Sobota, 4.04.2020, Imieniny: Waclaw, Izydor, Benedykt
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Biurowiec na Wyspie Spichrzów. Ta lokalizacja budzi wątpliwości radnych

22.03.2019, 15:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Biurowiec na Wyspie Spichrzów. Ta lokalizacja budzi wątpliwości radnych

Pomysłów na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów przez lata było wiele. Jeden z ostatnich, stworzenie w tym miejscu turystycznego raju w postaci Bursztynowego Portu, nigdy nie wyszedł poza fazę projektu. Teraz miasto chce, aby na lewym brzegu rzeki Elbląg, powstał nowoczesny biurowiec. Najpierw trzeba zmienić plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Zająć się tym mają radni, na sesji w przyszłym tygodniu. Jak się okazuje, inwestycja ta wzbudza jednak sporo pytań.

Elbląg jest jednym z kilku miast Polski zakwalifikowanym do programu "Fabryka". To oznacza, że Agencja Rozwoju Przemysłu, za grube miliony, planuje wybudować w naszym mieście biurowiec, z powierzchnią do wynajęcia. (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj). Miasto podkreśla, że to dla Elbląga duże wyróżnienia, a także szansa na 1200 stanowisk pracy. Wątpliwości niektórych radnych budzi jednak nie tyle sama inwestycja, ile miejsce, w którym ma ona stanąć. Chodzi o Wyspę Spichrzów.

Nad tematem radni pochylili się w czwartek (21 marca) podczas Komisji promocji miasta i polityki regionalnej. Oprócz opinii przychylnych inwestycji.

Po raz pierwszy od wielu lat rząd autentycznie chce wspierać takie miasta jak Elbląg. Jeżeli miasto ma dać tylko działkę, a reszta będzie po stornie ARP, to jest to dla nas ogromna szansa

- przekonywał Marek Pruszak (PiS), przewodniczący komisji.

- Od wielu, wielu lat po raz pierwszy pojawia się konkretny inwestor na Wyspę Spichrzów i wydaje mi się, że powinniśmy wszystko zrobić, aby ułatwić i pomóc mu w realizacji - dodał Marek Osik (KWW Witolda Wróblewskiego).

Oprócz głosów przychylnych inwestycji pojawiły się i pytania o to, czy Wyspa Spichrzów to najlepsza lokalizacja i jak miasto poradzi sobie z jej skomunikowaniem z innymi dzielnicami oraz stworzeniem dodatkowych kilkuset miejsc parkingowych.

Jeżeli mówimy o 1200 miejscach pracy, które mają tam powstać, to pojawia się pytanie, w jaki sposób centrum miasta i Stare Miasto będzie wyglądało, kiedy tam pojedzie dziennie 600-800 samochodów. W jaki sposób ludzie z dworca PKP, PKS mają tam dojechać? Być może, lepiej byłoby umieścić tę inwestycję i przekonać ARP gdzie indziej, np. w okolicach dworca, czy elbląskich uczelni. Teren Starego Miasta raczej kojarzy się z charakterem rozrywkowo-apartamentowym

- zwracał uwagę Piotr Opaczewski (PiS).

Problem na Wyspie Spichrzów na pewno będzie jeden. Tam co najmniej pół tysiąca samochodów będzie chciało wjechać. Musi być wielki parking. Poza tym ten trzeba się liczyć z tym, że most na ul. Tysiąclecia będzie zakorkowany. Stąd nasze wątpliwości co do tej lokalizacji

- dodał Cezary Balbuza (Koalicja Obywatelska Platforma i Nowoczesna).

Jaką ostatecznie radni podejmą decyzję, dowiemy się w czwartek, 28 marca. Podczas sesji Rady Miejskiej w Elblągu pod głosowanie poddany zostanie projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Wyspy Spichrzów w Elblągu. - Obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Wyspy Spichrzów w Elblągu został uchwalony w 1998 roku. Ustalenia sprzed 20 lat wymagają zmian, które umożliwią pełne wykorzystanie potencjału terenu Wyspy Spichrzów przy uwzględnieniu zmieniającej się struktury Starego Miasta, funkcjonowania bulwaru nadrzecznego, kierunków rozwoju gospodarczego Elblągu - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiana planu zagospodarowania pozwoli na umiejscowienie na Wyspie Spichrzów planowanej inwestycji ARP. To dopiero pierwszy krok zmierzający do jej realizacji. Sam biurowiec, zgodnie z planem, ma powstać do 2022 roku.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +16
  ~ kolo
  Piątek, 22.03

  radny Opaczewski wie i nawet radny Balbuza wie, a włodarz nic a nic. panie radny Pruszak a co te 1200 miejsc pracy będzie robić? Już przecież utworzone miejsca pracy w EPT i porcie przejadają pieniądze mieszkańców Elbląga.

