku przez wspólnoty mieszkaniowe i Sielankę zapora, przez kilka miesięcy uniemożliwiała dostęp do tego miejsca kierowcom niezamieszkałym w obrębie ul. Mącznej. Piloty do jej otwierania posiadali tylko mieszkańcy budynków znajdujących się przy tej ulicy oraz przedsiębiorcy prowadzący w nich działalność. Kontrowersji całej sprawie nadała wykonana w 2015 roku przebudowa odcinka ul. Mącznej wzdłuż budynków 3-5 i 6-7 wraz z budową wzdłuż niej 69 nowych miejsc parkingowych. Inwestycja została zrealizowana z Budżetu Obywatelskiego za 424 tys. zł. Miastu zarzucano, że sfinansowało ze środków publicznych zadanie, które służy wyłącznie mieszkańcom Mącznej. W związku z tym Magistrat podjął rozmowy z zarządcami budynków, by ci zdemontowali szlaban. Tak też się stało w połowie grudnia 2015 r. Od tamtej pory wjazd na Mączną był otwarty dla każdego. 

Większość mieszkańców kwartału była niezadowolona z tego, że szlaban znikł. Twierdzili oni, że po tym jak szlaban zainstalowano, z Mącznej ubyło 40% samochodów należących do osób unikających opłat w Strefie Płatnego Parkowania. Po jego zdjęciu problem miejsc zajmowanych przez przyjezdnych powrócił.

Na początku 2016 r. Miasto zaproponowało więc wspólnotom przejęcie całego kwartału, co miałoby rozwiązać problem. Przejęciem tego terenu bardzo zainteresowana była Spółdzielnia Mieszkaniowa "Sielanka", która już wcześniej wystąpiła z wnioskiem do Miasta o wydzierżawienie działek znajdujących się w kwartale ulic 1-go Maja - Mączna - Giermków - Hetmańska. Przejęcie wspomnianych nieruchomości umożliwiłoby ponowne zamontowanie szlabanu na wjeździe oraz przyspieszenie modernizacji znajdujących się w kwartale dróg. 

W ostateczności pięć wspólnot reprezentowanych przez trzech zarządców oraz spółdzielnia mieszkaniowa Sielanka doszły do porozumienia i wspólnie wydzierżawiły wspomniane działki. Umowa zaczęła obowiązywać od lipca br. i została zawarta na 15 lat. Zgodnie z wolą mieszkańców kwartału od poniedziałku, 10 lipca na Mączną wrócił też szlaban. Obecnie wspólnoty i spółdzielnia planują dokończyć modernizację tego kwartału. 

Chcemy wspólnie wyremontować brakujący odcinek ulicy Mącznej od strony Giermków i Hetmańskiej, a także wykonać nowe miejsca postojowe oraz oświetlenie ulicy. O środki na ten cel zamierzamy razem ubiegać się z funduszy unijnych przeznaczonych na rewitalizację miast. Wniosek musimy złożyć najdalej we wrześniu tego roku. Jeżeli uda się zdobyć pieniądze, to inwestycja zapewne zrealizowana zostałaby w przyszłym roku

- przewiduje Rafał Popielarski, administrator z biura zarządcy nieruchomości "Centrum", które zarządza budynkami wspólnoty przy ul. Mącznej 6-7. 


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ Jasiuu
  Środa, 12.07

  To jeszcze niech zrobią zrzutę i oddadzą kasę do BO, albo szlaban/y ustawią tak by każdy obywatel miał dostęp do miejsc które powstały z BO. Po czyjeś najlepiej łapki wyciągać.

 2. 2
  +11
  ~ sort
  Środa, 12.07

  Czyli jak jest z tym Budżetem Obywatelskim? Dla których Obywateli on jest, którego sortu?

 3. 3
  +7
  ~ erttr
  Środa, 12.07

  To absolutny skandal. Jak chcą dzierżawić wyremontowany terenik z kasy podatników - to ok, ale najpierw niech zwrócą 100% kasy za remont parkingu do budżetu miasta.

