Czwartek, 22.10.2020, Imieniny: Halki, Filipa, Przybyslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Pandemia odbiła się na ich pensjach. Pracownicy samorządowi doczekają się podwyżek płac

18.09.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Pandemia odbiła się na ich pensjach. Pracownicy samorządowi doczekają się podwyżek płac

Pracownicy budżetówki, z kilkumiesięcznym opóźnieniem, ale otrzymają obiecane podwyżki. Od 1 listopada ich pensje wzrosną średnio o 300 zł. - Taką decyzję podjął prezydent Elbląga - mówiła Rozalia Grynis, skarbnik miasta podczas Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki.

Na ten rok Ratusz zaplanował podwyżki dla pracowników samorządowych (z wyjątkiem nauczycieli, których wcześniej już objęła 6-procentowa podwyżka planowana od 1 września). Od 1 maja ich pensje miały wzrosnąć średnio o 300 zł na etat. Na ten cel w budżecie zagospodarowano 3,6 mln zł.

Wskutek zmian ustawowych największe obciążenie dla Elbląga na 2020 rok stanowi podwyższenie płacy minimalnej do 2600 zł. Na ten cel Miasto musiało wyasygnować ponad 8 mln zł. Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia spowodowało spłaszczenie wynagrodzeń wszystkich pracowników samorządowych, dlatego też podjąłem decyzję o przeanalizowaniu wszystkich kosztów sfery samorządowej. W wyniku tych działań wygospodarowaliśmy ok. 3,6 mln zł, co pozwoli na wprowadzenie podwyżek od 1 maja 300 zł/średnio na etat w całej sferze samorządowej. W tych trudnych realiach budżetowych, w 2020 roku Miasto przeznaczy łącznie prawie 12 mln zł na podwyżki wynagrodzeń pracowniczych ze środków własnych. Jest to duże wyzwanie dla tego budżetu, jak również dla budżetów w latach następnych, w których skokowo wzrosną wydatki bieżące

- mówił Witold Wróblewski prezydent Elbląga na początku marca tego roku.

Potem przyszła pandemia i okazało się, że plany trzeba zweryfikować. Podwyżki zamrożono. Teraz okazuje się, że prezydent mimo wszystko zamierza je wprowadzić jeszcze w tym roku. Mówiła o tym skarbnika miasta, dziś (17 września) podczas Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki.

Jeśli chodzi o wynagrodzenia, presja jest silna. Po wprowadzeniu wyższej płacy minimalnej w tym roku wynagrodzenia już uległy spłaszczeniu. W przyszłym roku od 1 stycznia płaca minimalna wzrośnie o kolejne 200 zł, podpisano już rozporządzenie w tej sprawie. To spowoduje, że wynagrodzenie osób zatrudnionych na stanowiskach obsługi, tzw. robotniczych będzie wyższa od płacy np. niejednego sekretarza szkoły czy nauczyciela. Biorąc to pod uwagę, prezydent podjął decyzję, żeby od 1 listopada średnio te 300 zł uruchomić, gdyż po części zniweluje nam to skutki wprowadzenia wyższej płacy minimalnej od 2021 roku

- mówi Rozalia Grynis, Skarbnik Miasta Elbląga.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ Czytelnik
  Piątek, 18.09

  Wszyscy wskazują "pandemie" jako przyczynę wszystkich zmartwień. Rządzący krajem, miastami i wsiami mają coraz więcej kłopotów z rozwiązaniem trudności jakie wystąpiły. Pamiętajmy o tym podczas kolejnych wyborów.

 2. 2
  +13
  ~ no nie
  Piątek, 18.09

  To jakiś żart? Od marca nic nie robią i jeszcze podwyżki?!

 3. 3
  --10
  ~ Kaczan
  Piątek, 18.09

  Brawo prezydent Wróblewski. O pracowników trzeba dbać, a nie tylko zwalać wszystko na kryzys.

 4. 4
  +16
  ~ parodja
  Piątek, 18.09

  no jaja jak berety, nie robią nic od marca, chowają się za wirusa a teraz dostaną podwyżki!. Za co pytam.???

 5. 5
  +10
  ~ robol
  Piątek, 18.09

  Pandemia pokazała jaki jest nadmiar pracowników samorządowych. Dlatego podwyżki tak ale nie kosztem budzetu tylko oszczędnościw płacach wynikających z redukcji zatrudnienia . I to byłoby rozsądne i słuszne. Przerost zatrudnienia w samorządzie to fakt niezaprzeczalny.

 6. 6
  +7
  ~ Niewolnik
  Piątek, 18.09

  A w styczniu tym co mają najniższą krajową tą niby podwyżkę wchłonie.

 7. 7
  +5
  ~ Rambo 11
  Piątek, 18.09

  Witam—- zadam jedno pytanie czy tak przepracowani pracownicy UM otrzymywali comiesięczne premie idàc dalej ,spytam czy otrzymywali premie kwartalne ???, w odczuciu każdego mieszkańca rodzi się złoś spowodowana rozdawnictwem pieniędzy .W naszym mieście nie ma na nic pieniędzy ale na podwyżki się znalazły ,ten sam problem dotyczy Skarbówki ‚ZUS,-Panie Prezydencie skoro Urząd dobrze pracował na zwolnionych obrotach przez ostatni kwartał to morze poważnie trzeba pomyśleć o realnej redukcji etatów -dotyczy to też pozostałych (przepracowanych)urzędników.

 8. 8
  +7
  ~ Pochyl głowę.
  Piątek, 18.09

  Elbląg jest pokrzywdzony przez i to nie tylko reformę administracyjną, ale głównie poprzez prowadzoną po 1989 roku politykę wszystkich władz bez względu na jej polityczne pochodzenie czy sympatie. Tak samo dotyczy to Wałbrzycha, Radomia, Słupska, Koszalina, Piły, Ciechanowa, Skierniewic, Piotrkowa Trybunalskiego, Krosna, a nawet choć w mniejszym zakresie Torunia czy Płocka. I tak to będzie dalej trwało dopóki dyletanci na szczeblach władzy centralnej będą rządzić.

 9. 9
  +2
  ~ Atmosfera
  Piątek, 18.09

  Pieniądz jest krótkotrwałym motywatorem

 10. 10
  +2
  ~ Hallo
  Piątek, 18.09

  I bardzo dobrze, to też lufzie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8017799854279