Środa, 22.09.2021, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kara więzienia za świętowanie Halloween? Posłowie zajmą się taką propozcją zmiany przepisów

20.07.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kara więzienia za świętowanie Halloween? Posłowie zajmą się taką propozcją zmiany przepisów
Fot. Adrian Sajko / archiwum redakcji / zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Kara więzienia za przebieranie się w Halloween czy "tropienie dzieci przebranych za potwory i kościotrupy oraz przekazywanie ich spraw na policję". Brzmi absurdalnie, a jednak posłowie całkiem na poważnie będą musieli się zająć taką propozycją wprowadzenia nowych przepisów.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek nadała bieg ustawie o wspieraniu tradycji narodowych RP w formie petycji. Autorem dokumentu jest anonimowy obywatel, który m.in. proponuje, aby każdy "kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni". Nad petycją będą musieli pochylić się posłowie, a wcześniej zaopiniują ją eksperci z Biura Analiz Sejmowych - wskazuje "Rzeczpospolita", która jako pierwsza napisała o petycji skierowanej do Sejmu. 

Karanie za Halloween jest dla mnie tak absurdalnym pomysłem, że jestem mocno zdziwiona, że pani marszałek nadała numer tej petycji. Gdyby ta petycja trafiła do komisji, to ta rozpatrzyłaby ją najpewniej negatywnie i w ogóle nie byłaby procedowana. Przez to, że dostała numer, niestety będzie procedowana, co uważam jest mocno nierozsądne. Tym bardziej że ktoś, kto napisał tę petycję , chyba do końca nie zna historii. Wszystkie święta są oparte na dawnych wierzeniach, do których kościół dołożył swoje elementy. Widać, jednak, że autor ma jakieś błędne pojęcie na ten temat

- mówi posłanka Monika Falej (Lewica).

Autor dokumentu proponuje nie tylko karanie osób, które przebierają się w Halloween, ale także tych, od których tego dnia usłyszymy "cukierek albo psikus" - podaje "Rzeczpospolita", która jako pierwsza napisała o petycji. - Kto w dniu 31 października chodzi i puka po mieszkaniach, prosząc o cukierki lub ostrzegając przed popełnieniem złośliwego żartu podlega karze grzywny w wysokości co najmniej 500 złotych lub karze ograniczenia wolnośc - wskazuje autor petycji. W dokumencie przewidziano kary również dla rodziców, którzy pozwalają dzieciom na uczestniczenie w obchodach. Znajduje się w nim także zapis, według którego przy każdej prokuraturze ma powstać zespół, który będzie odpowiedzialny za wykonanie ustawy. Zadaniem prokuratorów byłoby "tropienie dzieci przebranych za potwory i kościotrupy oraz przekazywanie ich spraw na policję".

Sami posłowie, raczej na serio nie myślą, o wprowadzeniu takich restrykcji. 

Ludzie mają naprawdę bardzo różne pomysły. Korespondencja, którą dostajemy czasami jest zdumiewająca. Z reguły nikt nie nadaje temu biegu, to rozpatrują komisje sejmowe, te inicjatywy nabierają tempa, gdy pojawia się coś bardziej rozsądnego. Tej konkretnej petycji nie znam, ale to Komisja ds. petycji zajmuje się selekcją tych wszystkich pomysłów, które trafiają do Sejmu

- mówi Jerzy Wilk, poseł PiS.

Przypomnijmy na podstawie uchwalonej w 2014 roku ustawy o petycjach każda osoba fizyczna, prawna, nawet jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną może złożyć petycję do dowolnego organu władzy publicznej. W efekcie wejścia ustawy w życie utworzono w Sejmie Komisję do Spraw Petycji, do której skierowano już kilkaset spraw.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +22
  ~ asd
  Poniedziałek, 20.07

  Jezeli cos takiego by weszło oznaczałoby, ze nalezy opuscic ten kraj poki mozna.

 2. 2
  --5
  ~ Marek
  Poniedziałek, 20.07

  Ten kraj?Który to?

 3. 3
  +22
  ~ jan-49
  Poniedziałek, 20.07

  jacy poslowie takie ustawy chyba slonaczko wypalilo resztki mozgow

 4. 4
  +12
  ~ Janusz
  Poniedziałek, 20.07

  -W Bakersville w Kalifornii kobietom nie wolno uprawiać seksu z diabłem bez użycia prezerwatywy.

 5. 5
  +5
  ~ Janusz
  Poniedziałek, 20.07

  Do jan-49 ale to nie posłowie

 6. 6
  +7
  ~ Kryspin
  Poniedziałek, 20.07

  Witek nadała bieg sprawie, bo to jest pomysł zgodny z linią partii. Kaczyński ostanio w wywiadzie dla Polskiego Radia powiedział, że ten kto chce być Polakiem musi wsperać tradycyjne wartości. Trafnie odpowiedziała mu Joanna Kluzik cyt: "Kaczyński odmawia swoim przeciwnikom polskości. Miał niezłych poprzedników. Uważali, że każdy przeciwnik komunistycznej Polski to wróg, w 1968 odmówili polskości polskim Żydom. "Każdy obywatel Polski powinien mieć tylko jedną ojczyznę, Polskę Ludową" to Gomułka".

 7. 7
  +11
  ~ BODZIO
  Poniedziałek, 20.07

  Ciemnogród wybrał PIS + DUDĘ to co się dziwicie,

 8. 8
  --6
  ~ Janos
  Poniedziałek, 20.07

  Faktycznie nie powinno zabraniać się normalnym inaczej świętowania czegokolwiek choćby najbardziej durnego

 9. 9
  --13
  ~ Wybory
  Poniedziałek, 20.07

  Przecież 10 mln Polaków opowiedziało się za lgbt i wszystkimi wynaturzeniami. A teraz zdziwienie.

 10. 10
  +3
  ~ BODZIO
  Poniedziałek, 20.07

  JESLI BIERZESZ PIENIAZKI OD PIS TO JUTRO ZRZEKNIJ SIE. I życzymy byś poinformował że jako pierwszy nie chcesz ich pieniędzy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.