 2. 2
  +20
  ~ Stefan Rembelski
  Piątek, 22.03

  Gdyby głupota miała skrzydła to prezydent wraz z radnymi tego miasta szybowali by wysoko i może jakieś wiatry sprzyjające Elblagowi poniosłyby ich w siną dal by nie ośmieszali naszego miasta i nie sprowadzali Elbląga na manowce. Tak nam dopomóż Panie Boże Wszechmogący i Wszyscy Święci. Amen!!!

 3. 3
  +28
  ~ Ryszard Klim
  Piątek, 22.03

  Sz.P. , te papierowe założenia swoim mirażem (1200 miejsc pracy), wypisz, wymaluj, pasują do do roku 2009 i "Studium wykonalności EPT na Modrzewinie południe" za ok. 100 mln złotych. To dopiero było bajkopisanie. Zamiast jednak "złotego trójkąta" ( samorząd, biznes, nauka) jest coś wspólnego ze "złotem" czyli wydawanie złotówek. Około 2 mln rocznie na utrzymanie okazjonalnie przywoływanych "laboratoriów" i ciągle tych samych "badań". Za te środki przez te lata można by było dokonać chociażby wymiany smogowego ogrzewania piecowego na inne źródła energii. Nieskromnie- byłem chyba jedynym , który wówczas ostrzegał przed tą fanaberią. Mamy jeszcze jeden łącznik z tamtymi czasami. Program "Manufuktura" , przepraszam "Fabryka", ma tych samych ojców chrzestnych co EPT. Pozdrawiam.

 4. 4
  +14
  ~ kazik
  Piątek, 22.03

  Zapewne ulica Warszawska zmieni nazwę na Srebrną.....

 5. 5
  +24
  ~ Koniec
  Piątek, 22.03

  Jak najszybciej referendum miasto cofa się . Jaki rozwój?

 6. 6
  +36
  ~ na swoim
  Piątek, 22.03

  biura dla kogo ? Dla swoich za przysłowiowa zlotowke? W EPT tez siedza swoi ciekawe ile płaca czynszu> Pan strzelec ex radny tez znalazł tam miejsce. Ile kosztuje wynajecie w EPT lokalu?

 7. 7
  +13
  ~ qwas
  Piątek, 22.03

  Tylko Modrzewina

 8. 8
  --3
  ~ zgoda i to szybko
  Piątek, 22.03

  Na wszystko patrzymy oczami widzącymi to co jest teraz. Biurowiec z dwoma - trzema piętrami garażowymi. Teren "rozrywkowy" - każde z dużych miast ma taki teren na ulicach a nie otwartych przestrzeniach(np. Długi Targ). Budujcie, zagęszczajcie zabudowę , twórzcie namiastkę miasta z jakimś centrum. Ta "darmowa" budowla zostanie na trwałe w naszym oceanicznym porcie. Nie będzie portu, to chociaż to.

 9. 9
  --7
  ~ chcę miasta a nie chutoru
  Piątek, 22.03

  Stefan i Rysiu - jakoś nie wyliczacie ile pochłonie utrzymanie portu i Nord Streeam III łączącego go z przekopem. Tego nie krytykujecie ale budkę już tak. Stefan, gratuluję wykładu o lotach nielotów ale obawiam się że ta główna ich cecha nie pozwoli im się zmieścić w Rowie Mariańskim. Możemy być zapleczem biurowo - urzędniczym np. dla Trójmiasta - dojazd krótszy i w miarę bezpieczny. No niech się coś dzieje na koszt budżetu centralnego a nie miejskiego. Tylko potrzebny jest aktywny prezydent czujący miasto i takaż RM a nie nieloty himalajskie. Stefanie - może by zbudować na tych z tą cechą co pozbawia IQ, drabinę na księżyc?

 10. 10
  +9
  ~ Truso
  Piątek, 22.03

  systematycznie zbierają się argumenty za referendum

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.