Poniedziałek, 28.09.2020, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Minister Szumowski zapowiedział kontrole w sklepach. Policja: Nie mamy jeszcze wytycznych

03.08.2020, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Minister Szumowski zapowiedział kontrole w sklepach. Policja: Nie mamy jeszcze wytycznych
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie przeprowadzonej na antenie Radiowej Jedynki zapowiedział, że od tego tygodnia rozpoczną się w sklepach kontrole, które przeprowadzać będą policjanci oraz służby sanitarne.
 
16 kwietnia 2020 r. wprowadzono obowiązek noszenia w miejscach publicznych maseczek lub innych elementów garderoby zakrywających usta i nos. Początkowo obowiązek ten dotyczył wszystkich, którzy znajdowali się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. 30 maja br., nakaz noszenia maseczek został częściowo zniesiony, jednak nadal obowiązuje on m.in. w sklepach.
 
 
W kwestii noszenia maseczek nie ma wymówek. W tym tygodniu rozpoczynamy kontrole w sklepach. Niestety, trzeba przypomnieć ludziom, że to jest obowiązujące prawo
 
- zaznaczył dziś Łukasz Szumowski.
 
Minister podkreślił, że zasłaniać noc i usta można nie tylko maseczką. - Nie ma żadnych danych, które by mówiły, że noszona maseczka zmniejsza ilość tlenu, który dochodzi do człowieka. Medyczne przeciwwskazania można policzyć na palcach jednej ręki Jeśli ktoś czuje dyskomfort nosząc maseczkę, może nosić przyłbicę - stwierdził.
 
- Należy podkreślić, że nadal mamy epidemię. Ona nie ustąpiła. Ciężko nawet powiedzieć, na jakim jest ona etapie. Wszyscy jesteśmy narażeni. Jeżeli ktoś sądzi, że z racji młodego wieku jest zwolniony z ryzyka zachowania to się myli. Przechorowanie nawet lekkie robi spustoszenie w tkance płuc, której regeneracja może trwać miesiącami, a nawet latami. Zagrożenie ciągle istnieje. Sytuacja epidemiczna w naszym regionie jest dobra, ale nie oznacza to, że koronawirus został wyeliminowany. Nie wiemy kiedy i kto może się zarazić. Zasady dotyczące bezpieczeństwa są proste i należy je szanować dla dobra swojego i nas wszystkich - mówił w rozmowie z nami Marek Jarosz, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
 
Jak do tej pory w Elblągu kontrole policyjne w sklepach prowadzane były sporadycznie. - Patrol jechał do danego sklepu po zgłoszeniu od mieszkańca, że ktoś nie ma maseczki. Policjanci nie interweniowali w innych przypadkach - informuje kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.
 
 
 
Rzadko docierają do nas głosy ze strony klientów. Prosimy, aby informować nas o tym, w których miejscach ten nakaz jest łamany. Musimy mieć podstawę, aby podjąć działania. Zgłoszenie może być anonimowe. Najlepiej jakby było za pomocą e-maila
 
- zaznaczył Marek Jarosz.
 
Jak teraz będą wyglądać kontrole i jak często będą przeprowadzane?
 
Jest jeszcze za wcześnie, aby móc coś na ten temat powiedzieć. Czekamy na wytyczne z Komendy Głównej
 
- dodał Krzysztof Nowacki.
 
Według informacji podanych przez Ministerstwo Zdrowia z obowiązku zakrywania ust i nowa np. w sklepach czy galeriach handlowych zwolnione są osoby, którym nie pozwala na to stan zdrowia, mają całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne (niepełnosprawności intelektualne w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim), mają trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Z obowiązku zwolnione są także dzieci do 4 roku życia.
 
I może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nie wymagane jest okazanie orzeczenia bądź zaświadczenia potwierdzającego taki stan rzeczy. Czy zatem kontrole będą miały sens?
 
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ do
  Poniedziałek, 03.08

  Pomału to robicie sięsmieszni policja i straz miejska.Wszystko wam palcem trzeba pokazywac.Jak jeżdzą rowerami po chodnikach i przejściach dla pieszych ,przeganiają pieszych tego nie widzicie.ZERO reakcji. Teraz czekacie na wytycznejakie??? Prawo mówi konkretnie maseczki w sklepach,komunikacji.I có tak cieżko to zrozumiec.

