Sobota, 30.05.2020, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jan Paweł II odwiedził Elbląg 20 lat temu. Przed nami rocznicowe obchody

31.05.2019, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jan Paweł II odwiedził Elbląg 20 lat temu. Przed nami rocznicowe obchody
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)
- Pamiętamy o tym, co wydarzyło się 20 lat temu, kiedy 6 czerwca 1999 roku nasze miasto odwiedził Jan Paweł II. Rocznicowe obchody organizujemy wspólnie z biskupem Jackiem Jazierskim. Przedsięwzięcia, które będą elementem przypominającym o wizycie Jana Pawła II będzie wystawy zdjęć autorstwa Henryka Myślińskiego – mówił podczas zwołanej wczoraj konferencji prasowej Witold Wróblewski.
 
Wernisaż odbędzie się 6 czerwca, o godz. 17.00, w Ratuszu Staromiejskim.
 
Przy okazji wystawy będziemy mogli przedstawić elblążanom prasówkę z tamtych dni ukazującą, jak lokalna prasa relacjonowała wizytę papieża
 
- mówił Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji Kultury i Turystyki.
 
W konferencji prasowej udział wziął także ks. Andrzej Kilanowski. - 2 czerwca we wszystkich elbląskich kościołach czytany będzie list biskupa Jacka Jezierskiego wspominający tamtą wizytę, która, co trzeba podkreślić była wizytą w całej Diecezji Elbląskiej – stwierdził.
 
W kinie Światowid 5 czerwca, o godz. 18.00, w ramach cyklu „Elbląg na dużym ekranie” odbędzie się projekcja poświęcona wizycie Jana Pawła II w naszym mieście. - Niezawodny dokumentator Juliusz Marek pokaże materiały filmowe z wizyty papieża – dodał ks. Andrzej Kilanowski.
 
Natomiast 6 czerwca, o godz. 10.00, na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej odbędzie się XIV Międzyuczelniana konferencja - inspiracje Jana Pawła II dla współczesności.
 
Organizujemy ją wraz z Seminarium Duchownym i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową. Tym razem poruszymy temat etyki zawodowej, o której często zapominamy w czasach, gdzie tak ważne są pieniądze, efektywność
 
– dodał ks. Andrzej Kilanowski.
 
Także 6 czerwca, o godz. 17.00, w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się wystawa zdjęć Henryka Myślińskiego. - A o godz. 18.00, w Katedrze św. Mikołaja odbędzie się Msza Święta, której przewodniczyć będzie Biskup Elbląski - podkreślił ks. Andrzej Kilanowski.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ tow. Gierek powiedział
  Piątek, 31.05

  Księże Andrzeju - jeden wykład nie wystarczy - włodarze miasta i ich dwór potrzebują pouczeń moralnych na co dzień . Kto dzisiaj pamięta co mówił JP II, a kto to realizuje ? Najczęściej posługujemy się jego słowami jako sloganami czyniącymi nas ważnymi, jak towarzysze w Taplarach. Czy ktoś podpierający się słowami JP II wykorzystuje perfidnie podwładnych, zbiera od nich kasę, czyni moralne słupy, wobec łamania prawa stwierdza "nie widzę", " nie słyszę", obiecuje i nie dotrzymuje, sprzedaje synekury publiczne za poparcie?Pozostały slogany i pomniki, a przesłania JP II nigdy nie trafiały do adresatów - vide JP II w Zgromadzeniu Narodowym na Wiejskiej. takie bez owocne "bełtanie", to poniżenie dla pamięci o JP II.

 2. 2
  +2
  ~ Robert Koliński
  Piątek, 31.05

  Apogeum rozpasania Kościoła – złodziejstwa i zboczenia – przypadło na lata pontyfikatu Jana Pawła II. To on był głową Kościoła i na niego spada odpowiedzialność za wszystkie potworności, które działy się pod jego nosem, tuż obok. Ich sprawcami byli nierzadko ludzie, których gorąco protegował i którzy z tej osłony korzystali, by gwałcić i kraść. Mówić, że Wojtyła nie wiedział (bo mu Dziwisz nie powiedział), to obrażać inteligencję i jego, i naszą. To śmieszne. W gazetach pisali, filmy kręcili, gadali i plotkowali po całym Kościele, a ten akurat głuchy jakiś i nic nie słyszał. Tak jak śmieszne jest w swej naiwności myślenie, że niewiedza cokolwiek usprawiedliwia. Gdyby Wojtyła nie wiedział, że Watykan jest zboczonym burdelem i siedliskiem mafii, to tym bardziej byłby winny. (...)

 3. 3
  +2
  ~ Robert Koliński
  Piątek, 31.05

  (...) Kult Wojtyły obraża uczucia religijne ludzi prawdziwie wierzących. Wiara w Boga brzydzi się bowiem kultem jednostki. To jednak ich sprawa. Dla moralności publicznej, moralności świeckiej – hańbą jest wszechobecność hołdów i pomników, nazw ulic, placów i szkół nie tylko dlatego, że sam kult jednostki jest czymś wstrętnym, lecz dlatego, że wiedza o zgniliźnie Kościoła od dawna jest już powszechnie dostępna i niepodważalna. Nawet ci, którzy będą z nienawiścią komentować ten tekst, nie podejmą żadnej polemiki z tym twierdzeniem. Nikt nie śmie już dzisiaj utrzymywać – wbrew zapewnieniom niezliczonych księży i biskupów – że Watykan Wojtyły nie był gniazdem węży. Kim więc był sam Wojtyła? Świętym mężem – ojcem węży? A może mieczem archanielskim, spadającym na głowy watykańskich (...)

