Piątek, 30.10.2020, Imieniny: Zenobii, Edmunda, Przemyslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Radni pytają o fundusz nagród dla nauczycieli. W tym roku o gratyfikację będzie trudniej

28.09.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Radni pytają o fundusz nagród dla nauczycieli. W tym roku o gratyfikację będzie trudniej
Fot. Ryszard Biel/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Radni Prawa i Sprawiedliwości zapytali o tegoroczny fundusz nagród dla elbląskich nauczycieli. Pieniądze na ten cel zaplanowano w budżecie miasta na 2020 rok. Okazuje się jednak, że pedagodzy mogą mieć problem z otrzymaniem takiej gratyfikacji.

W czwartek, 24 września, odbyła się XIII Sesja Rady Miejskiej w Elblągu. Na wniosek radnych PiS w programie obrad znalazła się informacja na temat funduszu nagród dla nauczycieli w elbląskich szkołach i placówkach oświatowych w roku szkolnym 2020/2021. Radni chcieli wiedzieć, czy w tym roku jest on zawieszony.

Nauczyciele elbląskich szkół występują do nas z pytaniami w sprawie zawieszenia funduszu nagród w tym roku szkolnym. Są oburzeni tym faktem, zwłaszcza że wielu nauczycieli ma wybitne osiągnięcia w tej sprawie

- mówiła radna Jolanta Lisewska.

- Zgodnie z art. 49 ustawy Karta nauczyciela tworzy się specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze, w budżetach organów prowadzących szkoły w wysokości co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych, z przeznaczeniem na wypłaty nagród organów prowadzących szkoły i dyrektorów szkół. Zapis w ustawie jest precyzyjny i obligatoryjny - przekonywała radna PiS. - Proszę w imieniu klubu i nauczycieli o wyjaśnienie, czy faktycznie ten fundusz został zawieszony.

Okazuje się, że pieniądze na fundusz nagród dla nauczycieli zostały zaplanowane w tegorocznym budżecie Elbląga. Na razie jednak znajdują się one na papierze, faktycznie Miasto nie ma środków na gratyfikacje dla pedagogów.

Faktycznie w prawie oświatowym jest zapis, który mówi, że tworzy się fundusz nagród w wysokości jednego procenta i taki fundusz został na początku roku wpisany do ustawy budżetowej. Te nagrody są za wybitne osiągnięcia. Do tej pory ten zapis był traktowany dosyć liberalnie, bo nie było problemu z nagrodami. Dziś mamy taką sytuację, że rząd podniósł wynagrodzenie nauczycielom o 6 proc. Za tym nie poszły dodatkowe pieniądze z subwencji, a ta podwyżka niesie konsekwencje w wysokości 3 mln zł. Te fundusz jest naliczony tylko, że my fizycznie nie mamy pieniędzy

- mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga, podczas zwolnienia lekarskiego Witolda Wróblewskiego pełniący obowiązki prezydenta Elbląga.

Wiceprezydent przekonywał, że fundusz zostanie uruchomiony niezwłocznie, jak tylko miasto będzie dysponowało dodatkowymi środkami, np. z wyrównania do subwencji oświatowej. Jednocześnie dodał, że nauczyciele, którzy rzeczywiście będą mogli się poszczycić szczególnymi i wybitnymi osiągnięciami, takie nagrody otrzymają.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ APel
  Poniedziałek, 28.09

  jakie nagrody?!za co?!DO ROBOTY!!!!!!!!!!!!!!!

 2. 2
  +5
  ~ Marek
  Poniedziałek, 28.09

  Czy radna Lisewska wie o czym mówi ? Cytat - "Nauczyciele elbląskich szkół występują do nas z pytaniami w sprawie zawieszenia funduszu nagród w tym roku szkolnym. Są oburzeni tym faktem, zwłaszcza że wielu nauczycieli ma wybitne osiągnięcia w tej sprawie" W sprawie oburzenia mają tak wybitne osiągnięcia !!!!

 3. 3
  --1
  ~ bez wstydu
  Poniedziałek, 28.09

  Nagrody??? Za co????

 4. 4
  +4
  ~ wstydu nie mają
  Poniedziałek, 28.09

  A za co te nagrody??Pół roku siedzenia na doopie i nic nierobienia. Ani nagród ani podwyżek. Zwłaszcza że te pierwsze dostają ci sami - lizusy dyra.

 5. 5
  +10
  ~ EPBP bis
  Poniedziałek, 28.09

  Ale jaja ! Obcina ilość pedagogów, logopedów, psychologów , obsługi administracyjno - technicznej. Wszystko dotyczy oświaty. Jednocześnie info ukazuje komunikat o bieda pensjach dworu zwanego UM i spółki miejskie. Czy ktoś przynajmniej okupacyjnie panuje nad tym bizancjum kolesi? Nie uważam, że nauczyciel musi dostać nagrodę finansową, ale skoro taki fundusz istnieje, to nauczyciel ma prawo do tego grosza, a Nowak nie może tej forsy użyć do innych celów. Co na to słupowato- wpłatomatowa RM? Znowu dacie absolutorium ? A nagrody dla nauczycieli za laureata konkursu, olimpiady, nadal są? Cóż belfrzy, pozostaje wam dyplom w czerwonych okładkach. Tego nie było nawet za komuny. Nowaka komuny. Wydawało się, że to wróblewski jest autorem autorytaryzmu w UM, ale okazał się autorytarystą Nowak.

 6. 6
  +7
  ~ mąż nauczycielki
  Poniedziałek, 28.09

  do "wstydu nie mają" gdybyś baranie był nauczycielem albo miał nauczyciela w najbliższej rodzinie wiedziałbyś jak ciężko pracowali nauczyciele w domu

 7. 7
  0
  ~ Ewa
  Miesiąc temu

  O poziomie waszej hmmmmmm.......pracy?...świadczą komentarze ,bardzo liczne pod dowolnymi artykułami,które są w znakomitej większości na pograniczu analfabetyzmu!No dalej!w kolejki po nagrody-poloniści!

 8. 8
  +8
  ~ kolo
  Miesiąc temu

  Panie i panowie radni z PiS-u, zamiast utyskiwać, wystąpcie do swojego rządu by ten zaczął się wywiązywać z subwencji oświatowej. Nie uchodzi tak się "przymilać" do nauczycieli oj nie uchodzi ...

 9. 9
  +16
  ~ Nikt
  Miesiąc temu

  Ale nie oburza was fakt wypłaconych nagród w UM za ponoć rzekome oszczędności w edukacji? Nauczycielom nic tym nierobom się nie należy? Im należy się tylko pracować za miskę ryżu, pilnować wasze dzieci. Skoro nie są potrzebni, skoro tak narzekacie, to dlaczego płacz był ze lekcje zdalne a nie facet tu face, bo nie miał kto przypilnować i zająć się waszym dzieckiem? I jeszcze jedno to wasze dzieci powinny uczyć się a nie wy za nie odrabiać lekcje!

 10. 10
  --9
  ~ Jez tax
  Miesiąc temu

  To chyba jakieś żarty za co te nagrody

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2319359779358