Niedziela, 17.11.2019, Imieniny: Waleria, Salomea, Grzegorz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Katechizm dla przyszłego rządu". Jacek Karnowski w Elblągu mówił o 21 tezach samorządowych

20.06.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Katechizm dla przyszłego rządu". Jacek Karnowski w Elblągu mówił o 21 tezach samorządowych
Fot. Ryszard Biel

Zwiększenie nakładów na edukację, likwidacja urzędu wojewody, przekształcenie Senatu w izbę samorządową, decentralizacja służby zdrowia, to niektóre z 21 tez podpisanych przez samorządowców z całej Polski. Na ten temat wczoraj (19 czerwca) elblążanie rozmawiali z ich współautorem Jackiem Karnowskim, prezydentem Sopotu.

Niestety w ostatnim czasie samorządy są trochę ograniczone w swojej samorządności. Zabiera się mieszkańcom prawo decydowania o tym, jak będzie wyglądała ich przestrzeń - lex developer. Lex Szyszko pozbawiło wiele miast i gmin zieleni. Ostatnio środki finansowe na oświatę - są nowe zadania, podwyżki, co jest konieczne, ale nie są one finansowane z kasy państwowej, tylko z kasy miast. Może Elbląg czy Sopot poradzą sobie z podwyżkami dla nauczycieli, ale już mniejsze gminy nie. Ze służbą zdrowia już w ogóle jest katastrofa. Mieszkańcy muszą czekać w kolejkach do lekarzy, na badania, a samorządy mają wpływ tylko na to, aby wyposażać szpitale w łóżka, a nie mają już wpływu na to jak dzielić środki finansowe. O tym wszystkim mówimy w tych tezach. Teraz chcemy to przedyskutować z mieszkańcami, z samorządami lokalnymi, aby stworzyć 21 postulatów, które będą takim katechizmem dla tych, którzy będą rządzić w przyszłym parlamencie

- mówi Jacek Karnowski, wiceprezydent Sopotu.

W środę, 19 czerwca, w Ratuszu Staromiejskim odbyła się jedna z pierwszych w Polsce debata dotycząca 21 tez samorządowych. W spotkaniu oprócz Jacka Karnowskiego uczestniczyli również: senator RP Jerzy Wcisła, poseł Jacek Protas, samorządowcy z Elbląga, łącznie z wiceprezydentem Edwardem Pietrulewiczem i przewodniczącym rady Antonim Czyżykiem oraz okolicznych gmin, a także mieszkańcy. Jego celem było nie tylko przedstawienie 21 tez, ale i dyskusja na ich temat. Elbląg był jednym z pierwszych miast, w których zorganizowane zostaną podobne debaty.

21 tez samorządowych uroczyście podpisali w Gdańsku 4 czerwca, w czasie Święta Wolności i Solidarności przedstawiciele samorządów z całej Polski. Opozycja widzi w nich podstawę pod postulaty dla przyszłej reformy państwa. Obecnie trwa praca nad ich ostateczną formą.

Najważniejsze jest przedyskutowanie tych tez. Nie traktujemy ich jako prawdy objawionej. Dopiero potem chcemy przygotować te 21 postulatów i wypracować projekty uchwał, po to, aby przyszły parlament mógł to realizować

- dodał Jacek Karnowski.

Autorzy tez chcą między innymi pełnej samodzielności prawnej, organizacyjnej, majątkowej przy realizacji własnych zadań, decentralizacja służby zdrowia, a także większych nakładów na edukację i godnych pensji dla nauczycieli, chcą również zniesienia kadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów, narzuconej w ubiegłym roku przez zmiany w ustawie. Wśród tez są też i te bardziej odważne jak likwidacja urzędu wojewody czy przekształcenie Senatu w izbę samorządową.- Może nie jest tak, że chcę przekształcać Senat w Izbę samorządową, ale uważam, że jest to dobry temat do dyskusji. Moja koncepcja, szczerze mówiąc, jest trochę inna. Taka, aby senat przemianować w izbę reprezentantów, wśród których byliby nie tylko przedstawiciele samorządów, ale i różnych środowisk, np. pracodawców, związków zawodowych, prawników, oświaty, służby zdrowia. Tych sfer, które są ważne w życiu publicznym. Tez jest jednak znacznie więcej. To są przyczynki do dyskusji - przekonywał Jerzy Wcisła.

Prawie 4 lata rządów PiS pokazały, że prawo może być omijane, w kwestii samorządu również. Klasycznym przykładem jest to, co zrobiono w oświacie. Odebrano władztwo samorządów nad wieloma sprawami dotyczącymi oświaty, ale jednocześnie podjęto decyzje, które samorząd finansuje. Obecnie mamy do czynienia z niepraworządnym państwem, więc trzeba tak dopasować przepisy, aby można się było z państwem sądzić

- dodał senator RP.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / Jacek Karnowski o 21 tezach samorządowych ( zdjęć 32 )
Dodano: 2019-06-20 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (50)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +19
  ~ Wyborca
  Czwartek, 20.06

  KTO wymyśla takie spotkania przed długim weekendem.....

 2. 2
  +52
  ~ molka
  Czwartek, 20.06

  TŁUMY jak widzę. Do tego połowa gości to dziennikarze i pracownicy ratusza. Typowe bicie piany aby zaistnieć przez chwilę.

