Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Prezydent Elbląga: Chcemy poznać wszystkie warunki Energi

04.03.2020, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent Elbląga: Chcemy poznać wszystkie warunki Energi

Do 19 marca samorząd podejmie decyzję o wyborze modelu zaopatrzenia miasta w ciepło. W czwartek, 27 lutego, odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Elbląga, podczas której Energa   Kogeneracja   oraz  EPEC przedstawiły   własne,   docelowe   modele   zaopatrzenia miasta w energię cieplną. Obie propozycje zostaną przeanalizowane przez   radnych   w   ramach   prac   komisji. Jednym z kluczowych czynników decyzyjnych będzie dla samorządowców bezpieczeństwo dostaw ciepła.


W Elblągu wykonano krok do przodu w kwestii zaopatrzenia mieszkańców w ciepło. Zaproszeni na nadzwyczajną sesję Rady Miasta przedstawiciele Energi Kogeneracja przekazali samorządowcom swoją propozycję, jednocześnie miejska spółka EPEC zaproponowała radnym swoje rozwiązanie.


-  Mamy do wyboru dwa modele. Przeprowadzimy teraz ich analizę pod kątem wpływu na środowisko, kosztów i relacji ceny do jakości i bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców  – komentował podczas sesji  Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miasta Elbląga.


Więcej niż technikalia


Elbląski samorząd do 19 marca ma podjąć decyzję o wyborze modelu zaopatrzenia miasta w ciepło. Do zmodernizowanej w ubiegłych latach przez EPEC sieci ciepłowniczej popłynie więc ciepło z nowego, spełniającego normy środowiskowe, źródła.


- Miasto jest wreszcie w sytuacji, gdzie może dokonać wyboru. Mamy propozycję EPEC, mamy gotową do zrealizowania inwestycji we własny model Energę – relacjonuje Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga. – Czynniki techniczne i środowiskowe są oczywiście bardzo ważne, jednak kluczowe znaczenie dla mieszkańców mają warunki zakupu ciepła wynikające z relacji między odbiorcą ciepła, a jego producentem. Pragniemy poznać to, co oferuje Energa. Nie możemy przecież kupować kota w worku.


Dwa dobre modele


W procesie analizy, oprócz technologii i wpływu na środowisko, radni pochylą się przede wszystkim nad tym, jak dany model przełoży się na cenę energii cieplnej dla mieszkańców oraz bezpieczeństwo dostaw.


Nakłady inwestycyjne modelu proponowanego przez EPEC mogą wynieść od 170 do 240 mln zł w zależności od przyjętych rozwiązań i zaangażowania Energi.


W modelu przygotowanym przez Energę, zakładającym budowę gazowej kotłowni rezerwowo-szczytowej i układu silników gazowych, wysokość niezbędnej inwestycji wynosi 243 mln zł. Według Energi, „propozycja gwarantuje optymalne ceny ciepła”.


- Dla samorządu to deklaracja zmierzająca w dobrym kierunku, jednak nie umożliwia nam ona jeszcze podjęcia decyzji - komentuje Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miasta Elbląg. - W najbliższych rozmowach z Energą skupimy się na doprecyzowaniu tego wątku.  Atrakcyjność modelu Energi dla miasta jest bowiem zależna od warunków umowy sprzedaży ciepła, którą wypracujemy wspólnie ze spółką i cen ciepła, które będą jej pochodną.

 

 

 

UM Elbląg

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Kez
  Środa, 04.03

  Panie Wróblewski - a gdzie są pieniądze na model EPECu ? Po co ten pic. Tak jak mówił dawny minister finansów - nie ma piniędzy i nie będzie.

 2. 2
  +5
  ~ Pic na wodę fotomontaż
  Środa, 04.03

  Ale to nie miasto stawia warunki!

 3. 3
  +14
  ~ zacznijcie pracować
  Środa, 04.03

  Epec na zlecenie ratusza doi mieszkańców od dziesięcioleci. Udojoną kasę "prezydent wydaje dowolnie i bez kontroli. Na budowę swojego źródła ciepła, nie oszczędzano. Dzisiaj rozlega się kilka razy w tygodniu bełkot nie mający nic wspólnego z zarządzaniem a jedynie uzasadnia podkulony ogon UM po reakcji Energi. "Radni" będą się pochylać niczym Duda u Trumpa. Muszą uzasadnić opcję Energi , bo tylko ta pozwala doić mieszkańca przez epec i UM ("prezydenta"). Powtórka z kupowania złomu z Chrobrego.

 4. 4
  +9
  ~ kozioł nie mercedes
  Środa, 04.03

  Pokazywanie liftingowanego faceta, to fałszowanie, a fałszywemu nadal niewielu uwierzy. Puder i glans nie zmienią tego co w głowie. Malowany facet jest fałszywy.

 5. 5
  +10
  ~ A ty MODEL
  Środa, 04.03

  Niezły Model z tego naszego MISia na miarę naszych możliwości, nie mogę nic. Niedawno coś bełkotał do kamery o jakichś modelach, za nic zrozumieć nie mizbs było. Może i resoraka h my się marzyło, takich modelach samochodzików za 150 000 zł :)

 6. 6
  +6
  ~ !!!
  Środa, 04.03

  dopiero teraz…

 7. 7
  +6
  ~ Kamil
  Środa, 04.03

  Moja wiedza jest taka ze niema wyjscia i podpisze umowe z Energa. I podczas narady z radnymi zdecyduje i wypowie się że mamy zła kondycję w mieście, a pieniędzy nie ma i nie będzie na inwestycje.

 8. 8
  0
  ~ elblążanka
  Czwartek, 05.03

  Nigdy w życiu żadnych układów z Energą, dlaczego ja mam płacić dla Energa, żeby oni prowadzili inwestycje? i zarabiali na Nas krocie. Tam prezes zarabia 30 tys. a podobni z zarządu tez mało mniej.Dlaczego My to mamy im fundować. Wiemy w jakim stanie są wszystkie spółki państwowe, Giełda z ich akcjami leci w dół to co było 27 zł za jedna akcje to teraz 7 zł. Energa to nie wiarygodny dostawca, bo będzie żądał podwyżek, a przecież przez lata chyba 2013-2017 dostaliśmy podwyżkę za ciepło aż ponad 30%, a węgiel był tani jak barszcz. Energa w dalszym ciągu musi się modernizować, a kto ma za to płacić. Tylko rozbudowa EPEC o co odbiorcy ciepła trąbią od dawna.Panie prezydencie miał pan zweryfikować stawkę o 20% to była pana obietnica wyborcza.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.87801289558411