Poniedziałek, 15.07.2024, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W Polsce już 16 zarażonych koronawirusem. W Elblągu odwoływane są imprezy i wycieczki szkolne

09.03.2020, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
W Polsce już 16 zarażonych koronawirusem. W Elblągu odwoływane są imprezy i wycieczki szkolne

Ze względu na coraz liczniejsze przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce organizatorzy odwołują imprezy masowe. W Elblągu wiadomo już, że nie odbędą się dwa wydarzenia sportowe dla dzieci i młodzieży - Elbląskie Święto Sportu i turniej Elbasket. Podobnie reagują również szkoły. Niektóre z nich, jak informują Czytelnicy info.elblag.pl, rezygnują z planowanych w najbliższym czasie wycieczek.

W Polsce odnotowano już 16 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To informacja Ministerstwa Zdrowia z dzisiejszego (9 marca) południa. Te dane zmieniają się bardzo szybko, a kolejny chory przybywa z dnia na dzień. Potwierdza to zresztą resort zdrowia. - Mamy potwierdzone 16 przypadków zakażenia koronawirusem. Oczekujemy przyrostu liczby zachorowań w najbliższych dniach - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, podczas poniedziałkowej konferencji.

W związku z sytuacją epidemiologiczną Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Organizacja imprez masowych każdorazowo podlega analizie pod kątem oceny ryzyka celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom. Decyzje podejmuje wojewoda, który może wystąpić o rekomendacje do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a w wyjątkowych przypadkach (szczególnie skomplikowane okoliczności) do Głównego Inspektora Sanitarnego, informuje GIS.

W naszym województwie takich imprez nie ma wiele. Wojewoda nie wydał jeszcze żadnej decyzji w sprawie odwołania którejś z nich. Informacje zbiera i analizuje wojewódzki sanepid. Jeśli będzie taka rekomendacja, wojewoda decyzję podejmie. W województwie są jednak już przykłady imprez odwoływanych przez samych organizatorów. Zresztą uczulaliśmy samorządowców na to, aby w przypadku dużych wydarzeń, rozważyli taką możliwość

- mówi Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego.

W Elblągu na razie odwołano dwie imprezy, obie sportowe. Dziś (9 marca) miasto podało, że przesunięte na inny termin zostaje Elbląskie Święto Sportu.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców miasta – w szczególności dzieci i młodzieży, zgodnie z rekomendacją GIS, Elbląskie Święto Sportu planowane na najbliższy czwartek w hali sportowo - widowiskowej MOSiR, zostaje przełożone na inny termin. Powiadomimy o nim osobnym komunikatem, kiedy zmieni się sytuacja epidemiczna w naszym kraju

 

- wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Podobną decyzję, już w ubiegłym tygodniu, podjął zarząd UKS Jar, organizator zawodów Elbasket. Ogólnopolskiego turniej minikoszykówki dziewcząt i chłopców miała się odbyć pod koniec marca w SP nr 11 w Elblągu. Przesunięto go na wrzesień.

 

Decyzja ta podyktowana została troską o zdrowie zgłoszonych do turnieju dzieci i ich opiekunów w aspekcie zagrożenia płynącego z rozwijającej się epidemii korona wirusa i grypy w Polsce. Trzydniowy turniej w budynku szkolnym, noclegi w klasach i prawie 400-osobowa rzesza dzieci i dorosłych z obszaru niemal całego kraju stanowią z dużym prawdopodobieństwem miejsce, gdzie może dojść do zarażenia a na pewno podejrzenia infekcji. Chcąc uniknąć takiego scenariusza, zdecydowaliśmy się na odwołanie naszej imprezy. Wszystkie wpłaty, które do tej pory wpłynęły, zostaną niezwłocznie Państwu odesłane

- poinformował na stronie szkoły Janusz Krasowski z UKS Jar.

Na zagrożenie zakażenia koronawirusem reagują również szkoły. Jak poinformowała nas Czytelniczka, dziś decyzję o odwołaniu wycieczek, podjęła dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.

Ponad 60 uczniów, w dwóch turach, miało jechać na kilkudniową wycieczkę do Londynu. Pierwsza grupa miała wyjechać 13 marca. W piątek wycieczka była jeszcze aktualna. Odbyło się nawet spotkanie organizacyjne dla rodziców. Dziś dowiedzieliśmy się, że dyrektor odwołała wszystkie wycieczki. Szkoda, że wcześniej nikt z nami na ten temat nie porozmawiał, nie próbował wysłuchać naszego zdania, tym bardziej że ta decyzja dyrekcji wiąże się również ze stratą finansową. Opłaconych już kosztów wycieczki nikt nam raczej nie zwróci

- mówi mama jednej z uczennic II LO.