 3. 3
  +39
  ~ oto Elbląg właśnie
  Czwartek, 20.06

  Piękne są takie tezy . Jednak ich infantylność i stopień ogólności jest taki jak instrukcja dla osadnika na Marsie. Aktualne prawo trzeba wykorzystać konsekwentnie i te tezy tracą rację bytu. Zainteresowanie ogromne, ale edek był, cieszył się z papierowej darowizny i nawet wcisnął się w fotel. Patrzę na sylwetkę Karnowskiego i naszych - naszym gwałtownie rośnie to w czym mają los miasta i mieszkańców. Tezy: 1,2,4,6,7,8,9,10,11,12,19,20,21, kierowane są do siebie niczym przykazania boże - one są , tylko bóg nie chce ich realizować. Pozostałe tezy zależą też od konsekwencji władców samorządu. Rozumiem dwuszczeblowy samorząd (likwidacja powiatu), bo sama likwidacja wojewody nic nie daje poza większą bezkarnością wybrańców w samorządach. Tezy z pianą. Ale edek był - uczy się :) Przegracie.

 4. 4
  +17
  ~ Kanar
  Czwartek, 20.06

  Tłumów nigdy w Elblągu nie ma jeśli trzeba porozmawiać intelektualne ale za to tlumy są w kolejce po 500+ bo takie to wlasnie juz miasto! przezreć , przepić to mentalność wiekszosci ludzi więc nie ma co się dziwić! To nie Sopot, Gdansk lub Gdunia to tylko mała i upadła juz miescina , sołectwo bez obrazy! Dlatego uklady, ukladziki, kliki są tu modne!

 5. 5
  +30
  ~ walka o koryto
  Czwartek, 20.06

  Foto 18 - pan Karnowski dokładnie pokazuje co sądzi o gadce edka o słupach i wpłatomatach. Niestety , w październiku powtórzy się kwiecień w Elblągu. Wciąż idziecie drogą "od ludu" a nie do niego. Takie spotkania wyglądają jak narada egzekutywy nieboszczki i nawet ludzie ci sami uczestniczą. Większość tych "tez" nie jest realizowana w samorządach a pozostałych też prawo nie zabrania realizować, tylko trzeba chcieć i być konsekwentnym. Teza 22. Ograniczyć w samorządzie prawo zwierzchnika do niemoralnego wykorzystywania podwładnych jako słupy i wpłatomaty wyborcze. 23. Obłożyć sankcją lenistwo i woluntaryzm wójtów, burmistrzów , prezydentów miast. 24. Ustanowić szybką ścieżkę odwołania RG, RM oraz zarządów gmin w przypadku nie realizowania swoich zadań.

 6. 6
  +31
  ~ Żenującewidoki
  Czwartek, 20.06

  Czy Ci uczestnicy i organizatorzy tego tłumnego spotkania, z super teczkami, rozumieją co znaczy słowo Ojczyzna? Bo to, że dawno odlecieli do innego wymiaru rzeczywistości, nie ulega już żadnym wątpliwościom. Marzy Wam się Rzeczpospolita Europejska? Efekty niebywałej i niespotykanej, jak dotąd pogardy i plucia na wyborców widać po frekwencji (około 25 osób). Nawet jeśli byłaby duża, to kto uwierzy w Wasze niby dobre intencje? Wam tylko chodzi o wygranie z pisem i powrót do władzy, ale Polacy już Was nie chcą i oknem nie wejdziecie. Po wyborach pojawiłoby się kolejne 21 tez, tylko, że ukrytych. Może spotkanie z prezydentem Poznania, albo lepiej z Timmermenem? Może uzbieracie 30 osób.

 7. 7
  +18
  ~ babcia
  Czwartek, 20.06

  mówi Jacek Karnowski, wiceprezydent Sopotu. - Pani Nataszo ,proszę nie degradować prezydenta Sopotu . szkoda ,że częsciej prezydenci Trojmiasta bywają w elblagu niz prezydent wroblewski sluzbowo w Trojmiescie . Nie pamietqm by kiedyś elblag tak mocno odstawal od Gdańska ,Sopotu i Gdyni .

 8. 8
  --3
  ~ Do kanara
  Czwartek, 20.06

  Ludzi którzy wyjechali za granicę i korzystają z programów socjalnych, też uważasz za patologie, której jedynym celem jest przeżreć i przepić? Czy oprócz setki osób, które faktycznie robią, jak piszesz, widzisz pozostałe 900 rodzin, którym te świadczenia bardzo pomogły? Lecz się chory z nienawiści człowieku. Bez obrazy, zapewne byłeś uczestnikiem tego licznego zebrania, co widać po Twojej frustracji jaką wylewasz z siebie. Jak bym poszedł na takie spotkanie, a tu 30 osób, to bym się grubo zastanowił nad swoim myśleniem, no, ale Ty jesteś na to za "inteligentny".

 9. 9
  --15
  ~ Do kanar
  Czwartek, 20.06

  Benefity z krajow zachodnich nie bola. Tylko tu przyprawiaja was o bol pustego lba. Przeczytaj co p. Minge o tym napisala. Zanim cos powiesz to to nagraj i odsluchaj. Pranie mozgow przez tvny daje takie efekty. Brak kpl wiedzy historycznej i jakiejkolwiek innej. Nie podoba sie to wyjazd stad. A na marginesie to nie chadzam po 500 plus bo kasy mam z lba wlasnego matemetycznego. Z mezem jestesmy budowlancami i mamy gdzies ktora opcja rzadzi jesli chodzi o osobiste finanse.

 10. 10
  +6
  ~ Do pajaca powyżej
  Czwartek, 20.06

  Wal się głąbie powyżej . Ciemnogrodzie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.