Piątek, 31.03.2023, Imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg dyskutuje o zaopatrzeniu w ciepło. Dostawy są zabezpieczone

27.02.2020, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg dyskutuje o zaopatrzeniu w ciepło. Dostawy są zabezpieczone
Fot.Ryszard Biel

W czwartek, 27 kutego odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Elbląga dotycząca zaopatrzenia miasta w ciepło. Podczas sesji, Energa Kogeneracja – dominujący wytwórca ciepła do miejskiej sieci oraz EPEC - spółka zarządzająca siecią ciepłowniczą, przedstawiły własne, docelowe modele produkcji ciepła na potrzeby miasta i jego mieszkańców. Obie propozycje zostaną przeanalizowane przez radnych w ramach prac komisji. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Elbląga,  Witolda Wróblewskiego, decyzje zapadną szybko, bo do 19 marca.
 

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Energa Kogeneracja przedstawiły na nadzwyczajnej sesji Rady miasta swoje koncepcje dotyczące tego, jak i z jakich źródeł w przyszłości dwustukilometrowa miejska sieć ciepłownicza będzie zaopatrywana w energię cieplną. Nad projektami pochylą się teraz miejscy radni.
 

- Mamy do wyboru dwa modele. Przeprowadzimy teraz ich analizę pod kątem wpływu na środowisko, kosztów i relacji ceny do jakości i bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców – mówi Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miasta Elbląga. – Miasto ma zmodernizowaną sieć ciepłowniczą, czas na nowoczesne źródła ciepła.
 

Jak zapowiada Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski, decyzja radnych zostanie ogłoszona na kolejnej sesji Rady Miasta 19 marca  2020 roku.
 

- Ocenianie tych modeli w dniu ich prezentacji byłoby przedwczesne ze względu na ich złożoność i konieczność analizy aspektów technicznych, biznesowych i środowiskowych – mówi Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga. – Dobra wiadomość jest taka, że wreszcie mamy na stole dwie konkretne propozycje, tym razem bowiem Energa Kogeneracja przedstawiła na sesji swój model zaopatrzenia miasta w ciepło.
 

Ciepło w Elblągu: potrzebny nowy model
System ciepłowniczy Elbląga to 200 km miejskiej sieci dystrybucji ciepła i dwa źródła produkujące  energię cieplną: należąca do EPEC ciepłownia przy ulicy Dojazdowej oraz elektrociepłownia (produkcja energii elektrycznej i ciepła) należąca do Energi. Ciepłownia przy ul. Dojazdowej pokrywa dziś do 25 proc. zapotrzebowania na energię cieplną miasta.
 

W latach 2013-2020 inwestycje EPEC w zarządzaną przez siebie infrastrukturę ciepłowniczą wynoszą 108,5 mln złotych (z tego 25 mln złotych spółka pozyskała z funduszy unijnych), modernizując między innymi urządzenia odpylające i kocioł wodny w ciepłowni przy ul. Dojazdowej. Spółka przeprowadziła także wymianę sieci wykonanych w tradycyjnej technologii na przewody preizolowane, wprowadziła pełną automatykę pogodową we własnych węzłach cieplnych i rozbudowała system monitoringu sieci, zlikwidowała także część węzłów grupowych, wymieniając je na węzły indywidualne.
 

Większość potrzebnego Elblągowi ciepła wytwarza elektrociepłownia należąca do Energi Kogeneracja. W czerwcu 2020 roku upływa termin, do którego funkcjonująca w oparciu o niezmodernizowane kotły węglowe elektrociepłownia Energi Kogeneracja w Elblągu zobowiązana jest zredukować emisję dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów. Wynika to z obowiązującej od 2010 roku unijnej dyrektywy IED1 i Przejściowego Planu Krajowego dla Polski (PPK3), przyjętego w 2014 roku przez polski rząd. Energa do nie dostosowała wcześniej swoich urządzeń do unijnych wymogów.

 

Ciepło bezpiecznie dostarczane
Umowa Sprzedaży Ciepła zawarta między Energą Kogeneracja z miejską spółką EPEC jest umową bezterminową, co wpisuje się w powszechny w Polsce standard rynkowy: według danych Polskiej Izby Ciepłownictwa, blisko połowa tego typu umów jest zawarta bezterminowo.

W grudniu 2019 roku Energa Kogeneracja doręczyła EPEC oświadczenie o rozwiązaniu umowy, między stronami trwa jednak spór dotyczący prawidłowości jej formalnego wypowiedzenia przez Energę Kogeneracja. Paragraf 17 pkt. 3 Umowy brzmi: „wystąpienie lub istnienie sporów związanych z umową nie zwalnia stron z dotrzymania zobowiązań wynikających z umowy”, obie strony są więc zobowiązane do realizacji jej zapisów, co powoduje, iż dostawy ciepła do miasta są zabezpieczone.

 

 

UM Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / Sesja Rady Miasta-ciepło ( zdjęć 40 )
Dodano: 2020-02-27 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Kronikarz Truso
  Czwartek, 27.02

  Sesja obnażyła niekompetencję ekipy Prezydenta Wróblewskiego. Coś chcą, al nie wiedzą za ile i jak. Powtarzam - referndum niezbędne - im szybciej tym lepiej dla Elbląga.

 2. 2
  +10
  ~ Apacz
  Czwartek, 27.02

  Wielkiego znawcy ciepła w Elblągu na sali obrad brak? Czyżby szukał biznesmenów aby ściągnąć ich do Elbląga?

 3. 3
  +7
  ~ ośmieszająca debata
  Czwartek, 27.02

  Apacz - masz na myśli czerepaka innowatora? Sprawa jest jasna - "radni" uchwalą decyzję wróblewskiego, bo ona już od dawna jest. Pokazówka miała jedynie uzasadnić walkę o los mieszkańca . Z tych informacji nic nie wynika - Energa nie odwołuje wypowiedzenia. Słowo honoru trafi do kosza a mieszkańcy gwałtownie sfinansują ekologiczną giga ciepłownię. Gdyby nie podpisano bzdurnej umowy 20 lat temu, to dzisiaj nie było by kłopotów z kręceniem ogonem kota. Za to co mieszkańcy płacą epec + energa już była by własna wytwórnia.

 4. 4
  0
  ~ abc
  Czwartek, 27.02

  co to za artykuł?? brednie i bzdury. oglądałem i słuchałem sesję. mam zupełnie inne odczucia

 5. 5
  +1
  ~ Anty lewak
  Czwartek, 27.02

  Arbuzy.

 6. 6
  +1
  ~ bluselka
  Czwartek, 27.02

  „wystąpienie lub istnienie sporów związanych z umową nie zwalnia stron z dotrzymania zobowiązań wynikających z umowy”, ale tex nie zabrania wypowiedzenia umowy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1859068870544