Środa, 21.10.2020, Imieniny: Urszuli, Celiny, Hilarego
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Mały Ruch Graniczny wciąż wzbudza wiele emocji. Poseł PO i poseł PiS mają zgodne stanowisko

13.02.2019, 17:30:27 Rozmiar tekstu: A A A
Mały Ruch Graniczny wciąż wzbudza wiele emocji. Poseł PO i poseł PiS mają zgodne stanowisko
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)
Temat Małego Ruchu Granicznego został poruszony w ubiegłym tygodniu podczas konferencji prasowej posła Platformy Obywatelskiej. Tydzień później do MRG odniósł się poseł Prawa i Sprawiedliwości. Obaj byli tego samego zdania – MRG należy przywrócić.
 
W ubiegłym tygodniu konferencje prasową zorganizowali parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej. Poseł Jacek Protas poruszył wówczas temat Małego Ruchu Granicznego.
 
 
Uważamy, że nie ma przesłanek do tego, aby Mały Ruch Graniczny był cały czas zawieszony. Korzyści gospodarcze, rozwoju turystyki, rozwoju dobrosąsiedzkich kontaktów dla naszego regionu są niepodważalne. Niestety zawieszenie Małego Ruchu Granicznego zostało utrzymane. Minister odpowiedział mi, że niestety Rząd nie ma zamiaru wracać do tego rozwiązania. To jest bardzo bolesne dla naszego regionu
 
– mówił Jacek Protas.
 
Poseł PO przyznał, że powody, dla których Rząd wstrzymał Mały Ruch Graniczny nie są dla niego zrozumiałe. - To powtarza się jak zdarta płyta – względy bezpieczeństwa, militaryzacja Obwodu Kaliningradzkiego itd. O czym my mówimy? Monitoring na granicy i odprawy są takie same, obojętnie czy ktoś jedzie z wizą czy z kartą MRG – podkreślił Jacek Protas. - Jeżeli służby dają sobie radę z ludźmi, którzy jadą na podstawie wizy to tak samo dadzą sobie radę z ludźmi, którzy mają karty MRG.
 
Jerzy Wilk, poseł PiS zwołał konferencje prasową tydzień później. Zapytany przez dziennikarzy o Mały Ruch Graniczny przyznał, że jest za jego wznowieniem.
 
Ja jestem za tym, aby go przywrócić. Ja, jako Jerzy Wilk. Natomiast z badań, jakie przeprowadziło Ministerstwo wynika, że Państwo za bardzo nie widzi potrzeby przywracania tego ruchu
 
– mówił Jerzy Wilk.
 
- Otrzymałem informację z Ministerstwa Administracji na temat tego, co się stało w konsekwencji zamrożenia Małego Ruchu Granicznego. Jeżeli chodzi o Rosjan, to oni tutaj głównie kupują żywność, środki trwałe i tego typu rzeczy. Ich wcale mniej nie przyjeżdża, bo oni przeszli na wizy schengen'owskie albo te, które można u nich kupić na Polskę – mówił poseł PiS.
 
Poseł zapewniał, że ilość przyjeżdżających do Polski Rosjan nie zmniejszyła się diametralnie. - Spadku prawie nie odnotowano. Zmniejszyła się ilość usług, które wykupują, czyli te kosmetyczne, wypoczynkowe – wymieniał Jerzy Wilk. - To był ok. 20 proc. spadek. Natomiast jeśli chodzi o zakupy, to tu praktycznie nie ma różnicy.
 
Skąd te wnioski? - Oni otrzymują zwrot vatu i po vacie widać, że to wcale nie zmalało. Natomiast co z naszej strony zmalało? Co Polacy kupowali w Rosji? Paliwo, papierosy, alkohol i nic poza tym, czyli produkty, które są obłożone akcyzą. Dzięki zawieszeniu MRG u nas wzrosła sprzedaż paliwa, papierosów i alkoholu. Świadczy to o tym, że tylko te rzeczy były kupowane w Rosji – zaznaczył Jerzy Wilk.
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ Stefan Rembelski
  Środa, 13.02

