Środa, 28.09.2022, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

SOR jak nowy za blisko 10 mln zł. Tutaj trafia tysiące pacjentów z Elbląga i okolic

26.09.2018, 15:30:04 Rozmiar tekstu: A A A
SOR jak nowy za blisko 10 mln zł. Tutaj trafia tysiące pacjentów z Elbląga i okolic
Fot. Ryszard Biel

Jedyny w Elblągu Szpitalny Oddział Ratunkowy w ciągu ostatniego roku zmienił się nie do poznania. Nie tylko zyskał nowoczesny sprzęt medyczny, ale i dodatkowe miejsca dla pacjentów. To ważne, bo rocznie trafia tu blisko 35 tysięcy pacjentów, z naszego miasta i wielu okolicznych powiatów. Dzisiaj (26 sierpnia) odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanego SOR-u.

Zakończyła się trwająca blisko rok przebudowa i modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratowniczego, funkcjonującego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Jednocześnie zakupiono nowy sprzęt medyczny. W środę (26 września) odbyło się uroczyste otarcie odnowionego i nowocześnie wyposażonego oddziału. Niebawem trafią tam pierwsi pacjenci.

Zmodernizowany SOR jest przede wszystkim o wiele większy. Utworzono m.in. dodatkowe stanowisko we Wstępnej Intensywnej Terapii, która jest jego częścią. Rozrosło się również serce oddziału, czyli sala obserwacyjna.

Najważniejszą zmianą jest większa ilość łóżek. Wcześniej zdarzało się, że mieliśmy wszystkie łóżka zajęte i pacjenci, którzy z powodu nagłych dolegliwości zgłaszali się do nas, musieli czekać. W tej chwili mamy 10 łóżek, myślę, że to zapewni nam taki komfort, że będziemy mogli przyjąć wszystkich, położyć i obserwować. Poza tym, co równie ważne, mamy nowy sprzęt, m.in. monitory EKG, urządzenie do sterylizacji pomieszczeń, pompy infuzyjne, czy LUCASA, który pomaga nam przy reanimacji pacjentów. Nie ukrywamy, jesteśmy zadowoleni. W tej chwili ten oddział i jego wyposażenie spełniają nasze potrzeby

- przekonuje Przemysław Sanecki, jeden z ratowników medycznych.

SOR przy ul. Królewieckiej to nie tylko jedyny taki oddział w Elblągu. Tutaj trafiają pacjenci również z Braniewa, Tolkmicka, Pasłęka, Morąga, Nowego Dworu Gdańskiego czy Mierzei Wiślanej.

- Rocznie udzielamy pomocy około 35 tys. pacjentów. Miesięcznie udzielamy ponad 1000 porad dla pacjentów lżej chorych. Nie ukrywam, że jest to najtrudniejszy, najbardziej obciążający odcinek do pracy. Około 170 pacjentów miesięcznie trafia do nas w takim najcięższym stanie z zawałami, udarami, obrażeniami ciała. SOR jest ważny dla szpitala. Tutaj wszystko się zaczyna. Trafne, szybkie decyzje procentują później w czasie hospitalizacji, skróceniem jej czasu, zmniejszeniem kosztów i czymś, co jest bezcenne - trafną diagnozą, która oznacza trafne leczenie - przekonuje Paweł Dziurzyński, szef elbląskiego SOR.

Dzisiaj (26 września) odbyło się uroczyste podsumowanie dwóch projektów, w ramach których przeprowadzono kolejną szpitalną inwestycję oraz otarcie zmodernizowanego oddziału i uroczyste przecięcie wstęgi. W konferencji zorganizowane z tej okazji wzięli udział nie tylko dyrekcja i pracownicy elbląskiego szpitala, ale również zaproszeni gość. Wśród nich byli m.in.: Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski, a także lokalni samorządowcy, przedstawiciele instytucji związanych ze służbą zdrowia, a także innych szpitali. Zanim jednak, po części konferencyjnej, przyszedł czas na zwiedzanie oddziału, okazało się, że szpital ma dzisiaj dwa powody do radości. Podsekretarz stanu Janusz Cieszyński podpisał umowę z Elżbietą Gelert, dyrektor WSZ w Elblągu, na kolejne dofinansowanie. Szpital otrzymał ponad 411 tysięcy na zakup sprzętu medycznego.

