Niedziela, 29.05.2022, Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Akcja zima w Elblągu 2020/2021

15.01.2021, 11:12:08 Rozmiar tekstu: A A A
Akcja zima w Elblągu 2020/2021

W związku z nadchodzącym sezonem zimowym Departament Zarząd Dróg UM przekazuje podstawowe informacje nt. realizowanej corocznie AKCJI ZIMA.
 

I.    Obszary objęte stałym i doraźnym utrzymaniem zimowym.
W sezonie zimowym 2020/2021 w Elblągu stałym i doraźnym utrzymaniem objęte są :
1.    drogi publiczne i wewnętrzne, przystanki komunikacji miejskiej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania – Departament Zarząd Dróg  (DZD)
2.    budynki komunalne wraz z terenami przyległymi - Zarząd Budynków Komunalnych (ZBK)
3.    parki, skwery i zieleńce oraz tereny cmentarzy komunalnych - Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu (ZZM)
4.    placówki oświatowe i edukacyjne podległe Gminie Miasto Elbląg tj. szkoły, przedszkola, ośrodki szkolno-wychowawcze itp. - Departament Edukacji (DE)
5.    obiekty użyteczności publicznej tj. kryta pływalnia ul. Robotnicza, CRW Dolinka ul. Moniuszki, kryte lodowisko ul. Karowa, przystań kajakowa ul. Radomska, obiekt noclegowy ul. Brzeska, hala CSB Al. Grunwaldzka, Atletikon oraz Stadion Miejski ul. Agrykola, stadion ul. Krakusa i ul. Skrzydlata - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR)
6.    torowisko tramwajowe – Tramwaje Elbląskie spółka z o.o. – (TE).
 

II.    Służby odpowiedzialne za utrzymanie poszczególnych obszarów.
Zimowe utrzymanie powyższych obiektów i terenów wraz z niezbędną obsługa komunikacyjną należy odpowiednio :
- dla dróg publicznych i dróg wewnętrznych gminnych (jezdni i chodników), przystanków komunikacji autobusowej i tramwajowej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania DZD oraz budynków komunalnych wraz z terenami przyległymi do nich ZBK, na podstawie zawartych umów - Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., (EPGK) 82-300 Elbląg, ul. Szańcowa 1.
- dla pozostałych wymienionych terenów miejskich tj. parków oraz cmentarzy, placówek oświatowych i edukacyjnych, obiektów użyteczności publicznej, torowiska tramwajowego bezpośrednio do zarządców terenów tj. ZZM, DE, MOSiR i TE, które realizują zadania we własnym zakresie.
 

III.    Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zima.
Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zimowej i zagrożeń występujących podczas jej trwania można kierować odpowiednio do:

•    Drogi publiczne, przystanki komunikacji miejskiej, obszar SPP, tereny ZBK – całodobowo Dyspozytor Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, tel. 602-655-659,  tel. stacj. 55 232-64-08 w. 9
•    od poniedziałku do piątku w godz. pracy Urzędu Miejskiego w Elblągu - Departament Zarząd Dróg w Elblągu (tel. 239-32-43),
•    całodobowo Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 239-30-40,41)
•    Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu  
- parki, skwery i zieleńce– dyspozytor tel. 234-10-75 wew. 1, 2
- tereny cmentarzy komunalnych – dyspozytor tel. 234-10-75 wew. 4, 5
•    Departament Edukacji - szkoły, przedszkola żłobki – B. Nosewicz tel. 602-784-68
•    MOSiR, obiekty użyteczności publicznej – L. Jankowski tel. 661-240-113
•    Tramwaje Elbląskie – całodobowo dyspozytor tel. 239-69-08
 

IV.    Zakres rzeczowy oraz terminy realizowanych prac.
Drogi publiczne (około 220 km) objęte stałym utrzymaniem podzielone są na II kolejności utrzymania, w zależności od natężenia ruchu i znaczenia, jakie spełniają w sieci komunikacyjnej miasta. Najwyższy standard tj. I kolejność utrzymania zimowego obowiązuje na drogach, na których odbywa się komunikacja miejska, oraz drogi o dużym znaczeniu komunikacyjnym z lokalizacją ważnych obiektów użyteczności publicznej. Pozostałe drogi o lokalnym znaczeniu zostały zaliczone do II kolejności utrzymania zimowego. Reszta miejskich ulic o znaczeniu osiedlowym oraz drogi wewnętrzne, zaliczone są do III kolejności utrzymania zimowego będą odśnieżane doraźnie w miarę potrzeb i możliwości, na podstawie zgłoszenie mieszkańców i służb komunalnych, po zakończeniu działań na drogach objętych stałym utrzymaniem.
Do usuwania skutków zimy wykonawcy zobowiązani są przystąpić równocześnie na wszystkich kategoriach dróg objętych stałym utrzymaniem, w ciągu 30 minut od wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. W przypadku długotrwałych opadów prace prowadzone są w sposób ciągły, aż do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego.
W przypadku pozostałych terenów miejskich odpowiednie służby przystępują do usuwania skutków w godzinach rannych tj. od godz. 5 do 6 i prowadzą prace do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego ciągów komunikacyjnych.
Termin całościowy realizacji akcji zima przypada na okres od 01.11.2020 r.
-30.04.2021r. W koniecznych przypadkach możliwe jest przesunięcie terminu gotowości zimowej firm wykonawczych poza ten okres.
 

