Sobota, 28.11.2020, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zamech coraz bliżej ronda. Radni nad nową nazwą zagłosują w kwietniu?

29.03.2019, 11:10:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zamech coraz bliżej ronda. Radni nad nową nazwą zagłosują w kwietniu?

Powojenna historia Elbląga nierozerwalnie wiąże się z Zakładami Mechanicznymi Zamech. Niedługo elblążanom będzie przypominała o tym nazwa ronda na skrzyżowaniu ulic: Browarnej, Teatralnej, Robotniczej i Nowej. - Komisja ds. nazewnictwa pozytywnie zaopiniowała nazwę "Zamech" dla tego ronda. Postaram się, aby już w porządku obrad kwietniowej sesji znalazł się projekt uchwały w tej sprawie - poinformował dziś (29 marca) prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Najpierw z pomysłem wyszli elbląscy radni Koalicji Obywatelskiej Platforma. Nowoczesna i złożyli odpowiednią interpelację (pisaliśmy o tym tutaj). Później 4,5 mieszkańców podpisało się pod petycją w sprawie nazwania ronda na skrzyżowaniu ulic: Browarnej, Teatralnej, Robotniczej i Nowej (przy kościele Bożego Ciała) "Rondem Zamech".

Myślę, że ta nazwa jest rozpoznawalna w Elblągu, budzi tylko sympatię i pozytywne uczucia, ta petycja wpisuje się w oczekiwania społeczności. Nasza firma czuje się sukcesorem tradycji Zamechu, czujemy się odpowiedzialni za pielęgnowanie historii i pamięci o tej firmie. Podchwyciłem więc pomysł radnych i postanowiłem włączyć w to przedsięwzięcie większe grono osób

- mówił Daniel Lewandowski z Biura Konstrukcyjnego GE Power, pomysłodawca akcji zbierania podpisów.

Petycja wraz z 4,5 tys. podpisów trafiła do przewodniczącego rady, a dziś również na ręce prezydenta miasta. Władze miasta pochyliły się nad pomysłem.

4,5 tys. podpisów to naprawdę bardzo dużo głosów. Cieszę się, że pojawiła się taka inicjatywa. Chyba każdy ma lub miał w rodzinie "zamechowca", ja również. Zamech był firmą sztandarową, nie tylko w kraju, ale również za granicą. To znany na całym świecie producent turbin. Zawsze mówiłem, że nazwy rond, tworzone są przede wszystkim od nazw miast partnerskich. Powstała nawet specjalna uchwała rady miasta. Teraz można powiedzieć, że jest już ona nieaktualna. W takich kwestiach ważną sprawą jest baranie pod uwagę również tej najnowszej historii miasta

- mówił Witold Wróblewski, który dziś z dziennikarzami spotkał się w towarzystwie pomysłodawców nazwy.

Propozycji radnych, wspartej przez elblążan, przyjrzała się już komisja ds. nadawania nazw w Elblągu. Nazwę zaopiniowała pozytywnie.

Postaram się, aby już w porządku obrad kwietniowej sesji znalazł się projekt uchwały w tej sprawie

- zapewniał prezydent Elbląga, który dziś z dziennikarzami spotkał się w towarzystwie pomysłodawców nazwy.

Nadanie skrzyżowaniu w okolicach kościoła Bożego Ciała nazwy "Zamech" na pewno wpisze się w obchody Roku Pionierów Elbląga. To radni zdecydowali, że rok 2019 będzie poświęcony pamięci tych, którzy po wojnie odbudowywali miasto.

Myślę, że to będzie przyczynek, aby przypomnieć tę historię miasta. Prezydent powołał zespół, który będzie zajmował się obchodami Roku Pionierów Elbląga. Planowane są różne wydarzenia, nazwanie ronda będzie tylko jednym z nich. Pierwsze spotkanie zespołu już się odbyło. Teraz zostały kwestie m.in. potwierdzenia terminów, uczestnictwa zaproszonych gości. Całych program obchodów powinniśmy poznać w kwietniu

- powiedział Antoni Czyżyk (Koalicja Obywatelska), przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ kolo
  Piątek, 29.03

  No i nareszcie jest normalność. Należy przeprowadzić audyt wszystkich rond i jeżeli jest wymóg umieszczania jedynie tabliczki i słupka / nie kojarzyć z ostatnimi wyborami /, to należy zmienić zgodnie z rozporządzeniem. I nie ma tu żadnych odstępstw, najważniejsze jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym panie prezydencie.

 2. 2
  0
  ~ Fan Gargamela
  Piątek, 29.03

  Hej hej zaraz zaraz...pół żartem pół serio ale ....jeśli nam wszystkim marzy się upamiętnienie zakładu funkcjonującego w PRLu który dawał prace, naukę, radość mieszkańcom naszego miasta i sławił Elbląg w Polsce i na świecie to czy nie powinna być pełna nazwa taka jak funkcjonowała przez dekady?! Czyli pełna nazwa to "Zakłady Mechaniczne im. gen. Karola Świerczewskiego w Elblągu" he he he teraz z drugiej strony jeśli ten wielki zakład działając jednak w okresie PRLu nie osłabiał lecz umacniał tamten system dostarczając waluty dla budżetu państwa gdzie gospodarka była centralnie zarządzana?! Jak to się ma do dekomunizacji?!

 3. 3
  +6
  ~ les
  Piątek, 29.03

  A rondo, to czasem nie skrzyżowanie i część infrastruktury drogowej? Może tu nie będzie kwiatków i zniczy na środku skrzyżowania, tak jak przy rodzie Agrikola-Kościuszki. Usypmy kopczyki na każdym skrzyżowaniu, bo to pomaga kierowcom!

 4. 4
  +1
  Robert Koliński
  Piątek, 29.03

  Bardzo słuszna inicjatywa, popieramy upamiętnienie robotniczego trudu i pamięci tego fundamentu rozwoju Elbląga całym lewicowym sercem. Osobiście również uważam, że przypomnienie w uchwale pełnej nazwy przedsiębiorstwa, czyli Zakładów Mechanicznych im. gen. Karola Świerczewskiego w Elblągu jest jak najbardziej na miejscu - to jest w końcu nasza historia i niech się młodzież edukuje, skąd się wzięła Polska m.in. na tych terenach:)

 5. 5
  +5
  ~ Cud
  Piątek, 29.03

  Pozostanie jedyna nazwa po zamechu nazwą ronda.

 6. 6
  +11
  ~ Kat Na Idiotów
  Piątek, 29.03

  Na ul. Królewieckiej czekamy na rondo "Plastyk"!

 7. 7
  +5
  ~ jedno rondo sensowne
  Piątek, 29.03

  Trzeba zapytać "patriotyczny i narodowy" IPN w sprawie ZAMECH aby ktoś nie zgłosił dekomunizacji, bo nawet imię psa Burek jest zakazane. Nazwa ze wszech miar właściwa i jednocząca.

 8. 8
  +7
  ~ zgrywus
  Piątek, 29.03

  Dzięki nazwaniu tego ronda elblążanom będzie od razu żyło się lepiej!;) Nazywanie rond i imprezy rocznicowe pod pomnikami to jedne z najważniejszych zadań Radnych, tego własnie oczekują wyborcy!;)

 9. 9
  +3
  ~ rdzenny elblążanin
  Piątek, 29.03

  żeby głosowali imiennie to zobaczymy który radny ma Elbląg we krwi a który gdzie indziej

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4413039684296