Poniedziałek, 22.07.2024, Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Braki środków dezynfekcyjnych i maseczek chirurgicznych. Czy to powód do obaw?

02.03.2020, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Braki środków dezynfekcyjnych i maseczek chirurgicznych. Czy to powód do obaw?
fot. Majka Brejdak

Wprawdzie w Polsce nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa, jednak psychoza strachu opanowała mieszkańców naszego kraju. Elblążanie również poddali się lękowi o własne zdrowie i ruszyli szturmem do aptek i sklepów kosmetycznych. Czy w naszym mieście można zakupić antybakteryjne żele i maseczki chirurgiczne? I czy rzeczywiście ich potrzebujemy?


Na pytanie o maseczki i środki dezynfekujące farmaceutki wybuchają śmiechem. Okazuje się, że lęk o zdrowie podsycany informacjami o rozprzestrzeniającym się z zawrotną prędkością  wirusie wymiata z aptek i sklepów środki, które dotąd zalegały na półkach.

Nie mamy maseczek. W hurtowniach też nie ma. Codziennie pytamy. Do dezynfekcji zostały jedynie chusteczki nasączane alkoholem albo mydła antybakteryjne. Żeli antybakteryjnych też brakuje. Sytuacja trwa od 2-3 tygodni. W hurtowniach zaczyna już brakować spirytusu salicylowego

– mówi farmaceutka jednej z elbląskich aptek.

 Brak maseczek i preparatów do dezynfekcji, czyli żeli antybakteryjnych. Jeszcze dzisiaj pojedyncze sztuki sprzedaliśmy, ale nie ma możliwości zamówienia większych ilości, bo po prostu w hurtowniach brakuje. Są jeszcze inne preparaty do dezynfekcji, np. preparat w aerozolu o nazwie Octenisept. Po umyciu dłoni dodatkowo należałoby takim  preparatem je spryskać.  50 ml kosztuje około 25 zł

– słyszymy w innej aptece.


Jeszcze wczoraj za 10 zł mogliśmy kupić kostkę mydła antybakteryjnego, a za 7 zł  10 chusteczek nawilżonych alkoholem.


Specjalistyczne środki dezynfekcyjne spotykane w szpitalach nie są dostępne dla przeciętnego Jana Kowalskiego. Jak twierdzi rozmawiająca z nami farmaceutka są one dedykowane wyłącznie do szpitali i tam przede wszystkim powinny się znajdować.


W małych i większych drogeriach półki, na których do niedawna stały środki do dezynfekcji, świecą pustkami. Pozostały tylko ceny i opisy brakujących preparatów. Czy należy się niepokoić?

Moim zdaniem wystarczy zachować higienę, wzmacniać odporność  chociażby poprzez zażywanie większych dawek witaminy C i D, no i unikać przebywania wśród osób chorych. Innymi słowy postępować tak, jak przy zwiększonej zachorowalności na grypę.  Noszenie maseczek chirurgicznych przez ludzi zdrowych ni ma sensu. One nie chronią przed wirusami, a nosząc je narażamy się na zachorowanie, ponieważ wraz z wilgocią, z wydychanego powietrza, na maseczce osiadają wirusy i namnażają bakterie. Jeżeli już mielibyśmy nosić maseczki, to ze specjalnymi filtrami, ale one nie są dostępne w aptekach. Natomiast maseczki chirurgiczne powinny nosić osoby chore, żeby nie rozsiewać wirusów

– mówi, chcąca zachować anonimowość , pracownica służby zdrowia.


Zatem zachowujmy spokój i zdrowy rozsądek. Strach jest zawsze złym doradcą.

 

 

KS

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Tadd
  Poniedziałek, 02.03

  Typowe zachowanie stadne. A podobno jesteśmy istoty myślące...

 2. 2
  +10
  ~ Realista
  Poniedziałek, 02.03

  Ludzie nie mysla! Daja sie manipulowac. To straszne ilu idiotow zyje wokol nas.

 3. 3
  +7
  ~ Tomek35
  Poniedziałek, 02.03

  Proponuje dezynfekcje od srodka,najlepsza polska wódeczka.Mozna przy okazij i rece zdezynfekowac ale chyba troche szkoda.

 4. 4
  +5
  ~ Cuda
  Poniedziałek, 02.03

  Braki e sklepach i w hurtowniach to wina zaopatrzenia. Przecież zakłady pracują i produkują środki czystości i maseczki. Po prostu nieudolność i niechlujstwo w podejściu do swoich obowiązków. Co robią dyrektorzy i kierownicy sklepów olewaja pracę.

 5. 5
  +5
  ~ Mieszkaniec
  Poniedziałek, 02.03

  Jakim trzeba byc tempakiem aby kupowac mydlo antybakteryjne. Jak sama nazwa wskazuje usuwa bakterie nie wirusy. Narod ciemnoty i 500+. Wstyd mi za ludzi, ze sa az tak glupi.

 6. 6
  +2
  ~ M@jd@n
  Poniedziałek, 02.03

  100 razy propaganda

 7. 7
  +4
  ~ Idi of Amen
  Poniedziałek, 02.03

  Dość propagandy i straszenia. Nie ma żadnego istotnego zagrożenia. Ten wirus to nie dżuma, a XXI wiek to nie średniowiecze. Przecież w każdym sezonie jesienno - zimowym wzrasta liczba zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Tak jest i teraz, bo koronawirus to nowy typ grypy, a jej wirusy co jakiś czas się mutują i mogą być groźniejsze, ale nie zabójcze. Dziś w Sejmie Korwin Mikke w swoim wystąpieniu powiedział całą prawdę o tym całym zamieszaniu. Mimo, że nie jest on moim politycznym ulubieńcem, to trzeba mu przyznać, że w tego typu sytuacjach jego oceny są właściwe i zawsze oddają sens. Więc skończcie ten festiwal strachu, który zamienia się w paranoję.

 8. 8
  0
  ~ NP
  Poniedziałek, 02.03

  Głupota nie boli...

 9. 9
  +3
  ~ K
  Poniedziałek, 02.03

  Najlepsze lekarstwo -zdrowy rozsądek !

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.0830509662628