Wtorek, 16.07.2024, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pomysł ronda im. Marii i Lecha Kaczyńskich bulwersuje elblążan. "Ta nazwa nas podzieli"

22.08.2017, 12:15:30 Rozmiar tekstu: A A A
Pomysł ronda im. Marii i Lecha Kaczyńskich bulwersuje elblążan. "Ta nazwa nas podzieli"
Fot. Ryszard Biel

Inicjatywa Klubu Gazety Polskiej, aby rondu u zbiegu ulic Teatralnej, Robotniczej i Browarnej nadać imię Marii i Lecha Kaczyńskich, podzieliła mieszkańców Elbląga. Wielu z nich pod naszym wcześniejszym artykułem wyraziła sprzeciw temu pomysłowi. Dziś (22 sierpnia) naszą redakcję odwiedził Czytelnik, który nie zgadza się, by elbląskie rondo nosiło nazwę tragicznie zmarłej pary prezydenckiej. Elblążanin zaproponował jednocześnie, by skrzyżowaniu nadać inną, bliższą miastu nazwę - rondo Zamech. - Nazwa ta nie podzieli, a wręcz połączy i przywróci wspomnienia wszystkich elblążan - uważa nasz Czytelnik. 

Pod naszym poniedziałkowym artykułem pojawiła się lawina komentarzy przeciwnych temu, by rondo u zbiegu ulic Teatralnej, Robotniczej i Browarnej nosiło nazwę Marii i Lecha Kaczyńskich.

Czym się zasłużyli - dla Polski czy też Elbląga - ci państwo? Czy tragiczna śmierć jest tą zasługą? Moim zdaniem właśnie w tej sprawie niech wypowiedzą się mieszkańcy Elbląga np. podczas wyborów, bądź w referendum

- napisał w komentarzu jeden z Czytelników info.elblag.pl

Nie podoba mi się ten pomysł, ale czy mam na to wpływ...? Proszę sprawdzić sobie, jak duża część osób jest przeciwna temu pomysłowi. Polacy mają już dosyć tej PiSowskiej dogmatyzacji! Poza tym, nie widzę związku, co niby łączy Elbląg z parą prezydencką?! Czy brakuje już nazwisk lub miast ściśle powiązanych z Elblągiem? Niech to nie będzie z kolei powiązanie kościelne lub polityczne. Jak najdalej od takiej formy

- czytamy w kolejnym komentarzu pod naszym artykułem.

Dziś (22 sierpnia) naszą redakcję odwiedził Czytelnik, który zaproponował, by rondo nosiło nazwę, która nie będzie dzielić elblążan. 

Czasy PiS-u, ile by nie trwały, przeminą i aby uniknąć kolejnego nikomu niepotrzebnego politycznego dzielenia ludzi na sorty oraz zamieszania ze zmianą nazwy ronda, proponuję nazwę bliską wszystkim elblążanom - Rondo Zamech

- mówi nasz Czytelnik, który pragnie zachować anonimowość.

Jego zdaniem nazwa ta przyczyni się do "upamiętnienia 50-letniej, powojennej, kluczowej roli Zamechu w tworzeniu i życiu miasta oraz jego mieszkańców".

Dzisiaj o zakładzie tym w przestrzeni miejskiej nie ma śladu i już o nim całkowicie zapomniano. Na przestrzeni jego istnienia, w Elblągu prawdopodobnie nie było żadnej rodziny, w której chociażby jeden jej członek nie był związany z Zamechem. To była nasza duma i sława. To za sprawą m.in. Zamechu miasto Elbląg było znane w całej Polsce i na świecie. Nazwa ta nie podzieli, a wręcz połączy i przywróci wspomnienia wszystkich elblążan

- twierdzi mężczyzna. 