  Jeżeli mały ruch graniczny zagraża bezpieczeństwu Państwa - to cytując innego polityka podsłuchanego Sowie, Państwo jest rzeczywiście teoretyczne. Naszą największą specjalnością w Unii Europejskiej jest psucie relacji z narodem rosyjskim - no może Litwini się do nas zbliżają. Tak na marginesie pra przyczyną budowy Nord Strem była blokada budowy drugiej nitki rurociągu jamalskiego, który mogliśmy zbudować wspólnie z Rosją i pobierać opłatę tranzytową . Czy może wiek ktoś z czytelników kto do tego doprowadził. W wolnej Polsce jak w perlu najpierw tworzymy problem a potem robiąc Rejtana bronimy do upadłego przegranej sprawy.

 2. 2
  +8
  ~ A o tym
  Środa, 13.02

  Niech .P O i tu wymienieni posłowie zajmą się tetmami i bankrutem lotnisko szymany. O tym cisza.

 3. 3
  +7
  ~ Andrzej
  Środa, 13.02

  Na zdjęciu chyba zlot miłośników VW Passat.

 4. 4
  --13
  ~ P.0
  Czwartek, 14.02

  Skończył się przemyt i bardzo dobrze. Jednak peowcy nic nie rozumieją.

 5. 5
  +3
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 14.02

  No sorry ale Protas jest niewiarygodny i wolałbym aby wypowiadał się na temat tu cytuje "...wciąż wzbudza wiele emocji..." budowa term w Lidzbarku oraz lotniska w Szymanach i przechowalni w Klewkach....do dzieła czekamy na odpowiedzi jeszcze przed wyborami na jesień?

 6. 6
  +11
  ~ zx
  Czwartek, 14.02

  Porównując MGR z Rosją i nadal działający z Ukrainą, można mieć mieszane odczucia na temat polityki kraju. Te same argumenty "przeciw", pasują nie tylko do Rosji...

 7. 7
  +17
  ~ Prawda
  Czwartek, 14.02

  "Co Polacy kupowali w Rosji? Paliwo, papierosy, alkohol i nic poza tym, czyli produkty, które są obłożone akcyzą. Dzięki zawieszeniu MRG u nas wzrosła sprzedaż paliwa, papierosów i alkoholu." I wsystko jasne po co wprowadzono Polakom zakaz podróżowania. Polak nie moze mieć tanio. Rząd niczym pies ogrodnika wyszedł z założenia "będziesz tankował u na, albo wcale". Te s*syny nie chcą pozwolić, żeby chociaż ta mała grupka Polaków (nawet w tym ubogim regionie) miała nieco taniej. Teraz można dowalać kierowcom kolejne ukryte podatki bez strachu, że pojedzie do Ruska. Ciekawe, co wymyślą na zachodniej granicy, gdzie Polak jeździ do Niemca tankować, bo tam też taniej.

 8. 8
  +3
  ~ kazik
  Czwartek, 14.02

  i tu się zgadzam Stefan z tobą , a kto nie chciał budować rurociągu ?, to jasne bracia...., a i dorzucę oni chcieli ale by szedł przez Ukrainę , a nie przez Białoruś......

 9. 9
  +8
  ~ Bzdet
  Czwartek, 14.02

  Panie Pośle, ma Pan trochę racji. Sprowadza Pan jednak wszystko do racji bardzo przyziemnych. Byliśmy ongiś bardzo obecni na innych poziomach, to są nasi sąsiedzi. Z przyjemnością pojechałbym zobaczyć jeszcze raz muzeum bursztynu, Muzeum i grób Kanta w Katedrze, jak i nią samą, czy skorzystałbym z plaż Swietłogorska. Pani Fotyga ongiś straszyła barbarzyńcami, a dzisiaj straszycie, czym się da. Spotykamy w Elblągu normalnych ludzi, i my tam też bylibyśmy tak przyjęci.

 10. 10
  +2
  ~ pietia
  Czwartek, 14.02

  Proste, niecha nasze po ***dłe społeczeństwo dalej głosuje na PIS.; jeszcze bardziej nam śrubkę przykręci kaczka

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3102869987488