Niedziela, 17.11.2019, Imieniny: Waleria, Salomea, Grzegorz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

„To są tezy do dyskusji, a nie prawdy objawione.” W Elblągu odbędzie się debata o 21 tezach samorządowych

14.06.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
„To są tezy do dyskusji, a nie prawdy objawione.” W Elblągu odbędzie się debata o 21 tezach samorządowych
W środę, 19 czerwca, o godz. 17.00, w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się jedna z piewszych w Polsce debata dotycząca „21 tez samorządowych”. W spotkaniu uczestniczyć będzie Prezydent Sopotu Jacek Karnowski. O pomyśle zorganizowania debaty i tezie, by zlikwidować urząd wojewody w rozmowie z senatorem PO Jerzym Wcisłą.
 
Skąd pomysł na zorganizowanie debaty na temat „21 tez samorządowych”?
 
21 tez samorządowych już w założeniu są tematami do dyskusji, a nie gotową receptą na sukces ustrojowy. Zatem debata narzuca się sama.
 
Gościem specjalnym ma być Prezydent Sopotu dr Jacek Karnowski. Dlaczego?
 
Kto może lepiej poprowadzić dyskusję od współtwórcy „Tez samorządowych”? Kto może być bardziej przekonywujący od samorządowca, który od ponad 20 lat wygrywa wszystkie wybory? Nie bez znaczenia jest też fakt, że nie jesteśmy sobie obcy.
 
Czym właściwie są „Tezy samorządowe”?
 
Przede wszystkim są reakcją na postępującą w ostatnich latach centralizację państwa i ograniczanie wspólnot lokalnych. Przypomnę tylko sprawę edukacji, odebranie samorządom władztwa nad szkołami i przerzucenie na nie dużej części kosztów tzw. reformy oświatowej. Ale autorzy tez nie ograniczają się do powrotu do stanu sprzed czterech lat, chcą zabezpieczyć samorządy przed hegemonią władz centralnych, stąd np. zasady, by za zadaniami zawsze szły adekwatne pieniądze oraz by ustawy dotyczące samorządów były z nimi konsultowane.
 
Przeciwnicy już mówią, że to zamach na unitarność polskiego Pastwa.
 
Licząc, że słuchający tych bredni nie przeczytają nawet 21 zdań. Decentralizacja nie jest przeciwieństwem jednolitości Państwa. Decentralizacja wprost wywodzi się z konstytucyjnej zasady pomocniczości, a ta do kanonu podstawowych praw tzw. cywilizacji zachodnich trafiła, uwaga, wprost z katolickich nauk społecznych. Sformułował ją papież Pius XI w obliczu totalitaryzmów: komunistycznego i hitlerowskiego. Totalitaryzmu państwowego należy się bać, a nie samorządności.
 
Jedna z tez mówi o likwidacji urzędu wojewody.
 
Moim zdaniem słusznie. Też uważam, że taki organ władztwa państwowego w terenie nie jest do niczego potrzebny. Zadania, które Państwo musi wykonywać w gminach czy na szczeblu regionów można po prostu zlecić samorządom – część i tak już wykonują. Taniej i bez problemów kompetencyjnych. Ale, autorzy tez i ja także możemy się mylić. To są tezy do dyskusji, a nie prawdy objawione. Zapraszam do dyskusji.
 
Kto może wziąć udział w dyskusji?
 
Każdy. Nie ma ograniczeń. Oczywiście zależy nam, by byli na spotkaniu samorządowcy. Zaprosiłem więc wójtów, burmistrzów i starostów z sąsiednich gmin i powiatów. Ale samorząd to społeczność, a więc temat spotkania dotyczy każdego z nas.
 
To chyba pierwsza w Polsce debata na ten temat. Dlaczego właśnie Pan tak bardzo się w to angażuje?
 
Mówi się, że opozycja nie ma programu. No to, samorządowcy pokazali jasny i czytelny pakiet dalekosiężnych zmian ustroju Polski, z mocnym wsparciem dla samorządu. To jest zbieżne z moim myśleniem. Przypominam, że startowałem z hasłem „ambasador swojego regionu” i bardzo duża część mojej aktywności kierowana jest na sprawy ważne dla regionów, w tym dla mojego regionu.
 