To głównie sprzęt dla dzieci, jego część trafi również na SOR. My nie mamy takiego oddziału dziecięcego, ale zdarza się, szczególne, jeśli chodzi o młode ofiary wypadków, że zanim przekażemy je dalej, w pierwszym etapie my musimy się nimi zaopiekować

- wyjaśniała Elżbieta Gelert, dyrektor szpitala, posłanka PO.

Dzisiaj do państwa przyjechałem również z okazji tego, że podpiszemy umowę na finansowanie zakupu sprzętu do ratowania dzieci, który trafi również na ten Szpitalny Oddział Ratunkowy. Bardzo się cieszę. Panią dyrektor, zazwyczaj spotykałem w sejmie i jeszcze ani razu nie podpisaliśmy się pod jednym tekstem, a dzisiaj w końcu się uda. Zdrowie to jest dziedzina życia, w której te podziały, które mogą między nami być, powinny zanikać. Mam nadzieję, że jeszcze więcej uda się zrobić w przyszłości. Dzięki zmianom, które w ostatnich latach udało nam się w prowadzić, mamy znacznie więcej środków w państwa szpitalu. Od 2015 roku kontraktowanie wzrosło o ponad 28 milionów. To pokazuje skuteczność działań, że te środki rzeczywiście trafiają tam, gdzie powinny. Ma nadzieję, że to nie jest moje ostatnie słowo

- przekonywał Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w MZ.

Dwa wcześniejsze projekty, modernizacja i zakup sprzętu, razem kosztowały 10,7 mln zł. Z tego 3,3 mln zł to dofinansowanie unijne. Reszta pochodziła z budżetu szpitala i urzędu marszałkowskiego. Najwyraźniej jednak władze szpitala w powodzeniu inwestycji widzą również palec boży. Dzisiaj oprócz oficjalnego przecięcia wstęgi, nowy oddział został również poświęcony.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Galeria / Szpital Wojewódzki SOR ( zdjęć 91 )
Dodano: 2018-09-26 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ Tu
  Środa, 26.09

  Dziadowski szpital gdzie w trakcie hospitalizacji człowiek otrzyma dodatkową chorobę.

 2. 2
  +17
  ~ Bywalec
  Środa, 26.09

  Wystarczy wejść do kibelków na dole, i obraz jest jasny.

 3. 3
  +10
  ~ elblążanin
  Środa, 26.09

  a kadra pomocnicza na najniższej krajowej. Brawo !!!!!!!!

 4. 4
  +7
  ~ elblążanin
  Środa, 26.09

  Czy prawdą jest że wybrańcy biorą 13-tą pensję -może być inna nazwa

 5. 5
  0
  ~ ratownik
  Środa, 26.09

  A ile "pacjentów" po alkoholu ? Z danych wynika, że co trzeci obywatel kożysta raz w roku z SOR. Ręka do góry kto tam był w tym roku ?

 6. 6
  +1
  ~ Bywalczyni
  Środa, 26.09

  Do Bywalca - kibelki same się nie brudzą, ale jak korzystają z nich ludzie dbający jedynie o czystość we własnym domu, to wygląda to, jak wygląda. Może najmij się sam jako społeczny monitorujący i spróbuj upilnować wchodzących tam klientów...

 7. 7
  +6
  ~ Minus
  Środa, 26.09

  Wyremontowaliśmy za państwowe pieniądze, to do nas należało przecież bierzemy sowitą wypłatę co miesiąc, tak jest.

 8. 8
  +9
  ~ elblążanin
  Środa, 26.09

  SOR SOREM a na pawilonie wielofunkcyjnym na onkologii na 70 pacjentów trzy kibelki . Od 30 lat brak remontu.To masakra i jakie standardy z afryki. Gdzie higiena intymność a nade wszystko BHP.

 9. 9
  +17
  ~ elblążanin
  Środa, 26.09

  Zapraszam p. Elżbieta Gelert na dwa dni na oddział aby zobaczyła co ludzie dostają do jedzenia . Na pewno uciekła by ze swojego szpitala.

 10. 10
  +6
  ~ Rodzina
  Środa, 26.09

  Dwa tygodnie temu zadzwonili że pacjent zmarł. Po czym po godzinie od rozmowy zadzwonili, że się pomylili ...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.87009716033936