 4. 4
  +9
  ~ PATOLOGIA
  Środa, 12.07

  Ktoś tu kogoś wy...w ..d ... ewidentnie . Jaki koszt dzierżawy ??

 5. 5
  +12
  ~ Jadahg
  Środa, 12.07

  To chyba jakiś żart? Teren wyremontowany z pieniędzy z budżetu czyli również i moich a oni teraz sobie postawili szlaban... Paranoja. To może mój parking też niech miasto wyremontuje a potem wspólnota postawi szlaban i z głowy. Żart jakiś, zarządcy i Sielanka powinni zwrócić do BO pieniądze za remont w takim razie.

 6. 6
  +5
  ~ Happy
  Środa, 12.07

  Widać , że komuś brak na parkometry. Skończyła się darmocha. To co zaoszczędziliście na parkometrach zrekompensuje Wam wkład w BO.

 7. 7
  --3
  ~ kaz
  Środa, 12.07

  Witam. Nareszcie !!!

 8. 8
  0
  ~ Jamaleg
  Środa, 12.07

  Wróbel to był twój kolejny strzał ww własne kolano.

 9. 9
  +2
  ~ 12345
  Środa, 12.07

  To właśnie tak jest wyremontować i oddać w dzierżawę ale dlaczego Pan wróblewski wyraził na to zgodę gdyż poszło to z naszych pieniędzy. Może jest to na zasadzie Nikosia Dyzmy myślicie że będę waszą marionetką i dobrze myślicie i w tym przypadku tak jest wróblewski podpisał dzierżawę bo ktoś podłożył papier do podpisu, to może wszędzie wyremontujesz nam prezydencie parkingi i postawisz szlabany żeby mieszkańcy naszej wsi mieli gdzie parkować.

 10. 10
  --4
  ~ Prosto w oczy
  Środa, 12.07

  To jak na innych dzielnicach z BO stawiane są place zabaw, lampy oświetleniowe czy remontowane chodniki albo parkingi pod blokami to juz jest dobrze? Każda dzielnica ma swój ustalony budżet i przeznacza go na to na co zagłosują mieszkańcy. Każda dzielnica ma prawo przeznaczyć te pieniądze na co chce a komentarze powyżej to raczej od osob które wołały parkować za darmoche bo przecież kogo to obchodzi ze człowiek wraca do domu i nie ma gdzie auta zaparkować bo "darmozjady" przyjechali na zakupy i zamiast wydawać 2 zł za płatny parking to lepiej komuś miejsce pod ***zielic.

 11. 11
  +1
  ~ Kos. Gdyński 42 - 48
  Czwartek, 13.07

  Panie/Pani Prosto w oczy to proszę o wyremontowanie nam drogi (miejskiej) ze swoich pieniędzy ponieważ nie mamy jak dojechać do parkingu/garaży obiecuję, że szlabanu tam nie postawimy. Miasto nad olewa mimo iż jest to pod oknami urzędu. Ja jak i inni obywatele sfinansowaliśmy wam parking który w sobie przywłaszczyliście. Więc ja proszę wybuduj nam dojazd - ja jak i inni lokatorzy nie postawimy szlabanu. Co brak chęci???? A po "nasze" łapska wyciągasz. Szlaban niech będzie nawet 2 tylko oddajcie nasze pieniądze a miejsca nawet niech se puste stoją skoro macie w dzierżawie.

 12. 12
  0
  ~ gtt
  Czwartek, 13.07

  Takich mamy nieudolnych urzędasów, którzy nie potrafili porządnie napisać regulaminu BO. Ciekawe, czy ktoś za to beknął?

 13. 13
  0
  ~ kkk
  Czwartek, 13.07

  A ja jutro montuję szlaban na parkingu przy Odrodzenia, tak ten wielki. Należy do Zakrzewa i żaden kierowca z miasta już tu nie zaparkuje. A jutro zamykam Broniewskiego i Marymoncką, koniec z parkowaniem Nad Jarem i w Bażantarni.