Jak przekonuje rzecznik wojewody, decyzja nie jest jedynie widzimisię dyrektor. To efekt wytycznych, które do szkół trafiły z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Nie dziwię się tej decyzji. Wycieczki miały się odbyć do kraju, w którym są przypadki zachorowania na koronawirusa. Dyrektor, działając na podstawie wytycznych otrzymanych z MEN, ma prawo podjąć taką decyzję, tym bardziej że wycieczka to nie są zajęcia obowiązkowe, a dodatkowe

 

- dodaje Krzysztof Guzek.To już panika, czy zdrowy rozsądek? Co na ten temat myślą Czytelnicy info.elblag.pl?Więcej informacji dot. koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (39)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Rodzic
  Poniedziałek, 09.03

  To dlaczego Dyrektor SP 18 nie zamierza odwołać wycieczki do Wielkiej Brytanii. Zasłania się wolą rodziców i nic sobie z tego nie robi. Tu w tym momencie nie liczy się kasa tylko zdrowie uczniów i zdrowy rozsądek.

 2. 2
  +4
  ~ Rodzic
  Poniedziałek, 09.03

  To dlaczego Dyrektor SP 18 nie zamierza odwołać wycieczki do Wielkiej Brytanii. Zasłania się wolą rodziców i nic sobie z tego nie robi. Tu w tym momencie nie liczy się kasa tylko zdrowie uczniów i zdrowy rozsądek.

 3. 3
  --12
  ~ RODZIC
  Poniedziałek, 09.03

  Pani dyrektor szacownego II LO podjęła bardzo złą decyzję. W piątek było spotkanie rodziców dzieci wylatujących do Londynu, byli wszyscy oprócz Pani Dyrektor. Rodzice podjęli decyzję o tym, że wycieczka się odbędzie (kto chciał mógł się wycofać). Pani Dyrektor mówiąc brzydko "olała" piątkowe spotkanie gdzie można było przedstawić jakieś argumenty a w poniedziałek autorytarnie zarządziła odwołanie wycieczki. Na jakiej podstawie??? Rekomendacja MENu oczywiście mówi o nieorganizowaniu wycieczek ale ta wycieczka została już dawno zaplanowana i opłacona....rodzice chcą wysłać dzieci więc na jakiej podsrawie Dyrekcja II LO wydała zakaz, skazując wszystkich uczestników na przepadek 2000 PLN??? Mam nadzieję, że Pani Dyrektor liczy się z pozwami na drodze cywilnej o zwrot kasy!!

 4. 4
  +8
  ~ Stanley
  Poniedziałek, 09.03

  ~ Rodzic... się czepiasz kobiety , nie tylko szkołę ma na głowie . Ale całe osiedle .

 5. 5
  +10
  ~ Kaczan
  Poniedziałek, 09.03

  Natychmiast odwołać imprezy i wprowadzić zakaz zgromadzeń publicznych. T

 6. 6
  --9
  ~ Sara
  Poniedziałek, 09.03

  Pani Dyrektor II LO odwolala wycieczke do Londynu bo byla chyba zdziwiona ze rodzice jej nie poparli i postanowili nie panikowac tylko puścić swoje dzieci do Londynu (iczekiwala ze rodzice sami zrezygnuja a tu zaskoczenie...). Decyzja rodzicow byla taka by dzieci pojechaly a Pani dyrektor nie liczac sie ze zdaniem wiekszosci, nie raczac nawet przyjsc i powiedziec swojego zdania odwolala wycieczke. Teraz oczekuje od Pani dyrektor zwrotu 2300 bo nie ona na tą wycieczke dawala by móc decydowac czy ktos poleci czy nie. Gdyby szkola sponsorowala wyjazd moglaby teraz go odwolywac ale to rodzice wykupili wycieczke. MEN tylko zaleca by nie jechac. Granice są dalej otwarte.

 7. 7
  --12
  ~ Rodzic
  Poniedziałek, 09.03

  Proponuje by rodzice dzieci II LO wystąpili z pozwem zbiorowym przeciwko p.Dyrektor o zwrot pieniedzy za wycieczke do Londynu.

 8. 8
  +7
  ~ Do Rodzica
  Poniedziałek, 09.03

  W Sp18 wycieczka odwołana,masz złe info

 9. 9
  +8
  ~ Też niby rodzic
  Poniedziałek, 09.03

  Niby zatroskany rodzicu SP 18, zapytaj na Librusie a nie hejtujesz. Masz złe informacje.

 10. 10
  +1
  ~ Karol
  Poniedziałek, 09.03

  Zdrowie dzieci...dzieci przechodzą wirusa korona bezobjawowo. Wiecej dzieci na grype umarlo w tym roku niz dzieci ktore są nosicielami korona. Na korona zadne dziecko jak do tej pory nie zmarlo i nie mialo obkawow.Badane byli niejako przy okazji diagnozy rodziców. Ładnie nas wsztstkich firmy farmaceutyczne nakręcają. Nie udalo się zbyt długo utrzymać wzrostu na światowych giełdach wirusem zika wiec próbują korona. Wszyscy panikujemy,giełda spada ale nie firm farmaceutycznych, bo firmy farmaceutyczne mają milionowe zyski na giełdzie. Kiedyś już próbowano by Polska zainwestowala w szczepionki przeciwko ptasiej? grypie, ale Ewa Kopacz nie dała sobą manipulować tak jak teraz manipulują nami wszystkimi. Zobaczcie na światowe giełdy, firmy farmaceutyczne zyskują krocie na naszej panice!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7816228866577