Elblążanin nie planuje na chwilę obecną zbierania podpisów pod petycją o nadaniu nazwy Zamech rondu przy  Teatralnej, Robotniczej i Browarnej. - Jeszcze dziś złożę natomiast pismo w tej sprawie do biura Rady Miejskiej w Elblągu - zapowiedział.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 19

%52.6 %47.4


Komentarze do artykułu (42)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +31
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 22.08

  Wciąż wprowadzany jest chaos przez pewną grupę ludzi od 2013 roku! Brak jest ciągłości podjętych decyzji administracyjnych, a została podjęta uchwała dawno temu, że ronda nazywamy na cześć miast partnerskich, a powstało Żołnierzy Wyklętych dziś chcą Lecha i Marii ok to zmieńcie Uchwałę ! Dlaczego wciąż działamy jak partyzanci dlaczego nie można uczcić inaczej i najlepiej aby Gazeta zrobiła to na własny koszt.

 2. 2
  +31
  ~ Wyborca Świadomy
  Wtorek, 22.08

  Proponuję pójść krok dalej i w związku z nowo powstałym przekopem mierzei podczas budowy drogi wodnej mają zostać usypane dwie duże wyspy proponuję jednaną nazwać Maria druga Lech pasuje?

 3. 3
  +57
  ~ mieszkaniec
  Wtorek, 22.08

  A może rondo Anny Jantar, też zginęła w katastrofie lotniczej ale za jej głos kochały ją miliony Polaków. Nie życzę sobie rond, ulic, skwerów Państwa K. potem będą tam znicze, miesięcznice, nawoływania i stado moherów... dramat!

 4. 4
  --57
  ~ wyborca
  Wtorek, 22.08

  Jest port pajaca walesy ,to dla czego nie moze byc Kaczynskich. Lepsi niz zyjacy byly antyprezydent.

 5. 5
  +31
  ~ zbulwersowany
  Wtorek, 22.08

  a czym się zasłużyli Lech i Maria Kaczyńscy, to że Lech był prezydentem, wielu ich było i lepszych a może dlatego że jest z PIS-u, albo bratem Jarosława który wszędzie by stawiał pomniki i nazywał różne obiekty ich imieniem, jakiś poroniony pomysł z tymi nazwami, nich swoim kotom i psom zmieniają nazwy i odczepią się od Elbląga pisiory cholerne

 6. 6
  --47
  ~ JaPolak
  Wtorek, 22.08

  Ludzie opanujcie się nazwa jak nazwa lepsza taka niż jakiegoś komunistycznego mordercy i oprawcy Polaków. Jak wam się nie podoba ta nazwa wymyślcie swoje i przedstawcie ją osobom odpowiedzialnym za nazewnictwo. Robicie G..no burzę o jakieś nazwy zamiast zająć się czymś bardziej przyziemnym i potrzebnym. Jest cała masa ulic i obiektów w Elblągu nazywana imieniem i nazwiskiem różnych sławnych ludzi. Czy wam się to podoba czy nie Kaczyński był prezydentem. Zacznijcie myśleć samodzielnie a nie szablonami narzucanymi przez media, które robią wam wodę z mózgu. To robi się już żałosne jak medialne koncerny dzielą polaków na kilka części jak bezmyślne owce.

 7. 7
  --48
  ~ kolega Roberta
  Wtorek, 22.08

  Bulwersuje ale tylko potomków ubekow i esbeków, porządnym obywatelom to nie przeszkadza

 8. 8
  +13
  ~ pampi - ZAWADA
  Wtorek, 22.08

  Anny Jantar ..piękna propozycja . Co do Zamechu to symbol.. upadku miasta w owym czasie . Nie dobry pomysł .

 9. 9
  +14
  ~ Elblazanin
  Wtorek, 22.08

  RONDO ZAMECH JAK NAJBARDZIEJ TAK A MOŻE RONDO OLIMPII??

 10. 10
  +26
  ~ klik
  Wtorek, 22.08

  Ci co czytają "słuszną gazetę" niech otworzą klubokawiarnię i nazwą ją tak jak chcą.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0962378978729