 14. 14
  +2
  ~ mieszkaniecobywatelski
  Czwartek, 13.07

  do Kos. Gdyński 42 - 48, to że remont został wykonany za pieniądze z BO nie oznacza ze każdy mieszkaniec świata (np. "turyści " z nebarski) może za darmo tam parkować . Wyremontowano również chodniki zatem całkiem za darmo możesz sobie pospacerować po Mącznej a nawet pojeździć rowerem ale Ty zapewne wolałbyś zaparkować za darmo. Mączna to nie twój rejon, napisz projekt zgłoś do BO i jak wygrasz to wyremontują Ci twoja drogę. Parkingi w centrum są płatne, chcesz parkować na Mącznej to kup pilota za 120 zł (tyle kosztuje dorobienie) plus doliczymy Ci koszty utrzymania tego terenu (sprzątanie, odśnieżanie itp.) bo teraz My jako dzierżawcy będziemy utrzymywać ten teren. Nadal chcesz parkować na Mącznej? (ale już nie za darmo)

 15. 15
  +5
  ~ czestobywam
  Czwartek, 13.07

  Niestety ale mieszkańcy mieli ogromny problem z zaparkowaniem sowich aut, ja tu nie mieszkam ale często bywam w okolicy i widziałam co tu się działo, parkowanie jakkolwiek i gdziekolwiek byle za darmo. Osobiście gdybym miała tu mieszkać i skazana bym była na parkowanie dwie ulice dalej to nerwy by mnie brały. Nie czepiajcie się tak tego budżetu obywatelskiego, zrobili, to miejsce troszeczkę wypiękniało i z tego się cieszmy. Niestety ten szlaban to głos rozsądku. Pewnie zmieni się regulamin budżetu, takie rzeczy wychodzą w praktyce ale nie mówmy, że te pieniądze się zmarnowały bo chociażby przechodząc ulicą Mączną człowiek ogląda ładnie zagospodarowany parking a nie bród i smród.

 16. 16
  --2
  ~ kos gdyńskich 42 -48
  Piątek, 14.07

  Dla mnie to te miejsca możecie zagrodzić zasiekami czołgi poustawiać i barykady potworzyć, a nawet nasrać tam za przeproszeniem, tylko zwrócie kasę do BO. A na sprzątanie i utrzymanie terenów miejskich płacę w podatatkach. Może Ty przestaniesz jeździć ul. bo nie płacisz na utrzymanie? Płacisz jak każdy inny. Weźcie se ten parkong nawet zamurujcie by nikt nie stawał, ale oddajcie kasę na inne inwestycje obywatelskie dostępne dla każdego. A ja tam nie chce stawać za darmo czy za pln.

 17. 17
  --1
  ~ kobieto zawistna
  Piątek, 14.07

  Nie może być tak by dojazd do przrdszkola miejskiego zagrodzony był szlabanem. Jakiś wypadek w przedszkolu i jak pogotowie czy straż dojedzie,nie wspominając o rodzicach którzy muszą biegać kawał drogi. Parking z BO, droga miejska do przedszkola miejskiego powinny być ogólno dostępne. A ten co pisze farmazony ze mamy płacic za pilota za utrzymanie, może zrobić tam spp będzie i przejazd i parking, ale też Ci to nie odpowiada bo lepiej się grodzić i mieszkać w geccie a potem narzekać, że człowiek człowiekowi wilkiem (nie mylić z wróblem)

 18. 18
  +1
  ~ mieszkaniecobywatelski
  Piątek, 14.07

  Chcecie zwrotu pieniędzy do BO a to dlaczego? Ta inwestycja wygrała konkurs ludzie na nią głosowali (549 głosów - w większości mieszkańców tego kwartału), w ówczesnych zasadach BO nie było zapisu, że nie można postawić szlabanu (dla mieszkańców tego kwartału szlaban był oczywistością dlatego głosowali). Był to remont również chodnika, który jest dostępny dla wszystkich (dla pieszych, rowerzystów) ograniczony jest tylko dostęp dla tylko samochodów. Dlaczego zatem tak was boli ten szlaban jeśli nie chcecie tam wjeżdżać i parkować za darmo. Inwestycja która zajęła drugie miejsce to "Modernizacja toru wrotkarskiego i boiska szkolnego – II etap. SP nr 12." Chora to była budowa boisk szkolnych z BO. Miasto zamiast remontować szkoły wyciągało środki z BO. Tyle w temacie zawistni obywatele.