 4. 4
  --1
  ~ Robert Koliński
  Piątek, 31.05

  (...) i parafialnych zboczeńców? Tylko dokąd potoczyły się te głowy? Tak, chcę powiedzieć głośno to, co czują już miliony ludzi. Boli mnie, że 1200 szkół w moim kraju nazywa się imieniem papieża Kościoła zdeprawowanego i unurzanego w pedofilii. Że nie oszczędzono nawet biednego molo w Sopocie, które też nazywa się Jana Pawła II. Że w każdej mieścinie jest ulica Jana Pawła II i jego pomnik. Boli mnie to, że przez wiele dekad bałem się krytykować Wojtyłę i Kościół, gdyż taka krytyka mogła ściągnąć na mnie represje. To obrzydliwe i poniżające. Ale dziś ani ja się nie boję, ani nie boją się miliony innych. Boją się politycy, czego dowodem ich histeryczna reakcja na wystąpienie Leszka Jażdżewskiego, który oględnie, lecz odważnie powiedział kilka słów prawdy o Kościele i jego roli w Polsce. (..)

 5. 5
  0
  ~ Robert Koliński
  Piątek, 31.05

  (...) Lecz zwykli ludzie, jak mówię, już przestają się bać. Mają dość. Dość agresji, ciemnoty, kłamstw. Dość zboczeńców i naciągaczy. Dość szantażu politycznego, chciwości, załgania i nieustannego obrażania przez księży tych wszystkich, którzy nie chcą być im posłuszni. Po tysiącu lat kończy się nierozerwalnie z polskością związane pasożytowanie Kościoła na naszym państwie, zatruwanie duszy narodu poczuciem grzeszności i winy, łudzenie obietnicami powstania z grobów i raju na ziemi, wyzysk i dominacja. Wkrótce skończy się płaszczenie się przed księżmi i biskupami, składanie niekończących się danin i hołdów, lęk przed nadprzyrodzoną mocą zaklętą w insygniach kapłaństwa, obrzydliwy, niewolniczy odruch uniżoności wobec księdza, jaki do dziś jeszcze zdarza się u starszych ludzi. (...)

 6. 6
  --1
  ~ Robert Koliński
  Piątek, 31.05

  (...) Skończy się zabobonna wiara w moc obrazków i święconej wody, skończy się bulgot nienawiści o „dżenderach” i „seksualizacji dzieci”, w wykonaniu owładniętych obsesją seksualną pogromców masturbacji. Skończy się też kult Jana Pawła II – te wszystkie szkaradne pomniki, te wszechobecne nazwy. To zniknie jak senna mara. Za dwie, może trzy dekady – po ciężkiej walce, w której Watykan i jego ludzie w Polce będą bronić do upadłego każdego przywileju i każdego dochodu. A że przy okazji z moralnego bagna coś tam może na końcu dobrego wyrośnie, to już inna sprawa. (...)

 7. 7
  +1
  ~ Robert Koliński
  Piątek, 31.05

  (...) Nawet w szczególnie zbrodniczym Kościele irlandzkim zjawiła się po latach kary jakaś pokora. Nie będę jednak udawał, że szczególnie mi na tym odrodzeniu zależy. Etyczny duch współczesnych narodów Zachodu unosi się wysoko ponad cieniami średniowiecza. za: prof. Jan Hartman

 8. 8
  --3
  ~ Piotr
  Piątek, 31.05

  Panie Robercie, widać że żywi Pan wrogość do Kościoła Katolickiego, szkoda. Także jest w Panu ogromna wrogość do naszego Papieża Polaka, szkoda mi Pana. No ale trudno, może kiedyś zrozumie Pan że nie jest to dobre. Jeśli chodzi o pojęcie kultu jednostki to na pewno nie odnosi się to do Jana Pawła II, być może z boku to tak wygląda. Kult jednostki wiąże się z takimi osobami jak: Stalin, Hitler itp. A w Kościele Katolickim jest wielu świętych, których my katolicy szanujemy z tego względu, że byli oddani dla Boga, więc takich jednostek jak nasz Papież jest dużo. A gender, LGBT czy masturbacja to złe rzeczy. Źyczę Panu wyzbycia się mowy nienawiści w stosunku do Kościoła Katolickiego, wszędzie są ludzie. Czemu Pan karmi się tylko złymi rzeczami które, są w kościele.

 9. 9
  0
  ~ Paweł
  Piątek, 31.05

  ~Piotr - żaden katolicki święty nie był wierny bogu a jedynie KK, czyli organizacji "pasterzy" strzygących. Gdyby Benedykt nie uczynił Wojtyły świętym, to dzisiaj byłby zapomniany za indolencję w sprawowaniu władzy w KK o systemie feudalno - mafijnym. Cała machina przestępczości w kk jest ujawniana co jakiś czas. Zakonnice też "służą" bogu - dlaczego , z czyjego polecenia są gwałcone przez męskie sługi boże i kto to ukrywa(ł)? Dlaczego więzienia są pełne wyznawców kk nie przestrzegających podstawowych zasad? Bóg tak chce? Bóg nie ma pojęcia o istnieniu kk, bo jest on pryszczem w jednym plastrze miodu. Etc, etc, etc.......

 10. 10
  --2
  ~ Piotr
  Piątek, 31.05

  Paweł, poczytaj sobie "Dzienniczek siostry Faustyny" czy w ogóle literaturę mistycyzmu chrześcijańskiego, to może otworzą Ci się oczy. Widzę jednak, że jesteś całkowicie negatywnie nastawiony nie tylko do Kościoła ale też samego Boga, którego piszesz z małej litery. Więc czytanie literatury w Twoim przypadku chyba nic nie pomoże, chyba że. Oby Bóg dał Ci łaskę nawrócenia

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.