Czwartek, 1.10.2020, Imieniny: Danuta, Igor, Remigiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Rocznica wyzwolenia Elbląga. Janusz Nowak: Na tym cmentarzu pochowanych jest 2371 żołnierzy

10.02.2019, 16:00:13 Rozmiar tekstu: A A A
Rocznica wyzwolenia Elbląga. Janusz Nowak: Na tym cmentarzu pochowanych jest 2371 żołnierzy
Fot. Ryszard Biel
Dziś, 10 lutego, o godz. 12.00 grupa elblążan uczciła pamięć żołnierzy, którzy oddali swoje życia w walce z niemieckim faszyzmem i wyzwolili Elbląg.
 
Pod Pomnikiem żołnierzy Armii Czerwonej, na cmentarzu  przy ul. Agrykola zebrała się grupa elblążan, by upamiętnić pamięć żołnierzy, dzięki którym Elbląg został wyzwolony. - To 74. rocznica zdobycia przez żołnierzy Elbląga, wówczas Elbinga, miasta wchodzącego w skład III Rzeszy – mówił Janusz Nowak, przewodniczący Rady Miejskiej SLD.
 
 
Na tym cmentarzu pochowanych jest 2371 żołnierzy wchodzących w skład Koalicji Antyhitlerowskiej. Leżą tu Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy, a także obywatele innych Republik wchodzących w skład ówczesnego Związku Radzieckiego
 
– przypomina Janusz Nowak.
 
Od lat nie są organizowane miejskie obchody rocznicy wyzwolenia Elbląga. O tej dacie jednak pamiętają m.in. radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którzy rok w rok składają kwiaty pod pomnikiem.
 
- Wydarzenia tamtych dni budzą w wielu z nas emocje, często ekstremalne. Nie mnie oceniać tamte wydarzenia. Nie jestem historykiem, choć oni często postrzegają tamte wydarzenia przez pryzmat własnych poglądów – stwierdził Janusz Nowak.
 
 
10 lutego zapalamy świeczki na grobach, by uczcić pamięć żołnierzy. Dziś mogę zrobić aż tyle i tylko tyle. Niech spoczywają w pokoju
 
– dodał Janusz Nowak.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Galeria / Dziś rocznica wyzwolenia Elbląga ( zdjęć 16 )
Dodano: 2019-02-10 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +30
  ~ ???
  Niedziela, 10.02

  Wyzwolenia??? Niemieckie miasto zamieszkane przez Niemców zostało zdobyte, nie wyzwolone.

 2. 2
  +12
  ~ kkk
  Niedziela, 10.02

  Czego to się nie zrobi, by chociaż przez 5 minut być na tapecie.

 3. 3
  +28
  ~ elblążanin
  Niedziela, 10.02

  Dokladnie, miasto zostalo zdobyte a potem przez Rosjan rozgrabione, wywożono wszystko, co sie dało.. Nie ma co tu świetować, trzeba tylko uszanować pamieć zwykłych żołnierzy radzieckich, bo niestety nie wiedzieli za co i w imię czego giną.

 4. 4
  +3
  ~ Moj
  Niedziela, 10.02

  Wyzwolenie czy zdobycie, rzecz do dyskusji, a jej efekt jest niemożliwy do ostatecznego rozstrzygnięcia, bo zależy głównie od poglądów danej osoby. Jedno jest pewne bez względu na ostateczny werdykt w tej dyskusji, że w wyniku zdobycia czy wyzwolenia nastąpiło ocalenie Polaków ziem polskich od zagłady jaką realizował faszyzm niemiecki. A ocalenie to znacznie więcej niż wyzwolenie. Stąd trzeba pamiętać o tamtych czasach, a żołnierzom Armii Czerwonej, w skład której wchodziły różne narody, należy się pamięć.

 5. 5
  +6
  ~ Zdjecia
  Niedziela, 10.02

  Uwaga wybory blisko znów lansik

 6. 6
  +22
  ~ wojtek
  Niedziela, 10.02

  O całe elbląskie SLD się skrzyknęło. Taka to siła polityczna. Panie vice opuścili Ciebie już wszyscy.

 7. 7
  +11
  ~ Po wyborach
  Niedziela, 10.02

  Wy dwaj miejcie cho.....ć odrobine honoru

 8. 8
  +5
  ~ witold
  Niedziela, 10.02

  Szanowny P. redaktorze. W Elblągu nie ma Rady Miejskiej SLD. Najwyżej może być klub lub koło zależy to od regulaminu.Tak samo nie ma sejmu, senatu czy sejmiku PiS, PO, itd. Może być klub lub koło. Zależy to od regulaminu.Jeżeli P. redaktor nie wie to powinien skonsultować ten artykuł z osobą kompetentną. Myślę, że będzie sprostowanie i nie wprowadzanie czytelników w błąd

 9. 9
  +13
  ~ Twój email
  Niedziela, 10.02

  Niezależnie od tego, co myślimy o obecnych rządzących Rosją, a także ich bolszewickich poplecznikach z PiS, to poległym żołnierzom, prostym ludziom, których SYSTEM zagnał na wojnę, należy się nasz szacunek. Bez politycznych sentymentów, w zwykłym, ludzkim wymiarze ! Rozumiem, że może się nie podobać wymowa, ale to nie zmienia faktu, że tam nie leżą ideowi przywódcy komunizmu, ale biedne, w większości niepiśmienne chłopaki, takie same ofiary dwóch totalitaryzmów, jak inne narody !!!

 10. 10
  +9
  ~ marian k.
  Niedziela, 10.02

  ...Jaka rocznica wyzwolenia Elbląga, od czego ją wyzwalali? Jest to rocznica zakończenia działań wojennych na terenie Elbląga, i jednocześnie zniewolenia miasta przez komunistów. Panie Nowak należy się douczyć historii i on jest prezydentem Elbląga. Szok!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.