 19. 19
  --3
  ~ kobieto zawistna
  Piątek, 14.07

  Nie może być tak by dojazd do przrdszkola miejskiego zagrodzony był szlabanem. Jakiś wypadek w przedszkolu i jak pogotowie czy straż dojedzie,nie wspominając o rodzicach którzy muszą biegać kawał drogi. Parking z BO, droga miejska do przedszkola miejskiego powinny być ogólno dostępne. A ten co pisze farmazony ze mamy płacic za pilota za utrzymanie, może zrobić tam spp będzie i przejazd i parking, ale też Ci to nie odpowiada bo lepiej się grodzić i mieszkać w geccie a potem narzekać, że człowiek człowiekowi wilkiem (nie mylić z wróblem)

 20. 20
  +2
  ~ mieszkaniecobywatelski
  Piątek, 14.07

  kobieto zawistna po co wklejasz ten sam wpis ponownie? Ale mimo to odpowiem wystarczy zaparkować na 1-go maja przejdziesz przez bramę i już jesteś w przedszkolu o straż i karetkę się nie martw dojadą, nie baz przewrażliwioną matką. Szlaban dla samochodów nie tworzy z tego kwartału getta, po chodniku możesz obejść całe podwórko dookoła. Czy Twoje dziecko w przedszkolu też czuje się jak w gettcie bo jest płot dookoła. Widzę że nie jest do dyskusja na argumenty a na emocje. Pozdrawiam :)

 21. 21
  0
  ~ śmiech na sali.
  Piątek, 14.07

  Sam sobie zaprzeczasz, bo jak parking dla was z bo - to ok. Boiska czy tor dla dzieciakow z bo - juz nie ok? To wy wyciągneliście kasę z bo, a nie szkoły. Gratuluję jazdy rowerem po chodniku i proponowanie tego wykroczenia innym. Ps. skoro szlaban był oczywistością, czemu nie został postawiony przed inwestycją? Wtedy by się okazało czy głosów by wam nie zabrakło.

 22. 22
  --1
  ~ kobieto zawistna
  Piątek, 14.07

  Komentarz dwa razy wkleił portal. Poczytaj w mediach iż ratownicy w Eg nie mają dostępu do 50% osiedli ogrodzonych szlabanem. Przejść przez bramę zasyfioną i cuchnącą kałem i moczem, zapewne ktoś z miasta wam tam syfi, wy napewno wie.

 23. 23
  +2
  ~ mieszkaniecobywatelski
  Piątek, 14.07

  Dla niektórych skróty myślowe to za duży wysiłek intelektualny. Budowa boisk szkolnych z BO została szeroko skrytykowana i nie zamierzam powtarzać argumentów. Stawianie szlabanów na wyremontowanych podwórkach w nowych zasadach BO też zostało zabronione. Jednakże gdy chodzi o parking na mącznej wówczas nie było zakazu stawiania szlabanu. Nie można żądać zwrotu pieniędzy za wyremontowane boiska szkolne jak i za parking ze szlabanem, bo wówczas było to dozwolone. Prawo nie działa wstecz. A teraz coś z zupełnie inne beczki. Nie można jeździć rowerem po chodniku? Żartujesz !!! A szlaban i tak zostanie. Miłego dnia ;)

 24. 24
  0
  ~ kobieto zawistna
  Piątek, 14.07

  Pewnie że zostanie, ale wiedzcie iż jest społeczny sprzeciw na to. Na przywłaszczanie sobie naszych inwestycji. Słodkiego miłego życia nie tylko dnia.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.