V.    Sprzęt
Wykonawcy dysponują odpowiednią ilością sprzętu i tak:
- w przypadku dróg publicznych jest to 8 piaskarko-solarek, 7 pojazdów z pługiem odśnieżnym na jezdnie oraz 10 sztuk pojazdów z pługiem na chodnikach, 4 koparki/ładowarki wraz z niezbędną ilością materiałów potrzebną do zwalczania śliskości.
– w przypadku parków, skwerów i cmentarzy jest to 5 ciągników z pługiem i przyczepą, 2 miniciągniki,  2 samochody do przewozu pracowników oraz 5 samochodów skrzyniowych.
- w przypadku pozostałych terenów ciągi piesze odśnieżane są głównie ręcznie z częściowym wykorzystaniem sprzętu mechanicznego
W przypadku gdy poszczególne jednostki miejskie dysponują dodatkowym wolnym sprzętem mechanicznym, jest on w pełni wykorzystywany w innych potrzebujących komórkach.
 

VI.    Pozostałe obszary miasta będące w utrzymaniu innych zarządców.
Właściciele nieruchomości zobowiązani są również dbać o odśnieżanie dróg i chodników w granicach terenów, którymi zarządzają. Dotyczy to spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków (w zasobach  wojskowych, kolejowych itp.), firm i osób prywatnych. Ich obowiązkiem jest także oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników położonych przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją stanowią własność (z wyjątkiem chodników, na których dopuszczony jest płatny postój pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania). Właściciele nieruchomości muszą również dbać o stan techniczny m.in. urządzeń służących do odprowadzania wód opadowych i roztopowych z nieruchomości i zlokalizowanych na niej obiektów, tak aby nie zagrażały bezpieczeństwu pieszych.

Za egzekwowanie obowiązków zimowego utrzymania przez wszystkich właścicieli nieruchomości odpowiedzialna będzie Straż Miejska w Elblągu.

Urząd Miejski w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ Srututu
  Piątek, 15.01

  Taka akcja,ze na miescie lodowisko.Jak co roku-stały frazes- zima zaskoczyla.Zimy coraz krótsze,snieg spadnie raz na tydzien,a problem z utrzymaniem chodnikow w nalezytym stanie coraz wieksze z roku na rok.Mlodym ciezko chodzic,a co powiedziec o seniorach?Tak wyglada szacunek miasta do jego mieszkancow.

 2. 2
  +2
  ~ Łopatowy Zenek blues.
  Piątek, 15.01

  Bo chodniki muszą odśnieżać zarządcy budynków oraz właściciele wszelkich posesji w obrębie ich posiadłości. Nie ma tu znaczenia jaka jest to forma i charakter obiektu. Skoro wokół Urzędu Miejskiego jest właściwie wykonane odśnieżanie to oznacza, że pion odpowiedzialny w tym Urzędzie za te czynnosci jest sprawny i dba o realizację tego zadania. Jeżeli ktoś stwierdza fakt braku odśnieżania określonego chodnika powinien o tym powiadomić Straż Miejską.

 3. 3
  +7
  ~ Tomasz85
  Piątek, 15.01

  Jak czytać art. skoro od pierwszych słów jest kłamstwo ..."W związku z nadchodzącym sezonem zimowym".. przecież sezon zimowy trwa już na dobre... ale skoro w mieście takie podejście, iż śniegu po kolana, a oni dopiero mówią o nadchodzącym okresie zimowym to co się dziwić, że zima co roku zaskakuje drogowców.

 4. 4
  +7
  ~ A oni
  Piątek, 15.01

  Wszyscy z UM łopaty w łapy i na chodniki odśnieżać MIASTO . Chociaż tu się wykarzecie.

 5. 5
  +7
  ~ przestańcie
  Piątek, 15.01

  Chodniki do tej pory sa zasypane sniegiem a jest godz 12.30. lód i ubity śnieg czyli ścieżki zrobili przechodnie.Koło UM wylizane a reszta miasta to wał.

 6. 6
  --4
  ~ Normalna
  Piątek, 15.01

  Ten kraj zawsze byl oblakany. Zimy 3 lata nie bylo, teraz 5 cm sniegu i przeszkadza. To jest porazka. Ciezcie sie bo znowu zimy nie bedzie.

 7. 7
  +3
  ~ Dziadek mróz
  Piątek, 15.01

  Jaka akcja wczoraj o mało dwa razy się nie wypier.... lodowisko na chodnikach

 8. 8
  +6
  ~ BZDETY
  Piątek, 15.01

  Idąc do pracy wydeptalismy na chodniku ścieżki do zakładu. Wracając z pracy nie bylo odsniezone nadal . Przestańcie bzdury opowiadać o oczyszczaniu chodników. Może wreszcie straż miejska przejdzie się po ulicach i zacznie wlepiac mandaty za nie oczyszczone chodnik i.

 9. 9
  +4
  ~ Upadły Harley
  Piątek, 15.01

  Za Słoniny mimo cięższych zim jednak coś próbowano z tym robić i rzeczywiście czasem sypali drogi i chodniki. Za jego zastępcy Wróblewskiego tylko sprawdzają prognozy pogody i jak śniegu pada ich zdaniem za mało, to w ogóle nic nie robią w celu szulania oszczędności ma pensje i nagrody dla urzędasów.

 10. 10
  --2
  ~ Michał
  Piątek, 15.01

  do Tomasz 85! Śniegu po kolana, gdzie? Bo chyna nie mówisz o Elblągu, tu śniegu max 3 centymetry.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0480170249939