Dziękuję za rozmowę.
 
 
Z Jerzym Wcisłą rozmawiała
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +29
  ~ A zatem
  Piątek, 14.06

  Was trzeba zlikwidoeac i odsunąć na zawsze od stołka.

 2. 2
  +26
  ~ Znowu
  Piątek, 14.06

  Czy skonczy sie ten cyrk i zabiorą ich wszystkich że szpadlami na przekop.

 3. 3
  --9
  ~ bona
  Piątek, 14.06

  Uważam, że rozmawianie, dyskutowanie - to podstawa budowania wszelkich wspólnot. A państwo jest i musi być wspólnotą. Polityka nie polega jedynie na walce, konfrontacji, obronie własnego stanowiska i narzucaniu go innym. I PiS i PO mają swoje "za skórą". Dobrze by było rozmawiać o tym, co nam się podoba, a co nie; czego się obawiamy; czego potrzebujemy; jak najrozsądniej dzielić to, czym dysponujemy; jakie wnioski wyciągać z błędów, jakie popełniali politycy/rządzący - nie tylko na naszym, ale i światowym podwórku. Rozmawiajmy! Różnić się będziemy, ale - możemy różnić się ładnie.

 4. 4
  +23
  ~ Bno
  Piątek, 14.06

  Ambasador Regionu ale Pan sobie hasło wymyślił galaktyczne.

 5. 5
  +16
  ~ 21 tez, a gdzie one są ?
  Piątek, 14.06

  21 tez tylko czemu te niby tezy nie są przedstawione publicznie ? # Z tego co pamiętam, 21 postulatów SOLIDARNOŚCI z 1989 r . do dziś nie zostały spełnione. A chcecie gadać o samorządach, wystarczy uczyć się od innych . Wypadałoby zaprosić prezydenta Częstochowy Matyjaszczyka. Młody, energiczny, fakt, że z SLD , ale otwarty na nowoczesność i innowacje a nie takie jak za ***ziałe dziadki z UM w Elblągu.

 6. 6
  +30
  ~ c
  Piątek, 14.06

  Hipokryci. Po 30 latach przypomnieli sobie, że "Państwo jest wspólnotą"... Jak stracili władzę, stołki i kasę...

 7. 7
  +14
  ~ Ffff
  Piątek, 14.06

  To najlepszy sposób na kobietę, zrobić sobie z włosów bransoletę...

 8. 8
  +9
  ~ ortofob
  Piątek, 14.06

  też samorządowych? chyba chodzi o tezy??? Kto wstawia grafiki z bykiem? O licznych literówkach nie wspomnę. Redakcjo, zatrudni korektę!

 9. 9
  +12
  ~ Jacku-nie babraj się
  Piątek, 14.06

  Panie Karnowski - masz Pan dobrą markę w Sopocie i Polsce. Nie pchaj się do Elbląga i to z wcisłą, elą lub im podobnymi. Niestety, przez mikroklimat, stan umysłu w tym miejscu tak szybko się degraduje, że żaden lekarz a nawet elektorat sobie z tym nie radzi. Chyba , że chcesz być ojcem chrzestnym upadku i degrengolady tej formacji na obszarze Płn. Wsch. Polski. Szkoda pańskiego dorobku i autorytetu. Dopóki dinozaury nie odejdą i nie zastąpi ich młodzież, a nie zastąpi bo jej nie ma, to PO w Elblągu jest martwa i dziwnie cuchnie. Ponadto wciąż lewituje nie znając i rozumiejąc mieszkańców. Podobnie jak "prezydent" i koalicja w RM - TKM przejęty od pis i nachalnie wciskany jako program dla miasta. Weź Jacku na wstrzymanie , bo stracisz to co zapracowałeś.

 10. 10
  +21
  ~ Kat Na Idiotów
  Piątek, 14.06

  kompromitacji końca nie widać i tylko Elbląga żal.....Mam nadzieję, że w jesiennych wyborach będzie na kogo głosować aby dostał mandat do senatu?!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.