 2. 2
  --1
  ~ zuzu
  Poniedziałek, 03.08

  Oczywiście,że tak - nosić maski i zachowywać odległość! Byłam swiadkiem w sklepie jak młoda osoba upierała się,że nie założy maski,bo nie...ani prośby ani ostre slowa ekspedientki nie docierały ,ta spokojnie grzebała w towarze.... nie wiem jak się ta sytuacja zakończyła,bo wiem że ekspedientka stanowcza i wezwała odpowiednie służby. Nosić maseczki i tyyyle!

 3. 3
  +5
  ~ aaa
  Poniedziałek, 03.08

  Jak widac maski nosza tylko ludzie ktorzy nie potrafia samodzielnie myslec. Dalej zgadzajcie sie na to co robi wladza a obudzicie sie w innym swiecie z jeszcze wiekszym kagancem jaki juz macie. Brawo ciemny lud...

 4. 4
  --1
  ~ Kontrole są potrzebne.
  Poniedziałek, 03.08

  Najbardziej śmieszny, a przede wszystkim najgłupszy pomysł tłumaczący fakt przebywania bez maski to ten, że choruję na astmę. To świadczy tylko o tym, że ten ktoś nie posiada tej przypadłości, bo właśnie astmatyk w pierwszej kolejności powinien chronić się maską jako osoba najbardziej narażona. Stan zdrowia uniemożliwiający pobyt bez maski musi być spowodowany ostrą niewydolnością serca lub dróg oddechowych. W praktyce takie osoby samodzielnie nie są w stanie przebywać w miejscach publicznych, gdyż wymagają stałej opieki. Stąd ci, którzy w ten sposób się tłumaczą to po prostu kłamią, albo co wynika z rozporządzenia mają zaburzenia psychiczne lub są niepełnosprawni intelektualnie. Jeśli ktoś ma problemy w chodzeniu w masce to powinien używać przyłbicy.

 5. 5
  +10
  ~ uuu
  Poniedziałek, 03.08

  Anonimowe zgłoszenie za pomocą poczty elektronicznej. ;) A podstawą do działania tylko rozporządzenie. I to właśnie w sklepach najmniej zakażeń. Urzędników sprawdzajcie. Chodzą bez masek. Nic tu się kupy nie trzyma.

 6. 6
  +8
  ~ Zacznijcie myslec
  Poniedziałek, 03.08

  Jakie kontrole... to jest zwykle przeziebienie a robia z tego afere. Test PCR nie nadaja sie do wykrywania wirusow, w 80% przypadkow daje wynik falszywie pozytywny. Poczytajcie o lapowkach jakie daje WHO i miedzynarodowy fundusz walutowy aby panstwa robily lockdown. To jest jeden wielki przekret a wy dalej tego nie widzicie. Wystaczy nie sluchac radia i nie ogladac TV tylko szukac na wlasna reke informacji. Zacznijcie samodzielnie myslec, szukajcie informaci a wszytsko wam sie ulozy w calosc. Mam nadzieje ze w koncu zrozumiecie co jest grane.

 7. 7
  +1
  ~ uiyIK
  Poniedziałek, 03.08

  W tym miescie nie ma polcji ani strazy miejskiej . mieszkam tu 6 lat i widze jak ich jest niewiele .Policja dolny slask popatrzcie .,tam nikt nie stanie i zaparkuje na trawniku czy tam podobnych chodnikach , gdzie przepisy gdzie 1.5 m dla pieszego .

 8. 8
  --1
  ~ elba
  Poniedziałek, 03.08

  Do ,,uyilk"": a jak to się ma do noszenia maseczek? Wymądrzają się że nie ma to sensu...a jak wytłumaczą te zgony? maseczki zakładać,zakładać ! I nosić tam gdzie należy!!!

 9. 9
  +5
  ~ pytanie
  Poniedziałek, 03.08

  Jaką podstawę prawną będą wpisywać kontrolujący na mandacie?

 10. 10
  +4
  ~ A ja
  Poniedziałek, 03.08

  Nic tym cepom nie zakazywac niech zdychaja. Połowa umrze mądrzy pozostaną.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.