Poniedziałek, 15.07.2024, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Koronawirus coraz bliżej Elbląga? W Ostródzie druga osoba z koronawirusem -aktualizacja

07.03.2020, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Koronawirus coraz bliżej Elbląga? W Ostródzie druga osoba z koronawirusem -aktualizacja

W piątek (06.03) minister zdrowia, Łukasz Szumowski, poinformował, że w Polsce potwierdzono już pięć przypadków koronawirusa. Jeden z nich stwierdzono w naszym województwie. Pacjentka  ze zdiagnozowanym koronawirusem przebywa  na oddziale zakaźnym  ostródzkiego szpitala.


Wiadomość o pacjentce z Ostródy zelektryzowała elblążan, którzy obawiają się, że groźny wirus dotrze również do naszego miasta. Jak wynika z publikowanych informacji osoba ta jechała tym samym autobusem, co pacjent zdiagnozowany jako pierwszy zainfekowany w Polsce.

 

Główny Inspektor Sanitarny apeluje  jednak o spokój i przekazuje szczegółowe instrukcje, jak postępować gdy możemy podejrzewać, że objawy choroby, takie jak  gorączka,  kaszel, duszności, bóle mięśni,  zmęczeniemm ogą być objawami koronawirusa, a nie przeziębienia czy grypy.

 

Koronawirus SARS-Cov-2, który  wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, ma objawy podobne do innych infekcji wirusowych. Jednak jeżeli nie byliśmy w ostatnim czasie w Chinach, Tajlandii , Włoszech czy innych krajach, w których koronawirus się rozprzestrzenia, i nie mieliśmy kontaktu z takimi osobami, nie powinniśmy obawiać się, że powyższe objawi to skutek tego wirusa.

 

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia informują jak należy się  w przypadku podejrzenia zarażenia. Najlepiej wówczas zadzwonić pod numer alarmowy 112, skontaktować się z SANEPIDEem lub zatelefonować pod numer infolinii NFZ – 800 190 590.

 

Akyualizacja............................

 

TVN24.pl poinformował o pozytywnym wyniku u jeszcze jednego pasażera autobusu, którym przyjechał do Polski pierwszy zakażony pacjent - przekazał na konferencji prasowej w sobotę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Liczba osób, u których wykryto zakażenie koronawirusem, wzrosła w naszym kraju do sześciu.

Pacjent, u którego stwierdzono koronawirusa SARS-CoV-2, przebywał w ostatnich dniach w domowej kwarantannie - dodał Szumowski. Zaznaczył, że w sobotę chory był już w szpitalu w Ostródzie (w piątek wykryto tam koronawirusa u innej pacjentki - przyp. red.).

Minister zdrowia powiedział, że pacjent czuje się dobrze, pozostali zarażanie koronawirusem "względnie dobrze". Zaznaczył, że nie ma zagrożenia dla ich życia.

Jednocześnie zaapelował, by – jeżeli istnieje taka konieczność – przestrzegać rygorystycznie kwarantanny i być odpowiedzialnym, nie narażać innych na ryzyko. - Złamanie kwarantanny może podlegać pod Kodeks karny, ale głównie apeluję o rozsądek i odpowiedzialność - mówił.

 
Zakażony nie jest obywatelem polskim

 

W Olsztynie w związku z bieżącą sytuacją zebrał się sztab zarządzania kryzysowego. - Wszystkie procedury zostały tutaj w pełni zrealizowane. W tej chwili są sprawdzane osoby z kontaktu tego pacjenta, który miał wynik pozytywny - zapewnił na briefingu prasowym po posiedzeniu sztabu wojewoda Artur Chojecki, mówiąc o szóstej, zakażonej osobie. Potwierdził, że hospitalizowany w szpitalu zakaźnym w Ostródzie pacjent przyjechał z Niemiec tym samym autokarem, w którym podróżowała pierwsza osoba, u której wykryto koronawirusa. - Był w kwarantannie domowej, pojawiły się u niego objawy, dlatego pobrane zostały od niego próbki i został zbadany na okoliczność koronawirusa. Dzisiaj pojawił się wynik pozytywny - dodał wojewoda.

Jak informuje TVN24.pl Janusz Dzisko, wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie, przekazał, że pacjent nie jest obywatelem polskim, przyjechał z Niemiec.

- Nasze działania sprowadzają się w tej chwili do identyfikacji najbliższych kontaktów tego pacjenta. Wszystkie osoby, które zidentyfikujemy jako te, które mogły mieć możliwość zarażenia, będą przez nas nadzorowane. Większość w kwarantannie domowej, część pod nadzorem epidemiologicznym - powiedział. - Generalnie przyjmujemy zasadę taką, że każdy, kto miał kontakt z tym pacjentem dłuższy okres czasu w odpowiedniej odległości, zgodnie z wytycznymi jest w sferze naszych zainteresowań, więc ten zakres osób jest dosyć szeroki

- dodał.

Inspektor sanitarny powiedział też, że w tej chwili prawie 70 osób w województwie warmińsko-mazurskim objętych jest kwarantanną domową. Dodał, że sytuacja ta się zmienia, bo u części osób mija 14-dniowy okres kwarantanny.

 

Żródło TVN24.pl

                                                                                                                                                                            

 

KS

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Tere fere
  Sobota, 07.03

  Elbląg wolny od wirusa.

 2. 2
  +2
  ~ Maseczka i kombinezonik
  Sobota, 07.03

  A na Węgrzech odwołano obchody święta narodowego z uwagi na zagrożenie wirusem. A my robimy jakieś głupstwa, oto zatrzymuje się pociąg, bo ktoś zakasłał, wojewoda dolnośląski nakazał kontrolować temperaturę u osób przyjeżdżających tam z innych terenów, odwołuje się różne lokalne imprezy, ale jakoś nikt nie zakazał prowadzenia bezpośrednich spotkań z ludźmi przez kandydatów na prezydenta RP. Jeszcze się okaże, że ktoś stwierdzi, że trzeba zamknąć szkoły i uczelnie, a nawet wstrzymać pracę zarówno w zakładach produkcyjnych jak i we wszystkich urzędach, bankach i innych placówkach chociażby w sklepach. Ba można nawet wprowadzić zakaz wychodzenia z domu. Aha młodzi niech się nie cieszą z takiego wolnego w szkołach,bo po powrocie do nauki okaże się, że wtedy wakacje zaczną się w połowie lipca, a może nawet będą tylko w sierpniu.

 3. 3
  +1
  ~ ff11
  Niedziela, 08.03

  Olsztyńskie mendy znalazły sobie szpital zakaźny.

 4. 4
  --2
  ~ Rambert
  Niedziela, 08.03

  S**cie ogniem jak media głównego scieku, TVP info i TVN24

 5. 5
  --5
  ~ emeryt
  Niedziela, 08.03

  ELBLĄG wolny od koronawirusa , a to dlatego ,że w Elblągu jest władza KO , a on jest bardzo ostrożny na te pomówienia i siana wrogiej propagandy . Zginie KO zginie koronawirus .

 6. 6
  0
  ~ DLA EMER.
  Niedziela, 08.03

  Piękny komentarz , brawo EMERYT .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2917969226837